výluky PZP

Výluky z PZP, o ktorých ste možno netušili

15. 10. 2018
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Povinné zmluvné poistenie  je produkt, pri ktorom akoby všetci chápali, o čom je. Ak vám niekto spôsobí nehodu, tak práve táto poistka vám za neho zatiahne náhradu škody. No o mnohých výlukách, ktoré nakoniec môžu celú zodpovednosť preniesť na samotného vodiča, mnohí netušia.

Škoda vo vlastnom dvore

Máte dve autá. Jedno je vaše, druhé patrí manželke. Je jedno, že ste si doma takto rozdelili vozidlá, ale ak sa stane škoda, kedy si náhodne jeden druhému poškodíte auto, tak toto nie je škoda na uplatnenie z PZP. Príkladom môže byť bežné neopatrné parkovanie, kedy vám polovička ťukne do blatníka. No v tomto prípade si to polovička nemôže uplatniť ako plnenie v PZP, pretože to je výluka a posudzuje sa ako vlastné škoda, hoci ste si ju nespôsobili sami. Preto je vhodné, ak vo vlastnom dvore vedia dobre parkovať obaja partneri. V takomto prípade je možné škodu platiť z vlastných financií alebo využiť havarijné poistenie. Tu totiž nič také ako vlastné škoda neplatí a poisťovňa preplatí aj škodu, kvôli ktorej by inak vznikla manželská hádka.

Škoda na majetku po vystúpení z auta

Bežne sa kryjú pri nehode aj škody napríklad na tovare, alebo majetku vodiča, ku ktorým dôjde pri nehode. No len do chvíle, kým neopustíte vozidlo. Príkladom je, ak prevážate niekomu veci, alebo ich sťahujete. Ak by ste poškodili vec pri prenášaní, alebo sa vám rozbije cestou bez toho, aby ste nehodu spôsobili vozidlom, takéto uplatnenie škody nemožno hradiť z PZP.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Čelné sklo

Uhradenie rozbitého čelného skla podľa zákona spadá do poistnej udalosti, ktorá bude hradená z PZP vinníka. No prax je taká, že často sa aj táto škoda hradí z havarijnej poistky. Prečo? Dôvodom nie je neochota poisťovní, ale jednoducho absencia páchateľa. Vodiči, ktorí prídu do poisťovne s rozbitým čelným sklom nevedia pomenovať vinníka, nevedia ho označiť a vinník si ani chybu priznať nemusí. Je to komplikované dokazovanie. A kde niet vinníka, tam niet ani z akej poistky škodu hradiť. Ostáva tak havarijné poistenie, alebo pripoistenie k PZP, ktorým si vodič ako doplnkovým poistení k povinnému doplatí aj prípadné rozbité vlastné sklo.

Nemajetková ujma sa nehradí

V rámci PZP je kryté ošetrenie aj úrazy, či trvalé následky, ale nie nemajetková ujma. Tým sa myslím najčastejšie psychická ujma. Aj v prípade, že by si ju poškodený nárokoval, poistenie v tomto prípade nebude nič platné a nemajetková ujma, ak sa ju podarí dokázať a vyčísliť, čo však nie je jednoduché, z PZP vinníka hradená nebude. Bude sa s ňou musieť vyrovnať sám vinník.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • papier - podpis
  23. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kedy môžem vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

  Ak nie ste spokojní so službami svojej poisťovne, prípadne ste si našli oveľa výhodnejšie poistenie, východiskom bude podanie výpovede aktuálnej poistnej zmluvy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy a ako ju napísať.