výluky PZP

Výluky z PZP, o ktorých ste možno netušili

15. 10. 2018
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Povinné zmluvné poistenie  je produkt, pri ktorom akoby všetci chápali, o čom je. Ak vám niekto spôsobí nehodu, tak práve táto poistka vám za neho zatiahne náhradu škody. No o mnohých výlukách, ktoré nakoniec môžu celú zodpovednosť preniesť na samotného vodiča, mnohí netušia.

Škoda vo vlastnom dvore

Máte dve autá. Jedno je vaše, druhé patrí manželke. Je jedno, že ste si doma takto rozdelili vozidlá, ale ak sa stane škoda, kedy si náhodne jeden druhému poškodíte auto, tak toto nie je škoda na uplatnenie z PZP. Príkladom môže byť bežné neopatrné parkovanie, kedy vám polovička ťukne do blatníka. No v tomto prípade si to polovička nemôže uplatniť ako plnenie v PZP, pretože to je výluka a posudzuje sa ako vlastné škoda, hoci ste si ju nespôsobili sami. Preto je vhodné, ak vo vlastnom dvore vedia dobre parkovať obaja partneri. V takomto prípade je možné škodu platiť z vlastných financií alebo využiť havarijné poistenie. Tu totiž nič také ako vlastné škoda neplatí a poisťovňa preplatí aj škodu, kvôli ktorej by inak vznikla manželská hádka.

Škoda na majetku po vystúpení z auta

Bežne sa kryjú pri nehode aj škody napríklad na tovare, alebo majetku vodiča, ku ktorým dôjde pri nehode. No len do chvíle, kým neopustíte vozidlo. Príkladom je, ak prevážate niekomu veci, alebo ich sťahujete. Ak by ste poškodili vec pri prenášaní, alebo sa vám rozbije cestou bez toho, aby ste nehodu spôsobili vozidlom, takéto uplatnenie škody nemožno hradiť z PZP.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Čelné sklo

Uhradenie rozbitého čelného skla podľa zákona spadá do poistnej udalosti, ktorá bude hradená z PZP vinníka. No prax je taká, že často sa aj táto škoda hradí z havarijnej poistky. Prečo? Dôvodom nie je neochota poisťovní, ale jednoducho absencia páchateľa. Vodiči, ktorí prídu do poisťovne s rozbitým čelným sklom nevedia pomenovať vinníka, nevedia ho označiť a vinník si ani chybu priznať nemusí. Je to komplikované dokazovanie. A kde niet vinníka, tam niet ani z akej poistky škodu hradiť. Ostáva tak havarijné poistenie, alebo pripoistenie k PZP, ktorým si vodič ako doplnkovým poistení k povinnému doplatí aj prípadné rozbité vlastné sklo.

Nemajetková ujma sa nehradí

V rámci PZP je kryté ošetrenie aj úrazy, či trvalé následky, ale nie nemajetková ujma. Tým sa myslím najčastejšie psychická ujma. Aj v prípade, že by si ju poškodený nárokoval, poistenie v tomto prípade nebude nič platné a nemajetková ujma, ak sa ju podarí dokázať a vyčísliť, čo však nie je jednoduché, z PZP vinníka hradená nebude. Bude sa s ňou musieť vyrovnať sám vinník.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.