výluky PZP

Výluky z PZP, o ktorých ste možno netušili

15. 10. 2018
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Povinné zmluvné poistenie  je produkt, pri ktorom akoby všetci chápali, o čom je. Ak vám niekto spôsobí nehodu, tak práve táto poistka vám za neho zatiahne náhradu škody. No o mnohých výlukách, ktoré nakoniec môžu celú zodpovednosť preniesť na samotného vodiča, mnohí netušia.

Škoda vo vlastnom dvore

Máte dve autá. Jedno je vaše, druhé patrí manželke. Je jedno, že ste si doma takto rozdelili vozidlá, ale ak sa stane škoda, kedy si náhodne jeden druhému poškodíte auto, tak toto nie je škoda na uplatnenie z PZP. Príkladom môže byť bežné neopatrné parkovanie, kedy vám polovička ťukne do blatníka. No v tomto prípade si to polovička nemôže uplatniť ako plnenie v PZP, pretože to je výluka a posudzuje sa ako vlastné škoda, hoci ste si ju nespôsobili sami. Preto je vhodné, ak vo vlastnom dvore vedia dobre parkovať obaja partneri. V takomto prípade je možné škodu platiť z vlastných financií alebo využiť havarijné poistenie. Tu totiž nič také ako vlastné škoda neplatí a poisťovňa preplatí aj škodu, kvôli ktorej by inak vznikla manželská hádka.

Škoda na majetku po vystúpení z auta

Bežne sa kryjú pri nehode aj škody napríklad na tovare, alebo majetku vodiča, ku ktorým dôjde pri nehode. No len do chvíle, kým neopustíte vozidlo. Príkladom je, ak prevážate niekomu veci, alebo ich sťahujete. Ak by ste poškodili vec pri prenášaní, alebo sa vám rozbije cestou bez toho, aby ste nehodu spôsobili vozidlom, takéto uplatnenie škody nemožno hradiť z PZP.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Čelné sklo

Uhradenie rozbitého čelného skla podľa zákona spadá do poistnej udalosti, ktorá bude hradená z PZP vinníka. No prax je taká, že často sa aj táto škoda hradí z havarijnej poistky. Prečo? Dôvodom nie je neochota poisťovní, ale jednoducho absencia páchateľa. Vodiči, ktorí prídu do poisťovne s rozbitým čelným sklom nevedia pomenovať vinníka, nevedia ho označiť a vinník si ani chybu priznať nemusí. Je to komplikované dokazovanie. A kde niet vinníka, tam niet ani z akej poistky škodu hradiť. Ostáva tak havarijné poistenie, alebo pripoistenie k PZP, ktorým si vodič ako doplnkovým poistení k povinnému doplatí aj prípadné rozbité vlastné sklo.

Nemajetková ujma sa nehradí

V rámci PZP je kryté ošetrenie aj úrazy, či trvalé následky, ale nie nemajetková ujma. Tým sa myslím najčastejšie psychická ujma. Aj v prípade, že by si ju poškodený nárokoval, poistenie v tomto prípade nebude nič platné a nemajetková ujma, ak sa ju podarí dokázať a vyčísliť, čo však nie je jednoduché, z PZP vinníka hradená nebude. Bude sa s ňou musieť vyrovnať sám vinník.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.