preradovacia paka

Správne preraďovanie šetrí motor aj palivo

13. 11. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Automatické prevodovky síce začínajú dominovať už aj na našich cestách, ale mnoho vodičov miluje stále poctivý manuál. Je to predsa len tak trochu o väčšej nadvláde nad strojom, slobode a aj schopnosti trochu šetriť palivo aj motor. Ideálne je nájsť kompromisné riešenie. Pri ňom auto vydrží najdlhšie. Čo to však znemená?

Spotreba a zaťaženie agregátu

Mohlo by sa zdať, že ak vozidlu poriadne zakúrite pod kotlom, zdvihnete mu riadne otáčky, tak výrazne zaťažíte motor. Ale nie je to celkom tak. Samotný agregát je podstatne menej zaťažený, ako keď pôjdete napríklad na päťke tridsaťkilometrovou rýchlosťou. Vtedy je spotreba benzínu nízka, ale čo na tom, keď sa celý motor otriasa a vďaka tomu extrémne rýchlo opotrebováva. Je preto vhodné nájsť zdravý stred, aby otáčky nežrali ako divé, ale aby netrpel ani motor. Pretože nie je výhoda ušetriť 10 eur na jazde, ak vám odíde napríklad dvojhmotný zotrvačník, ktorý je práve pri jazde na nízkych otázkach riadne zaťažený. Jeho výmena začína pri 500 eurách. Toľko na spotrebe neusporíte.

Počúvajte svoje auto

Moderné automobily majú na palubnej doske už aj ukazovateľ vhodne zaradeného prevodového stupňa. Ten je však vo všeobecnosti nastavený tak, aby auto chodilo v princípe s podradením. Preto je viac ako počítač vhodné počúvať svoje zmysly. Práve sluch napovie, či motor pekne pradie, alebo hučí. Vtedy treba podradiť. Rovnako aj vibrácie nie sú dobré znamenie. V konečnom treťom stupni overenia je dôležité, ako auto reaguje pri stlačení plynového pedálu. Ak reaguje trasením namiesto akcelerácie, je vhodné podradiť. Ak však pridáte iba jemne, napríklad na rovinke alebo smerom z kopca, môžete mať aj podradené. Motor trpí menej. Ak idete pridať plyn a zrýchliť, jednoznačne potrebujete vyššie otáčky. Pretože na poruchy motora a jeho súčastí spôsobených neprávnou jazdou, sa nevzťahuje ani havarijné poistenie.

Keď vám dochádza benzín, jazdite pri nízkych otáčkach

V taktom to prípade s autom nebudete jazdiť dlho, takže ak motor mierne podusíte, tak to prežije. Ak vám už dochádza palivo, je na mieste znížiť rýchlosť tak, aby ste na najvyššom prevodovom stupni dokázali prakticky plachtiť v nízkych otáčkach, ale aby chod motora ostal stabilný. To znamená, že pridávate len jemne, aby ste motor udržiavali v chode. Žiadne predbiehanie ani zrýchľovanie. Ak sa predsa len dostanete do situácie, že zastavíte na krajnici bez paliva, môžete kontaktovať asistenčnú službu, ktorú máte k povinnému zmluvnému poisteniu. Tá vám aj na diaľku dokáže zabezpečiť doplnenie paliva napríklad na diaľnici. Neostanete tak v problémoch.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Kľúče od nového auta
    23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

    Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

  • Zhorené staré auto
    22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

    Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • pneu4
    27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?