preradovacia paka

Správne preraďovanie šetrí motor aj palivo

13. 11. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Automatické prevodovky síce začínajú dominovať už aj na našich cestách, ale mnoho vodičov miluje stále poctivý manuál. Je to predsa len tak trochu o väčšej nadvláde nad strojom, slobode a aj schopnosti trochu šetriť palivo aj motor. Ideálne je nájsť kompromisné riešenie. Pri ňom auto vydrží najdlhšie. Čo to však znemená?

Spotreba a zaťaženie agregátu

Mohlo by sa zdať, že ak vozidlu poriadne zakúrite pod kotlom, zdvihnete mu riadne otáčky, tak výrazne zaťažíte motor. Ale nie je to celkom tak. Samotný agregát je podstatne menej zaťažený, ako keď pôjdete napríklad na päťke tridsaťkilometrovou rýchlosťou. Vtedy je spotreba benzínu nízka, ale čo na tom, keď sa celý motor otriasa a vďaka tomu extrémne rýchlo opotrebováva. Je preto vhodné nájsť zdravý stred, aby otáčky nežrali ako divé, ale aby netrpel ani motor. Pretože nie je výhoda ušetriť 10 eur na jazde, ak vám odíde napríklad dvojhmotný zotrvačník, ktorý je práve pri jazde na nízkych otázkach riadne zaťažený. Jeho výmena začína pri 500 eurách. Toľko na spotrebe neusporíte.

Počúvajte svoje auto

Moderné automobily majú na palubnej doske už aj ukazovateľ vhodne zaradeného prevodového stupňa. Ten je však vo všeobecnosti nastavený tak, aby auto chodilo v princípe s podradením. Preto je viac ako počítač vhodné počúvať svoje zmysly. Práve sluch napovie, či motor pekne pradie, alebo hučí. Vtedy treba podradiť. Rovnako aj vibrácie nie sú dobré znamenie. V konečnom treťom stupni overenia je dôležité, ako auto reaguje pri stlačení plynového pedálu. Ak reaguje trasením namiesto akcelerácie, je vhodné podradiť. Ak však pridáte iba jemne, napríklad na rovinke alebo smerom z kopca, môžete mať aj podradené. Motor trpí menej. Ak idete pridať plyn a zrýchliť, jednoznačne potrebujete vyššie otáčky. Pretože na poruchy motora a jeho súčastí spôsobených neprávnou jazdou, sa nevzťahuje ani havarijné poistenie.

Keď vám dochádza benzín, jazdite pri nízkych otáčkach

V taktom to prípade s autom nebudete jazdiť dlho, takže ak motor mierne podusíte, tak to prežije. Ak vám už dochádza palivo, je na mieste znížiť rýchlosť tak, aby ste na najvyššom prevodovom stupni dokázali prakticky plachtiť v nízkych otáčkach, ale aby chod motora ostal stabilný. To znamená, že pridávate len jemne, aby ste motor udržiavali v chode. Žiadne predbiehanie ani zrýchľovanie. Ak sa predsa len dostanete do situácie, že zastavíte na krajnici bez paliva, môžete kontaktovať asistenčnú službu, ktorú máte k povinnému zmluvnému poisteniu. Tá vám aj na diaľku dokáže zabezpečiť doplnenie paliva napríklad na diaľnici. Neostanete tak v problémoch.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.