Preplácanie nových dielov. Výrazne zvyšuje výhodnosť poistky!

Pri výbere povinného zmluvného je vhodné orientovať sa na poistky, ktoré ponúkajú preplácanie nových dielov. Ak si zvolíte poistenie, ktoré ignoruje amortizáciu a prepláca ceny nových dielov, PZP pomôže nielen dotyčnému, ktorému ste škodu spôsobili, ale aj vám.

  Spočítať ceny

Výdavky aj problémy

Ak ste niekomu spôsobili škodu a vaše poistenie zohľadňovalo amortizáciu, má problém poškodený a môžete mať aj vy. Vtedy sa totiž prepláca škoda len vzhľadom na amortizáciu a opotrebenie. To v praxi znamená, že pokiaľ už niekto jazdil na staršom aute, tak mu poistenie rozhodne nepokrylo náklady zo servisu. Dofinancovať si musel škodu z vlastného vrecka. Následkom toho sa mnoho vodičov obrátilo s náhradou dodatočnej škody priamo na vinníka. A to znamenalo v horšom prípade nielen doťahovanie, ale aj súdne vyrovnávanie. Najmä ak išlo o niekoho zdatného v zákonoch, tak vinník obvykle musel rozdiel v škode uhradiť. Preto mnoho poisťovní dnes uplatňuje takzvané pravidlo nových dielov.

 

Diely v súčasnej cene

Ak vyberiete poistenie, ktoré nezohľadňuje amortizáciu, tak v prípade škody budú preplatené poškodenému ceny nových dielov a oprava v súčasných cenách. Od vás sa teda nebude vyžadovať doplatenie rozdielu. To znamená, že z poisťovne budú preplatené nové originálne náhradné diely v plnom rozsahu. Tak sa poisťovne snažia ochrániť nevinných vodičov, ktorí jednoducho utrpeli škodu vinou niekoho iného. Už nemusia hľadať najlacnejšie diely, servisy a svoje autá si v podstate bez nákladov môžu dať do stavu veľakrát ešte lepšieho než bolo pred poistnou udalosťou.

 

Totálne škody ostávajú mimo poistenia

Poistenie nových dielov má taktiež svoje obmedzenia a poisťovne skúmajú samozrejme rozsah škody. Najmä ak sa stane, že by náklady na opravu už presiahli celkovú hodnotu automobilu, alebo ide o totálnu škodu.

 

Môžete si kúpiť aj staronové

Ak sa vám stala totálna škoda a poisťovňa už vyhodnotí poistné krytie v aktuálnych cenách ako neekonomickú opravu, tak by ste si mali vzhľadom na povahu PZP nárok na vyplatenie sumy, ktoré by vám mala stačiť na zaobstaranie si nového vozidla. Samozrejme s ohľadom na rovnaký vek, značku, počet najazdených kilometrov, ročník a vybavenie a to z druhej ruky. Preto ak ste mali auto od výroby, tak po totálnej škode vinou iného vám poisťovňa napriek nezapočítavaniu amortizácie vyplatí zostatkovú čiastku na rovnako ojazdené auto. A treba počítať s tým, že v takom prípade to nebude vysoká suma, nakoľko hodnota auta každý rok klesá o desiatky percent.

Na druhej strane by sa nemalo stať, že ostanete bez auta. Poisťovne garantujú, že vám dokážu preplatiť rovnakú sumu, za ktorú by ste auto mohli sami predať.

Poškodenému by poisťovňa vyplatila všeobecnú hodnotu vozidla zníženú o použiteľné zvyšky a ponúkla odkúpenie vraku. Suma sumárum by poškodený mal mať dostatok prostriedkov na kúpu rovnakého vozidla, podobnej výbavy, kilometrov a približne rovnaký ročník, akým bolo jeho vozidlo. Hoci už nebude zďaleka nové.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2