Autíčko vedle mincí

Preplácanie nových dielov. Výrazne zvyšuje výhodnosť poistky!

15. 8. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Pri výbere povinného zmluvného je vhodné orientovať sa na poistky, ktoré ponúkajú preplácanie nových dielov. Ak si zvolíte poistenie, ktoré ignoruje amortizáciu a prepláca ceny nových dielov, PZP pomôže nielen dotyčnému, ktorému ste škodu spôsobili, ale aj vám.

Výdavky aj problémy

Ak ste niekomu spôsobili škodu a vaše poistenie zohľadňovalo amortizáciu, má problém poškodený a môžete mať aj vy. Vtedy sa totiž prepláca škoda len vzhľadom na amortizáciu a opotrebenie. To v praxi znamená, že pokiaľ už niekto jazdil na staršom aute, tak mu poistenie rozhodne nepokrylo náklady zo servisu. Dofinancovať si musel škodu z vlastného vrecka. Následkom toho sa mnoho vodičov obrátilo s náhradou dodatočnej škody priamo na vinníka. A to znamenalo v horšom prípade nielen doťahovanie, ale aj súdne vyrovnávanie. Najmä ak išlo o niekoho zdatného v zákonoch, tak vinník obvykle musel rozdiel v škode uhradiť. Preto mnoho poisťovní dnes uplatňuje takzvané pravidlo nových dielov.

Diely v súčasnej cene

Ak vyberiete poistenie, ktoré nezohľadňuje amortizáciu, tak v prípade škody budú preplatené poškodenému ceny nových dielov a oprava v súčasných cenách. Od vás sa teda nebude vyžadovať doplatenie rozdielu. To znamená, že z poisťovne budú preplatené nové originálne náhradné diely v plnom rozsahu. Tak sa poisťovne snažia ochrániť nevinných vodičov, ktorí jednoducho utrpeli škodu vinou niekoho iného. Už nemusia hľadať najlacnejšie diely, servisy a svoje autá si v podstate bez nákladov môžu dať do stavu veľakrát ešte lepšieho než bolo pred poistnou udalosťou.

Totálne škody ostávajú mimo poistenia

Poistenie nových dielov má taktiež svoje obmedzenia a poisťovne skúmajú samozrejme rozsah škody. Najmä ak sa stane, že by náklady na opravu už presiahli celkovú hodnotu automobilu, alebo ide o totálnu škodu.

Môžete si kúpiť aj staronové

Ak sa vám stala totálna škoda a poisťovňa už vyhodnotí poistné krytie v aktuálnych cenách ako neekonomickú opravu, tak by ste si mali vzhľadom na povahu PZP  nárok na vyplatenie sumy, ktoré by vám mala stačiť na zaobstaranie si nového vozidla. Samozrejme s ohľadom na rovnaký vek, značku, počet najazdených kilometrov, ročník a vybavenie a to z druhej ruky. Preto ak ste mali auto od výroby, tak po totálnej škode vinou iného vám poisťovňa napriek nezapočítavaniu amortizácie vyplatí zostatkovú čiastku na rovnako ojazdené auto. A treba počítať s tým, že v takom prípade to nebude vysoká suma, nakoľko hodnota auta každý rok klesá o desiatky percent.

Na druhej strane by sa nemalo stať, že ostanete bez auta. Poisťovne garantujú, že vám dokážu preplatiť rovnakú sumu, za ktorú by ste auto mohli sami predať.

Poškodenému by poisťovňa vyplatila všeobecnú hodnotu vozidla zníženú o použiteľné zvyšky a ponúkla odkúpenie vraku. Suma sumárum by poškodený mal mať dostatok prostriedkov na kúpu rovnakého vozidla, podobnej výbavy, kilometrov a približne rovnaký ročník, akým bolo jeho vozidlo. Hoci už nebude zďaleka nové.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.