Autíčko vedle mincí

Preplácanie nových dielov. Výrazne zvyšuje výhodnosť poistky!

15. 8. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Pri výbere povinného zmluvného je vhodné orientovať sa na poistky, ktoré ponúkajú preplácanie nových dielov. Ak si zvolíte poistenie, ktoré ignoruje amortizáciu a prepláca ceny nových dielov, PZP pomôže nielen dotyčnému, ktorému ste škodu spôsobili, ale aj vám.

Výdavky aj problémy

Ak ste niekomu spôsobili škodu a vaše poistenie zohľadňovalo amortizáciu, má problém poškodený a môžete mať aj vy. Vtedy sa totiž prepláca škoda len vzhľadom na amortizáciu a opotrebenie. To v praxi znamená, že pokiaľ už niekto jazdil na staršom aute, tak mu poistenie rozhodne nepokrylo náklady zo servisu. Dofinancovať si musel škodu z vlastného vrecka. Následkom toho sa mnoho vodičov obrátilo s náhradou dodatočnej škody priamo na vinníka. A to znamenalo v horšom prípade nielen doťahovanie, ale aj súdne vyrovnávanie. Najmä ak išlo o niekoho zdatného v zákonoch, tak vinník obvykle musel rozdiel v škode uhradiť. Preto mnoho poisťovní dnes uplatňuje takzvané pravidlo nových dielov.

Diely v súčasnej cene

Ak vyberiete poistenie, ktoré nezohľadňuje amortizáciu, tak v prípade škody budú preplatené poškodenému ceny nových dielov a oprava v súčasných cenách. Od vás sa teda nebude vyžadovať doplatenie rozdielu. To znamená, že z poisťovne budú preplatené nové originálne náhradné diely v plnom rozsahu. Tak sa poisťovne snažia ochrániť nevinných vodičov, ktorí jednoducho utrpeli škodu vinou niekoho iného. Už nemusia hľadať najlacnejšie diely, servisy a svoje autá si v podstate bez nákladov môžu dať do stavu veľakrát ešte lepšieho než bolo pred poistnou udalosťou.

Totálne škody ostávajú mimo poistenia

Poistenie nových dielov má taktiež svoje obmedzenia a poisťovne skúmajú samozrejme rozsah škody. Najmä ak sa stane, že by náklady na opravu už presiahli celkovú hodnotu automobilu, alebo ide o totálnu škodu.

Môžete si kúpiť aj staronové

Ak sa vám stala totálna škoda a poisťovňa už vyhodnotí poistné krytie v aktuálnych cenách ako neekonomickú opravu, tak by ste si mali vzhľadom na povahu PZP  nárok na vyplatenie sumy, ktoré by vám mala stačiť na zaobstaranie si nového vozidla. Samozrejme s ohľadom na rovnaký vek, značku, počet najazdených kilometrov, ročník a vybavenie a to z druhej ruky. Preto ak ste mali auto od výroby, tak po totálnej škode vinou iného vám poisťovňa napriek nezapočítavaniu amortizácie vyplatí zostatkovú čiastku na rovnako ojazdené auto. A treba počítať s tým, že v takom prípade to nebude vysoká suma, nakoľko hodnota auta každý rok klesá o desiatky percent.

Na druhej strane by sa nemalo stať, že ostanete bez auta. Poisťovne garantujú, že vám dokážu preplatiť rovnakú sumu, za ktorú by ste auto mohli sami predať.

Poškodenému by poisťovňa vyplatila všeobecnú hodnotu vozidla zníženú o použiteľné zvyšky a ponúkla odkúpenie vraku. Suma sumárum by poškodený mal mať dostatok prostriedkov na kúpu rovnakého vozidla, podobnej výbavy, kilometrov a približne rovnaký ročník, akým bolo jeho vozidlo. Hoci už nebude zďaleka nové.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • biele auto na ceste bez EČV
    22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zrušenie PZP pri predaji vozidla

    Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

  • ruka na volante
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?