Autíčko vedle mincí

Preplácanie nových dielov. Výrazne zvyšuje výhodnosť poistky!

15. 8. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Pri výbere povinného zmluvného je vhodné orientovať sa na poistky, ktoré ponúkajú preplácanie nových dielov. Ak si zvolíte poistenie, ktoré ignoruje amortizáciu a prepláca ceny nových dielov, PZP pomôže nielen dotyčnému, ktorému ste škodu spôsobili, ale aj vám.

Výdavky aj problémy

Ak ste niekomu spôsobili škodu a vaše poistenie zohľadňovalo amortizáciu, má problém poškodený a môžete mať aj vy. Vtedy sa totiž prepláca škoda len vzhľadom na amortizáciu a opotrebenie. To v praxi znamená, že pokiaľ už niekto jazdil na staršom aute, tak mu poistenie rozhodne nepokrylo náklady zo servisu. Dofinancovať si musel škodu z vlastného vrecka. Následkom toho sa mnoho vodičov obrátilo s náhradou dodatočnej škody priamo na vinníka. A to znamenalo v horšom prípade nielen doťahovanie, ale aj súdne vyrovnávanie. Najmä ak išlo o niekoho zdatného v zákonoch, tak vinník obvykle musel rozdiel v škode uhradiť. Preto mnoho poisťovní dnes uplatňuje takzvané pravidlo nových dielov.

Diely v súčasnej cene

Ak vyberiete poistenie, ktoré nezohľadňuje amortizáciu, tak v prípade škody budú preplatené poškodenému ceny nových dielov a oprava v súčasných cenách. Od vás sa teda nebude vyžadovať doplatenie rozdielu. To znamená, že z poisťovne budú preplatené nové originálne náhradné diely v plnom rozsahu. Tak sa poisťovne snažia ochrániť nevinných vodičov, ktorí jednoducho utrpeli škodu vinou niekoho iného. Už nemusia hľadať najlacnejšie diely, servisy a svoje autá si v podstate bez nákladov môžu dať do stavu veľakrát ešte lepšieho než bolo pred poistnou udalosťou.

Totálne škody ostávajú mimo poistenia

Poistenie nových dielov má taktiež svoje obmedzenia a poisťovne skúmajú samozrejme rozsah škody. Najmä ak sa stane, že by náklady na opravu už presiahli celkovú hodnotu automobilu, alebo ide o totálnu škodu.

Môžete si kúpiť aj staronové

Ak sa vám stala totálna škoda a poisťovňa už vyhodnotí poistné krytie v aktuálnych cenách ako neekonomickú opravu, tak by ste si mali vzhľadom na povahu PZP  nárok na vyplatenie sumy, ktoré by vám mala stačiť na zaobstaranie si nového vozidla. Samozrejme s ohľadom na rovnaký vek, značku, počet najazdených kilometrov, ročník a vybavenie a to z druhej ruky. Preto ak ste mali auto od výroby, tak po totálnej škode vinou iného vám poisťovňa napriek nezapočítavaniu amortizácie vyplatí zostatkovú čiastku na rovnako ojazdené auto. A treba počítať s tým, že v takom prípade to nebude vysoká suma, nakoľko hodnota auta každý rok klesá o desiatky percent.

Na druhej strane by sa nemalo stať, že ostanete bez auta. Poisťovne garantujú, že vám dokážu preplatiť rovnakú sumu, za ktorú by ste auto mohli sami predať.

Poškodenému by poisťovňa vyplatila všeobecnú hodnotu vozidla zníženú o použiteľné zvyšky a ponúkla odkúpenie vraku. Suma sumárum by poškodený mal mať dostatok prostriedkov na kúpu rovnakého vozidla, podobnej výbavy, kilometrov a približne rovnaký ročník, akým bolo jeho vozidlo. Hoci už nebude zďaleka nové.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?