dovolenka-pri-mori

Oplatí sa poistenie storna dovolenky v čase covidu?

10. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Storno dovolenky je poistením, nad ktorým rozmýšľajú mnohí. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Niekedy sa prihodí úraz, inokedy choroba a dovolenka sa musí presunúť. Niektorí to risknú a storno si nevybavia. Iní si chcú byť istí a zvolia si ho. Všetko však mení súčasná situácia a covid. Oplatí sa vybaviť si toto poistenie?

Čo predstavuje poistenie storna dovolenky?

Ako už z názvu vyplýva, poistenie storna dovolenky znamená poistenie situácie, keď ste zaplatili celú dovolenku, no odrazu ste zistili, že nemôžete vycestovať. Život je nevyspytateľný a nikdy neviete, čo sa stane, a to ani vtedy, keď si objednávate last minute zájazdy a na dovolenku vyrážate nasledujúci deň.

Keď si poistenie storna nevybavíte, riskujete. Ak sa náhodou stane, že sa dovolenka zruší, peniaze vám nikto nevráti

Na druhej strane, keď máte poistenie storna, poisťovňa by vám mala náklady na dovolenku preplatiť. Všetko sa odvíja od toho, aký balík si zvolíte. Niektorí si poisťujú len letenky alebo cestovné lístky. Iní zas ubytovanie, prípadne úplne všetko. Posledná možnosť vám dá najväčšiu istotu.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Kedy sa dá poistenie storna využiť?

Poistenie storna dovolenky sa dá využiť vo viacerých situáciách. Odvíjajú sa od vami vybraného balíka alebo uzatvorenej zmluvy. Treba si dať ale pozor na to,  kedy ho môžete čerpať. Väčšina poisťovní vám storno preplatí vtedy, keď je dôvodom:

 • úraz poisteného alebo blízkej osoby,
 • smrť poisteného alebo blízkej osoby,
 • akútna choroba poisteného alebo blízkej osoby,
 • nedobrovoľná strata zamestnania,
 • živelná udalosť,
 • dopravná nehoda pri ceste na zájazd,
 • oficiálne vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky, ktoré informuje o tom, že na mieste pobytu je zvýšené nebezpečenstvo z dôvodov, ako sú vojny, občianske nepokoje, terorizmus alebo živelné udalosti.Dôvody storna si dobre naštudujte a zistite, za akých podmienok je možné poistenie využiť. Budete si istí, že ak sa náhodou niečo stane, poisťovňa vám zájazd preplatí.

TIP

Ak sa vám jednotlivé podmienky poistenia nechce čítať, informujte sa o tejto skutočnosti priamo v poisťovni.

Oplatí sa poistenie storna v čase covidu?

Otázkou zostáva, či sa poistenie storna oplatí aj v čase covidu. Odpoveď je áno, ale len vtedy, ak poisťovňa  prepláca storno z dôvodu ochorenia COVID-19. Kým pred rokom toto ochorenie poisťovne nezahŕňali, v súčasnosti je to presne naopak. Väčšina poisťovní vám preplatí dovolenku aj vtedy, keď sa nakazíte vírusom alebo musíte byť v karanténe.

Pred vybavením sa v poisťovni informujte. Zistite, či vám poistenie storna zájazdu bude platiť aj v prípade covidu.

Aké možnosti poskytujú jednotlivé poisťovne?

Jednotlivé poisťovne poskytujú viaceré možnosti poistenia storna aj z dôvodu ochorenia COVID-19. Ktoré to sú?

Union

Union má špeciálne doplnkové poistenie s názvom PANDEMIC. Vybaviť si ho môžete ku krátkodobému aj dlhodobému poisteniu. Poisťovňa vám v rámci neho uhradí liečbu pandemického a epidemického ochorenia aj v rizikových krajinách. Zaplatí vám aj náklady storno poplatkov.

Pri uzatváraní poistenia myslite ale na to, že doplnkové poistenie PANDEMIC vám preplatí storno len vtedy, keď máte v poistení aj pripoistenie klasického storna. V inom prípade kryje len liečebné náklady na liečbu pandemického a epidemického ochorenia.

Allianz

Allianz kryje v klasickom balíku cestovného poistenia aj storno poplatky z dôvodu pozitívneho testu na koronavírus poisteného alebo jeho blízkej osoby. Takisto vám preplatí storno v prípade nariadenej karantény.

Poistenie stornovacích poplatkov si môžete vybaviť aj samostatne, a to bez uzatvorenia cestovného poistenia. Keď ale cestujete do zahraničia, je dobré ho mať. Kryje vás v prípade úrazov, straty batožiny či zodpovednosti.

Uniqa

Rovnako ako Allianz je na tom aj Uniqa. Poisťovňa kryje storno cesty v prípade pozitívneho testu COVID-19 v rámci klasického cestovného poistenia. Stačí si vybrať jeden z balíkov krátkodobého alebo dlhodobého poistenia.

Generali

Poisťovňa Generali poskytuje storno poplatkov, vrátane COVID-19 v dvoch balíkoch. Jedným je  balík poistenia Komplet, kde získate klasické krytie úrazov, batožiny, záchrany, zodpovednosti a iného.

Druhým balíkom je Storno, určené len na poistenie storna poplatkov, prerušenia cesty a zmeškania dopravného prostriedku.

AXA

AXA má poistenie storna cesty ako samostatný produkt. Môžete si ho dokúpiť ku klasickému poisteniu. Storno platí aj na ochorenie COVID-19.

Kooperativa

K balíku poistenia Marco Polo od Kooperativy si môžete vybaviť pripoistenie COVID-19. V rámci neho získate dve služby. 

Jednou je Covid asistencia. Poisťovňa vám zistí, aké podmienky má krajina, do ktorej idete a čo všetko si musíte vybaviť. 

Druhou je COVID-19 pripoistenie, ktoré vás kryje v situáciách, keď sa v zahraničí nakazíte vírusom alebo nebudete môcť vycestovať z dôvodu pozitívneho testu či nariadenej karantény.

Dávajte si pozor

Poistenie storna je výhodné, no nie vždy stopercentné. Väčšina poisťovní vám preplatí hodnotu zájazdu od 80 do 90 %. Je preto potrebné zistiť si vopred všetky informácie a porovnať jednotlivé ponuky. Niektoré sú výhodnejšie, iné zas menej. Vyberte si najvýhodnejšie poistenie a cestujte bez obáv.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.