dovolenka-pri-mori

Oplatí sa poistenie storna dovolenky v čase covidu?

10. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Storno dovolenky je poistením, nad ktorým rozmýšľajú mnohí. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Niekedy sa prihodí úraz, inokedy choroba a dovolenka sa musí presunúť. Niektorí to risknú a storno si nevybavia. Iní si chcú byť istí a zvolia si ho. Všetko však mení súčasná situácia a covid. Oplatí sa vybaviť si toto poistenie?

Čo predstavuje poistenie storna dovolenky?

Ako už z názvu vyplýva, poistenie storna dovolenky znamená poistenie situácie, keď ste zaplatili celú dovolenku, no odrazu ste zistili, že nemôžete vycestovať. Život je nevyspytateľný a nikdy neviete, čo sa stane, a to ani vtedy, keď si objednávate last minute zájazdy a na dovolenku vyrážate nasledujúci deň.

Keď si poistenie storna nevybavíte, riskujete. Ak sa náhodou stane, že sa dovolenka zruší, peniaze vám nikto nevráti

Na druhej strane, keď máte poistenie storna, poisťovňa by vám mala náklady na dovolenku preplatiť. Všetko sa odvíja od toho, aký balík si zvolíte. Niektorí si poisťujú len letenky alebo cestovné lístky. Iní zas ubytovanie, prípadne úplne všetko. Posledná možnosť vám dá najväčšiu istotu.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Kedy sa dá poistenie storna využiť?

Poistenie storna dovolenky sa dá využiť vo viacerých situáciách. Odvíjajú sa od vami vybraného balíka alebo uzatvorenej zmluvy. Treba si dať ale pozor na to,  kedy ho môžete čerpať. Väčšina poisťovní vám storno preplatí vtedy, keď je dôvodom:

 • úraz poisteného alebo blízkej osoby,
 • smrť poisteného alebo blízkej osoby,
 • akútna choroba poisteného alebo blízkej osoby,
 • nedobrovoľná strata zamestnania,
 • živelná udalosť,
 • dopravná nehoda pri ceste na zájazd,
 • oficiálne vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky, ktoré informuje o tom, že na mieste pobytu je zvýšené nebezpečenstvo z dôvodov, ako sú vojny, občianske nepokoje, terorizmus alebo živelné udalosti.Dôvody storna si dobre naštudujte a zistite, za akých podmienok je možné poistenie využiť. Budete si istí, že ak sa náhodou niečo stane, poisťovňa vám zájazd preplatí.

TIP

Ak sa vám jednotlivé podmienky poistenia nechce čítať, informujte sa o tejto skutočnosti priamo v poisťovni.

Oplatí sa poistenie storna v čase covidu?

Otázkou zostáva, či sa poistenie storna oplatí aj v čase covidu. Odpoveď je áno, ale len vtedy, ak poisťovňa  prepláca storno z dôvodu ochorenia COVID-19. Kým pred rokom toto ochorenie poisťovne nezahŕňali, v súčasnosti je to presne naopak. Väčšina poisťovní vám preplatí dovolenku aj vtedy, keď sa nakazíte vírusom alebo musíte byť v karanténe.

Pred vybavením sa v poisťovni informujte. Zistite, či vám poistenie storna zájazdu bude platiť aj v prípade covidu.

Aké možnosti poskytujú jednotlivé poisťovne?

Jednotlivé poisťovne poskytujú viaceré možnosti poistenia storna aj z dôvodu ochorenia COVID-19. Ktoré to sú?

Union

Union má špeciálne doplnkové poistenie s názvom PANDEMIC. Vybaviť si ho môžete ku krátkodobému aj dlhodobému poisteniu. Poisťovňa vám v rámci neho uhradí liečbu pandemického a epidemického ochorenia aj v rizikových krajinách. Zaplatí vám aj náklady storno poplatkov.

Pri uzatváraní poistenia myslite ale na to, že doplnkové poistenie PANDEMIC vám preplatí storno len vtedy, keď máte v poistení aj pripoistenie klasického storna. V inom prípade kryje len liečebné náklady na liečbu pandemického a epidemického ochorenia.

Allianz

Allianz kryje v klasickom balíku cestovného poistenia aj storno poplatky z dôvodu pozitívneho testu na koronavírus poisteného alebo jeho blízkej osoby. Takisto vám preplatí storno v prípade nariadenej karantény.

Poistenie stornovacích poplatkov si môžete vybaviť aj samostatne, a to bez uzatvorenia cestovného poistenia. Keď ale cestujete do zahraničia, je dobré ho mať. Kryje vás v prípade úrazov, straty batožiny či zodpovednosti.

Uniqa

Rovnako ako Allianz je na tom aj Uniqa. Poisťovňa kryje storno cesty v prípade pozitívneho testu COVID-19 v rámci klasického cestovného poistenia. Stačí si vybrať jeden z balíkov krátkodobého alebo dlhodobého poistenia.

Generali

Poisťovňa Generali poskytuje storno poplatkov, vrátane COVID-19 v dvoch balíkoch. Jedným je  balík poistenia Komplet, kde získate klasické krytie úrazov, batožiny, záchrany, zodpovednosti a iného.

Druhým balíkom je Storno, určené len na poistenie storna poplatkov, prerušenia cesty a zmeškania dopravného prostriedku.

AXA

AXA má poistenie storna cesty ako samostatný produkt. Môžete si ho dokúpiť ku klasickému poisteniu. Storno platí aj na ochorenie COVID-19.

Kooperativa

K balíku poistenia Marco Polo od Kooperativy si môžete vybaviť pripoistenie COVID-19. V rámci neho získate dve služby. 

Jednou je Covid asistencia. Poisťovňa vám zistí, aké podmienky má krajina, do ktorej idete a čo všetko si musíte vybaviť. 

Druhou je COVID-19 pripoistenie, ktoré vás kryje v situáciách, keď sa v zahraničí nakazíte vírusom alebo nebudete môcť vycestovať z dôvodu pozitívneho testu či nariadenej karantény.

Dávajte si pozor

Poistenie storna je výhodné, no nie vždy stopercentné. Väčšina poisťovní vám preplatí hodnotu zájazdu od 80 do 90 %. Je preto potrebné zistiť si vopred všetky informácie a porovnať jednotlivé ponuky. Niektoré sú výhodnejšie, iné zas menej. Vyberte si najvýhodnejšie poistenie a cestujte bez obáv.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • balenie kufrov
  17. júna 2024|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie do zahraničia: Prečo je dôležité a ako vás ochráni?

  Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Rizikám sa nevyhnete ani pri cestách do zahraničia. Práve naopak, ak vás zastihne neočakávaná udalosť v cudzine, jej riešenie je často oveľa náročnejšie a nákladnejšie ako na Slovensku. Či už sa teda chystáte na dovolenku pri mori alebo chcete cestovať po exotických krajinách s batohom na chrbte, nezabudnite na cestovné poistenie.

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?