dovolenka-pri-mori

Oplatí sa poistenie storna dovolenky v čase covidu?

10. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Storno dovolenky je poistením, nad ktorým rozmýšľajú mnohí. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Niekedy sa prihodí úraz, inokedy choroba a dovolenka sa musí presunúť. Niektorí to risknú a storno si nevybavia. Iní si chcú byť istí a zvolia si ho. Všetko však mení súčasná situácia a covid. Oplatí sa vybaviť si toto poistenie?

Čo predstavuje poistenie storna dovolenky?

Ako už z názvu vyplýva, poistenie storna dovolenky znamená poistenie situácie, keď ste zaplatili celú dovolenku, no odrazu ste zistili, že nemôžete vycestovať. Život je nevyspytateľný a nikdy neviete, čo sa stane, a to ani vtedy, keď si objednávate last minute zájazdy a na dovolenku vyrážate nasledujúci deň.

Keď si poistenie storna nevybavíte, riskujete. Ak sa náhodou stane, že sa dovolenka zruší, peniaze vám nikto nevráti

Na druhej strane, keď máte poistenie storna, poisťovňa by vám mala náklady na dovolenku preplatiť. Všetko sa odvíja od toho, aký balík si zvolíte. Niektorí si poisťujú len letenky alebo cestovné lístky. Iní zas ubytovanie, prípadne úplne všetko. Posledná možnosť vám dá najväčšiu istotu.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Kedy sa dá poistenie storna využiť?

Poistenie storna dovolenky sa dá využiť vo viacerých situáciách. Odvíjajú sa od vami vybraného balíka alebo uzatvorenej zmluvy. Treba si dať ale pozor na to,  kedy ho môžete čerpať. Väčšina poisťovní vám storno preplatí vtedy, keď je dôvodom:

 • úraz poisteného alebo blízkej osoby,
 • smrť poisteného alebo blízkej osoby,
 • akútna choroba poisteného alebo blízkej osoby,
 • nedobrovoľná strata zamestnania,
 • živelná udalosť,
 • dopravná nehoda pri ceste na zájazd,
 • oficiálne vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky, ktoré informuje o tom, že na mieste pobytu je zvýšené nebezpečenstvo z dôvodov, ako sú vojny, občianske nepokoje, terorizmus alebo živelné udalosti.Dôvody storna si dobre naštudujte a zistite, za akých podmienok je možné poistenie využiť. Budete si istí, že ak sa náhodou niečo stane, poisťovňa vám zájazd preplatí.

TIP

Ak sa vám jednotlivé podmienky poistenia nechce čítať, informujte sa o tejto skutočnosti priamo v poisťovni.

Oplatí sa poistenie storna v čase covidu?

Otázkou zostáva, či sa poistenie storna oplatí aj v čase covidu. Odpoveď je áno, ale len vtedy, ak poisťovňa  prepláca storno z dôvodu ochorenia COVID-19. Kým pred rokom toto ochorenie poisťovne nezahŕňali, v súčasnosti je to presne naopak. Väčšina poisťovní vám preplatí dovolenku aj vtedy, keď sa nakazíte vírusom alebo musíte byť v karanténe.

Pred vybavením sa v poisťovni informujte. Zistite, či vám poistenie storna zájazdu bude platiť aj v prípade covidu.

Aké možnosti poskytujú jednotlivé poisťovne?

Jednotlivé poisťovne poskytujú viaceré možnosti poistenia storna aj z dôvodu ochorenia COVID-19. Ktoré to sú?

Union

Union má špeciálne doplnkové poistenie s názvom PANDEMIC. Vybaviť si ho môžete ku krátkodobému aj dlhodobému poisteniu. Poisťovňa vám v rámci neho uhradí liečbu pandemického a epidemického ochorenia aj v rizikových krajinách. Zaplatí vám aj náklady storno poplatkov.

Pri uzatváraní poistenia myslite ale na to, že doplnkové poistenie PANDEMIC vám preplatí storno len vtedy, keď máte v poistení aj pripoistenie klasického storna. V inom prípade kryje len liečebné náklady na liečbu pandemického a epidemického ochorenia.

Allianz

Allianz kryje v klasickom balíku cestovného poistenia aj storno poplatky z dôvodu pozitívneho testu na koronavírus poisteného alebo jeho blízkej osoby. Takisto vám preplatí storno v prípade nariadenej karantény.

Poistenie stornovacích poplatkov si môžete vybaviť aj samostatne, a to bez uzatvorenia cestovného poistenia. Keď ale cestujete do zahraničia, je dobré ho mať. Kryje vás v prípade úrazov, straty batožiny či zodpovednosti.

Uniqa

Rovnako ako Allianz je na tom aj Uniqa. Poisťovňa kryje storno cesty v prípade pozitívneho testu COVID-19 v rámci klasického cestovného poistenia. Stačí si vybrať jeden z balíkov krátkodobého alebo dlhodobého poistenia.

Generali

Poisťovňa Generali poskytuje storno poplatkov, vrátane COVID-19 v dvoch balíkoch. Jedným je  balík poistenia Komplet, kde získate klasické krytie úrazov, batožiny, záchrany, zodpovednosti a iného.

Druhým balíkom je Storno, určené len na poistenie storna poplatkov, prerušenia cesty a zmeškania dopravného prostriedku.

AXA

AXA má poistenie storna cesty ako samostatný produkt. Môžete si ho dokúpiť ku klasickému poisteniu. Storno platí aj na ochorenie COVID-19.

Kooperativa

K balíku poistenia Marco Polo od Kooperativy si môžete vybaviť pripoistenie COVID-19. V rámci neho získate dve služby. 

Jednou je Covid asistencia. Poisťovňa vám zistí, aké podmienky má krajina, do ktorej idete a čo všetko si musíte vybaviť. 

Druhou je COVID-19 pripoistenie, ktoré vás kryje v situáciách, keď sa v zahraničí nakazíte vírusom alebo nebudete môcť vycestovať z dôvodu pozitívneho testu či nariadenej karantény.

Dávajte si pozor

Poistenie storna je výhodné, no nie vždy stopercentné. Väčšina poisťovní vám preplatí hodnotu zájazdu od 80 do 90 %. Je preto potrebné zistiť si vopred všetky informácie a porovnať jednotlivé ponuky. Niektoré sú výhodnejšie, iné zas menej. Vyberte si najvýhodnejšie poistenie a cestujte bez obáv.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.