Dovolenka pri mori

Storno dovolenky je poistením, nad ktorým rozmýšľajú mnohí. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Niekedy sa prihodí úraz, inokedy choroba a dovolenka sa musí presunúť. Niektorí to risknú a storno si nevybavia. Iní si chcú byť istí a zvolia si ho. Všetko však mení súčasná situácia a covid. Oplatí sa vybaviť si toto poistenie?

Čo predstavuje poistenie storna dovolenky?

Ako už z názvu vyplýva, poistenie storna dovolenky znamená poistenie situácie, keď ste zaplatili celú dovolenku, no odrazu ste zistili, že nemôžete vycestovať. Život je nevyspytateľný a nikdy neviete, čo sa stane, a to ani vtedy, keď si objednávate last minute zájazdy a na dovolenku vyrážate nasledujúci deň.

Keď si poistenie storna nevybavíte, riskujete. Ak sa náhodou stane, že sa dovolenka zruší, peniaze vám nikto nevráti

Na druhej strane, keď máte poistenie storna, poisťovňa by vám mala náklady na dovolenku preplatiť. Všetko sa odvíja od toho, aký balík si zvolíte. Niektorí si poisťujú len letenky alebo cestovné lístky. Iní zas ubytovanie, prípadne úplne všetko. Posledná možnosť vám dá najväčšiu istotu.

Kedy sa dá poistenie storna využiť?

Poistenie storna dovolenky sa dá využiť vo viacerých situáciách. Odvíjajú sa od vami vybraného balíka alebo uzatvorenej zmluvy. Treba si dať ale pozor na to, kedy ho môžete čerpať. Väčšina poisťovní vám storno preplatí vtedy, keď je dôvodom:

  • úraz poisteného alebo blízkej osoby,

  • smrť poisteného alebo blízkej osoby,

  • akútna choroba poisteného alebo blízkej osoby,

  • nedobrovoľná strata zamestnania,

  • živelná udalosť,

  • dopravná nehoda pri ceste na zájazd,

  • oficiálne vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky, ktoré informuje o tom, že na mieste pobytu je zvýšené nebezpečenstvo z dôvodov, ako sú vojny, občianske nepokoje, terorizmus alebo živelné udalosti.

Dôvody storna si dobre naštudujte a zistite, za akých podmienok je možné poistenie využiť. Budete si istí, že ak sa náhodou niečo stane, poisťovňa vám zájazd preplatí.

Tip

Ak sa vám jednotlivé podmienky poistenia nechce čítať, informujte sa o tejto skutočnosti priamo v poisťovni.

Oplatí sa poistenie storna v čase covidu?

Otázkou zostáva, či sa poistenie storna oplatí aj v čase covidu. Odpoveď je áno, ale len vtedy, ak poisťovňa prepláca storno z dôvodu ochorenia COVID-19. Kým pred rokom toto ochorenie poisťovne nezahŕňali, v súčasnosti je to presne naopak. Väčšina poisťovní vám preplatí dovolenku aj vtedy, keď sa nakazíte vírusom alebo musíte byť v karanténe.

Pred vybavením sa v poisťovni informujte. Zistite, či vám poistenie storna zájazdu bude platiť aj v prípade covidu.

Aké možnosti poskytujú jednotlivé poisťovne?

Jednotlivé poisťovne poskytujú viaceré možnosti poistenia storna aj z dôvodu ochorenia COVID-19. Ktoré to sú?

Union

Union má špeciálne doplnkové poistenie s názvom PANDEMIC. Vybaviť si ho môžete ku krátkodobému aj dlhodobému poisteniu. Poisťovňa vám v rámci neho uhradí liečbu pandemického a epidemického ochorenia aj v rizikových krajinách. Zaplatí vám aj náklady storno poplatkov.

Pri uzatváraní poistenia myslite ale na to, že doplnkové poistenie PANDEMIC vám preplatí storno len vtedy, keď máte v poistení aj pripoistenie klasického storna. V inom prípade kryje len liečebné náklady na liečbu pandemického a epidemického ochorenia.

Allianz

Allianz kryje v klasickom balíku cestovného poistenia aj storno poplatky z dôvodu pozitívneho testu na koronavírus poisteného alebo jeho blízkej osoby. Takisto vám preplatí storno v prípade nariadenej karantény.

Poistenie stornovacích poplatkov si môžete vybaviť aj samostatne, a to bez uzatvorenia cestovného poistenia. Keď ale cestujete do zahraničia, je dobré ho mať. Kryje vás v prípade úrazov, straty batožiny či zodpovednosti.

Uniqa

Rovnako ako Allianz je na tom aj Uniqa. Poisťovňa kryje storno cesty v prípade pozitívneho testu COVID-19 v rámci klasického cestovného poistenia. Stačí si vybrať jeden z balíkov krátkodobého alebo dlhodobého poistenia.

Generali

Poisťovňa Generali poskytuje storno poplatkov, vrátane COVID-19 v dvoch balíkoch. Jedným je balík poistenia Komplet, kde získate klasické krytie úrazov, batožiny, záchrany, zodpovednosti a iného.

Druhým balíkom je Storno, určené len na poistenie storna poplatkov, prerušenia cesty a zmeškania dopravného prostriedku.

AXA

AXA má poistenie storna cesty ako samostatný produkt. Môžete si ho dokúpiť ku klasickému poisteniu. Storno platí aj na ochorenie COVID-19.

Kooperativa

K balíku poistenia Marco Polo od Kooperativy si môžete vybaviť pripoistenie COVID-19. V rámci neho získate dve služby. 

Jednou je Covid asistencia. Poisťovňa vám zistí, aké podmienky má krajina, do ktorej idete a čo všetko si musíte vybaviť. 

Druhou je COVID-19 pripoistenie, ktoré vás kryje v situáciách, keď sa v zahraničí nakazíte vírusom alebo nebudete môcť vycestovať z dôvodu pozitívneho testu či nariadenej karantény.

Dávajte si pozor

Poistenie storna je výhodné, no nie vždy stopercentné. Väčšina poisťovní vám preplatí hodnotu zájazdu od 80 do 90 %. Je preto potrebné zistiť si vopred všetky informácie a porovnať jednotlivé ponuky. Niektoré sú výhodnejšie, iné zas menej. Vyberte si najvýhodnejšie poistenie a cestujte bez obáv.

Cestovné poistenie

Články súvisiace s týmito výrazmi:

Poistenie storna dovolenky vám dáva istotu, že v prípade nečakaných udalostí sa vám vrátia peniaze za zájazd. Oplatí sa však aj v čase covidu? Máme odpovede.