Kremlin v Rusku

Na čo nezabúdať pri ceste do Ruska

Rusko je destinácia, kde sa oplatí zavítať za inou kultúrou, pamiatkami, dobrodružstvom a samozrejme aj poctivou ruskou vodkou. Pred tým ako si zbalíte ruksak na cestu je vhodné vedieť pár dôležitých vecí.

Víza

Ako prvé budete potrebovať víza. Občania Slovenska a držitelia cestovných pasov, potrebujú na vstup do Ruska vízum. Je možno oň požiadať na veľvyslanectve Ruskej federácie príslušnom podľa štátu pobytu občana SR alebo vo vízovom centre Ruskej federácie. Platnosť cestovného pasu občana SR, ktorý cestuje do Ruskej federácie, musí byť minimálne 6 mesiacov po ukončení platnosti víza a obsahovať aspoň dve voľné vízové strany.

A pozor, platnosť víz je potrebné si strážiť. Prekročenie doby pobytu hoci o 1 deň pohraničná služba neakceptuje a občanovi nebude umožnené nastúpiť na let. Veľvyslanectvo nemá možnosť vybaviť, aby občana bez platného víza pustili do lietadla, ani mu vo vlastnej kompetencii vystaviť potrebné vízum. No a takéto komplikácie v Rusku rozhodne nie sú príjemnou dovolenkou.


Úžasná krajina

O to, že sa o to vízum oplatí usilovať hovoria aj čísla. Rusko je aj po rozpade ZSSR zďaleka najväčšou krajinou sveta, veď so svojimi 17.000.000 kilometrami štvorcovými takmer dvakrát strčí do vrecka druhú Kanadu. Zem sa tiahne cez desať časových pásiem od východnej Európy, až po najvýchodnejšiu časť Ázie. Od subtrópov, až po arktický pás. To asi najlepšie vystihuje, ako obrovská je to krajina.

Kamčatka

Rusko má všetko

V Rusku skutočne nájdete prakticky všetko, čo od cestovania očakávate. Skvostné historické mestá, tisíce kilometrov človekom nedotknutej prírody, cestovanie v čase, kedy si na množstve miest pripomeniete, ako to u nás vyzeralo pred 30 rokmi, ale aj pre mnohých neobyčajné možnosti športového a kultúrneho vyžitia.

Pri cestách Ruskom spoznáte, že predsudky voči obyčajným Rusom sú naozaj vo valnej väčšine prípadov len predsudky. Zistíte tiež, že kultúrou je nám Rusko veľmi podobné a zároveň veľmi vzdialené. Len ťažko sa táto obrovská krajina opisuje, na vlastnej koži musíte skrátka zažiť či budete Rusko milovať, alebo nenávidieť. Nič medzi tým zvyčajne neexistuje.

V Rusku sa pripravte na extrémy

A nielen na tie kultúrne. Zásadná charakteristika podnebia v Rusku predstavuje extrémne striedanie teplôt medzi letom a zimou. Väčšina územia sa nachádza ďaleko od otvoreného oceánu, a teda teplotné rozdiely patria k tým najvyšším na svete. Nie je výnimkou, že aj na polárnom kruhu môže byť v lete cez 30 ° C. Rozdiel medzi letom a zimou na sibírskych pláňach môže bez mihnutia oka činiť aj 70 ° C. Letá sú horúce s mnohými slnečnými dňami, ale aj silnými búrkami. V zime je počasie naozaj mrazivé. Treskúce mrazy sú tu na dennom poriadku, rovnako ako snehové prívaly. Slnko mnohokrát kvôli zatiahnutej oblohe neuvidíte aj niekoľko týždňov v kuse.

Kedy vyraziť do Ruska?

Ak nemáte radi extrémne počasie, vyrazte buď neskoro na jar, alebo skoro na jeseň. Letné obdobie bude dobrou voľbou pri cestách do severnejších regiónov alebo k Bajkalu, či na Kamčatku. Je dobré mať na pamäti, že v lete sú v určitých oblastiach veľmi aktívne komáre, preto rozhodne nepodceňte nákup dobrého repelentu. Samozrejmosťou je aj cestovné poistenie do Ruska. Pretože v tejto krajine je rozdiel v zdravotnej starostlivosti značne veľký. Preto je lepšie nastaviť si dostatočné limity poistenia, aby ste dostali v prípade problémov adekvátnu starostlivosť.

Moskva

Pripravte si slovníček

Ak patríte ku generácii, ktorá sa už v škole ruštinu neučila, určite sa vám zíde naučiť sa po rusky aspoň pár základných slov a spojení. Ruština patrí k slovanským jazykom, veľa slov je preto so slovenčinou veľmi podobných a učenie vám nepôjde ťažko. Najväčším rozdielom je ruská abeceda – azbuka, ktorá bude pri učení najväčšou výzvou. Na dovolenke v Rusku sa vám však zíde.

Uzavrite si cestovné poistenie do Ruska

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.