Kremlin v Rusku

Na čo nezabúdať pri ceste do Ruska

Rusko je destinácia, kde sa oplatí zavítať za inou kultúrou, pamiatkami, dobrodružstvom a samozrejme aj poctivou ruskou vodkou. Pred tým ako si zbalíte ruksak na cestu je vhodné vedieť pár dôležitých vecí.

Víza

Ako prvé budete potrebovať víza. Občania Slovenska a držitelia cestovných pasov, potrebujú na vstup do Ruska vízum. Je možno oň požiadať na veľvyslanectve Ruskej federácie príslušnom podľa štátu pobytu občana SR alebo vo vízovom centre Ruskej federácie. Platnosť cestovného pasu občana SR, ktorý cestuje do Ruskej federácie, musí byť minimálne 6 mesiacov po ukončení platnosti víza a obsahovať aspoň dve voľné vízové strany.

A pozor, platnosť víz je potrebné si strážiť. Prekročenie doby pobytu hoci o 1 deň pohraničná služba neakceptuje a občanovi nebude umožnené nastúpiť na let. Veľvyslanectvo nemá možnosť vybaviť, aby občana bez platného víza pustili do lietadla, ani mu vo vlastnej kompetencii vystaviť potrebné vízum. No a takéto komplikácie v Rusku rozhodne nie sú príjemnou dovolenkou.


Úžasná krajina

O to, že sa o to vízum oplatí usilovať hovoria aj čísla. Rusko je aj po rozpade ZSSR zďaleka najväčšou krajinou sveta, veď so svojimi 17.000.000 kilometrami štvorcovými takmer dvakrát strčí do vrecka druhú Kanadu. Zem sa tiahne cez desať časových pásiem od východnej Európy, až po najvýchodnejšiu časť Ázie. Od subtrópov, až po arktický pás. To asi najlepšie vystihuje, ako obrovská je to krajina.

Kamčatka

Rusko má všetko

V Rusku skutočne nájdete prakticky všetko, čo od cestovania očakávate. Skvostné historické mestá, tisíce kilometrov človekom nedotknutej prírody, cestovanie v čase, kedy si na množstve miest pripomeniete, ako to u nás vyzeralo pred 30 rokmi, ale aj pre mnohých neobyčajné možnosti športového a kultúrneho vyžitia.

Pri cestách Ruskom spoznáte, že predsudky voči obyčajným Rusom sú naozaj vo valnej väčšine prípadov len predsudky. Zistíte tiež, že kultúrou je nám Rusko veľmi podobné a zároveň veľmi vzdialené. Len ťažko sa táto obrovská krajina opisuje, na vlastnej koži musíte skrátka zažiť či budete Rusko milovať, alebo nenávidieť. Nič medzi tým zvyčajne neexistuje.

V Rusku sa pripravte na extrémy

A nielen na tie kultúrne. Zásadná charakteristika podnebia v Rusku predstavuje extrémne striedanie teplôt medzi letom a zimou. Väčšina územia sa nachádza ďaleko od otvoreného oceánu, a teda teplotné rozdiely patria k tým najvyšším na svete. Nie je výnimkou, že aj na polárnom kruhu môže byť v lete cez 30 ° C. Rozdiel medzi letom a zimou na sibírskych pláňach môže bez mihnutia oka činiť aj 70 ° C. Letá sú horúce s mnohými slnečnými dňami, ale aj silnými búrkami. V zime je počasie naozaj mrazivé. Treskúce mrazy sú tu na dennom poriadku, rovnako ako snehové prívaly. Slnko mnohokrát kvôli zatiahnutej oblohe neuvidíte aj niekoľko týždňov v kuse.

Kedy vyraziť do Ruska?

Ak nemáte radi extrémne počasie, vyrazte buď neskoro na jar, alebo skoro na jeseň. Letné obdobie bude dobrou voľbou pri cestách do severnejších regiónov alebo k Bajkalu, či na Kamčatku. Je dobré mať na pamäti, že v lete sú v určitých oblastiach veľmi aktívne komáre, preto rozhodne nepodceňte nákup dobrého repelentu. Samozrejmosťou je aj cestovné poistenie do Ruska. Pretože v tejto krajine je rozdiel v zdravotnej starostlivosti značne veľký. Preto je lepšie nastaviť si dostatočné limity poistenia, aby ste dostali v prípade problémov adekvátnu starostlivosť.

Moskva

Pripravte si slovníček

Ak patríte ku generácii, ktorá sa už v škole ruštinu neučila, určite sa vám zíde naučiť sa po rusky aspoň pár základných slov a spojení. Ruština patrí k slovanským jazykom, veľa slov je preto so slovenčinou veľmi podobných a učenie vám nepôjde ťažko. Najväčším rozdielom je ruská abeceda – azbuka, ktorá bude pri učení najväčšou výzvou. Na dovolenke v Rusku sa vám však zíde.

Uzavrite si cestovné poistenie do Ruska

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.