Na čo nezabúdať pri ceste do Ruska

na čo nezabúdať pri ceste do Ruska

Rusko je destinácia, kde sa oplatí zavítať za inou kultúrou, pamiatkami, dobrodružstvom a samozrejme aj poctivou ruskou vodkou. Pred tým ako si zbalíte ruksak na cestu je vhodné vedieť pár dôležitých vecí.

Víza

Ako prvé budete potrebovať víza. Občania Slovenska a držitelia cestovných pasov, potrebujú na vstup do Ruska vízum. Je možno oň požiadať na veľvyslanectve Ruskej federácie príslušnom podľa štátu pobytu občana SR alebo vo vízovom centre Ruskej federácie. Platnosť cestovného pasu občana SR, ktorý cestuje do Ruskej federácie, musí byť minimálne 6 mesiacov po ukončení platnosti víza a obsahovať aspoň dve voľné vízové strany. 

A pozor, platnosť víz je potrebné si strážiť. Prekročenie doby pobytu hoci o 1 deň pohraničná služba neakceptuje a občanovi nebude umožnené nastúpiť na let. Veľvyslanectvo nemá možnosť vybaviť, aby občana bez platného víza pustili do lietadla, ani mu vo vlastnej kompetencii vystaviť potrebné vízum. No a takéto komplikácie v Rusku rozhodne nie sú príjemnou dovolenkou. 

Úšasná krajina

O to, že sa o to vízum oplatí usilovať hovoria aj čísla. Rusko je aj po rozpade ZSSR zďaleka najväčšou krajinou sveta, veď so svojimi 17.000.000 kilometrami štvorcovými takmer dvakrát strčí do vrecka druhú Kanadu. Zem sa tiahne cez desať časových pásiem od východnej Európy, až po najvýchodnejší vyspí Ázie. Od subtrópov, až po arktický pás. To asi najlepšie vystihuje, ako obrovská je.

Rusko má všetko

V Rusku skutočne nájdete prakticky všetko, čo od cestovania očakávate. Skvostná historické mestá, tisíce kilometrov človekom nedotknutej prírody, cestovanie v čase, kedy si na množstve miest pripomeniete, ako to u nás vyzeralo pred 30 rokmi, ale aj pre mnohých netušené možnosti športového a kultúrneho vyžitia.

Pri cestách Ruskom spoznáte, že predsudky voči obyčajným Rusom sú naozaj vo valnej väčšine prípadov len predsudky. Zistíte tiež, že kultúrou je nám Rusko veľmi podobné a zároveň veľmi vzdialené. Len ťažko sa táto obrovská krajina opisuje, musíte skrátka na vlastnej koži zažiť, či budete Rusko milovať, alebo nenávidieť. Nič medzi tým zvyčajne neexistuje.

V Rusku sa pripravte na extrémy

A nielen tie kultúrne. Zásadná charakteristika podnebia v Rusku je extrémne striedanie teplôt medzi letom a zimou. Väčšina územia sa nachádza ďaleko od otvoreného oceánu, a teda teplotné rozdiely patria k tým najvyšším na svete. Nie je výnimkou, že aj na polárnom kruhu môže byť v lete cez 30 ° C a rozdiel medzi letom a zimou na sibírskych pláňach môže bez mihnutia oka činiť aj 70 ° C.
Letá sú skrátka horúca s mnohými slnečnými dňami, ale aj silnými búrkami. Zimné počasie je mrazivé. Treskúce mrazy sú tu na dennom poriadku, rovnako ako snehové prívaly. Slnko mnohokrát kvôli zatiahnutej oblohe neuvidíte aj niekoľko týždňov v kuse.

Kedy vyraziť do Ruska?

Ak nemáte radi extrémne počasie, vyrazíte neskoro na jar alebo skoro na jeseň. Letné obdobie bude dobrou voľbou pri cestách do severnejších regiónov alebo k Bajkalu či na Kamčatku. Je dobré mať na pamäti, že v lete sú v určitých oblastiach sú veľmi aktívne komáre, rozhodne nepodceňte nákup dobrého repelentu. A samozrejmosťou je aj cestovné poistenie do Ruska. Pretože v tejto krajine je aj rozdiele v zdravotnej starostlivosti značne veľký. Preto je lepšie nastaviť si dostatočné limity poistenia, aby ste dostali v prípade problémov adekvátnu starostlivosť. 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2