Cestovné poistenie do Ruska

Vaša predstava o dovolenke síce môže byť pokojná a pohodová, avšak momentálne si to s cestou do Ruska dobre rozmyslite.


Cestovné poistenie do Ruska

Ruská federácia, najväčší štát sveta, je snom mnohých cestovateľov. Na rozlohe viac ako 17 miliónov km2 sa totiž nachádza množstvo prírodných krás a zaujímavostí, čím sa Rusko rozhodne sa radí ku geograficky pestrým oblastiam. Ak ste však tento cestovateľský cieľ zatiaľ nedosiahli, cestu budete musieť kvôli vojne na Ukrajine načas odložiť.

MoskvaV súvislosti s prebiehajúcou vojenskou inváziou Ruskej federácie proti Ukrajine a eskaláciou aktuálnej bezpečnostnej situácie vydalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZV SR) odporúčanie necestovať do Ruskej federácie, čo je 3. stupeň cestovného odporúčania.

Vzhľadom na uvedenú skutočnosť cestovné poistenie v Rusku neplatí. Klienti, ktorí vycestovali do tejto oblasti pred 23. februárom 2022, mali cestovné poistenie platné až do jeho ukončenia, resp. opustenia krajiny. Vzhľadom na prebiehajúci vojnový konflikt a sankcie si však museli byť vedomí obmedzených možností poskytovania asistenčných služieb.

Ak cestujete kdekoľvek do zahraničia, pred cestou i počas cesty v zahraničí sledujte aktuálne cestovné odporúčania zverejnené MZV SR, pretože krytie cestovného poistenia je týmito odporúčaniami obmedzené. Ako uvádza napríklad Európska cestovná poisťovňa, krytie cestovného poistenia pri vyhlásení cestovného odporúčania je nasledovné:

  • ak je vyhlásený 3. stupeň cestovného odporúčania (necestovať z dôvodu prebiehajúceho ochorenia COVID–19) - poistenie klientov kryje,

  • ak je vyhlásený 3. stupeň cestovného odporúčania (necestovať z iného dôvodu ako ochorenie COVID) alebo 4. stupeň (odporúčanie bezodkladne opustiť krajinu) - poistenie klientov nekryje.


Pre úplnosť uvádzame, že kvôli zhoršeniu bezpečnostných podmienok MZV SR varuje aj pred cestovaním na Ukrajinucestovaním na Ukrajinu, do Bieloruska (najmä Gomelská a Brestenská pohraničná oblasť) a Moldavska, a to bez ohľadu na účel cesty.

Prírodné krásy a zaujímavosti

Rusko zaberá takmer desatinu povrchu Zeme a preto ho môžeme považovať za geograficky i etnicky veľmi pestrý štát. Turisticky najobľúbenejšou časťou krajiny je západná európska časť Ruska, kde sa nachádzajú mestá Moskva a Petrohrad. Moskva, hlavné mesto Ruska, je lákadlom najmä pre bohatých cestovateľov. Nachádzajú sa tu významné historické stavby a pamiatky, z ktorých k najvýznamnejším patrí Petropavlovska pevnosť, chrám sv. Izáka, Červené námestie s chrámom Vasiľa Blaženého, Kremeľ, Tverská ulica, mauzóleum V. I. Lenina, Veľké divadlo či Štátnu Tretiakovskú galériu. Zároveň však v Moskve nájdete moderné mrakodrapy, široké bulváre, obchodné centrá, promenády i parky.

Tiež mesto Kazaň je zaujímavým miestom hlavne pre tatársku kultúru a mešitu. Kazanský Kremeľ je súčasťou dedičstva UNESCO. Obľúbeným rekreačným miestom je Soči, ktoré leží na brehu Čierneho mora.

K ďalším významným miestam patrí železničná dopravná tepna Transsibírská magistrála, mesto Nižný Novgorod, najväčší ruský prístav Vladivostok, najhlbšie jazero sveta Bajkal na Sibíri a polostrov Kamčatka.

Kremlin

Cestu rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Cestovné poistenie a COVID - 19

Pri uzatváraní cestovného poistenia je dôležité myslieť na súčasnú situáciu spojenú s ochorením COVID-19. Okrem podmienok v našej krajine je potrebné naštudovať si všetky informácie aj o podmienkach na mieste, kam cestujete.


Mnohé poisťovne majú v rámci cestovného poistenia aj krytie COVID-19. V niektorých prípadoch to platí dokonca aj vtedy, keď cestujete do rizikovej krajiny. Poistenie s krytím COVID-19 aj do rizikovej krajiny si u nás môžete pohodlne uzavrieť.