Kryje cestové poistenie aj liečbu na koronavírus?

Koronavirus, informace k cestování


Vycestovať do krajín , kde je vysoký výskyt koronavírusu je riziko, ktorého sa boja aj poisťovne. Zatiaľ jedinou poisťovňou, ktorá bude hradiť náklady na liečenie spôsobené koronavírusom aj v prípade, že ich klienti vycestujú do oblasti, kde sa už choroba bola potvrdená, je poisťovňa AXA Assistance.

 

Krytie aj pri ceste do rizikovej oblasti


,,Vzhľadom k mimoriadnej situácii vyvolanej koronavírusom by sme vás chceli informovať, že cestovné poistenie kryje náklady na liečenie, prípadne repatriáciu späť na Slovensko, spôsobené koronavírusom, a to aj v prípade, že klienti do danej oblasti vycestovali po tom, ako Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky alebo Svetová zdravotnícka organizácia alebo obdobná inštitúcia, neodporučili do danej oblasti cestovať," uviedla vo vyhlásení poisťovňa AXA Assistance.

 

Ostatné poisťovne ponúkajú zatiaľ cestovné poistenie, ktoré kryje náklady na liečebné náklady spojené s koronavírusom, ak cieľová destinácia nebola v čase odchodu vyhlásená ako riziková. Zoznam rizikových krajín je uvedený na webových stránkach Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. Poprípade tieto informácie môžete nájsť tiež na stránkach Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
 

Nemusíte rušiť dovolenku

 

Svoju dovolenku nemusíte rušiť, ak plánujete navštíviť oblasť, ktorá nie je riziková pre prípadnú nákazu koronavírusu. V prípade, že už máte zakúpený pobyt do rizikovej oblasti, odporúčame túto cestu zrušiť. V otázke storno poplatkov je potrebné sa obrátiť na poisťovňu, ktorá vám poistila storno zájazdu.
 

Ako je to v prípade karantény?


V prípadoch, keď štáty či miestne úrady vyhlásia karanténnu oblasť, musíte ju ako cudzinec a turista plne rešpektovať. Na nútenú karanténu však pozerá cestovné poistenie rovnako ako na pobyt v nemocnici. V prípadoch, ak klienti poisťovne majú dohodnuté poistenie obsahujúce náhradu za nevyužitú dovolenku, môžu za dobu v karanténe požadovať kompenzáciu.


Všeobecne platí, že náklady na karanténu by mali hradiť orgány, ktoré karanténu nariadili. Ubytovanie a strava by vás tak nič nemali stať. Ide však iba o špekulácie a prax môže byť iná. "Domnievame sa, že to tak bude, ale situácia je to pre všetky nová - pre hotely, poisťovne i cestovné kancelárie," uvádza tlačový hovorca cestovnej skupiny Fischer Jan Bezděk.
 

Odkazy na dôležité weby:


Web Ministerstva zdravotníctva: https://www.health.gov.sk/Titulka
 Web Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí : https://www.mzv.sk/aktuality/koronavirus-2019
Zoznam zastupiteľských úradov v zahraničí: https://www.mzv.sk/ministerstvo/slovenske_zastupitelstva-vsetky_zastupitelstva

 

 
Ďalšie informácie o vývoji situácie a šírení koronavírusu nájdete na webových stránkach:
 

Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) www.who.int  a 

https://www.who.int/westernpacific/emergencies/novel-coronavirus


Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC): www.ecdc.europa.eu  a https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china 

 
 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 4