Kryje cestovné poistenie aj liečbu na koronavírus?

Koronavirus, informace k cestování

Vycestovať do krajín, kde je vysoký výskyt koronavírusu je riziko, ktorého sa spočiatku báli aj poisťovne. Každým dňom sa však na trhu objavujú nové možnosti poistenia kryjúce nielen náklady na liečbu, ale aj storno z dôvodu ochorenia COVID-19. Aké možnosti máte?

Krytie aj pri ceste do rizikovej oblasti

Prvou poisťovňou, ktorá na slovenskom trhu kryla náklady na liečbu koronavírusu bola AXA Assistance.

,,Vzhľadom k mimoriadnej situácii vyvolanej koronavírusom by sme vás chceli informovať, že cestovné poistenie kryje náklady na liečenie, prípadne repatriáciu späť na Slovensko, spôsobené koronavírusom, a to aj v prípade, že klienti do danej oblasti vycestovali po tom, ako Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky alebo Svetová zdravotnícka organizácia, alebo obdobná inštitúcia, neodporučili do danej oblasti cestovať," uviedla vo vyhlásení poisťovňa AXA Assistance.

Výpočet cestovného poistenia

*
Spočítať ceny poistenia

Neskôr sa k nej pridali aj ďalšie poisťovne. Ich balíky cestovného poistenia poskytujú zaujímavé možnosti. Okrem liečby sa zameriavajú aj na storno. Niektoré z nich majú aj COVID-19 asistenciu. Prostredníctvom nej vám poisťovňa pomôže s prípravou na dovolenku či výlet. Poskytne vám potrebné informácie a zistí, aké dokumenty so sebou potrebujete vziať.

Rada odborníka

Pri výbere jednotlivých balíkov si dobre prečítajte všetky podmienky poisťovní. Niektoré kryjú riziká COVID-19 len v prípade, že necestujete do rizikových krajín. Iné ich kryjú aj v nich.

Nemusíte rušiť dovolenku

Svoju dovolenku nemusíte rušiť, ak plánujete navštíviť oblasť, ktorá nie je riziková pre prípadnú nákazu koronavírusom. V prípade, že už máte zakúpený pobyt do rizikovej oblasti, odporúčame túto cestu zrušiť. 

Inou možnosťou je prezrieť si podrobné informácie v poistnej zmluve. Niektoré poisťovne, napríklad Kooperativa, kryjú aj liečebné náklady súvisiace s ochorením COVID-19 v rizikových krajinách.

V takýchto krajinách je limit krytia zvyčajne nižší, no stále postačujúci. Netreba sa tak báť, že by ste sa na dovolenku nedostali.

TIP

Niektorí klienti sa obávajú rýchlo sa meniacej situácie. Z bezpečnej krajiny sa môže zo dňa na deň stať riziková. Čo robiť v takýchto prípadoch? Dôležité je zachovať pokoj a nekupovať najdrahšiu letenku späť na Slovensko. Väčšina poisťovní garantuje, že cestovné poistenie vás v takýchto výnimočných situáciách aj naďalej kryje. Tento fakt si ale dobre overte ešte predtým, ako zmluvu uzatvoríte.

Rizikové krajiny a poisťovne

Každá poisťovňa berie rizikové krajiny inak. Niektoré pri ceste do nich preplácajú liečebné náklady aj storno, iné zas nie. V súčasnosti vyzerajú aktuálne informácie takto:

 • Union – cestovanie do rizikových krajín s poistením od Union kryje aj liečebné náklady pandemického či epidemického ochorenia, napríklad COVID-19. Platí ale, že limit nákladov je len 50-tisíc eur.

 • Allianz – poisťovňa Allianz má v súčasnosti uvedené na webovej stránke informáciu, že v prípade cesty do rizikovej krajiny vám môže preplatenie liečebných nákladov zamietnuť. Je preto dobre vopred sa informovať, aké možnosti máte.

 • Uniqa – poisťovňa Uniqa hradí náklady pri COVID-19 aj pre rizikové krajiny, a to vo všetkých zmluvách cestovného poistenia.

 • Generali – v prípade, že vycestujete do rizikových krajín, cestovné poistenie od Generali vás bude aj napriek tomu kryť. Vopred si ale overte, v akých limitoch.

 • AXA – poisťovňa AXA kryje aj vycestovanie do krajín označených za rizikové. V tomto prípade ale platí, že náklady na liečbu sú kryté len v rámci balíka Excelent, a to do limitu 1 000 000 eur.

 • Kooperativa – v prípade, že vycestujete do rizikovej krajiny, cestovné poistenie kryje liečebné náklady v súvislosti s ochorením COVID-19 len v niektorých krajinách. Ich zoznam nájdete na oficiálnych stránkach poisťovne Kooperativa. Tu si ale treba dávať pozor. Limit nákladov je oveľa nižší. Pri bežnom cestovnom poistení poskytuje Kooperativa krytie od 100-tisíc do 300-tisíc eur. V prípade rizikových krajín je to však len 30-tisíc eur.

Preplácajú poisťovne storno?

V otázke storno poplatkov je potrebné obrátiť sa na poisťovňu, ktorá vám poistila storno zájazdu, prípadne si prečítať voľne dostupné informácie na jej oficiálnych stránkach. 

Pre lepší prehľad pripájame tabuľku s aktuálnymi informáciami spojenými so stornom

Poisťovňa

Storno balík

 

Union

 • špeciálne doplnkové poistenie PANDEMIC, 
 • vhodné ku krátkodobému aj dlhodobému poisteniu,
 • hradenie nákladov storno poplatkov aj liečebných nákladov na liečbu pandemického aj protipandemického ochorenia (aj v rizikových krajinách),
 • doplnkové poistenie prepláca storno len v prípade, že máte v poistení aj pripoistenie klasického storna.

Allianz

 • hradenie storno poplatkov z dôvodu pozitívneho testu na koronavírus poisteného alebo blízkej osoby,
 • hradenie storna aj v prípade nariadenej karantény,
 • poistenie sa dá vybaviť aj samostatne.

Uniqa

 • storno v prípade pozitívneho testu na ochorenie COVID-19 je súčasťou klasického dlhodobého aj krátkodobého cestovného poistenia.

Generali

 • dva balíky storna v prípade ochorenia COVID-19 – balík Komplet alebo balík Storno,
 • balík Komplet kryje klasické úrazy, stratu batožiny a iné, 
 • balík Storno kryje len storno poplatkov, prerušenia cesty a zmeškania dopravného prostriedku.

AXA

 • poisťovňa má samostatný produkt, ktorý sa dá dokúpiť ku klasickému cestovnému poisteniu,
 • kryje storno v prípade pozitívneho testu, nariadenej karantény a liečebné náklady.

 

Kooperativa

 • k balíku cestovného poistenia Marco Polo si môžete vybaviť pripoistenie COVID-19, 
 • v tomto pripoistení získavate dve služby – Covid asistencia (pomoc so získaním informácií o podmienkach v krajine, do ktorej idete) a COVID-19 pripoistenie (kryje storno, liečebné náklady či nariadenú karanténu).

Ako je to v prípade karantény?

V prípadoch, keď štáty či miestne úrady vyhlásia karanténnu oblasť, musíte ju ako cudzinec a turista plne rešpektovať. Na nútenú karanténu však pozerá cestovné poistenie rovnako ako na pobyt v nemocnici. V prípadoch, ak klienti poisťovne majú dohodnuté poistenie obsahujúce náhradu za nevyužitú dovolenku, môžu za dobu v karanténe požadovať kompenzáciu. 

Odkazy na dôležité weby

Ďalšie informácie o vývoji situácie a šírení koronavírusu nájdete na webových stránkach:

Neriskujte cestu bez poistenia

Zbaľte si na cestu cestovné poistenie, aby sa vaše cestovateľské dobrodružstzaobišlo bez komplikácií. Cestovné poistenie si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.

Uzavrieť online cestovné poistenie na dovolenku

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 8