stříbrné auto.

Havarijné poistenie pre staršie auto – oplatí sa?

25. 12. 2020
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Ak si kúpime nové auto, uzatvorenie havarijného poistenia považujeme takmer za samozrejmosť. Ako je to však s havarijným poistením pre staršie vozidlá? Oplatí sa havarijné poistenie aj pre ne? A ako nájsť najlacnejšie havarijné poistenie vozidla? Poradíme vám v nasledovných riadkoch.

Faktory, ktoré by ste mali zohľadniť

Možno ste už počuli všeobecne rozšírený názor, že havarijné poistenie sa oplatí uzatvoriť približne do šiesteho roku veku vozidla. Neplatí to však vo všetkých prípadoch. Túto hranicu berte len ako orientačnú hodnotu. Rozhodnutie o tom, či sa vaše vozidlo oplatí poistiť alebo nie, závisí totiž od viacerých faktorov.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


#1 Vek vozidla

Ak vlastníte vozidlo nižšej alebo strednej triedy, havarijné poistenie sa oplatí uzavrieť približne do piateho až šiesteho roku veku auta. Ak však máte automobil vyššej triedy, poistenie sa oplatí aj pre vozidlá staršie ako šesť rokov.

Približne od desiateho roku veku sa však havarijné poistenie pre ojazdené vozidlo spravidla už naozaj neoplatí uzatvárať. A to nielen vzhľadom na samotnú výšku poistného, ale aj kvôli výške spoluúčasti, ako si uvedieme nižšie. Navyše, väčšina poisťovní vám vozidlá staršie ako dvanásť rokov ani havarijne nepoistí.

Vek však nie je jediným parametrom, ktorý by ste mali pri rozhodovaní zvažovať. Dôležitým údajom je najmä jeho hodnota.

#2 Trhová hodnota vozidla

Pri novom aute je stanovenie hodnoty automobilu jednoduchá. Hodnota vozidla je vyjadrená jeho kúpnou cenou. Ako je to však pri starších vozidlách, keďže hodnota vozidla výrazne klesá už po prvom roku používania? Pri takýchto autách predstavuje hodnotu vozidla cena, za akú by ste ho mohli v daný okamih predať.

Určite viete, že zatiaľ čo niektoré vozidlá si držia roky veľmi dobrú trhovú hodnotu, iným hodnota klesá veľmi rýchlo. Keď sa teda hovorí o všeobecnej hranici piatich až šiestich rokov, ide o vozidlá, ktorých hodnota značne poklesla. Druhá skupina vozidiel, ktoré si rokmi držia istú hodnotu, sa dá výhodne poistiť aj po siedmich rokoch. Luxusné vozidlá sa teda určite oplatí havarijne poistiť, aj keď sú staršie.

#3 Poškodenie vozidla

Ak máte uzatvorené havarijné poistenie vozidla a spôsobíte dopravnú nehodu, z havarijného poistenia sa hradia opravy poškodenia vášho vozidla. Je samozrejmé, že aj staršie vozidlo vám opravia s použitím nových náhradných dielov.

Prípadná oprava poškodenia by samozrejme nemali presiahnuť skutočnú hodnotu automobilu. V tom prípade by bola poisťovňou klasifikovaná ako totálna škoda a vyplatila by vám len sumu, ktorá zodpovedá súčasnej hodnote vozidla.

#4 Krádež vozidla

Výhodou havarijného poistenia staršieho vozidla je tiež náhrada škody v prípade jeho odcudzenia. Ak takéto poistenie nemáte uzatvorené, nedostanete nič. Žiaľ, je celkom bežné, že zlodejov lákajú nielen nové, ale aj staršie autá.

Tak teda čo myslíte, oplatí sa havarijné poistenie aj pre staršie auto? Existuje viacero argumentov, prečo by ste si vaše staršie vozidlo poistiť mali. Rovnako dôležité však je aj to, aby ste si vybrali  vhodné havarijné poistenie.

Najvýhodnejšie havarijné poistenie

Na slovenskom poistnom trhu existujú rôzne produkty havarijného poistenia. Pri poistení staršieho vozidla si však všímajte najmä to, či poisťovňa pri posudzovaní hodnoty vozidla nevychádza z pôvodnej predajnej ceny vozidla. V tomto prípade by ste totiž zaplatili poistku ako za nové auto, ale v prípade totálnej škody by vám bola vyplatená len suma súčasnej hodnoty.

Slovenské poisťovne však ponúkajú aj také produkty havarijné poistenia, ktoré zohľadnia vek vášho auta. Môžu sa však na ne viazať určité obmedzenia, napríklad preplatenie náhradných dielov do výšky 60 %. Preverte si teda predovšetkým to, či vás ročné havarijné poistenie nebude stáť viac ako preplatenie škody poisťovňou.

Rovnako si dávajte pozor aj na výšku spoluúčasti. Ak by ste v prípade väčšej opravy mali zaplatiť spoluúčasť vo vysokej sume, takáto poistka sa vám nevyplatí. Prípadne si môžete vybrať poistku bez spoluúčasti, musíte však počítať s tým, že takéto poistky sú drahšie.

PZP s pripoistením

Ako vhodná alternatíva havarijného poistenia staršieho vozidla môžu slúžiť aj služby pripoistenia k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP). Ide o pripoistenie niektorých druhov rizík, napríklad krádeže, vandalizmu, poškodenia čelného skla či stretu so zverou. Ak sa rozhodhodnete pre takéto pripoistenie, rozhodne si porovnajte rozsah pripoistení a spôsob plnenia vo viacerých poisťovniach.
Dnes našťastie nemusíte navštevovať všetky poisťovne osobne. Porovnajte si ceny havarijného poistenia a uzatvorte najvýhodnejšie poistenie auta online na portáli Superpoistenie.sk. Ak hľadáte najlacnejšie havarijné poistenie auta, naši odborníci vám tiež radi poradia telefonicky  0850 100 101 alebo e-mailom na info@superpoistenie.sk.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • havárie aut
  25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

  Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • havarované auto
  08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí GAP poistenie?

  Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • pzp-kasko-travel
  30. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

  V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.

 • havarijní pojištění bez spoluúčasti
  06. mája 2023|Martina Pisarčíková
  Havarijné poistenie bez spoluúčasti

  Spoluúčasť je v prípade havarijného poistenia jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa pozerá veľa vodičov. Poistenie s ňou na prvý pohľad vyzerá výhodnejšie, pretože je zvyčajne lacnejšie. Pravda však je, že vás môže neskôr vyjsť oveľa drahšie. Aké sú rozdiely medzi kaskom so spoluúčasťou a bez nej a čo všetko toto poistenie kryje?

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • ruce-na-volantu-palubni-deska.
  18. marca 2023|Martina Pisarčíková
  Ako riešiť škrabanec na aute?

  Jedným z najväčších nepriateľov krásne vylešteného auta sú škrabance. Tie sa dokážu objaviť z ničoho nič na dverách, kufri alebo kapote. Napriek tomu, že ide o nepríjemnú situáciu, dá sa zvládnuť niekoľkými spôsobmi. Viete, ako na to?