Havarijné poistenie pre staršie auto – oplatí sa?

Automobil

Ak si kúpime nové auto, uzatvorenie havarijného poistenia považujeme takmer za samozrejmosť. Ako je to však s havarijným poistením pre staršie vozidlá? Oplatí sa havarijné poistenie aj pre ne? A ako nájsť najlacnejšie havarijné poistenie vozidla? Poradíme vám v nasledovných riadkoch.

Faktory, ktoré by ste mali zohľadniť

Možno ste už počuli všeobecne rozšírený názor, že havarijné poistenie sa oplatí uzatvoriť približne do šiesteho roku veku vozidla. Neplatí to však vo všetkých prípadoch. Túto hranicu berte len ako orientačnú hodnotu. Rozhodnutie o tom, či sa vaše vozidlo oplatí poistiť alebo nie, závisí totiž od viacerých faktorov.

#1 Vek vozidla

Ak vlastníte vozidlo nižšej alebo strednej triedy, havarijné poistenie sa oplatí uzavrieť približne do piateho až šiesteho roku veku auta. Ak však máte automobil vyššej triedy, poistenie sa oplatí aj pre vozidlá staršie ako šesť rokov.

Približne od desiateho roku veku sa však havarijné poistenie pre ojazdené vozidlo spravidla už naozaj neoplatí uzatvárať. A to nielen vzhľadom na samotnú výšku poistného, ale aj kvôli výške spoluúčasti, ako si uvedieme nižšie. Navyše, väčšina poisťovní vám vozidlá staršie ako dvanásť rokov ani havarijne nepoistí.

Vek však nie je jediným parametrom, ktorý by ste mali pri rozhodovaní zvažovať. Dôležitým údajom je najmä jeho hodnota.

Náš tip: Prečítajte si aj článok Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

#2 Trhová hodnota vozidla

Pri novom aute je stanovenie hodnoty automobilu jednoduchá. Hodnota vozidla je vyjadrená jeho kúpnou cenou. Ako je to však pri starších vozidlách, keďže hodnota vozidla výrazne klesá už po prvom roku používania? Pri takýchto autách predstavuje hodnotu vozidla cena, za akú by ste ho mohli v daný okamih predať.

Určite viete, že zatiaľ čo niektoré vozidlá si držia roky veľmi dobrú trhovú hodnotu, iným hodnota klesá veľmi rýchlo. Keď sa teda hovorí o všeobecnej hranici piatich až šiestich rokov, ide o vozidlá, ktorých hodnota značne poklesla. Druhá skupina vozidiel, ktoré si rokmi držia istú hodnotu, sa dá výhodne poistiť aj po siedmich rokoch. Luxusné vozidlá sa teda určite oplatí havarijne poistiť, aj keď sú staršie.

#3 Poškodenie vozidla

Ak máte uzatvorené havarijné poistenie vozidla a spôsobíte dopravnú nehodu, z havarijného poistenia sa hradia opravy poškodenia vášho vozidla. Je samozrejmé, že aj staršie vozidlo vám opravia s použitím nových náhradných dielov.

Prípadná oprava poškodenia by samozrejme nemali presiahnuť skutočnú hodnotu automobilu. V tom prípade by bola poisťovňou klasifikovaná ako totálna škoda a vyplatila by vám len sumu, ktorá zodpovedá súčasnej hodnote vozidla.

#4 Krádež vozidla

Výhodou havarijného poistenia staršieho vozidla je tiež náhrada škody v prípade jeho odcudzenia. Ak takéto poistenie nemáte uzatvorené, nedostanete nič. Žiaľ, je celkom bežné, že zlodejov lákajú nielen nové, ale aj staršie autá.

Tak teda čo myslíte, oplatí sa havarijné poistenie aj pre staršie auto? Existuje viacero argumentov, prečo by ste si vaše staršie vozidlo poistiť mali. Rovnako dôležité však je aj to, aby ste si vybrali  vhodné havarijné poistenie.

Najvýhodnejšie havarijné poistenie

Na slovenskom poistnom trhu existujú rôzne produkty havarijného poistenia. Pri poistení staršieho vozidla si však všímajte najmä to, či poisťovňa pri posudzovaní hodnoty vozidla nevychádza z pôvodnej predajnej ceny vozidla. V tomto prípade by ste totiž zaplatili poistku ako za nové auto, ale v prípade totálnej škody by vám bola vyplatená len suma súčasnej hodnoty.

Slovenské poisťovne však ponúkajú aj také produkty havarijné poistenia, ktoré zohľadnia vek vášho auta. Môžu sa však na ne viazať určité obmedzenia, napríklad preplatenie náhradných dielov do výšky 60 %. Preverte si teda predovšetkým to, či vás ročné havarijné poistenie nebude stáť viac ako preplatenie škody poisťovňou.

Rovnako si dávajte pozor aj na výšku spoluúčasti. Ak by ste v prípade väčšej opravy mali zaplatiť spoluúčasť vo vysokej sume, takáto poistka sa vám nevyplatí. Prípadne si môžete vybrať poistku bez spoluúčasti, musíte však počítať s tým, že takéto poistky sú drahšie.

PZP s pripoistením

Ako vhodná alternatíva havarijného poistenia staršieho vozidla môžu slúžiť aj služby pripoistenia k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP). Ide o pripoistenie niektorých druhov rizík, napríklad krádeže, vandalizmu, poškodenia čelného skla či stretu so zverou. Ak sa rozhodhodnete pre takéto pripoistenie, rozhodne si porovnajte rozsah pripoistení a spôsob plnenia vo viacerých poisťovniach.
Dnes našťastie nemusíte navštevovať všetky poisťovne osobne. Porovnajte si ceny havarijného poistenia a uzatvorte najvýhodnejšie poistenie auta online na portáli Superpoistenie.sk. Ak hľadáte najlacnejšie havarijné poistenie auta, naši odborníci vám tiež radi poradia telefonicky 0850 100 101 alebo e-mailom na info@superpoistenie.sk.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 5