stříbrné auto.

Havarijné poistenie pre staršie auto – oplatí sa?

25. 12. 2020
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Ak si kúpime nové auto, uzatvorenie havarijného poistenia považujeme takmer za samozrejmosť. Ako je to však s havarijným poistením pre staršie vozidlá? Oplatí sa havarijné poistenie aj pre ne? A ako nájsť najlacnejšie havarijné poistenie vozidla? Poradíme vám v nasledovných riadkoch.

Faktory, ktoré by ste mali zohľadniť

Možno ste už počuli všeobecne rozšírený názor, že havarijné poistenie sa oplatí uzatvoriť približne do šiesteho roku veku vozidla. Neplatí to však vo všetkých prípadoch. Túto hranicu berte len ako orientačnú hodnotu. Rozhodnutie o tom, či sa vaše vozidlo oplatí poistiť alebo nie, závisí totiž od viacerých faktorov.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


#1 Vek vozidla

Ak vlastníte vozidlo nižšej alebo strednej triedy, havarijné poistenie sa oplatí uzavrieť približne do piateho až šiesteho roku veku auta. Ak však máte automobil vyššej triedy, poistenie sa oplatí aj pre vozidlá staršie ako šesť rokov.

Približne od desiateho roku veku sa však havarijné poistenie pre ojazdené vozidlo spravidla už naozaj neoplatí uzatvárať. A to nielen vzhľadom na samotnú výšku poistného, ale aj kvôli výške spoluúčasti, ako si uvedieme nižšie. Navyše, väčšina poisťovní vám vozidlá staršie ako dvanásť rokov ani havarijne nepoistí.

Vek však nie je jediným parametrom, ktorý by ste mali pri rozhodovaní zvažovať. Dôležitým údajom je najmä jeho hodnota.

#2 Trhová hodnota vozidla

Pri novom aute je stanovenie hodnoty automobilu jednoduchá. Hodnota vozidla je vyjadrená jeho kúpnou cenou. Ako je to však pri starších vozidlách, keďže hodnota vozidla výrazne klesá už po prvom roku používania? Pri takýchto autách predstavuje hodnotu vozidla cena, za akú by ste ho mohli v daný okamih predať.

Určite viete, že zatiaľ čo niektoré vozidlá si držia roky veľmi dobrú trhovú hodnotu, iným hodnota klesá veľmi rýchlo. Keď sa teda hovorí o všeobecnej hranici piatich až šiestich rokov, ide o vozidlá, ktorých hodnota značne poklesla. Druhá skupina vozidiel, ktoré si rokmi držia istú hodnotu, sa dá výhodne poistiť aj po siedmich rokoch. Luxusné vozidlá sa teda určite oplatí havarijne poistiť, aj keď sú staršie.

#3 Poškodenie vozidla

Ak máte uzatvorené havarijné poistenie vozidla a spôsobíte dopravnú nehodu, z havarijného poistenia sa hradia opravy poškodenia vášho vozidla. Je samozrejmé, že aj staršie vozidlo vám opravia s použitím nových náhradných dielov.

Prípadná oprava poškodenia by samozrejme nemali presiahnuť skutočnú hodnotu automobilu. V tom prípade by bola poisťovňou klasifikovaná ako totálna škoda a vyplatila by vám len sumu, ktorá zodpovedá súčasnej hodnote vozidla.

#4 Krádež vozidla

Výhodou havarijného poistenia staršieho vozidla je tiež náhrada škody v prípade jeho odcudzenia. Ak takéto poistenie nemáte uzatvorené, nedostanete nič. Žiaľ, je celkom bežné, že zlodejov lákajú nielen nové, ale aj staršie autá.

Tak teda čo myslíte, oplatí sa havarijné poistenie aj pre staršie auto? Existuje viacero argumentov, prečo by ste si vaše staršie vozidlo poistiť mali. Rovnako dôležité však je aj to, aby ste si vybrali  vhodné havarijné poistenie.

Najvýhodnejšie havarijné poistenie

Na slovenskom poistnom trhu existujú rôzne produkty havarijného poistenia. Pri poistení staršieho vozidla si však všímajte najmä to, či poisťovňa pri posudzovaní hodnoty vozidla nevychádza z pôvodnej predajnej ceny vozidla. V tomto prípade by ste totiž zaplatili poistku ako za nové auto, ale v prípade totálnej škody by vám bola vyplatená len suma súčasnej hodnoty.

Slovenské poisťovne však ponúkajú aj také produkty havarijné poistenia, ktoré zohľadnia vek vášho auta. Môžu sa však na ne viazať určité obmedzenia, napríklad preplatenie náhradných dielov do výšky 60 %. Preverte si teda predovšetkým to, či vás ročné havarijné poistenie nebude stáť viac ako preplatenie škody poisťovňou.

Rovnako si dávajte pozor aj na výšku spoluúčasti. Ak by ste v prípade väčšej opravy mali zaplatiť spoluúčasť vo vysokej sume, takáto poistka sa vám nevyplatí. Prípadne si môžete vybrať poistku bez spoluúčasti, musíte však počítať s tým, že takéto poistky sú drahšie.

PZP s pripoistením

Ako vhodná alternatíva havarijného poistenia staršieho vozidla môžu slúžiť aj služby pripoistenia k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP). Ide o pripoistenie niektorých druhov rizík, napríklad krádeže, vandalizmu, poškodenia čelného skla či stretu so zverou. Ak sa rozhodhodnete pre takéto pripoistenie, rozhodne si porovnajte rozsah pripoistení a spôsob plnenia vo viacerých poisťovniach.
Dnes našťastie nemusíte navštevovať všetky poisťovne osobne. Porovnajte si ceny havarijného poistenia a uzatvorte najvýhodnejšie poistenie auta online na portáli Superpoistenie.sk. Ak hľadáte najlacnejšie havarijné poistenie auta, naši odborníci vám tiež radi poradia telefonicky  0850 100 101 alebo e-mailom na info@superpoistenie.sk.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.