Dĺžka poistenia môže výrazne vplývať na jeho cenu

Pri poistení automobilov a motoriek mnoho vodičov zvažuje čo najnižšiu cenu. Je to logické. Najviac sa zaujímajú o cenu sviatoční vodiči, alebo napríklad motorkári, ktorí využívajú vozidlo iba pár mesiacov v roku. No nie vždy sa krátka doba poistenia vyplatí.

Spočítať ceny  

PZP je na dlhovekosť

V prípade PZP nie je možné nijako skracovať, alebo voliť jeho dĺžku. Každé vozidlo, či motorka alebo automobil, musia mať toto poistenie od doby, kedy vyjdú na cestu až po zošrotovanie. Musí byť platné neustále a to bez ohľadu na to, či vozidlo stojí celý rok v garáži, alebo sa denne využíva. To skutočne nemá najmenší vplyv ani na výšku poistky, či na jej trvanie.

 

Lepšie pár vecí navyše

Ak už využívate automobil, či motorku len zriedka, tak je možné si pripoistiť niekoľko doplnkových poistení k PZP ako voliť celé havarijné poistenie. Napríklad vandalizmus, odcudzenie, stret so zverou, či pneumatiky a čelné sklo vám poisťovne poistia už aj samostatne, bez nutnosti havarijnej poistky.

 

Krátky čas je nevýhodný

Mnoho vodičov sa zaoberá však otázkou krátkodobého havarijného poistenia. A to napríklad ak využívajú motorky v lete na dlhé trasy, alebo chcú ísť autom na dovolenku k moru a radi by si svoje auto chránili takpovediac sezónne. Vo väčšine poisťovní krátkodobé havarijné poistenie neponúkajú. Existujú prípady, kedy je možné pripoistiť si niektoré riziká na isté obdobie, no pre poisťovňu takýto poistenec predstavuje riziko. Účelné zatvorenie poistenia môže dokonca znamenať možnosť snahy o podvod, alebo snahu poistiť sa na rizikovú cestu, či časť roka. Aj preto v poisťovni nepochodíte. Ak by ste to skúsili počítajte s rapídne vysokým poistením. Ale práve naopak, pri dlhodobom poistení je možné ušetriť omnoho via.

 

Rokmi cena klesá, no môže aj stúpnuť

Platí to pri povinnom zmluvnom poistení aj pri havarijnej poistke. Čím dlhšie jazdíte bez nehody, tým budete mať poistenie výhodnejšie. Poisťovňa vyhodnocuje každý jeden rok a na základe toho dokáže upraviť poistné. Prax je taká, že je vhodné z času na čas sa informovať na prepočítanie poistenia. PZP aj havarijného vo vašej poisťovni. Poisťovňa vám dokáže po čase skutočne znížiť platby. To však platí iba v prípade, že jazdíte bez nehody.

Ak ste nehodu spôsobili a teda využili PZP, alebo aj havarijné poistenie, vaše poistenie bude drahšie.

 

Využite záznam o bezškodovosti

Ak ste sa rozhodli prejsť z jednej poisťovne do druhej a nemali ste žiadnu nehodu, pred odchodom si vypýtajte potvrdenie o bezškodovom priebehu. Pre novú poisťovňu tak už nebudete nepopísaná tabuľa, ale niekto so skúsenými zručnosťami. No a poistenie môže ešte upraviť smerom nadol v porovnaní s úplne novým klientom bez histórie.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2