Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce

Dĺžka poistenia môže výrazne vplývať na jeho cenu

Pri poistení automobilov a motoriek mnoho vodičov zvažuje čo najnižšiu cenu. Je to logické. Najviac sa zaujímajú o cenu sviatoční vodiči, alebo napríklad motorkári, ktorí využívajú vozidlo iba pár mesiacov v roku. No nie vždy sa krátka doba poistenia vyplatí.

PZP je na dlhovekosť

V prípade PZP nie je možné nijako skracovať, alebo voliť jeho dĺžku. Každé vozidlo, či motorka alebo automobil, musia mať toto poistenie od doby, kedy vyjdú na cestu až po zošrotovanie. Musí byť platné neustále a to bez ohľadu na to, či vozidlo stojí celý rok v garáži, alebo sa denne využíva. To skutočne nemá najmenší vplyv ani na výšku poistky, či na jej trvanie.

Lepšie pár vecí navyše

Ak už využívate automobil, či motorku len zriedka, tak je možné si pripoistiť niekoľko doplnkových poistení k PZP  ako voliť celé havarijné poistenie. Napríklad vandalizmus, odcudzenie, stret so zverou, či pneumatiky a čelné sklo vám poisťovne poistia už aj samostatne, bez nutnosti havarijnej poistky.

Krátky čas je nevýhodný

Mnoho vodičov sa zaoberá však otázkou krátkodobého havarijného poistenia. A to napríklad ak využívajú motorky v lete na dlhé trasy, alebo chcú ísť autom na dovolenku k moru a radi by si svoje auto chránili takpovediac sezónne. Vo väčšine poisťovní krátkodobé havarijné poistenie neponúkajú. Existujú prípady, kedy je možné pripoistiť si niektoré riziká na isté obdobie, no pre poisťovňu takýto poistenec predstavuje riziko. Účelné zatvorenie poistenia môže dokonca znamenať možnosť snahy o podvod, alebo snahu poistiť sa na rizikovú cestu, či časť roka. Aj preto v poisťovni nepochodíte. Ak by ste to skúsili počítajte s rapídne vysokým poistením. Ale práve naopak, pri dlhodobom poistení je možné ušetriť omnoho via.

Rokmi cena klesá, no môže aj stúpnuť

Platí to pri povinnom zmluvnom poistení aj pri havarijnej poistke. Čím dlhšie jazdíte bez nehody, tým budete mať poistenie výhodnejšie. Poisťovňa vyhodnocuje každý jeden rok a na základe toho dokáže upraviť poistné. Prax je taká, že je vhodné z času na čas sa informovať na prepočítanie poistenia. PZP aj havarijného vo vašej poisťovni. Poisťovňa vám dokáže po čase skutočne znížiť platby. To však platí iba v prípade, že jazdíte bez nehody.

Ak ste nehodu spôsobili a teda využili PZP, alebo aj havarijné poistenie, vaše poistenie bude drahšie.

Využite záznam o bezškodovosti

Ak ste sa rozhodli prejsť z jednej poisťovne do druhej a nemali ste žiadnu nehodu, pred odchodom si vypýtajte potvrdenie o bezškodovom priebehu. Pre novú poisťovňu tak už nebudete nepopísaná tabuľa, ale niekto so skúsenými zručnosťami. No a poistenie môže ešte upraviť smerom nadol v porovnaní s úplne novým klientom bez histórie.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • pes v aute
  09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

  Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.