Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce

Dĺžka poistenia môže výrazne vplývať na jeho cenu

Pri poistení automobilov a motoriek mnoho vodičov zvažuje čo najnižšiu cenu. Je to logické. Najviac sa zaujímajú o cenu sviatoční vodiči, alebo napríklad motorkári, ktorí využívajú vozidlo iba pár mesiacov v roku. No nie vždy sa krátka doba poistenia vyplatí.

PZP je na dlhovekosť

V prípade PZP nie je možné nijako skracovať, alebo voliť jeho dĺžku. Každé vozidlo, či motorka alebo automobil, musia mať toto poistenie od doby, kedy vyjdú na cestu až po zošrotovanie. Musí byť platné neustále a to bez ohľadu na to, či vozidlo stojí celý rok v garáži, alebo sa denne využíva. To skutočne nemá najmenší vplyv ani na výšku poistky, či na jej trvanie.

Lepšie pár vecí navyše

Ak už využívate automobil, či motorku len zriedka, tak je možné si pripoistiť niekoľko doplnkových poistení k PZP  ako voliť celé havarijné poistenie. Napríklad vandalizmus, odcudzenie, stret so zverou, či pneumatiky a čelné sklo vám poisťovne poistia už aj samostatne, bez nutnosti havarijnej poistky.

Krátky čas je nevýhodný

Mnoho vodičov sa zaoberá však otázkou krátkodobého havarijného poistenia. A to napríklad ak využívajú motorky v lete na dlhé trasy, alebo chcú ísť autom na dovolenku k moru a radi by si svoje auto chránili takpovediac sezónne. Vo väčšine poisťovní krátkodobé havarijné poistenie neponúkajú. Existujú prípady, kedy je možné pripoistiť si niektoré riziká na isté obdobie, no pre poisťovňu takýto poistenec predstavuje riziko. Účelné zatvorenie poistenia môže dokonca znamenať možnosť snahy o podvod, alebo snahu poistiť sa na rizikovú cestu, či časť roka. Aj preto v poisťovni nepochodíte. Ak by ste to skúsili počítajte s rapídne vysokým poistením. Ale práve naopak, pri dlhodobom poistení je možné ušetriť omnoho via.

Rokmi cena klesá, no môže aj stúpnuť

Platí to pri povinnom zmluvnom poistení aj pri havarijnej poistke. Čím dlhšie jazdíte bez nehody, tým budete mať poistenie výhodnejšie. Poisťovňa vyhodnocuje každý jeden rok a na základe toho dokáže upraviť poistné. Prax je taká, že je vhodné z času na čas sa informovať na prepočítanie poistenia. PZP aj havarijného vo vašej poisťovni. Poisťovňa vám dokáže po čase skutočne znížiť platby. To však platí iba v prípade, že jazdíte bez nehody.

Ak ste nehodu spôsobili a teda využili PZP, alebo aj havarijné poistenie, vaše poistenie bude drahšie.

Využite záznam o bezškodovosti

Ak ste sa rozhodli prejsť z jednej poisťovne do druhej a nemali ste žiadnu nehodu, pred odchodom si vypýtajte potvrdenie o bezškodovom priebehu. Pre novú poisťovňu tak už nebudete nepopísaná tabuľa, ale niekto so skúsenými zručnosťami. No a poistenie môže ešte upraviť smerom nadol v porovnaní s úplne novým klientom bez histórie.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.