Čo si zabaliť na letnú dovolenku pri mori?

letní dovolenka pri mori

Slnečné okuliare, opaľovacie krémy, doklady a aspoň debetnú, či kreditnú kartu. To je základná výbava, s ktorou môžete ísť aj na kraj sveta. Pretože oblečenie, jedlo aj zábavu si môžete kúpiť aj priamo na mieste. Sú však veci, ktoré si už na mieste nekúpite. Dobré poistenie cesty.

Najprv si overte, kam idete

Svet je krásne miesto, ale nie každý jeho kút je bezpečný. Preto si overte aktuálne informácie o krajine, kde cestujete. To platí  nielen pokiaľ ide o potrebu prípadného očkovania, ale aj z bezpečnostného hľadiska. Ministerstvo zahraničných vecí SR na svojej stránke aktualizuje informácie aj s prípadným odporúčaním do danej destinácie necestovať. Ak by ste totiž napriek tomu do takejto oblasti išli a stali sa terčom násilia, poisťovňa nie je povinná prípadné škody preplatiť. 

Ako však pripomína odborníčka, súčasťou by preto malo byť nielen zdravotné, ale aj cestovné poistenie. „To pomôže aj v prípadoch, kedy by bolo potrebné v cudzine z dôvodu zhoršenej bezpečnostnej situácie uhradiť náhradné ubytovanie či cestu späť do vlasti,“ konštatuje Darina Huttová, generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov.

K dokladom aj poistka

Každý cestovateľ má svoj zoznam vecí, ktoré si so sebou berie na dovolenku. Od cestovných šľapiek, tenisiek, náhradných ponožiek až po náhradné baterky do fotoaparátu. Avšak jednou zo skutočne najdôležitejších vecí je poistenie. Čím ďalej a na dlhšie idete, tým viac naberá na významne. A pozor, na rozdiel od iných vecí, ktoré sa dajú kúpiť pred cestou, cestovné poistenie je nutné kúpiť ešte pred tým, ako na cestu vyrazíte. V zahraničí, či nebodaj pri poistnej udalosti by ste ho už uzatvárali zbytočne.

Úrazové poistenie

Je absolútnym základom poistnej výbavy. Také, ktoré kryje trvalé následky úrazu, ako aj smrť následkom úrazu. Uzatvorené cestovné poistenie od poisťovne mal napríklad počas okružnej plavby v Chorvátsku muž, ktorý si spôsobil úraz  pri zoskoku z lode tak, že narazil hlavou na skalu, ktorú si predtým pod hladinou nevšimol. Následkom úrazu utrpel muž aj trvalé následky, ktoré mu boli hradené práve z úrazového poistenia. Poisťovne však každoročne zaznamená aj niekoľko smrteľných prípadov.

Poistenie zodpovednosti

Dovolenkári si myslia, že ak budú opatrní, nikomu škodu nespôsobia. Lenže skutočnosť je často iná.  „Dieťa pri nestráženej hre so skleneným pohárom začalo obrubou kresliť na sklenenú výplň hotelového balkóna v Thajsku, pričom túto výplň poškodilo. Náklady na jej výmenu sa vyšplhali až do výšky 700 eur. Toto poškodenie sme hradili práve z poistenia zodpovednosti,“ ozrejmuje Marek Molda, riaditeľ Odboru poistných udalostí majetku poisťovne Generali. Preto je toto poistenie veľmi vhodným doplnkom cestovnej výbavy.

Spočítať ceny

Poistenie aj na nové zážitky

Na dovolenke si chce každú užiť mieste špeciality aj zábavky. A dovolenka vždy láka k tomu, aby ste si dopriali viac, než len ležanie na pláži. Potápanie ku koralom, kitesurfing, paddleboarding, lezenie po skalách a podobne, prečo to nevyskúšať? S takouto možnosťou však treba počítať už pri plánovaní. 

„Pri výbere zdravotného poistenia do zahraničia je potrebné si v prvom rade uvedomiť, čo všetko má kryť, a zároveň preveriť, aké sú výluky poistenia,“ radí Darina Huttová. 
Preverte si aj rozsah asistenčných služieb, možnosti ubytovania rodinných príslušníkov, ak je jej člen hospitalizovaný a podobne. Pri pobytoch vo vysokohorskom prostredí je zas vhodné osobitné poistenie pre prípad potreby využitia horskej záchrannej služby pri úraze alebo usmrtení.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2