rizeni-auta-volant

Viete pri šoférovaní dodržiavať bezpečnú vzdialenosť?

18. 9. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Reťazové nehody nevznikajú najčastejšie preto, že niekto prudko zabrzdí, ale preto, že vodič za ním nedodržal dostatočnú vzdialenosť. Ako teda jazdiť tak, aby ste nemuseli využiť havarijné poistenie aj v prípade, že vodič pred vami spraví nečakaný manéver?

Zákon pravidlá neupravuje

V žiadnom zo zákonov nenájdete odporúčanie, akú vzdialenosť by ste mali mať od vozidla pred vami. Toto je veľkoryso ponechané na schopnosti vodiča. A práve tie sú často nedostatočné. Je však namieste dávať skutočne pozor, pretože hoci zákon neupravuje vzdialenosť medzi autami, tak vodiči, ktorí vrazia do auta pred ním, sú obvykle tí, ktorým je daná pokuta aj vina za dopravnú nehodu. Prirodzene, ak teda nie sú niekým iným sami posunutí dopredu, čo sa pri reťazových nehodách stáva často.

Lepšie je sledovať smerové tabule

Na diaľnici sú v niektorých úsekoch na vozovke vyznačené šípky. Nutnosť dodržiavať ich nie je, ale je to odporúčanie, ktoré nie je nakreslené len tak bezdôvodne. Takéto značenie je obzvlášť dobre dodržiavať napríklad počas hmly. V miestach so zvýšeným výskytom hmly bývava dokonca na okraji cesty zvislé dopravné značenie, ktoré vodičov upozorňuje na dodržanie správnej vzdialenosti. Vzhľadom na intenzitu hmly si môže vodiť pomocou značenia na vozovke vypočítať, pomocou toho, koľko značiek pred sebou vidí, aká vzdialenosť pri akej rýchlosti by mala byť dodržaná a je bezpečná.

Zlé státie

Aj státie v kolónach, na semaforoch, alebo napríklad aj pred rampami na parkovisku je pre niektorých vodičov španielska dedina. Platí, že v prípade neočakávanej situácie v križovatke by malo byť medzi vami a vozidlom pred vami toľko priestoru, aby vodič vpredu videl predok vášho auta. To pre prípad, že by napríklad musel robiť mierny cúvací manéver. Ak zachováte dostatočnú vzdialenosť a neprilepíte sa prakticky k nárazníku, je menšia šanca nehody.

Priestor na predchádzanie

Medzi vozidlami by mala byť nielen dostatočne bezpečné vzdialenosť, aby ste mohli zareagovať promptne na situáciu, ale mali by ste mať dostatok priestoru aj na to, aby sa medzi vás a pred vami idúce auto dokázalo zaradiť auto predbiehajúce. Dodržaním týchto pravidiel by sa znížila značne nehodovosť na cestách. Vždy totiž platí, že ten, kto neodhadne vzdialenosť, alebo nedokázal dobrzdiť, je vinníkom nehody. Z toho vyplýva aj strata bonusov za bezškodový priebeh pri povinnom zmluvnom poistení.


Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pneu4
    27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

    Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.

  • preberanie kľúčov od auta
    30. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Dovoz auta zo zahraničia: Aké sú riziká?

    Pri kúpe ojazdeného auta je často lákavým variantom dovoz zo zahraničia, ktorý vás môže prilákať dobrým a širším výberom. Za zahraničnými inzerciami sa často skrýva premyslená pasca pre kupujúcich, ktorí nedávajú pozor. Medzi najčastejšie riziká patria zavádzajúce údaje o cene, stočené kilometre, horší technický stav a iné.