Viete pri šoférovaní dodržiavať bezpečnú vzdialenosť?

Reťazové nehody nevznikajú najčastejšie preto, že niekto prudko zabrzdí, ale preto, že vodič za ním nedodržal dostatočnú vzdialenosť. Ako teda jazdiť tak, aby ste nemuseli využiť havarijné poistenie aj v prípade, že vodič pred vami spraví nečakaný manéver?

  Spočítať ceny  

Zákon pravidlá neupravuje

V žiadnom zo zákonov nenájdete odporúčanie, akú vzdialenosť by ste mali mať od vozidla pred vami. Toto je veľkoryso ponechané na schopnosti vodiča. A práve tie sú často nedostatočné. Je však namieste dávať skutočne pozor, pretože hoci zákon neupravuje vzdialenosť medzi autami, tak vodiči, ktorí vrazia do auta pred ním, sú obvykle tí, ktorým je daná pokuta aj vina za dopravnú nehodu. Prirodzene, ak teda nie sú niekým iným sami posunutí dopredu, čo sa pri reťazových nehodách stáva často.

 

Lepšie je sledovať smerové tabule

Na diaľnici sú v niektorých úsekoch na vozovke vyznačené šípky. Nutnosť dodržiavať ich nie je, ale je to odporúčanie, ktoré nie je nakreslené len tak bezdôvodne. Takéto značenie je obzvlášť dobre dodržiavať napríklad počas hmly. V miestach so zvýšeným výskytom hmly bývava dokonca na okraji cesty zvislé dopravné značenie, ktoré vodičov upozorňuje na dodržanie správnej vzdialenosti. Vzhľadom na intenzitu hmly si môže vodiť pomocou značenia na vozovke vypočítať, pomocou toho, koľko značiek pred sebou vidí, aká vzdialenosť pri akej rýchlosti by mala byť dodržaná a je bezpečná.

 

Zlé státie

Aj státie v kolónach, na semaforoch, alebo napríklad aj pred rampami na parkovisku je pre niektorých vodičov španielska dedina. Platí, že v prípade neočakávanej situácie v križovatke by malo byť medzi vami a vozidlom pred vami toľko priestoru, aby vodič vpredu videl predok vášho auta. To pre prípad, že by napríklad musel robiť mierny cúvací manéver. Ak zachováte dostatočnú vzdialenosť a neprilepíte sa prakticky k nárazníku, je menšia šanca nehody.

 

Priestor na predchádzanie

Medzi vozidlami by mala byť nielen dostatočne bezpečné vzdialenosť, aby ste mohli zareagovať promptne na situáciu, ale mali by ste mať dostatok priestoru aj na to, aby sa medzi vás a pred vami idúce auto dokázalo zaradiť auto predbiehajúce. Dodržaním týchto pravidiel by sa znížila značne nehodovosť na cestách. Vždy totiž platí, že ten, kto neodhadne vzdialenosť, alebo nedokázal dobrzdiť, je vinníkom nehody. Z toho vyplýva aj strata bonusov za bezškodový priebeh pri povinnom zmluvnom poistení.

  Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2