rizeni-auta-volant

Viete pri šoférovaní dodržiavať bezpečnú vzdialenosť?

18. 9. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Reťazové nehody nevznikajú najčastejšie preto, že niekto prudko zabrzdí, ale preto, že vodič za ním nedodržal dostatočnú vzdialenosť. Ako teda jazdiť tak, aby ste nemuseli využiť havarijné poistenie aj v prípade, že vodič pred vami spraví nečakaný manéver?

Zákon pravidlá neupravuje

V žiadnom zo zákonov nenájdete odporúčanie, akú vzdialenosť by ste mali mať od vozidla pred vami. Toto je veľkoryso ponechané na schopnosti vodiča. A práve tie sú často nedostatočné. Je však namieste dávať skutočne pozor, pretože hoci zákon neupravuje vzdialenosť medzi autami, tak vodiči, ktorí vrazia do auta pred ním, sú obvykle tí, ktorým je daná pokuta aj vina za dopravnú nehodu. Prirodzene, ak teda nie sú niekým iným sami posunutí dopredu, čo sa pri reťazových nehodách stáva často.

Lepšie je sledovať smerové tabule

Na diaľnici sú v niektorých úsekoch na vozovke vyznačené šípky. Nutnosť dodržiavať ich nie je, ale je to odporúčanie, ktoré nie je nakreslené len tak bezdôvodne. Takéto značenie je obzvlášť dobre dodržiavať napríklad počas hmly. V miestach so zvýšeným výskytom hmly bývava dokonca na okraji cesty zvislé dopravné značenie, ktoré vodičov upozorňuje na dodržanie správnej vzdialenosti. Vzhľadom na intenzitu hmly si môže vodiť pomocou značenia na vozovke vypočítať, pomocou toho, koľko značiek pred sebou vidí, aká vzdialenosť pri akej rýchlosti by mala byť dodržaná a je bezpečná.

Zlé státie

Aj státie v kolónach, na semaforoch, alebo napríklad aj pred rampami na parkovisku je pre niektorých vodičov španielska dedina. Platí, že v prípade neočakávanej situácie v križovatke by malo byť medzi vami a vozidlom pred vami toľko priestoru, aby vodič vpredu videl predok vášho auta. To pre prípad, že by napríklad musel robiť mierny cúvací manéver. Ak zachováte dostatočnú vzdialenosť a neprilepíte sa prakticky k nárazníku, je menšia šanca nehody.

Priestor na predchádzanie

Medzi vozidlami by mala byť nielen dostatočne bezpečné vzdialenosť, aby ste mohli zareagovať promptne na situáciu, ale mali by ste mať dostatok priestoru aj na to, aby sa medzi vás a pred vami idúce auto dokázalo zaradiť auto predbiehajúce. Dodržaním týchto pravidiel by sa znížila značne nehodovosť na cestách. Vždy totiž platí, že ten, kto neodhadne vzdialenosť, alebo nedokázal dobrzdiť, je vinníkom nehody. Z toho vyplýva aj strata bonusov za bezškodový priebeh pri povinnom zmluvnom poistení.


Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.