rizeni-auta-volant

Viete pri šoférovaní dodržiavať bezpečnú vzdialenosť?

18. 9. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Reťazové nehody nevznikajú najčastejšie preto, že niekto prudko zabrzdí, ale preto, že vodič za ním nedodržal dostatočnú vzdialenosť. Ako teda jazdiť tak, aby ste nemuseli využiť havarijné poistenie aj v prípade, že vodič pred vami spraví nečakaný manéver?

Zákon pravidlá neupravuje

V žiadnom zo zákonov nenájdete odporúčanie, akú vzdialenosť by ste mali mať od vozidla pred vami. Toto je veľkoryso ponechané na schopnosti vodiča. A práve tie sú často nedostatočné. Je však namieste dávať skutočne pozor, pretože hoci zákon neupravuje vzdialenosť medzi autami, tak vodiči, ktorí vrazia do auta pred ním, sú obvykle tí, ktorým je daná pokuta aj vina za dopravnú nehodu. Prirodzene, ak teda nie sú niekým iným sami posunutí dopredu, čo sa pri reťazových nehodách stáva často.

Lepšie je sledovať smerové tabule

Na diaľnici sú v niektorých úsekoch na vozovke vyznačené šípky. Nutnosť dodržiavať ich nie je, ale je to odporúčanie, ktoré nie je nakreslené len tak bezdôvodne. Takéto značenie je obzvlášť dobre dodržiavať napríklad počas hmly. V miestach so zvýšeným výskytom hmly bývava dokonca na okraji cesty zvislé dopravné značenie, ktoré vodičov upozorňuje na dodržanie správnej vzdialenosti. Vzhľadom na intenzitu hmly si môže vodiť pomocou značenia na vozovke vypočítať, pomocou toho, koľko značiek pred sebou vidí, aká vzdialenosť pri akej rýchlosti by mala byť dodržaná a je bezpečná.

Zlé státie

Aj státie v kolónach, na semaforoch, alebo napríklad aj pred rampami na parkovisku je pre niektorých vodičov španielska dedina. Platí, že v prípade neočakávanej situácie v križovatke by malo byť medzi vami a vozidlom pred vami toľko priestoru, aby vodič vpredu videl predok vášho auta. To pre prípad, že by napríklad musel robiť mierny cúvací manéver. Ak zachováte dostatočnú vzdialenosť a neprilepíte sa prakticky k nárazníku, je menšia šanca nehody.

Priestor na predchádzanie

Medzi vozidlami by mala byť nielen dostatočne bezpečné vzdialenosť, aby ste mohli zareagovať promptne na situáciu, ale mali by ste mať dostatok priestoru aj na to, aby sa medzi vás a pred vami idúce auto dokázalo zaradiť auto predbiehajúce. Dodržaním týchto pravidiel by sa znížila značne nehodovosť na cestách. Vždy totiž platí, že ten, kto neodhadne vzdialenosť, alebo nedokázal dobrzdiť, je vinníkom nehody. Z toho vyplýva aj strata bonusov za bezškodový priebeh pri povinnom zmluvnom poistení.


Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?