Autoservis a výber havarijnej poistky. Na čo si dať pozor

Stala sa vám nehoda a chcete si dať auto opraviť? Pamätajte na to, že poisťovňa vám nepreplatí faktúru z hociktorého servisu. Preto už pred samotným výberom servisu pre vaše vozidlo je vhodné komunikovať poisťovňou.


Spočítať
ceny

Servis znižuje riziko nehody

Slováci sa o svoje autá starajú prakticky častejšie ako o svoje vlastné preventívne prehliadky. Podľa prieskumu totiž pravidelne navštevuje autoservis vyše 90 % slovenských vodičov. Aj tu je však dôležité, komu svoje auto zveríte. „V prípade autorizovaného servisu je kvalifikácia technikov zabezpečená pravidelnými školeniami, ktoré sú zamerané na konkrétne úkony či modely,“ vysvetľuje rozdiel Branislav Škodáček, workshop manager Volvo Bory. Preventívne prehliadky a dôsledná kontrola tak výrazne znižujú aj možnosť, že na ceste sa stan nehoda v dôsledku zlého technického stavu vozidla.

Autorizovaný, alebo certifikovaný servis

Problémom sú servisy garážového typu. Pretože tu hrozí, že jednu vec si opraviť dáte a s ďalšou prídete. Takéto servisy sú lacné, ale rizikové. A to sa týka aj opráv po nehode, ktoré sú väčšinou rozsiahle. Nie je totiž jedno, či si dávate opraviť spätné zrkadlo, alebo prestriekať dvere. To zvládne aj domáci majster. Ak však ide o opravu, ktorá má dosah na bezpečnosť, je dôležitá kvalita. Aj preto musí byť dnes podľa platnej legislatívy každé poistené auto po nehode opravené výhradne v certifikovanom mieste opravy. Servis musí byť zároveň certifikovaný nezávislým národným profesijným združením, ktoré je členom Európskej asociácie pre predaj a opravy motorových vozidiel CECRA.

„Navštíviť overený servis musíte v prípade škodovej udalosti, ktorá mala vplyv na hlavné bezpečnostné prvky vozidla, ako sú zavesenie kolies, deformačné zóny, systémy airbagov, riadenie alebo brzdy,“ píše sa v návrhu, ktorého zavedenie bude Cech predajcov a autoservisov Slovenskej republiky postupne realizovať do 1. januára 2020.

Záruka kvality aj vhodnej manipulácie

V autorizovanom servise sa môžete spoľahnúť na to, že poisťovňa nebude robiť problém pri preplatení opravy a zároveň máte zaručenú nielen kvalitu opravy, ale zároveň získavate aj záruku, že s vaším vozidlom bolo manipulované podľa predpísaných technologických postupov. Tak isto na samotnú opravu vozidla budú využívané iba originálne diely a certifikované náradie, ktorých vývoj podlieha rovnakým pravidlám ako výroba samotných vozidiel. To je veľmi dôležité ako pre správne fungovanie vozidla, tak aj jeho bezpečnosť v budúcnosti.

Navyše autorizované servisy už majú často dohodu s poisťovňou, že klient nemusí faktúru preplatiť v hotovosti, ale poisťovňa vystaví krycí list, ktorý potvrdí poistné plnenie. V ňom je určené koľko bude plnenie a klient sa už nemusí starať o hotovosť, všetko si vyrieši poisťovňa s autoservisom.


Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2