autoservis

Autoservis a výber havarijnej poistky. Na čo si dať pozor

26. 2. 2019
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Stala sa vám nehoda a chcete si dať auto opraviť? Pamätajte na to, že poisťovňa vám nepreplatí faktúru z hociktorého servisu. Preto už pred samotným výberom servisu pre vaše vozidlo je vhodné komunikovať poisťovňou.Stala sa vám nehoda a chcete si dať auto opraviť? Pamätajte na to, že poisťovňa vám nepreplatí faktúru z hociktorého servisu. Preto už pred samotným výberom servisu pre vaše vozidlo je vhodné komunikovať poisťovňou.

Servis znižuje riziko nehody

Slováci sa o svoje autá starajú prakticky častejšie ako o svoje vlastné preventívne prehliadky. Podľa prieskumu totiž pravidelne navštevuje autoservis vyše 90 % slovenských vodičov. Aj tu je však dôležité, komu svoje auto zveríte. „V prípade autorizovaného servisu je kvalifikácia technikov zabezpečená pravidelnými školeniami, ktoré sú zamerané na konkrétne úkony či modely,“ vysvetľuje rozdiel Branislav Škodáček, workshop manager Volvo Bory. Preventívne prehliadky a dôsledná kontrola tak výrazne znižujú aj možnosť, že na ceste sa stan nehoda v dôsledku zlého  technického stavu vozidla.

Autorizovaný, alebo certifikovaný servis

Problémom sú servisy garážového typu. Pretože tu hrozí, že jednu vec si opraviť dáte a s ďalšou prídete. Takéto servisy sú lacné, ale rizikové. A to sa týka aj opráv po nehode, ktoré sú väčšinou rozsiahle. Nie je totiž jedno, či si dávate opraviť spätné zrkadlo, alebo prestriekať dvere. To zvládne aj domáci majster. Ak však ide o opravu, ktorá má dosah na bezpečnosť, je dôležitá kvalita. Aj preto musí byť dnes podľa platnej legislatívy každé poistené auto po nehode opravené výhradne v certifikovanom mieste opravy. Servis musí byť zároveň certifikovaný nezávislým národným profesijným združením, ktoré je členom Európskej asociácie pre predaj a opravy motorových vozidiel CECRA.

Navštíviť overený servis musíte v prípade škodovej udalosti, ktorá mala vplyv na hlavné bezpečnostné prvky vozidla, ako sú zavesenie kolies, deformačné zóny, systémy airbagov, riadenie alebo brzdy,“ píše sa v návrhu, ktorého zavedenie bude Cech predajcov a autoservisov Slovenskej republiky postupne realizovať do 1. januára 2020.

Záruka kvality aj vhodnej manipulácie

V autorizovanom servise sa môžete spoľahnúť na to, že poisťovňa nebude robiť problém pri preplatení opravy a zároveň máte zaručenú nielen kvalitu opravy, ale zároveň získavate aj záruku, že s vaším vozidlom bolo manipulované podľa predpísaných technologických postupov. Tak isto na samotnú opravu vozidla budú využívané iba originálne diely a certifikované náradie, ktorých vývoj podlieha rovnakým pravidlám ako výroba samotných vozidiel. To je veľmi dôležité ako pre správne fungovanie vozidla, tak aj jeho bezpečnosť v budúcnosti.

Navyše autorizované servisy už majú často dohodu s poisťovňou, že klient nemusí faktúru preplatiť v hotovosti, ale poisťovňa vystaví krycí list, ktorý potvrdí poistné plnenie. V ňom je určené koľko bude plnenie a klient sa už nemusí starať o hotovosť, všetko si vyrieši poisťovňa s autoservisom.

Oprava auta cez havarijnú poistku

Ak máte uzavretú havarijnú poistku, veľkou výhodou je, že v prípade akejkoľvek škodovej udalosti vám poisťovňa preplatí škodu, vy musíte zaplatiť len dojednanú výšku spoluúčasti. Ak nebude poisťovňa likvidovať udalosť ako totálnu škodu, máte nárok na opravu vozidla. Poisťovňa preplatí ceny nových dielov a cenu práce autorizovaného servisu. 


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.