autoservis

Autoservis a výber havarijnej poistky. Na čo si dať pozor

26. 2. 2019
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Stala sa vám nehoda a chcete si dať auto opraviť? Pamätajte na to, že poisťovňa vám nepreplatí faktúru z hociktorého servisu. Preto už pred samotným výberom servisu pre vaše vozidlo je vhodné komunikovať poisťovňou.Stala sa vám nehoda a chcete si dať auto opraviť? Pamätajte na to, že poisťovňa vám nepreplatí faktúru z hociktorého servisu. Preto už pred samotným výberom servisu pre vaše vozidlo je vhodné komunikovať poisťovňou.

Servis znižuje riziko nehody

Slováci sa o svoje autá starajú prakticky častejšie ako o svoje vlastné preventívne prehliadky. Podľa prieskumu totiž pravidelne navštevuje autoservis vyše 90 % slovenských vodičov. Aj tu je však dôležité, komu svoje auto zveríte. „V prípade autorizovaného servisu je kvalifikácia technikov zabezpečená pravidelnými školeniami, ktoré sú zamerané na konkrétne úkony či modely,“ vysvetľuje rozdiel Branislav Škodáček, workshop manager Volvo Bory. Preventívne prehliadky a dôsledná kontrola tak výrazne znižujú aj možnosť, že na ceste sa stan nehoda v dôsledku zlého  technického stavu vozidla.

Autorizovaný, alebo certifikovaný servis

Problémom sú servisy garážového typu. Pretože tu hrozí, že jednu vec si opraviť dáte a s ďalšou prídete. Takéto servisy sú lacné, ale rizikové. A to sa týka aj opráv po nehode, ktoré sú väčšinou rozsiahle. Nie je totiž jedno, či si dávate opraviť spätné zrkadlo, alebo prestriekať dvere. To zvládne aj domáci majster. Ak však ide o opravu, ktorá má dosah na bezpečnosť, je dôležitá kvalita. Aj preto musí byť dnes podľa platnej legislatívy každé poistené auto po nehode opravené výhradne v certifikovanom mieste opravy. Servis musí byť zároveň certifikovaný nezávislým národným profesijným združením, ktoré je členom Európskej asociácie pre predaj a opravy motorových vozidiel CECRA.

Navštíviť overený servis musíte v prípade škodovej udalosti, ktorá mala vplyv na hlavné bezpečnostné prvky vozidla, ako sú zavesenie kolies, deformačné zóny, systémy airbagov, riadenie alebo brzdy,“ píše sa v návrhu, ktorého zavedenie bude Cech predajcov a autoservisov Slovenskej republiky postupne realizovať do 1. januára 2020.

Záruka kvality aj vhodnej manipulácie

V autorizovanom servise sa môžete spoľahnúť na to, že poisťovňa nebude robiť problém pri preplatení opravy a zároveň máte zaručenú nielen kvalitu opravy, ale zároveň získavate aj záruku, že s vaším vozidlom bolo manipulované podľa predpísaných technologických postupov. Tak isto na samotnú opravu vozidla budú využívané iba originálne diely a certifikované náradie, ktorých vývoj podlieha rovnakým pravidlám ako výroba samotných vozidiel. To je veľmi dôležité ako pre správne fungovanie vozidla, tak aj jeho bezpečnosť v budúcnosti.

Navyše autorizované servisy už majú často dohodu s poisťovňou, že klient nemusí faktúru preplatiť v hotovosti, ale poisťovňa vystaví krycí list, ktorý potvrdí poistné plnenie. V ňom je určené koľko bude plnenie a klient sa už nemusí starať o hotovosť, všetko si vyrieši poisťovňa s autoservisom.

Oprava auta cez havarijnú poistku

Ak máte uzavretú havarijnú poistku, veľkou výhodou je, že v prípade akejkoľvek škodovej udalosti vám poisťovňa preplatí škodu, vy musíte zaplatiť len dojednanú výšku spoluúčasti. Ak nebude poisťovňa likvidovať udalosť ako totálnu škodu, máte nárok na opravu vozidla. Poisťovňa preplatí ceny nových dielov a cenu práce autorizovaného servisu. 


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

  Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.