úprava a servis motocykla

Stala sa vám nehoda? Pozor pri výbere servisu

7. 9. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Napriek maximálnej snahe vyhnúť sa kolízii tisíce vodičov havaruje. Svedčia o tom čísla. Na Slovensku sa ročne len po nehodách opravuje v servisoch bezmála 270-tisíc vozidiel. Z nich má závažné poškodenie 13-tisíc automobilov. Lenže kvalita servisov sa rôzni. Preto nie je jedno, kam so svojim poškodeným vozidlom zamierite.

Zlá oprava môže zvyšovať riziko ďalšej nehody

Už smernica Európskej únie z roku 2014 upozorňuje na fakt, že nezávislé testy automobilov po nehode v mnohých prípadoch zaznamenali nedostatočnú kvalitu opravy. To môže prispievať v mnohých prípadoch k ďalších nehodám, či dokonca smrti posádky v budúcnosti. Preto sa v rámci regulácií a výšenia bezpečnosti začali presadzovať opatrenia, ktoré by takýmto ťahom mali zabrániť. Už dnes po nehode poisťovňa obvykle odporúča vodičovi svoje zmluvné servisy a niekedy v rámci havarijného poistenia, alebo PZP dokáže klientovi pomôcť s výberom správneho servisu pre jeho auto.

Chystá sa certifikácia

Dlhé roky sa problémom zaoberal aj zväz predajcov automobilov, poisťovne, odborníci na opravy. Prvotné myšlienky, ktoré smerovali k tomu, aby sa závažné nehody na vozidlách opravovali len v autorizovaných servisoch, nebola reálna. Dôvod je prostý. Na Slovensku je mnoho kvalitných neautorizovaných servisov so špičkovými odborníkmi, šikovnými podnikateľmi, ktorí autá opravujú zodpovedne a kvalitne. Tak sa pristúpilo k tomu, že nehodu nemusí odstrániť len autorizovaný, ale certifikovaný servis, ktorý bude známkou kvality. Postupne sa tak na Slovensku budú objavovať certifikované miesta pre opravy po závažných dopravných nehodách. Tie budú spĺňať kvality na to, aby bolo v nich možné opraviť auto aj so závažným poškodením.

Presne stanovené podmienky

Certifikovaným servisom bude taký, ktorý dokáže dosiahnuť opravou takú úroveň ako predpisuje výrobca vozidiel. V takomto servise bude naplnená aj podmienka zákona, že vozidlo po závažnej havárii a oprave musí absolvovať STK do 180 dní od ukončenia opravy. V prípade certifikovaných servisov bude táto skúška realizovaná už priamo v rámci opráv. Vodič tak dostane automaticky výstup z STK, že jeho auto je spôsobilé na cesty a zároveň aj cena STK bude už súčasťou opravy.

Ako zaplatiť servis?

V princípe sa k najlacnejším a neautorizovaným servisom ľudia uchyľujú vtedy, ak chcú znížiť náklady na opravu. No a samozrejme niekde sa znížená cena opravy prejaviť musí. No hazardovať na cestách sa neoplatí. Kvalitný servis zaručí, že sa budete môcť v aute cítiť bezpečne. Navyše havarijné poistenie dokáže eliminovať finančnú zaťaž havárie.

Mnoho poisťovní v rámci havarijného poistenia umožňuje dať auto opraviť aj v prípade, že človek nemá dostatok hotovosti na zaplatenie faktúry zo servisu. Vtedy dokáže vydať takzvaný krycí list, ktorý je vlastne potvrdením o poistnom plnení v písomnej podobe. Ten sa doručí do servisu, kde servis nájde potvrdenie, že dostane z poisťovne zaplatené a akú čiastku. Na základe toho vydá auto a klient sa tak nemusí starať o hotovosť, ani to, či má, alebo nemá na opravu financie.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.