úprava a servis motocykla

Stala sa vám nehoda? Pozor pri výbere servisu

7. 9. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Napriek maximálnej snahe vyhnúť sa kolízii tisíce vodičov havaruje. Svedčia o tom čísla. Na Slovensku sa ročne len po nehodách opravuje v servisoch bezmála 270-tisíc vozidiel. Z nich má závažné poškodenie 13-tisíc automobilov. Lenže kvalita servisov sa rôzni. Preto nie je jedno, kam so svojim poškodeným vozidlom zamierite.

Zlá oprava môže zvyšovať riziko ďalšej nehody

Už smernica Európskej únie z roku 2014 upozorňuje na fakt, že nezávislé testy automobilov po nehode v mnohých prípadoch zaznamenali nedostatočnú kvalitu opravy. To môže prispievať v mnohých prípadoch k ďalších nehodám, či dokonca smrti posádky v budúcnosti. Preto sa v rámci regulácií a výšenia bezpečnosti začali presadzovať opatrenia, ktoré by takýmto ťahom mali zabrániť. Už dnes po nehode poisťovňa obvykle odporúča vodičovi svoje zmluvné servisy a niekedy v rámci havarijného poistenia, alebo PZP dokáže klientovi pomôcť s výberom správneho servisu pre jeho auto.

Chystá sa certifikácia

Dlhé roky sa problémom zaoberal aj zväz predajcov automobilov, poisťovne, odborníci na opravy. Prvotné myšlienky, ktoré smerovali k tomu, aby sa závažné nehody na vozidlách opravovali len v autorizovaných servisoch, nebola reálna. Dôvod je prostý. Na Slovensku je mnoho kvalitných neautorizovaných servisov so špičkovými odborníkmi, šikovnými podnikateľmi, ktorí autá opravujú zodpovedne a kvalitne. Tak sa pristúpilo k tomu, že nehodu nemusí odstrániť len autorizovaný, ale certifikovaný servis, ktorý bude známkou kvality. Postupne sa tak na Slovensku budú objavovať certifikované miesta pre opravy po závažných dopravných nehodách. Tie budú spĺňať kvality na to, aby bolo v nich možné opraviť auto aj so závažným poškodením.

Presne stanovené podmienky

Certifikovaným servisom bude taký, ktorý dokáže dosiahnuť opravou takú úroveň ako predpisuje výrobca vozidiel. V takomto servise bude naplnená aj podmienka zákona, že vozidlo po závažnej havárii a oprave musí absolvovať STK do 180 dní od ukončenia opravy. V prípade certifikovaných servisov bude táto skúška realizovaná už priamo v rámci opráv. Vodič tak dostane automaticky výstup z STK, že jeho auto je spôsobilé na cesty a zároveň aj cena STK bude už súčasťou opravy.

Ako zaplatiť servis?

V princípe sa k najlacnejším a neautorizovaným servisom ľudia uchyľujú vtedy, ak chcú znížiť náklady na opravu. No a samozrejme niekde sa znížená cena opravy prejaviť musí. No hazardovať na cestách sa neoplatí. Kvalitný servis zaručí, že sa budete môcť v aute cítiť bezpečne. Navyše havarijné poistenie dokáže eliminovať finančnú zaťaž havárie.

Mnoho poisťovní v rámci havarijného poistenia umožňuje dať auto opraviť aj v prípade, že človek nemá dostatok hotovosti na zaplatenie faktúry zo servisu. Vtedy dokáže vydať takzvaný krycí list, ktorý je vlastne potvrdením o poistnom plnení v písomnej podobe. Ten sa doručí do servisu, kde servis nájde potvrdenie, že dostane z poisťovne zaplatené a akú čiastku. Na základe toho vydá auto a klient sa tak nemusí starať o hotovosť, ani to, či má, alebo nemá na opravu financie.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kľúče od nového auta
  23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

  Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

 • Zhorené staré auto
  22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

  Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • pohár whisky a kľúče od auta na stole
  29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

  Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.