muž na letisku

Ako vyzerá cestovanie v dobe Covidu?

2. 3. 2021
|
Dĺžka čítania: 3 min.

Ako vyzerá cestovanie počas pandémie koronavírusu? Odpoveď je jednoduchá. Vyzerá značne zložito. Ak však vaša dobrodružná povaha vyhráva nad obavami a chcete cestovať, aj v týchto časoch je to možné.

Cestovanie v časoch koronavírusu 

Podľa štatistík Svetovej organizácie OSN pre cestovný ruch (UNWTO) počet zahraničných turistov v roku 2020 klesol o jednu miliardu, čo predstavuje 74 %. Aj keď sme rôznym vírusom čelili aj v minulosti, žiadny z nich nemal taký geografický dosah ako nový koronavírus.

Ako cestovať teda v dobe Covidu-19? V zásade máme dve možnosti: zostať doma na Slovensku alebo cestovať do zahraničia, avšak čím najviac bezpečne a s dodržiavaním platných obmedzení.  

Zostaňte doma 

#zostantedoma - to nie je len známy hashtag zo začiatku pandémie. Je to fakt, ktorý odzrkadľuje aj možnosti cestovania v dobe Covidu.

V období zákazu vychádzania, ktorý na Slovensku platí od 1. januára 2020, žiaľ nie je možné absolvovať cestu do iného okresu, a dokonca sa v rámci svojho okresu ani ubytovať. Ubytovacie zariadenia totiž v súlade s nariadením vlády nemôžu prijímať nových hostí.

Stále však môžete absolvovať množstvo jednodňových výletov v rámci svojho okresu. Mnoho z nás práve počas pandémie objavilo vo svojom okolí veľa úžasných miest, ktoré práve kvôli cestám do vzdialenejších destinácií nedostali šancu.

Aspoň po čiastočnom uvoľnení opatrení sa však dá predpokladať, že za určitých podmienok sa aspoň cestovanie po Slovensku vráti do stavu pred vianočnými prázdninami. S veľkou pravdepodobnosťou aj s určitými obmedzeniami, avšak dovolenku na Slovensku si budeme môcť užiť rovnako ako minulé leto. A samozrejme s predpokladom, že domáci cestovný ruch bude stále populárnejší.

Náš TIP

Chýbajú vám nápady, kde by ste mohli ísť? Inšpirujte sa našimi tipmi v článku Kam na túru aj v zime?? 

Do zahraničia bezpečne 

Paradoxne, ani počas zákazu vychádzania nie je obmedzená cesta do zahraničia a ani cestovanie na zahraničné letiská. Dovolenku v zahraničí si teda môžeme užiť aj v tejto dobe. Hoci na druhej strane treba zdôrazniť, že stále platí odporúčanie necestovať, ak to nie je nevyhnutné.

Oddych na pláži, príjemné šumenie morských vĺn - to je dovolenka, ktorú by si vedela pravdepodobne užiť väčšina z nás. Mnohé krajiny sa snažia získať stratených turistov späť a robia všetko pre to, aby sa medzinárodné cestovanie stalo bezpečným a možným.

Vo väčšine destinácií sa však budete musieť preukázať negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 72 alebo 96 hodín alebo ho absolvovať priamo na letisku a podľa platných podmienok sa v krajine aj registrovať. Podmienky príchodu sa však od krajiny ku krajine odlišujú a priebežne sa menia, preto sledujte aktuálne informácie a nechajte si poradiť zamestnancami cestovnej kancelárie, ktorá váš pobyt sprostredkuje.

Niektoré krajiny v súčasnosti vyžadujú medzinárodné zdravotné poistenie, ktoré by v prípade potreby pokrylo náklady spojené s liečbou či hospitalizáciou v dôsledku nákazy koronavírusom. Existujú však aj krajiny, ktoré takéto poistenie v rámci kampane na znovuzískanie turistov hradia za vás.

Príjemným dôsledkom pandémie je snáď len to, že takúto exotickú dovolenku si momentálne môžete užiť za výrazne nižšie ceny, ako tomu bolo počas minulých sezón. Medzi obľúbené destinácie Slovákov, v ktorých môžete stráviť exotickú dovolenku bezpečne aj v týchto časoch, patria najmä Maldivy, Omán, Mexiko, Dominikánská republika, Zanzibar, Spojené arabské emiráty, Kuba, Tanzánia či Egypt.

Avšak pozor, nielen v cieľovej destinácii, ale najmä po návrate musíte rátať s obmedzeniami vo forme povinnej karantény a absolvovania PCR testu. Podmienky sa priebežne menia, preto si vopred naštudujte cestovné obmedzenia na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR. Prípadne si prečítajte náš článok Koronavírus: Čo by ste mali vedieť pred cestou do zahraničia?, kde sa dozviete, ako ovplyvnil Covid-19 Slovensko.  

Čo môžeme čakať v budúcnosti? 

Žiaľ, aktuálna situácia, ktorá je charakteristická neustálym nárastom počtu infikovaných a tiež výskytom nových, nákazlivejších kmeňov koronavírusu, núti krajiny k tomu, aby opätovne zavádzali obmedzenia ako uzatváranie hraníc, karantény či povinné testovanie.

Táto situácia sa pravdepodobne aj v dôsledku očkovania proti ochoreniu Covid-19 pomaly stabilizuje. Avšak takmer s určitosťou môžeme predpokladať, že pandémia koronavírusu ovplyvní spôsob cestovania ešte na dlhé roky. V prvom rade sa očakáva, že domáci cestovný ruch bude stále populárnejší. Nárast dopytu sa predpokladá tiež v oblasti turistiky pod holým nebom a prírodného cestovného ruchu.

Pri cestách do zahraničia sa štandardom cestovania určite stane rúško či  respirátor.  Budeme si musieť zvyknúť na zdravotné kontroly, ako meranie teploty, prípadne absolvovanie testu na Covid-19. Cestovanie bude spojené s vypisovaním povinných dokumentov pred odletom a po prílete. Samozrejmosťou budú všadeprítomné dezinfekčné prostriedky. Diskutuje sa tiež o predkladaní imunitných pasov alebo dokladov o očkovaní. To všetko ešte ukáže čas. 


Cestu rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.