muž na letisku

Ako vyzerá cestovanie v dobe Covidu?

2. 3. 2021
|
Dĺžka čítania: 3 min.

Ako vyzerá cestovanie počas pandémie koronavírusu? Odpoveď je jednoduchá. Vyzerá značne zložito. Ak však vaša dobrodružná povaha vyhráva nad obavami a chcete cestovať, aj v týchto časoch je to možné.

Cestovanie v časoch koronavírusu 

Podľa štatistík Svetovej organizácie OSN pre cestovný ruch (UNWTO) počet zahraničných turistov v roku 2020 klesol o jednu miliardu, čo predstavuje 74 %. Aj keď sme rôznym vírusom čelili aj v minulosti, žiadny z nich nemal taký geografický dosah ako nový koronavírus.

Ako cestovať teda v dobe Covidu-19? V zásade máme dve možnosti: zostať doma na Slovensku alebo cestovať do zahraničia, avšak čím najviac bezpečne a s dodržiavaním platných obmedzení.  

Zostaňte doma 

#zostantedoma - to nie je len známy hashtag zo začiatku pandémie. Je to fakt, ktorý odzrkadľuje aj možnosti cestovania v dobe Covidu.

V období zákazu vychádzania, ktorý na Slovensku platí od 1. januára 2020, žiaľ nie je možné absolvovať cestu do iného okresu, a dokonca sa v rámci svojho okresu ani ubytovať. Ubytovacie zariadenia totiž v súlade s nariadením vlády nemôžu prijímať nových hostí.

Stále však môžete absolvovať množstvo jednodňových výletov v rámci svojho okresu. Mnoho z nás práve počas pandémie objavilo vo svojom okolí veľa úžasných miest, ktoré práve kvôli cestám do vzdialenejších destinácií nedostali šancu.

Aspoň po čiastočnom uvoľnení opatrení sa však dá predpokladať, že za určitých podmienok sa aspoň cestovanie po Slovensku vráti do stavu pred vianočnými prázdninami. S veľkou pravdepodobnosťou aj s určitými obmedzeniami, avšak dovolenku na Slovensku si budeme môcť užiť rovnako ako minulé leto. A samozrejme s predpokladom, že domáci cestovný ruch bude stále populárnejší.

Náš TIP

Chýbajú vám nápady, kde by ste mohli ísť? Inšpirujte sa našimi tipmi v článku Kam na túru aj v zime?? 

Do zahraničia bezpečne 

Paradoxne, ani počas zákazu vychádzania nie je obmedzená cesta do zahraničia a ani cestovanie na zahraničné letiská. Dovolenku v zahraničí si teda môžeme užiť aj v tejto dobe. Hoci na druhej strane treba zdôrazniť, že stále platí odporúčanie necestovať, ak to nie je nevyhnutné.

Oddych na pláži, príjemné šumenie morských vĺn - to je dovolenka, ktorú by si vedela pravdepodobne užiť väčšina z nás. Mnohé krajiny sa snažia získať stratených turistov späť a robia všetko pre to, aby sa medzinárodné cestovanie stalo bezpečným a možným.

Vo väčšine destinácií sa však budete musieť preukázať negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 72 alebo 96 hodín alebo ho absolvovať priamo na letisku a podľa platných podmienok sa v krajine aj registrovať. Podmienky príchodu sa však od krajiny ku krajine odlišujú a priebežne sa menia, preto sledujte aktuálne informácie a nechajte si poradiť zamestnancami cestovnej kancelárie, ktorá váš pobyt sprostredkuje.

Niektoré krajiny v súčasnosti vyžadujú medzinárodné zdravotné poistenie, ktoré by v prípade potreby pokrylo náklady spojené s liečbou či hospitalizáciou v dôsledku nákazy koronavírusom. Existujú však aj krajiny, ktoré takéto poistenie v rámci kampane na znovuzískanie turistov hradia za vás.

Príjemným dôsledkom pandémie je snáď len to, že takúto exotickú dovolenku si momentálne môžete užiť za výrazne nižšie ceny, ako tomu bolo počas minulých sezón. Medzi obľúbené destinácie Slovákov, v ktorých môžete stráviť exotickú dovolenku bezpečne aj v týchto časoch, patria najmä Maldivy, Omán, Mexiko, Dominikánská republika, Zanzibar, Spojené arabské emiráty, Kuba, Tanzánia či Egypt.

Avšak pozor, nielen v cieľovej destinácii, ale najmä po návrate musíte rátať s obmedzeniami vo forme povinnej karantény a absolvovania PCR testu. Podmienky sa priebežne menia, preto si vopred naštudujte cestovné obmedzenia na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR. Prípadne si prečítajte náš článok Koronavírus: Čo by ste mali vedieť pred cestou do zahraničia?, kde sa dozviete, ako ovplyvnil Covid-19 Slovensko.  

Čo môžeme čakať v budúcnosti? 

Žiaľ, aktuálna situácia, ktorá je charakteristická neustálym nárastom počtu infikovaných a tiež výskytom nových, nákazlivejších kmeňov koronavírusu, núti krajiny k tomu, aby opätovne zavádzali obmedzenia ako uzatváranie hraníc, karantény či povinné testovanie.

Táto situácia sa pravdepodobne aj v dôsledku očkovania proti ochoreniu Covid-19 pomaly stabilizuje. Avšak takmer s určitosťou môžeme predpokladať, že pandémia koronavírusu ovplyvní spôsob cestovania ešte na dlhé roky. V prvom rade sa očakáva, že domáci cestovný ruch bude stále populárnejší. Nárast dopytu sa predpokladá tiež v oblasti turistiky pod holým nebom a prírodného cestovného ruchu.

Pri cestách do zahraničia sa štandardom cestovania určite stane rúško či  respirátor.  Budeme si musieť zvyknúť na zdravotné kontroly, ako meranie teploty, prípadne absolvovanie testu na Covid-19. Cestovanie bude spojené s vypisovaním povinných dokumentov pred odletom a po prílete. Samozrejmosťou budú všadeprítomné dezinfekčné prostriedky. Diskutuje sa tiež o predkladaní imunitných pasov alebo dokladov o očkovaní. To všetko ešte ukáže čas. 


Cestu rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.