muž na letisku

Ako vyzerá cestovanie v dobe Covidu?

2. 3. 2021
|
Dĺžka čítania: 3 min.

Ako vyzerá cestovanie počas pandémie koronavírusu? Odpoveď je jednoduchá. Vyzerá značne zložito. Ak však vaša dobrodružná povaha vyhráva nad obavami a chcete cestovať, aj v týchto časoch je to možné.

Cestovanie v časoch koronavírusu 

Podľa štatistík Svetovej organizácie OSN pre cestovný ruch (UNWTO) počet zahraničných turistov v roku 2020 klesol o jednu miliardu, čo predstavuje 74 %. Aj keď sme rôznym vírusom čelili aj v minulosti, žiadny z nich nemal taký geografický dosah ako nový koronavírus.

Ako cestovať teda v dobe Covidu-19? V zásade máme dve možnosti: zostať doma na Slovensku alebo cestovať do zahraničia, avšak čím najviac bezpečne a s dodržiavaním platných obmedzení.  

Zostaňte doma 

#zostantedoma - to nie je len známy hashtag zo začiatku pandémie. Je to fakt, ktorý odzrkadľuje aj možnosti cestovania v dobe Covidu.

V období zákazu vychádzania, ktorý na Slovensku platí od 1. januára 2020, žiaľ nie je možné absolvovať cestu do iného okresu, a dokonca sa v rámci svojho okresu ani ubytovať. Ubytovacie zariadenia totiž v súlade s nariadením vlády nemôžu prijímať nových hostí.

Stále však môžete absolvovať množstvo jednodňových výletov v rámci svojho okresu. Mnoho z nás práve počas pandémie objavilo vo svojom okolí veľa úžasných miest, ktoré práve kvôli cestám do vzdialenejších destinácií nedostali šancu.

Aspoň po čiastočnom uvoľnení opatrení sa však dá predpokladať, že za určitých podmienok sa aspoň cestovanie po Slovensku vráti do stavu pred vianočnými prázdninami. S veľkou pravdepodobnosťou aj s určitými obmedzeniami, avšak dovolenku na Slovensku si budeme môcť užiť rovnako ako minulé leto. A samozrejme s predpokladom, že domáci cestovný ruch bude stále populárnejší.

Náš TIP

Chýbajú vám nápady, kde by ste mohli ísť? Inšpirujte sa našimi tipmi v článku Kam na túru aj v zime?? 

Do zahraničia bezpečne 

Paradoxne, ani počas zákazu vychádzania nie je obmedzená cesta do zahraničia a ani cestovanie na zahraničné letiská. Dovolenku v zahraničí si teda môžeme užiť aj v tejto dobe. Hoci na druhej strane treba zdôrazniť, že stále platí odporúčanie necestovať, ak to nie je nevyhnutné.

Oddych na pláži, príjemné šumenie morských vĺn - to je dovolenka, ktorú by si vedela pravdepodobne užiť väčšina z nás. Mnohé krajiny sa snažia získať stratených turistov späť a robia všetko pre to, aby sa medzinárodné cestovanie stalo bezpečným a možným.

Vo väčšine destinácií sa však budete musieť preukázať negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 72 alebo 96 hodín alebo ho absolvovať priamo na letisku a podľa platných podmienok sa v krajine aj registrovať. Podmienky príchodu sa však od krajiny ku krajine odlišujú a priebežne sa menia, preto sledujte aktuálne informácie a nechajte si poradiť zamestnancami cestovnej kancelárie, ktorá váš pobyt sprostredkuje.

Niektoré krajiny v súčasnosti vyžadujú medzinárodné zdravotné poistenie, ktoré by v prípade potreby pokrylo náklady spojené s liečbou či hospitalizáciou v dôsledku nákazy koronavírusom. Existujú však aj krajiny, ktoré takéto poistenie v rámci kampane na znovuzískanie turistov hradia za vás.

Príjemným dôsledkom pandémie je snáď len to, že takúto exotickú dovolenku si momentálne môžete užiť za výrazne nižšie ceny, ako tomu bolo počas minulých sezón. Medzi obľúbené destinácie Slovákov, v ktorých môžete stráviť exotickú dovolenku bezpečne aj v týchto časoch, patria najmä Maldivy, Omán, Mexiko, Dominikánská republika, Zanzibar, Spojené arabské emiráty, Kuba, Tanzánia či Egypt.

Avšak pozor, nielen v cieľovej destinácii, ale najmä po návrate musíte rátať s obmedzeniami vo forme povinnej karantény a absolvovania PCR testu. Podmienky sa priebežne menia, preto si vopred naštudujte cestovné obmedzenia na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR. Prípadne si prečítajte náš článok Koronavírus: Čo by ste mali vedieť pred cestou do zahraničia?, kde sa dozviete, ako ovplyvnil Covid-19 Slovensko.  

Čo môžeme čakať v budúcnosti? 

Žiaľ, aktuálna situácia, ktorá je charakteristická neustálym nárastom počtu infikovaných a tiež výskytom nových, nákazlivejších kmeňov koronavírusu, núti krajiny k tomu, aby opätovne zavádzali obmedzenia ako uzatváranie hraníc, karantény či povinné testovanie.

Táto situácia sa pravdepodobne aj v dôsledku očkovania proti ochoreniu Covid-19 pomaly stabilizuje. Avšak takmer s určitosťou môžeme predpokladať, že pandémia koronavírusu ovplyvní spôsob cestovania ešte na dlhé roky. V prvom rade sa očakáva, že domáci cestovný ruch bude stále populárnejší. Nárast dopytu sa predpokladá tiež v oblasti turistiky pod holým nebom a prírodného cestovného ruchu.

Pri cestách do zahraničia sa štandardom cestovania určite stane rúško či  respirátor.  Budeme si musieť zvyknúť na zdravotné kontroly, ako meranie teploty, prípadne absolvovanie testu na Covid-19. Cestovanie bude spojené s vypisovaním povinných dokumentov pred odletom a po prílete. Samozrejmosťou budú všadeprítomné dezinfekčné prostriedky. Diskutuje sa tiež o predkladaní imunitných pasov alebo dokladov o očkovaní. To všetko ešte ukáže čas. 


Cestu rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.