Ako riešiť škrabanec na aute?

Ako riešiť škrabanec na aute?

Jedným z najväčších nepriateľov krásne vylešteného auta sú škrabance. Tie sa dokážu objaviť z ničoho nič na dverách, kufri či kapote. No napriek tomu, že ide o nepríjemnú situáciu, dá sa zvládnuť niekoľkými spôsobmi. Viete, ako na to?

Poistenie proti vandalizmu 

Niektoré škrabance sú menšie a človek ich neuvidí, kým sa k autu nepriblíži a poriadne na ne nezaostrí pohľad. Takéto chybičky krásy často nechávame tak. Na aute ich nevidno, a preto nie je potrebné trápiť sa nimi. Na povrchu vozidla sa však môžu objaviť aj väčšie a hlbšie škrabance. Tie vidno aj z niekoľkých metrov, a preto je potrebné opraviť ich

Oprava škrabancov však niečo stojí. Plnú sumu budete musieť zaplatiť sami, pretože v situáciách ako tieto sa vinníci hľadajú len veľmi ťažko. Ak sa chcete vyhnúť míňaniu peňazí na opravu, využite poistenie proti vandalizmu. Poskytuje ho veľké množstvo poisťovní a často je súčasťou havarijného poistenia. Poprípade si ho môžete zvoliť ako pripoistenie k nemu. 

Ako poškriabanie riešiť? 

Škrabanec nahnevá každého vodiča nehľadiac na typ alebo vek auta. Ide nielen o drahú záležitosť, ale aj o ďalšie vybavovanie a návštevu servisu. Dôvod vysokej ceny je spravidla ten, že aj kvôli menšiemu škrabancu je často nutné prelakovať úplne celý diel

Presná cena za prelakovanie sa nedá uviesť. Všetko závisí od samotného servisu a taktiež veľkosti poškodenej plochy auta. Spravidla však zaplatíte niekoľko desiatok až stoviek eur. Vybavenie poistenia je preto to najlepšie, čo môžete urobiť. 

Poškriabanie laku na aute však nie je vždy spojené s vandalizmom. Škrabanec alebo nepríjemné odretie sa často spájajú s nesprávnou manipuláciou. Stačí zle zaparkovať a nešťastie sa stane napríklad pri otváraní dvier. Lak môžete odrieť nielen na svojom aute, ale aj na tom, ktoré stojí hneď vedľa. 

Namiesto toho, aby ste si súpravy náradia kupovali, stavte na odborníka v servise. Rôzne výrobky nachádzajúce sa na trhu sú síce za príjemné ceny, no výsledok nemusí byť dostačujúci. Škrabanec sa často po krátkom čase znova objaví. 

Kde najčastejšie so škrabancami počítať? 

Ak nemáte svoju vlastnú garáž, so škrabancami musíte počítať úplne všade. Objaviť sa môžu hneď po tom, ako zaparkujete auto pred svojim domom, hypermarketom alebo v meste na ulici. Verejné parkoviská sú tie najhoršie. Vystrieda sa na nich veľké množstvo áut. Vinníka sa vám chytiť rozhodne nepodarí

Samozrejme, často sa stretáme aj s vandalizmom, keď sú autá zničené naschvál. Ak však nemáte auto odstavené niekde, kde je kamerový systém, ani v tomto prípade vinníka nenájdete. 

Prečo je potrebné dať škrabance opraviť? 

Prvý dôvod, prečo dať škrabanec opraviť, je jasný. Každý majiteľ vozidla túži po jeho peknom výzore bez odrenín alebo škrabancov. To však nie je úplne všetko. Škrabance dokážu urobiť viac škody, ako si mnohí myslia. Často znižujú životnosť materiálov a podieľajú sa aj na vzniku korózie. 

Ak nechcete, aby sa vaše auto úplne zničilo a museli ste doň investovať tisícky eur, vyriešte škrabance hneď ako ich uvidíte. 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 4