ruce-na-volantu-palubni-deska.

Ako riešiť škrabanec na aute?

Jedným z najväčších nepriateľov krásne vylešteného auta sú škrabance. Tie sa dokážu objaviť z ničoho nič na dverách, kufri alebo kapote. Napriek tomu, že ide o nepríjemnú situáciu, dá sa zvládnuť niekoľkými spôsobmi. Viete, ako na to?

Ako poškriabanie riešiť? 

Škrabanec nahnevá každého vodiča, nehľadiac na typ alebo vek auta.  Ide nielen o drahú záležitosť, ale aj o ďalšie vybavovanie a návštevu servisu. Dôvod vysokých cien je spravidla ten, že aj kvôli menšiemu škrabancu je často nutné prelakovať úplne celý diel

Presná cena za prelakovanie sa nedá uviesť. Všetko závisí od samotného servisu a taktiež veľkosti poškodenej plochy auta. Spravidla však zaplatíte niekoľko desiatok až stoviek eur. Vybavenie poistenia je preto to najlepšie, čo môžete urobiť. 

Oplatí sa opravovať škrabanec doma?

Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych výrobkov, ktoré sľubujú, že vám opravia poškodený lak. Problém je však v tom, že nie každý produkt je skutočne kvalitný, nehovoriac o tom, že mnohé spreje alebo laky môžu zakryť nejakú nedokonalosť v súčasnosti, no po krátkom čase sa táto nedokonalosť objaví znova a situácia bude ešte horšia.

Väčšina odborníkov preto odporúča, aby ste škrabance sami doma neopravovali a radšej sa zverili do rúk odborníkom v servise. Hoci vás to vyjde oveľa drahšie, no výsledok bude stopercentný  a budete mať istotu, že v budúcnosti jeden škrabanec nespôsobí koróziu celého dielu.

Poistenie proti vandalizmu 

Niektoré škrabance sú menšie a človek ich neuvidí, kým sa k autu nepriblíži a poriadne na ne nezaostrí pohľad. Takéto chybičky krásy často nechávame tak. Na aute ich nevidno, a preto nie je potrebné trápiť sa nimi. Na povrchu vozidla sa však môžu objaviť aj väčšie a hlbšie škrabance.  Tie vidno aj z niekoľkých metrov, a preto je potrebné opraviť ich

Oprava škrabancov však niečo stojí. Plnú sumu budete musieť zaplatiť sami, pretože v situáciách ako tieto sa vinníci hľadajú len veľmi ťažko. Ak sa chcete vyhnúť míňaniu peňazí na opravu, využite poistenie proti vandalizmu. Poskytuje ho veľké množstvo poisťovní a často je súčasťou havarijného poistenia. Poprípade si ho môžete zvoliť ako pripoistenie k nemu. 

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Škrabanec na aute – poistka

Poistenie proti vandalizmu, ktoré je často jedným z pripoistení k povinnému zmluvnému poisteniu, je síce dobrým riešením v boji proti škrabancom, ale ako sme už spomenuli, nie vždy dokáže pomôcť. Škrabanec na aute je totiž problémom, ktorý sa objavuje z nedbalosti, či už vašej, alebo iných vodičov. Hľadať preto vinníka, ktorý za to môže, je vo väčšine prípadov nemožné.

Dobrou správou však je, že existuje ešte jedna možnosť. Je ňou havarijné poistenie, ktoré je na rozdiel od PZP dobrovoľné. Znamená to, že je len na vás, či si ho uzatvoríte. Mnohým vodičom sa však oplatí, pretože kryje ich majetok a zdravie. V prípade dopravnej nehody by vám tak poisťovňa mala preplatiť časť alebo celú škodu. Všetko závisí od spoluúčasti.

Výška spoluúčasti sa odlišuje v závislosti od jednotlivých poisťovní. Vo všeobecnosti však platí, že spoluúčasť vyššia ako 10 či 15 % sa neoplatí.

Keďže havarijné poistenie sa orientuje na vás a váš majetok, zvyčajne  kryje aj menšie nedokonalosti, ako napríklad škrabance. Plusom je tiež to, že v takomto prípade nemusíte hľadať vinníka, ako je to v rámci PZP. Poisťovňa by vám mala opravu škrabanca preplatiť automaticky po zadaní žiadosti.

Rada odborníka

Spoluúčasť predstavuje určitú čiastku, ktorú musíte v prípade škodovej udalosti zaplatiť. Vo väčšine prípadov je vyjadrená percentom, no občas sa môžete stretnúť aj s presnou sumou.

Čo ďalšie kryje havarijné poistenie?

Škrabance sú síce nepríjemným problémom, no mnohí vodiči si nebudú uzatvárať havarijné poistenie len kvôli nim. Mnohí preto sledujú aj ďalšie oblasti, ktoré kasko kryje. Vo všeobecnosti vám toto poistenie pomôže pri týchto škodách:

 • škody spôsobené nehodou, bez ohľadu na to, či ide o čiastočnú, alebo totálnu škodu,
 • škody spôsobené živlami alebo ich pôsobením, napríklad silný vietor, povodeň a krupobitie,
 • kody spôsobené zničením vozidla v dôsledku vandalizmu alebo krádeže,
 • menšie škody, ku ktorým patrí napríklad poškodenie čelného skla, strata batožiny, poškodenie kolies a iné.Pri uzatváraní havarijného poistenia je dôležité vedieť aj to, čo nekryje. Sú to udalosti a riziká, ako:

 • úmyselné poškodenia vozidla,
 • škody spôsobené použitím vozidla na páchanie trestnej činnosti,
 • kody spôsobené vojnovými udalosťami, teroristickými útokmi, štrajkami, vzburami alebo násilnými nepokojmi,
 • škody spôsobené nesprávnou obsluhou, údržbou alebo neschváleným používaním vozidla,
 • škody spôsobené prirodzeným opotrebovaním sa, chybnou konštrukciou, chybou materiálu alebo výrobnou chybou.

Koľko stojí havarijné poistenie a komu sa oplatí?

Oprava škrabanca či iné škody vás môžu vyjsť na stovky až tisíce eur. Je preto oveľa lepšie vybaviť si výhodné poistenie, ktoré vás bude kryť aj pred mnohými ďalšími rizikami. Cena poistenia sa odvíja od viacerých faktorov. Väčšina poisťovní zohľadňuje:

 • Hmotnosť vozidla – ťažké a veľké vozidlá urobia viac škôd ako tie menšie, preto za ne pri vybavovaní poistenia zaplatíte viac.


 • Výkon – platí tu to isté, čo pri hmotnosti. Výkonnejšie autá sú pre poisťovne nebezpečnejšie, preto sú poistky na ne drahšie.


 • Výrobcu a model vozidla – v niektorých prípadoch si priplatíte aj za model alebo značku vozidla, ktorá je vo všeobecnosti drahšia.


 • Rok výroby – cena poistenia sa zvyšuje prvých 10 rokov, následne zostáva rovnaká alebo klesá, pretože poisťovne neočakávajú, že by ste vozidlo využívali na dlhé cesty.


Havarijné poistenie sa oplatí najmä pre vodičov vozidiel s vekom do 5 až 6 rokov. Ak však vlastníte vozidlo vyššej triedy, spravíte dobre, keď ho poistíte aj v prípade, že bude staršie.

Čo robiť, keď ste na aute našli škrabanec?

Keď na aute zbadáte škrabanec, mali by ste ho začať riešiť čo najskôr. Vyhnete sa tým zbytočným komplikáciám, ktoré by vám mohli v budúcnosti spôsobiť problémy. Spôsob, akým budete situáciu riešiť, závisí od toho,  či máte vinníka, alebo nie.

Ak máte vinníka, ktorý škrabanec spôsobil, je dôležité, aby ste ho oslovili a následne sa s ním dohodli, ako budete pokračovať. Keď vinník spolupracuje, môžete si nechať škodu preplatiť prostredníctvom jeho PZP.

Ak vinníka nepoznáte, čo sa stáva častejšie, kontaktujte poisťovňu, u ktorej máte uzatvorené havarijné poistenie. Pracovníkovi na linke opíšte aktuálnu situáciu a zistite, ako postupovať správne. Väčšina poisťovní bude od vás vyžadovať fotodokumentáciu a zápis škodovej udalosti.

Rada odborníka

Ak si nie ste istí, či vaše poistenie kryje škrabanec, prípadne neviete, ako postupovať, kontaktujte svoju poisťovňu a informujte sa o možnostiach, ktoré máte.

Prečo je potrebné dať škrabance opraviť? 

Prvý dôvod, prečo dať škrabanec opraviť, je jasný. Každý majiteľ vozidla túži po jeho peknom výzore bez odrenín alebo škrabancov. To však nie je úplne všetko. Škrabance dokážu urobiť viac škody, ako si mnohí myslia. Často znižujú životnosť materiálov a podieľajú sa aj na vzniku korózie. 

Ak nechcete, aby sa vaše auto úplne zničilo a museli ste doň investovať tisícky eur, vyriešte škrabance hneď ako ich uvidíte.

Zatočte so škrabancami pomocou poistenia

Najlepším spôsobom, ako zvládnuť škrabance, je mať výhodné havarijné poistenie. Vďaka nemu vám poisťovňa môže preplatiť celú alebo aspoň časť nákladov na opravu. Porovnajte si jednotlivé možnosti a vyberte si tú najlepšiu pre seba a svoje vozidlo. Možností je neúrekom!

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.