nove-cervene-auto

Poistenia pre vozidlo: Aké by ste mali mať?

9. 4. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Okrem nutnosti uzatvoriť PZP má vodič vždy na výber, akým poistením svoje auto ochráni. Pred rozhodnutím je však vhodné poznať rôznorodé parametre a možnosti ochrany. Potom je už len na vás, aké poistenie si vzhľadom na cenu a krytie vyberiete. V rýchlom porovnaní je vždy vhodné používať  internetové porovnávače a kalkulačky.

Havarijné poistenie motorového vozidla

Havarijné poistenie je poistením majetku, ktorého predmetom je motorové vozidlo. Motorovým vozidlom sa v tomto prípade nemyslí len auto, ale aj motocykel, autobus či nákladné vozidlo. Havarijné poistenie kryje škody na poistenom vozidle, ktoré vzniknú napríklad z dôvodu dopravnej nehody.

Havarijné poistenie kryje spravidla štyri oblasti, a to:


  • vandalizmus,

  • krádež,

  • živelnú udalosť,

  • stret so zverou.

Havarijné poistenie nie je na rozdiel od PZP povinné. Môžete sa teda sami môžete rozhodnúť, či ho uzatvoríte, alebo nie.

Havarijné poistenie sa oplatí klientovi vtedy, ak potrebuje prevádzkovať svoje motorové vozidlo v bežnom živote a v prípade poistnej udalosti by mal problém z vlastných zdrojov uhradiť náklady spojené s odstránením škody, prípadne si zaobstarať iné vozidlo. V rámci asistenčných služieb je možné dokonca využiť benefit náhradného vozidla v prípadoch nehody či poruchy vozidla. Pokiaľ teda bude vozidlo opravené po poistnej udalosti, klient môže bezproblémovo fungovať v bežnom živote.

So spoluúčasťou alebo bez?

V rámci havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom spoluúčasť. Spoluúčasť je spravidla vyjadrená percentom alebo presnou sumou. Znamená to, že v prípade dopravnej nehody ju zaplatíte zo svojho vlastného vrecka.

Spoluúčasť vyzerá na prvý pohľad veľmi lákavo, pretože poistenie je vďaka nej lacnejšie. Ak si ju ale zvolíte, dopravná nehoda vás vyjde drahšie. Poisťovni budete musieť určitú čiastku doplatiť.

Rada odborníka

Ak sa rozhodnete pre spoluúčasť, neberte ju vyššiu ako 15 %. Mohla by vám pri doplácaní škôd robiť problémy..

Cena havarijného poistenia

Na výslednú cenu havarijného poistenia má vplyv viacero faktorov. K hlavným patria:


  • Značka vozidla – niektoré značky sú z pohľadu poisťovne drahšie ako iné.

  • Veľkosť vozidla – masívne a veľké SUV spraví pri dopravnej nehode viac škôd ako malý Mini Cooper.

  • Vek – nové autá sú spravidla bezproblémové alebo je s nimi menej problémov. Cena kaska tak začne po určitej dobe klesať. Poisťovňa nepočíta, že dvanásťročné auto využijete na dlhé vzdialenosti.

  • Pripoistenia – ak si zvolíte nejaké doplnkové pripoistenia, musíte si za ne priplatiť. Pripoistenia sú však rozhodne výhodné a môžu vám v mnohých situáciách pomôcť.

  • Vek držiteľa – čím viac skúseností máte, tým lepšie. Poisťovne však vo vyššom veku dávajú na poistenie prirážku.

  • Bonusy – niektoré poisťovne poskytujú aj zaujímavé bonusy, ktoré výslednú cenu znižujú. Je to napríklad bonus za ďalšie služby, ktoré využívate v poisťovni, bonus za dieťa v rodine alebo bonus za bezškodovosť.

    Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

    Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Povinné zmluvné poistenie

Je to poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, pričom  kryje škody, ktoré vodič spôsobí tretej osobe prevádzkou vozidla. Toto poistenie  je povinné. Vybrať si musíte len s ohľadom na to, že niektoré pripoistenia môžu kryť aj vaše vozidlo alebo zdravie.

Na povinné zmluvné poistenie by ste nemali zabúdať. Ak by sa tak stalo, mohlo by vás to vyjsť pomerne draho. Pri jeho neuzatvorení vám hrozí pokuta až do výšky 3 320 eur.

Čo kryje PZP?

Povinné zmluvné poistenie síce nekryje váš majetok, no slúži na to, aby poisťovňa pokryla všetky alebo väčšinu škôd tretích osôb. PZP kryje viacero oblastí:


  • Škody na zdraví a usmrtení osôb – do tejto kategórie patria náklady na liečbu a odškodnenie pozostalých.

  • Náklady na poškodení, zničení a odcudzení – PZP kryje všetko, čo sa nachádza v aute, nie iba jeho pevné súčasti. Poisťovňa preto prepláca aj batožinu.

  • Náklady na právne zastupovanie  – v prípade rôznych nepríjemných komplikácií poisťovňa prepláca aj právne zastupovanie tretích strán.

  • Náklady na ušlý zisk – tento bod platí najmä pre právnické osoby, ktoré z dôvodu dopravnej nehody môžu prísť o značnú časť príjmu.

 

Čo PZP nekryje?

Povinné zmluvné poistenie nie je riešením na všetko. Nekryje viaceré oblasti, vrátane:


  • Škôd spôsobených blízkym osobám – sú to osoby, ako napríklad manžel, manželka a podobne.

  • Škody vzniknuté na motoristických súťažiach – ak sa zúčastníte na rôznych motoristických súťažiach, poisťovňa škody nepreplatí.

  • Škody spôsobené počas vojnovej udalosti alebo pri teroristickom čine  – ide o špeciálne situácie, kedy poisťovňa škody neprepláca.

Pripoistenia PZP

Aj k povinnému zmluvnému poisteniu si môžete vybaviť výhodné pripoistenia, ako napríklad:


  • pripoistenie stretu so zverou,

  • pripoistenie živelnej udalosti,

  • pripoistenie úrazu vodiča,

  • pripoistenie úrazu posádky,

  • pripoistenie batožiny,

  • pripoistenie výtlku.

 

Pripoistenia síce niečo stoja, no rozhodne sa oplatia. Rozširujú krytie poistenia a dokážu pomôcť v rôznych nepríjemných situáciách.

Menšou nevýhodou je to, že väčšina pripoistení je so spoluúčasťou v hodnote 5 – 15 %. Výber si preto dobre premyslite a zistite, či vám iná poisťovňa neposkytne pripoistenie bez spoluúčasti alebo o niečo výhodnejšie.

Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistite, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online a hneď vyraziť na cesty.


GAP

Toto poistenie sa vzťahuje len na nové vozidlá. Uzatvára sa pre prípad krytia finančnej ujmy z rozdielu všeobecnej hodnoty vozidla a nákladov na jeho nové obstaranie. Podmienkou je, že finančnú ujmu utrpel poistený v súvislosti s udalosťou v havarijnom poistení, čiže ak dôjde ku krádeži vozidla alebo k totálnej škode. Podmienkou je teda uzatvorenie havarijného poistenia.

GAP poistenie kryje viaceré riziká, a to:

  • krádež,

  • havárie,

  • živelné udalosti.

GAP je skvelou investíciou pre každého, kto má nové auto. Hoci niečo stojí, no v prípade akýchkoľvek problémov vás a váš majetok kryje. Väčšina GAP poistení trvá 3 – 5 rokov, kedy je vozidlo nové a jeho hodnota je stále pomerne vysoká.

Keďže GAP poistenie nie je povinné, jeho uzatvorenie si môžete pokojne rozmyslieť.

Vhodné poistenie pri lízingu auta

V prípade prenájmu vozidla formou leasingu je možné, aby si klient uzatvoril havarijné poistenie alebo PZP v mesačných leasingových splátkach alebo individuálne u vybraného poisťovateľa. Pri havarijnom poistení  je vhodne premyslieť si, či poistíme vozidlo na novú cenu alebo na všeobecnú hodnotu. Nová cena vozidla v danom roku výroby je uvedená na faktúre alebo nadobúdacom doklade. Všeobecná cena vozidla – vhodná pre ojazdene vozidlá a je to cena, cena vozidla vrátané všetkých doplnkov s prihliadnutím na amortizáciu.

Kedy vozidlo už nepoistiť

Každý klient si musí zvážiť, či má význam poistiť si svoje vozidlo, alebo nie. Každopádne treba zvážiť aj skutočnosť, čo sa stane, ak mi vozidlo ukradnú, prípadne nastane totálna škoda na vozidle a ocitneme sa v situácii, keď nemáme možnosť náhradného vozidla. V tomto prípade je určite vhodné mať uzatvorené havarijné poistenie, aby poisťovateľ uhradil držiteľovi adekvátne náklady spojené s poistnou udalosťou.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • luxusné auto značky Ferrari
    29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

    Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

  • prípojka na vozík
    22. augusta 2023|Daniel Výcha
    PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

    Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

  • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
    15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

    Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

  • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
    11. augusta 2023|Daniel Výcha
    Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

    Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

  • obdobi-destu-bali
    07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

    Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

  • autodoplnky - držiak na mobil
    31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

    Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

  • vlny na pláži
    25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

    Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

  • dovolenka v Tatrách
    19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

    Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

  • asistenční služby
    16. júla 2023|Martina Pisarčíková
    Využitie asistenčných služieb pri nehode

    Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

  • povinne-ruceni-motorka
    11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

    Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.