nove-cervene-auto

Poistenia pre vozidlo: Aké by ste mali mať?

9. 4. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Okrem nutnosti uzatvoriť PZP má vodič vždy na výber, akým poistením svoje auto ochráni. Pred rozhodnutím je však vhodné poznať rôznorodé parametre a možnosti ochrany. Potom je už len na vás, aké poistenie si vzhľadom na cenu a krytie vyberiete. V rýchlom porovnaní je vždy vhodné používať  internetové porovnávače a kalkulačky.

Havarijné poistenie motorového vozidla

Havarijné poistenie je poistením majetku, ktorého predmetom je motorové vozidlo. Motorovým vozidlom sa v tomto prípade nemyslí len auto, ale aj motocykel, autobus či nákladné vozidlo. Havarijné poistenie kryje škody na poistenom vozidle, ktoré vzniknú napríklad z dôvodu dopravnej nehody.

Havarijné poistenie kryje spravidla štyri oblasti, a to:


  • vandalizmus,

  • krádež,

  • živelnú udalosť,

  • stret so zverou.

Havarijné poistenie nie je na rozdiel od PZP povinné. Môžete sa teda sami môžete rozhodnúť, či ho uzatvoríte, alebo nie.

Havarijné poistenie sa oplatí klientovi vtedy, ak potrebuje prevádzkovať svoje motorové vozidlo v bežnom živote a v prípade poistnej udalosti by mal problém z vlastných zdrojov uhradiť náklady spojené s odstránením škody, prípadne si zaobstarať iné vozidlo. V rámci asistenčných služieb je možné dokonca využiť benefit náhradného vozidla v prípadoch nehody či poruchy vozidla. Pokiaľ teda bude vozidlo opravené po poistnej udalosti, klient môže bezproblémovo fungovať v bežnom živote.

So spoluúčasťou alebo bez?

V rámci havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom spoluúčasť. Spoluúčasť je spravidla vyjadrená percentom alebo presnou sumou. Znamená to, že v prípade dopravnej nehody ju zaplatíte zo svojho vlastného vrecka.

Spoluúčasť vyzerá na prvý pohľad veľmi lákavo, pretože poistenie je vďaka nej lacnejšie. Ak si ju ale zvolíte, dopravná nehoda vás vyjde drahšie. Poisťovni budete musieť určitú čiastku doplatiť.

Rada odborníka

Ak sa rozhodnete pre spoluúčasť, neberte ju vyššiu ako 15 %. Mohla by vám pri doplácaní škôd robiť problémy..

Cena havarijného poistenia

Na výslednú cenu havarijného poistenia má vplyv viacero faktorov. K hlavným patria:


  • Značka vozidla – niektoré značky sú z pohľadu poisťovne drahšie ako iné.

  • Veľkosť vozidla – masívne a veľké SUV spraví pri dopravnej nehode viac škôd ako malý Mini Cooper.

  • Vek – nové autá sú spravidla bezproblémové alebo je s nimi menej problémov. Cena kaska tak začne po určitej dobe klesať. Poisťovňa nepočíta, že dvanásťročné auto využijete na dlhé vzdialenosti.

  • Pripoistenia – ak si zvolíte nejaké doplnkové pripoistenia, musíte si za ne priplatiť. Pripoistenia sú však rozhodne výhodné a môžu vám v mnohých situáciách pomôcť.

  • Vek držiteľa – čím viac skúseností máte, tým lepšie. Poisťovne však vo vyššom veku dávajú na poistenie prirážku.

  • Bonusy – niektoré poisťovne poskytujú aj zaujímavé bonusy, ktoré výslednú cenu znižujú. Je to napríklad bonus za ďalšie služby, ktoré využívate v poisťovni, bonus za dieťa v rodine alebo bonus za bezškodovosť.

    Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

    Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Povinné zmluvné poistenie

Je to poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, pričom  kryje škody, ktoré vodič spôsobí tretej osobe prevádzkou vozidla. Toto poistenie  je povinné. Vybrať si musíte len s ohľadom na to, že niektoré pripoistenia môžu kryť aj vaše vozidlo alebo zdravie.

Na povinné zmluvné poistenie by ste nemali zabúdať. Ak by sa tak stalo, mohlo by vás to vyjsť pomerne draho. Pri jeho neuzatvorení vám hrozí pokuta až do výšky 3 320 eur.

Čo kryje PZP?

Povinné zmluvné poistenie síce nekryje váš majetok, no slúži na to, aby poisťovňa pokryla všetky alebo väčšinu škôd tretích osôb. PZP kryje viacero oblastí:


  • Škody na zdraví a usmrtení osôb – do tejto kategórie patria náklady na liečbu a odškodnenie pozostalých.

  • Náklady na poškodení, zničení a odcudzení – PZP kryje všetko, čo sa nachádza v aute, nie iba jeho pevné súčasti. Poisťovňa preto prepláca aj batožinu.

  • Náklady na právne zastupovanie  – v prípade rôznych nepríjemných komplikácií poisťovňa prepláca aj právne zastupovanie tretích strán.

  • Náklady na ušlý zisk – tento bod platí najmä pre právnické osoby, ktoré z dôvodu dopravnej nehody môžu prísť o značnú časť príjmu.

 

Čo PZP nekryje?

Povinné zmluvné poistenie nie je riešením na všetko. Nekryje viaceré oblasti, vrátane:


  • Škôd spôsobených blízkym osobám – sú to osoby, ako napríklad manžel, manželka a podobne.

  • Škody vzniknuté na motoristických súťažiach – ak sa zúčastníte na rôznych motoristických súťažiach, poisťovňa škody nepreplatí.

  • Škody spôsobené počas vojnovej udalosti alebo pri teroristickom čine  – ide o špeciálne situácie, kedy poisťovňa škody neprepláca.

Pripoistenia PZP

Aj k povinnému zmluvnému poisteniu si môžete vybaviť výhodné pripoistenia, ako napríklad:


  • pripoistenie stretu so zverou,

  • pripoistenie živelnej udalosti,

  • pripoistenie úrazu vodiča,

  • pripoistenie úrazu posádky,

  • pripoistenie batožiny,

  • pripoistenie výtlku.

 

Pripoistenia síce niečo stoja, no rozhodne sa oplatia. Rozširujú krytie poistenia a dokážu pomôcť v rôznych nepríjemných situáciách.

Menšou nevýhodou je to, že väčšina pripoistení je so spoluúčasťou v hodnote 5 – 15 %. Výber si preto dobre premyslite a zistite, či vám iná poisťovňa neposkytne pripoistenie bez spoluúčasti alebo o niečo výhodnejšie.

Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistite, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online a hneď vyraziť na cesty.


GAP

Toto poistenie sa vzťahuje len na nové vozidlá. Uzatvára sa pre prípad krytia finančnej ujmy z rozdielu všeobecnej hodnoty vozidla a nákladov na jeho nové obstaranie. Podmienkou je, že finančnú ujmu utrpel poistený v súvislosti s udalosťou v havarijnom poistení, čiže ak dôjde ku krádeži vozidla alebo k totálnej škode. Podmienkou je teda uzatvorenie havarijného poistenia.

GAP poistenie kryje viaceré riziká, a to:

  • krádež,

  • havárie,

  • živelné udalosti.

GAP je skvelou investíciou pre každého, kto má nové auto. Hoci niečo stojí, no v prípade akýchkoľvek problémov vás a váš majetok kryje. Väčšina GAP poistení trvá 3 – 5 rokov, kedy je vozidlo nové a jeho hodnota je stále pomerne vysoká.

Keďže GAP poistenie nie je povinné, jeho uzatvorenie si môžete pokojne rozmyslieť.

Vhodné poistenie pri lízingu auta

V prípade prenájmu vozidla formou leasingu je možné, aby si klient uzatvoril havarijné poistenie alebo PZP v mesačných leasingových splátkach alebo individuálne u vybraného poisťovateľa. Pri havarijnom poistení  je vhodne premyslieť si, či poistíme vozidlo na novú cenu alebo na všeobecnú hodnotu. Nová cena vozidla v danom roku výroby je uvedená na faktúre alebo nadobúdacom doklade. Všeobecná cena vozidla – vhodná pre ojazdene vozidlá a je to cena, cena vozidla vrátané všetkých doplnkov s prihliadnutím na amortizáciu.

Kedy vozidlo už nepoistiť

Každý klient si musí zvážiť, či má význam poistiť si svoje vozidlo, alebo nie. Každopádne treba zvážiť aj skutočnosť, čo sa stane, ak mi vozidlo ukradnú, prípadne nastane totálna škoda na vozidle a ocitneme sa v situácii, keď nemáme možnosť náhradného vozidla. V tomto prípade je určite vhodné mať uzatvorené havarijné poistenie, aby poisťovateľ uhradil držiteľovi adekvátne náklady spojené s poistnou udalosťou.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • povinna-vybava-auta-rakusko
    22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v Rakúsku

    Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

  • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
    Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

    Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

  • ruka na volante
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • výstražný trojuholník
    03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

    Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

  • Peniaze a autíčko
    29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

    Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

  • Vodič šoféruje auto
    05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Tipy, ako si zľavniť PZP

    Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

  • kúpa vozidla z druhej ruky
    30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri prepise vozidla?

    Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • pes v aute
    09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

    Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.