Chystáte sa na dovolenku? Pozor na platnosť cestovného poistenia!Možno sa už vidíte kdesi pri mori a užívate si letné zážitky. Na to, aby bola dovolenka príjemná a skvelá je však potrebné sa poriadne pripraviť. To znamená, že je nutné zabezpečiť všetko pre zdravý štart, cestu aj návrat. Aj pripraviť sa aj na prípadné komplikácie. A na to je cestovné poistenie, no je potrebné tiež vedieť o ňom pár podstatných vecí, aby ste ho neplatili zbytočne.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


All inclusive môže byť problém

Niekto sa už celý rok teší práve na to, ako si už ráno osvieži dobrým drinkom. Pri systéme all inclusive sa odoláva naozaj len veľmi ťažko širokej ponuke alkoholických nápojov. Pravdou ale je, že ak sa osviežení alkoholom zraníte, tak počítajte s tým, že si budete musieť zaplatiť celé ošetrenie aj pobyt v nemocnici z vlastného vrecka a obvykle neuspejete ani s refundáciou nákladov v poisťovni. Bez ohľadu ako drahé a skvelé poistenie máte. Pretože poisťovne majú vo svojich podmienkach jasne napísané, že krytie v prípade požitia alkoholu odmietajú. Preto si dobre premyslite, či sa predsa len napijete. A obzvlášť, ak si napríklad trochu pod parou chcete užiť nejakú športovú disciplínu.


Budete potrebovať hotovosť?

Je to najčastejšia otázka, ktorú si pacienti v zahraničí kladú. Pravda sa nedá presne určiť. Je niekde uprostred. To znamená, že v mnohých najvychytenejších turistických centrách majú nadnárodné poisťovne priamo podpísané dohody s vybranými lekármi, kde platiť nemusíte. Stačí sa preukázať poistením a všetko pôjde mimo vás. Často vás dokonca na diaľku asistenčná služba  naviguje na správne ošetrenie. Prípadne zabezpečí lekára k vám. Nie však všade sú takéto služby samozrejmosťou. V takom prípade je často potrebné zaplatiť za ošetrenie v hotovosti. Nezabudnite si vypýtať všetky doklady aj potvrdenia, po návrate všetky priniesť do poisťovne, kde vám ich poisťovňa preplatí.


Pri chronických ochoreniach je nutné rešpektovať lekára

Ak máte chronické ochorenie, ako napríklad cukrovku, alebo ochorenie obličiek, alebo inú diagnózu, v tomto prípade je potrebné rešpektovať odporúčania ošetrujúceho lekára. Ak napríklad odporučí necestovať a napriek tomu vycestujete, poisťovňa pri prípadnom poistnom plnení bude prihliadať na odporúčanie lekára a môže zamietnuť plnenie. Rovnako nie je možné čakať, že poisťovňa bude v zahraničí preplácať prehliadky, alebo vyšetrenia v súvislosti s chronickým ochorením. Je preto potrebné takéto vyšetrenia absolvovať doma.

Napriek tomu, ak sa vám prihodí nečakaná poistná udalosť v situácii, ktorá s ochorením nesúvisela, poisťovňa ho preplatí. Napríklad odreniny, výrony, zlomeniny, alebo iné problémy, ktoré nevznikli v súvislosti s chorobou, to poisťovne preplatia bez problémov.