ridic

Zelená karta bude biela: Čo prinesie zmena?

Ani veľmi nepôjde o to, že vám vaša zelená karta časom vybledne alebo vám ju niekto „vybieli“… Ide o zmenu farby zelenej karty na bielu, respektíve bielo-čiernu. Tento medzinárodný doklad o PZP vášho vozidla síce nemení farby ako monokel pod okom pästiara, ale predsa opäť dôjde k zmene. Poisťovne na Slovensku donedávna k PZP vydávali karty dve: bielu ako doklad o PZP platný v našej krajine a medzinárodnú, zelenú. Od októbra 2019 nám aj doma stačila už len zelená karta, od júla 2020 je zase všetko inak a ešte sa to zmení. Čítajte, čo potrebujete vedieť o zelenej a bielej karte.

Čo je zelená karta

Ide o medzinárodne akceptovaný doklad o zaplatení povinného zmluvného poistenia. Bez tohto dokladu nesmie vozidlo jazdiť po verejných komunikáciách. Okrem časových a identifikačných údajov je na zelenej karte aj zoznam krajín, v ktorých je platná.  Biela karta bola donedávna  dokladom o zaplatení PZP v krajine, kde bolo motorové vozidlo prihlásené. Bez medzinárodnej platnosti. Biela karta vydaná od 1. 7. 2020 je už uznávaná medzinárodne.

Prečo je zelená karta zelená?

Určite nie pre zdanie ekologickosti či pre upokojujúce účinky zelenej farby… alebo preto, že Íri presadili v únii svoju národnú farbu. Išlo o  jednoznačný farebný identifikátor. Biela bumažka platí doma, zelená za hranicami. Prakticky v celej Európe, respektíve v krajinách zapojených v Systéme zelenej karty. Teda aj v niektorých krajinách na severe Afriky a Blízkom východe. Takto to bolo donedávna, ale časy sa menia. 

Viete...

… že ak pri cestnej kontrole na Slovensku nemáte kompletné doklady – vaše aj vášho vozidla – a chýba vám napríklad zelená či biela karta, síce neprídete o ďalšie „papiere“, ale hrozí vám pokuta 10-30 €? Je to na dolnej hranici sadzobníka pokút, prakticky pre výstrahu, ale zadarmo to nebude… v zahraničí vás to bude stáť viac.

Zelenšia už nebude...

  ani farba na semaforoch, ani zelená karta. Zhrňme to chronologicky:

 • odvtedy, čo je PZP povinné, do 1. 10. 2019  platila na Slovensku biela  a v krajinách Systému zelenej karty zelená karta ako doklad o platnom PZP

 • od 1. 10. 2019 prevzala funkciu bielej karty zelená

 • od 1. 7. 2020 poisťovne opäť môžu vydávať aj biele karty, s platnosťou ako zelené, teda medzinárodnou

 • od 1. 7. 2021  budú poisťovne v krajinách Systému zelenej karty vydávať  už len biele karty s medzinárodnou platnosťou.

Či sa zmení aj farba Systému zelenej karty, teda či sa premenuje na Systém bielej karty, sme nikde žiadne informácie nenašli. Medzinárodný systém sa postupne vyvíjal od roku 1949  a prešiel viacerými zmenami. Jeho  podstatou je medzinárodná spolupráca a prepojenie pri krytí zodpovednosti za škody prostredníctvom PZP v zahraničí. Podstata a fungovanie systému sa zmenou farby karty nemení.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Ktorá karta platí, zelená či biela?

Platí tá karta, ktorá je platná. Zmenou farby sa pre vodičov prakticky nič nemení. Ak majú platnú zelenú kartu, nemusia ju meniť za bielu.  Prechodné obdobie trvá do 1. júla 2021, dovtedy je predpoklad, že predtlačené zelené karty sa poisťovniam minú. Odvtedy budú vydávať už len biele, respektíve karty s bielym podkladom a čiernym písmom.

Náš tip

Je, samozrejme, prakticky jedno, či je vaša zelená karta zelená ako štvorlístok, alebo je síce zelená, ale spĺňa aj funkciu bielej karty, alebo je už len biela. Dôležité je to, aby bola platná a mali ste ju stále poruke pri dokladoch vo svojom vozidle. Pretože ju potrebujete.

Prečo sa zelená karta mení na bielu?

Súvisí to aj s ekológiou, aj s elektronizáciou poistenia. Ak PZP uzatvoríte online, bude vám stačiť karta, ktorú si vytlačíte doma. Poisťovňa vám ju pošle e-mailom a nebudete musieť po ňu chodiť na pobočku. Zmena ušetrí poisťovniam náklady, vodičom čas a nervy a všetci ušetríme aj tony papiera.  Aktuálna zmena je prípravou na časy bez kariet. 

Nevyhnutným ďalším krokom je úplná digitalizácia medzinárodných systémov poistenia. Či budeme jazdiť bez zelených a bielych kariet my alebo naše deti či vnúčence, je však vo hviezdach. Časy medzinárodne platných digitálnych kariet  skôr či neskôr prídu.

Biela, zelená, žltá a červená?

Na dopravných inšpektorátoch, respektíve v poisťovniach nám nebudú udeľovať karty ako na futbale. Aj keď mnohým vodičom by zrejme patrili aj tie žlté a červené… Tradičnú, zaužívanú zelenú kartu postupne zmeníme na bielu. Ono sa to síce menilo nedávno, v podstate naopak – zelená nahradila bielu… Ale tá aktuálna zmena by vraj mala platiť viac než rok. Čo nám to prinesie? Nuž zrejme poisťovne ušetria prakticky polovicu nákladov na tlač a je to celé ekologickejšie, ako tlačiť prakticky totožné doklady duplicitne. Táto ekologická zmena zelenej na bielu má svoje opodstatnenie. Pri rastúcom počte áut jazdiacich po našom kontinente určite. Berme ju ako ďalší krok smerom k digitalizácii PZP.

Povinné zmluvné poistenie

Hľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo? Skúste našu online kalkulačku, kde si porovnáte množstvo ponúk.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • pohár whisky a kľúče od auta na stole
  29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

  Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.