ridic

Zelená karta bude biela: Čo prinesie zmena?

Ani veľmi nepôjde o to, že vám vaša zelená karta časom vybledne alebo vám ju niekto „vybieli“… Ide o zmenu farby zelenej karty na bielu, respektíve bielo-čiernu. Tento medzinárodný doklad o PZP vášho vozidla síce nemení farby ako monokel pod okom pästiara, ale predsa opäť dôjde k zmene. Poisťovne na Slovensku donedávna k PZP vydávali karty dve: bielu ako doklad o PZP platný v našej krajine a medzinárodnú, zelenú. Od októbra 2019 nám aj doma stačila už len zelená karta, od júla 2020 je zase všetko inak a ešte sa to zmení. Čítajte, čo potrebujete vedieť o zelenej a bielej karte.

Čo je zelená karta

Ide o medzinárodne akceptovaný doklad o zaplatení povinného zmluvného poistenia. Bez tohto dokladu nesmie vozidlo jazdiť po verejných komunikáciách. Okrem časových a identifikačných údajov je na zelenej karte aj zoznam krajín, v ktorých je platná.  Biela karta bola donedávna  dokladom o zaplatení PZP v krajine, kde bolo motorové vozidlo prihlásené. Bez medzinárodnej platnosti. Biela karta vydaná od 1. 7. 2020 je už uznávaná medzinárodne.

Prečo je zelená karta zelená?

Určite nie pre zdanie ekologickosti či pre upokojujúce účinky zelenej farby… alebo preto, že Íri presadili v únii svoju národnú farbu. Išlo o  jednoznačný farebný identifikátor. Biela bumažka platí doma, zelená za hranicami. Prakticky v celej Európe, respektíve v krajinách zapojených v Systéme zelenej karty. Teda aj v niektorých krajinách na severe Afriky a Blízkom východe. Takto to bolo donedávna, ale časy sa menia. 

Viete...

… že ak pri cestnej kontrole na Slovensku nemáte kompletné doklady – vaše aj vášho vozidla – a chýba vám napríklad zelená či biela karta, síce neprídete o ďalšie „papiere“, ale hrozí vám pokuta 10-30 €? Je to na dolnej hranici sadzobníka pokút, prakticky pre výstrahu, ale zadarmo to nebude… v zahraničí vás to bude stáť viac.

Zelenšia už nebude...

  ani farba na semaforoch, ani zelená karta. Zhrňme to chronologicky:

 • odvtedy, čo je PZP povinné, do 1. 10. 2019  platila na Slovensku biela  a v krajinách Systému zelenej karty zelená karta ako doklad o platnom PZP

 • od 1. 10. 2019 prevzala funkciu bielej karty zelená

 • od 1. 7. 2020 poisťovne opäť môžu vydávať aj biele karty, s platnosťou ako zelené, teda medzinárodnou

 • od 1. 7. 2021  budú poisťovne v krajinách Systému zelenej karty vydávať  už len biele karty s medzinárodnou platnosťou.

Či sa zmení aj farba Systému zelenej karty, teda či sa premenuje na Systém bielej karty, sme nikde žiadne informácie nenašli. Medzinárodný systém sa postupne vyvíjal od roku 1949  a prešiel viacerými zmenami. Jeho  podstatou je medzinárodná spolupráca a prepojenie pri krytí zodpovednosti za škody prostredníctvom PZP v zahraničí. Podstata a fungovanie systému sa zmenou farby karty nemení.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Ktorá karta platí, zelená či biela?

Platí tá karta, ktorá je platná. Zmenou farby sa pre vodičov prakticky nič nemení. Ak majú platnú zelenú kartu, nemusia ju meniť za bielu.  Prechodné obdobie trvá do 1. júla 2021, dovtedy je predpoklad, že predtlačené zelené karty sa poisťovniam minú. Odvtedy budú vydávať už len biele, respektíve karty s bielym podkladom a čiernym písmom.

Náš tip

Je, samozrejme, prakticky jedno, či je vaša zelená karta zelená ako štvorlístok, alebo je síce zelená, ale spĺňa aj funkciu bielej karty, alebo je už len biela. Dôležité je to, aby bola platná a mali ste ju stále poruke pri dokladoch vo svojom vozidle. Pretože ju potrebujete.

Prečo sa zelená karta mení na bielu?

Súvisí to aj s ekológiou, aj s elektronizáciou poistenia. Ak PZP uzatvoríte online, bude vám stačiť karta, ktorú si vytlačíte doma. Poisťovňa vám ju pošle e-mailom a nebudete musieť po ňu chodiť na pobočku. Zmena ušetrí poisťovniam náklady, vodičom čas a nervy a všetci ušetríme aj tony papiera.  Aktuálna zmena je prípravou na časy bez kariet. 

Nevyhnutným ďalším krokom je úplná digitalizácia medzinárodných systémov poistenia. Či budeme jazdiť bez zelených a bielych kariet my alebo naše deti či vnúčence, je však vo hviezdach. Časy medzinárodne platných digitálnych kariet  skôr či neskôr prídu.

Biela, zelená, žltá a červená?

Na dopravných inšpektorátoch, respektíve v poisťovniach nám nebudú udeľovať karty ako na futbale. Aj keď mnohým vodičom by zrejme patrili aj tie žlté a červené… Tradičnú, zaužívanú zelenú kartu postupne zmeníme na bielu. Ono sa to síce menilo nedávno, v podstate naopak – zelená nahradila bielu… Ale tá aktuálna zmena by vraj mala platiť viac než rok. Čo nám to prinesie? Nuž zrejme poisťovne ušetria prakticky polovicu nákladov na tlač a je to celé ekologickejšie, ako tlačiť prakticky totožné doklady duplicitne. Táto ekologická zmena zelenej na bielu má svoje opodstatnenie. Pri rastúcom počte áut jazdiacich po našom kontinente určite. Berme ju ako ďalší krok smerom k digitalizácii PZP.

Povinné zmluvné poistenie

Hľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo? Skúste našu online kalkulačku, kde si porovnáte množstvo ponúk.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.