Zelená karta bude biela: Čo prinesie zmena?

Zelená karta bude biela

Ani veľmi nepôjde o to, že vám vaša zelená karta časom vybledne alebo vám ju niekto „vybieli“… Ide o zmenu farby zelenej karty na bielu, respektíve bielo-čiernu. Tento medzinárodný doklad o PZP vášho vozidla síce nemení farby ako monokel pod okom pästiara, ale predsa opäť dôjde k zmene. Poisťovne na Slovensku donedávna k PZP vydávali karty dve: bielu ako doklad o PZP platný v našej krajine a medzinárodnú, zelenú. Od októbra 2019 nám aj doma stačila už len zelená karta, od júla 2020 je zase všetko inak a ešte sa to zmení. Čítajte, čo potrebujete vedieť o zelenej a bielej karte

Čo je zelená karta

Ide o medzinárodne akceptovaný doklad o zaplatení povinného zmluvného poistenia. Bez tohto dokladu nesmie vozidlo jazdiť po verejných komunikáciách. Okrem časových a identifikačných údajov je na zelenej karte aj zoznam krajín, v ktorých je platná. Biela karta bola donedávna dokladom o zaplatení PZP v krajine, kde bolo motorové vozidlo prihlásené. Bez medzinárodnej platnosti. Biela karta vydaná od 1. 7. 2020 je už uznávaná medzinárodne.

Prečo je zelená karta zelená?

Určite nie pre zdanie ekologickosti či pre upokojujúce účinky zelenej farby… alebo preto, že Íri presadili v únii svoju národnú farbu. Išlo o jednoznačný farebný identifikátor. Biela bumažka platí doma, zelená za hranicami. Prakticky v celej Európe, respektíve v krajinách zapojených v Systéme zelenej karty. Teda aj v niektorých krajinách na severe Afriky a Blízkom východe.Takto to bolo donedávna, ale časy sa menia. 

Viete...
… že ak pri cestnej kontrole na Slovensku nemáte kompletné doklady – vaše aj vášho vozidla – a chýba vám napríklad zelená či biela karta, síce neprídete o ďalšie „papiere“, ale hrozí vám pokuta 10-30 €? Je to na dolnej hranici sadzobníka pokút, prakticky pre výstrahu, ale zadarmo to nebude… v zahraničí vás to bude stáť viac.
  zelená karta pzp

Zelenšia už nebude...

ani farba na semaforoch, ani zelená karta. Zhrňme to chronologicky:

  • odvtedy, čo je PZP povinné, do 1.10. 2019 platila na Slovensku biela a v krajinách Systému zelenej karty zelená karta ako doklad o platnom PZP

  • od 1.10. 2019 prevzala funkciu bielej karty zelená

  • od 1.7. 2020 poisťovne opäť môžu vydávať aj biele karty, s platnosťou ako zelené, teda medzinárodnou

  • od 1.7. 2021 budú poisťovne v krajinách Systému zelenej karty vydávať už len biele karty s medzinárodnou platnosťou.

Či sa zmení aj farba Systému zelenej karty, teda či sa premenuje na Systém bielej karty, sme nikde žiadne informácie nenašli. Medzinárodný systém sa postupne vyvíjal od roku 1949 a prešiel viacerými zmenami. Jeho podstatou je medzinárodná spolupráca a prepojenie pri krytí zodpovednosti za škody prostredníctvom PZP v zahraničí. Podstata a fungovanie systému sa zmenou farby karty nemení.

Ktorá karta platí, zelená či biela?

Platí tá karta, ktorá je platná. Zmenou farby sa pre vodičov prakticky nič nemení. Ak majú platnú zelenú kartu, nemusia ju meniť za bielu. Prechodné obdobie trvá do 1. júla 2021, dovtedy je predpoklad, že predtlačené zelené karty sa poisťovniam minú. Odvtedy budú vydávať už len biele, respektíve karty s bielym podkladom a čiernym písmom.

Náš tip
Je, samozrejme, prakticky jedno, či je vaša zelená karta zelená ako štvorlístok, alebo je síce zelená, ale spĺňa aj funkciu bielej karty, alebo je už len biela. Dôležité je to, aby bola platná a mali ste ju stále poruke pri dokladoch vo svojom vozidle. Pretože ju potrebujete.

Prečo sa zelená karta mení na bielu?

Súvisí to aj s ekológiou, aj s elektronizáciou poistenia. Ak PZP uzatvoríte online, bude vám stačiť karta, ktorú si vytlačíte doma. Poisťovňa vám ju pošle e-mailom a nebudete musieť po ňu chodiť na pobočku. Zmena ušetrí poisťovniam náklady, vodičom čas a nervy a všetci ušetríme aj tony papiera. Aktuálna zmena je prípravou na časy bez kariet. 

Nevyhnutným ďalším krokom je úplná digitalizácia medzinárodných systémov poistenia. Či budeme jazdiť bez zelených a bielych kariet my alebo naše deti či vnúčence, je však vo hviezdach. Časy medzinárodne platných digitálnych kariet skôr či neskôr prídu.

Biela, zelená, žltá a červená?

Na dopravných inšpektorátoch, respektíve v poisťovniach nám nebudú udeľovať karty ako na futbale. Aj keď mnohým vodičom by zrejme patrili aj tie žlté a červené… Tradičnú, zaužívanú zelenú kartu postupne zmeníme na bielu. Ono sa to síce menilo nedávno, v podstate naopak – zelená nahradila bielu… Ale tá aktuálna zmena by vraj mala platiť viac než rok. Čo nám to prinesie? Nuž zrejme poisťovne ušetria prakticky polovicu nákladov na tlač a je to celé ekologickejšie, ako tlačiť prakticky totožné doklady duplicitne. Táto ekologická zmena zelenej na bielu má svoje opodstatnenie. Pri rastúcom počte áut jazdiacich po našom kontinente určite. Berme ju ako ďalší krok smerom k digitalizácii PZP.

Spočítať cenu
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3