auto-kalkulacka

Predstavuje koniec roka ešte sezónu PZP?

15. 8. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Aj tento rok sa k jeho koncu novinári a klienti poisťovní budú  zaujímať vo väčšej miere o povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel. V médiách sa spustí masívna reklamná kampaň poisťovní, ulice zahltia billboardy a v rádiách sa bude z každej strany ozývať,  kde všade je možné dojednať najlepšie a aj najlacnejšie PZP.  A to je produkt PZP pre poisťovne stratový z dôvodu vysokej škodovosti.

Je zaujímavé zistiť prečo vlastne. V minulých rokoch bol hlavným dôvodom zvýšeného záujmu o zákonnú poistku ako sa toto poistenie zľudovelo nazýva, fakt, že až 100% obyvateľov malo možnosť meniť poistenie k 1.1. Ich zmluvy mali teda poistné obdobie zhodné s  kalendárnym rokom. Ďalší fakt, ktorý veľkému záujmu po informáciách o cene PZP prispieval, bola zákonom stanovená povinnosť poisťovni  zverejniť ceny poistenia platné na nasledujúci rok do konca októbra.

Veľký záujem vystrašených klientov o ceny PZP spôsobovali aj vyjadrenia médií o náraste cien PZP poistenia a automatickom zrušení zliav a znížení bonusov v prípade poistnej udalosti pre ďalšie poistné obdobie. A tak tomu aj bolo.

V posledných  rokoch sa ale v tomto smere veľa zmenilo. Cena poistenia neustále klesala a poisťovne už tretí rok uzatvárajú individuálne PZP len na technický rok (t.z. výročie zmlúv je behom roka a len k tomu dátumu je možné poistenie aj meniť, vypovedať). Prudko sa znížil počet majiteľov áut ktorých PZP má začiatok 1. januára. Prispelo k tomu aj šrotovné z minulého roka.

Keď pred tromi rokmi to bolo 50%, tak dnes odhadujeme že poistné obdobie zhodné s kalendárnym rokom má len 25% šoférov. To znamená, že 75% majiteľov áut svoje poistenie aj napriek silnej kampani  poisťovní nijak ovplyvniť nedokáže.  Neušetrí na poistení, ani mu poistenie nenarastie.Väčšina akcií v tomto období sa vzťahuje len na nové poistenie vozidiel a na obdobie, ktoré je obmedzené po dobu jedného až troch mesiacov.  V  ďalších rokoch sa tento počet klientov, ktorých nezaujíma cena poistenia k 1.1., lebo majú iné výročie, bude stále už len zvyšovať.

Ďalší dôvod prečo mnohých nateraz spokojných poistníkov s cenou PZP nemusí  možný nárast poistky zaujímať je, že takmer všetky poisťovne garantujú nezmenenú výšku  poistného za PZP na ďalší rok v prípade, že ste nespôsobili  žiadnu škodu. Prípadne v niektorých poisťovniach  jedna spôsobená škoda nemení škodový priebeh a teda ani cenu PZP.

Najväčší prospech z masívnej reklamy majú pravdepodobne reklamné agentúry. A to finančný. Ak by sa tieto prostriedky použili napríklad na rozšírenie asistenčných služieb v rámci PZP, bolo by to pre bežných ľudí podľa mňa viac na osoh.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.