auto-kalkulacka

Predstavuje koniec roka ešte sezónu PZP?

15. 8. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Aj tento rok sa k jeho koncu novinári a klienti poisťovní budú  zaujímať vo väčšej miere o povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel. V médiách sa spustí masívna reklamná kampaň poisťovní, ulice zahltia billboardy a v rádiách sa bude z každej strany ozývať,  kde všade je možné dojednať najlepšie a aj najlacnejšie PZP.  A to je produkt PZP pre poisťovne stratový z dôvodu vysokej škodovosti.

Je zaujímavé zistiť prečo vlastne. V minulých rokoch bol hlavným dôvodom zvýšeného záujmu o zákonnú poistku ako sa toto poistenie zľudovelo nazýva, fakt, že až 100% obyvateľov malo možnosť meniť poistenie k 1.1. Ich zmluvy mali teda poistné obdobie zhodné s  kalendárnym rokom. Ďalší fakt, ktorý veľkému záujmu po informáciách o cene PZP prispieval, bola zákonom stanovená povinnosť poisťovni  zverejniť ceny poistenia platné na nasledujúci rok do konca októbra.

Veľký záujem vystrašených klientov o ceny PZP spôsobovali aj vyjadrenia médií o náraste cien PZP poistenia a automatickom zrušení zliav a znížení bonusov v prípade poistnej udalosti pre ďalšie poistné obdobie. A tak tomu aj bolo.

V posledných  rokoch sa ale v tomto smere veľa zmenilo. Cena poistenia neustále klesala a poisťovne už tretí rok uzatvárajú individuálne PZP len na technický rok (t.z. výročie zmlúv je behom roka a len k tomu dátumu je možné poistenie aj meniť, vypovedať). Prudko sa znížil počet majiteľov áut ktorých PZP má začiatok 1. januára. Prispelo k tomu aj šrotovné z minulého roka.

Keď pred tromi rokmi to bolo 50%, tak dnes odhadujeme že poistné obdobie zhodné s kalendárnym rokom má len 25% šoférov. To znamená, že 75% majiteľov áut svoje poistenie aj napriek silnej kampani  poisťovní nijak ovplyvniť nedokáže.  Neušetrí na poistení, ani mu poistenie nenarastie.Väčšina akcií v tomto období sa vzťahuje len na nové poistenie vozidiel a na obdobie, ktoré je obmedzené po dobu jedného až troch mesiacov.  V  ďalších rokoch sa tento počet klientov, ktorých nezaujíma cena poistenia k 1.1., lebo majú iné výročie, bude stále už len zvyšovať.

Ďalší dôvod prečo mnohých nateraz spokojných poistníkov s cenou PZP nemusí  možný nárast poistky zaujímať je, že takmer všetky poisťovne garantujú nezmenenú výšku  poistného za PZP na ďalší rok v prípade, že ste nespôsobili  žiadnu škodu. Prípadne v niektorých poisťovniach  jedna spôsobená škoda nemení škodový priebeh a teda ani cenu PZP.

Najväčší prospech z masívnej reklamy majú pravdepodobne reklamné agentúry. A to finančný. Ak by sa tieto prostriedky použili napríklad na rozšírenie asistenčných služieb v rámci PZP, bolo by to pre bežných ľudí podľa mňa viac na osoh.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • papier - podpis
  23. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kedy môžem vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

  Ak nie ste spokojní so službami svojej poisťovne, prípadne ste si našli oveľa výhodnejšie poistenie, východiskom bude podanie výpovede aktuálnej poistnej zmluvy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy a ako ju napísať.