mazda na ceste pri mori

Na čo je dobré sledovať poistnú sumu pri PZP?

14. 3. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Poistná suma pri povinnom zmluvnom poistení by mala byť základným prvkom, ktorý si ustrážite. Je totiž zodpovedná za to, koľko budete v prípade škody platiť poškodenému. A to býva niekedy poriadne tučná čiastka.

PZP nekryje len osobné auto

Pri bežnej nehode niekde na ceste prakticky  nie je potrebné riešiť výšku poistnej sumy pri PZP. Bežné automobily spadajú aj do tej najnižšej kategórie. No pozor, nemusíte zaviniť len nehodu bežného auta. Čo tak napríklad kamión plne naložený drahým tovarom? Alebo nedbalosťou spôsobíte škodu na objekte? Ak máte nízke krytie, môže sa stať, že zvyšok nákladov si poškodený bude uplatňovať priamo voči vám. Pretože platí, že ak poškodený nebude s výškou plnenia spokojný, môže si zvyšok škody vymáhať na súde. Preto je na to vhodné myslieť pri uzatváraní samotného poistenia.

Výšku poistného krytia ustanovuje zákon

V samotnom zákone je stanovené, do akej výšky musí byť krytie pri PZP. Základom je do 5 miliónov eur na náhradu škôd na zdraví a nákladov pri usmrtení bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených. Do 1 milióna eur na náhradu vecných škôd a ušlého zisku bez ohľadu na počet poškodených. Zákon však rozhodne nevyčerpáva všetky možnosti a preto poisťovne ponúkajú aj možnosť využiť poskytovanie rozšíreného poistného krytia, ktoré sa dá priplatiť samostatne.

Pozor na časové ceny

povinného zmluvného poistenia plnia poisťovne v takzvaných časových cenách. To znamená, že je ceny znížené o opotrebenie a amortizáciu. To samozrejme znižuje nároky na výšku poistnej sumy, ale pozor, ak klient nie je spokojný s výškou plnenia, môže zvyšok škody uplatňovať voči vám.

Aj pri PZP môže byť spoluúčasť

Fakt, že uzatvoríte PZP ešte nemusí nutne znamenať, že v prípade nehody nebudete nič musieť platiť. S úhradou spôsobenej škody to samozrejme nebýva tak jednoduché. Niektoré poisťovne umožňujú uzatvárať poistenie aj so spoluúčasťou. V princípe dnes neexistuje žiadna konkrétna zákonom stanovená hodnota spoluúčasti pri PZP. Preto ju majú poisťovne nastavenú podľa vlastných kritérií. Obvykle sa spoluúčasť pohybuje na úrovni 0,5%, 5% či 10 %, no PZP  môžete získať aj bez spoluúčasti je veľmi vhodné sa spýtať pri uzatváraní práve na tento bod, nakoľko vyššia škoda aj pri malej spoluúčasti môže byť dosť vysokou čiastkou.


Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %
Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.