mazda na ceste pri mori

Na čo je dobré sledovať poistnú sumu pri PZP?

14. 3. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Poistná suma pri povinnom zmluvnom poistení by mala byť základným prvkom, ktorý si ustrážite. Je totiž zodpovedná za to, koľko budete v prípade škody platiť poškodenému. A to býva niekedy poriadne tučná čiastka.

PZP nekryje len osobné auto

Pri bežnej nehode niekde na ceste prakticky  nie je potrebné riešiť výšku poistnej sumy pri PZP. Bežné automobily spadajú aj do tej najnižšej kategórie. No pozor, nemusíte zaviniť len nehodu bežného auta. Čo tak napríklad kamión plne naložený drahým tovarom? Alebo nedbalosťou spôsobíte škodu na objekte? Ak máte nízke krytie, môže sa stať, že zvyšok nákladov si poškodený bude uplatňovať priamo voči vám. Pretože platí, že ak poškodený nebude s výškou plnenia spokojný, môže si zvyšok škody vymáhať na súde. Preto je na to vhodné myslieť pri uzatváraní samotného poistenia.

Výšku poistného krytia ustanovuje zákon

V samotnom zákone je stanovené, do akej výšky musí byť krytie pri PZP. Základom je do 5 miliónov eur na náhradu škôd na zdraví a nákladov pri usmrtení bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených. Do 1 milióna eur na náhradu vecných škôd a ušlého zisku bez ohľadu na počet poškodených. Zákon však rozhodne nevyčerpáva všetky možnosti a preto poisťovne ponúkajú aj možnosť využiť poskytovanie rozšíreného poistného krytia, ktoré sa dá priplatiť samostatne.

Pozor na časové ceny

povinného zmluvného poistenia plnia poisťovne v takzvaných časových cenách. To znamená, že je ceny znížené o opotrebenie a amortizáciu. To samozrejme znižuje nároky na výšku poistnej sumy, ale pozor, ak klient nie je spokojný s výškou plnenia, môže zvyšok škody uplatňovať voči vám.

Aj pri PZP môže byť spoluúčasť

Fakt, že uzatvoríte PZP ešte nemusí nutne znamenať, že v prípade nehody nebudete nič musieť platiť. S úhradou spôsobenej škody to samozrejme nebýva tak jednoduché. Niektoré poisťovne umožňujú uzatvárať poistenie aj so spoluúčasťou. V princípe dnes neexistuje žiadna konkrétna zákonom stanovená hodnota spoluúčasti pri PZP. Preto ju majú poisťovne nastavenú podľa vlastných kritérií. Obvykle sa spoluúčasť pohybuje na úrovni 0,5%, 5% či 10 %, no PZP  môžete získať aj bez spoluúčasti je veľmi vhodné sa spýtať pri uzatváraní práve na tento bod, nakoľko vyššia škoda aj pri malej spoluúčasti môže byť dosť vysokou čiastkou.


Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %
Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.