cestovní pojištění k platební kartě

Cestovné poistenie ku platobnej karte

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Dostanete platobnú kartu alebo kreditnú kartu a k nej ako bonus cestovné poistenie. Práve cestovné poistenie k platobným kartám niektoré finančné inštitúcie používajú ako lákadlo a bonus, dokonca ako niečo, čo môžete využívať po celý rok bez zvýšených finančných nákladov. Niekedy je prezentované cestovné poistenie ako bonus ku karte, ktorého cena vlastne pokryje napríklad mesačný poplatok za kartu.

Pozor na krytie

Ak sa pozriete na ceny jednotlivých výkonov za ošetrenie, či hospitalizáciu v zahraničí, spadne vám sánka, pretože sú to stovky eur za bežné ošetrenie až po tisíce za hospitalizáciu a desaťtisíce za prevoz domov. Preto je pri cestovnom poistení rozhodujúca výška krytia. K platobným kartám sú vydávané cestovné poistenia ako celoročné cestovné poistenie, je preto dobré si skontrolovať horný limit krytia na jednu cestu. Nemusí byť totiž dostatočne veľký.

Rozhoduje aj počet dní

Pri celoročnom poistení, hoci názov k tomu zvádza, nie ste poistený na celý rok mimo Slovenska. Obvykle ide o jednotlivé cesty v dĺžke 45 – 90 dní. Aj tu bývajú obmedzenia. Pri poistkách ku kartám môže byť výrazne skrátená doba pobytu v zahraničí, prípadne môže byť limitovaný počet zájazdov. Preverte si to pred tým, ako vyrazíte do zahraničia. Ak idete na týždňovú dovolenku k moru, obvykle to stačí, ak idete precestovať Áziu, môže to byť problém.

Územná platnosť

Je to poistenie pre Európu, alebo pre celý svet? Pretože nie je nič horšie, ako ocitnúť sa v zahraničí v presvedčení, že poistenie máte, ale ste práve v krajine, kam jeho územná platnosť nesiaha. Je teda pekné mať pocit, že máte celoročné poistenie k platobnej karte, ale musíte aj vedieť, kde vám platí a kde nie.

Pozor na zodpovednosť za škodu

Niekedy to nie je úraz, čo vás môže nepríjemne zaskočiť, ale fakt, ak niekomu úraz napríklad spôsobíte a to aj nevedome. Dnes poisťovne vedia, že ich najväčšie náklady nie sú ani tak s bežnými dovolenkovými zlomeninami, ale s vymáhaním odškodného od zahraničných turistov, ktorí sú právne vzdelaní a škody si od vinníka nárokujú vo vysokých čiastkach. Najväčšie náklady vám hrozia, ak niekomu spôsobíte škodu na zdraví.

Každý rok sa stanú prípady, keď turisti na bicykli niekoho zrazia alebo upchajú v hoteli záchod plienkami a vytopia hneď niekoľko izieb. Vo vážnych prípadoch vám hrozí, že budete platiť tisícky eur. Preto sa uistite, že v cestovnom poistení máte zahrnutú aj zodpovednosť. Pozor na poistenie k platobnej karte, ktoré nemusí obsahovať poistenie zodpovednosti, prípade má obmedzené plnenie. Alebo kryje rodinných príslušníkov len vtedy, ak títo cestujú s „majiteľom karty“,“ hovorí Marián Búlik z OVB. Dajte si na to pozor a prípadne si takéto pripoistenie zabezpečte dodatočne.

Aké pripoistenia máte?

Keďže býva cestovné poistenie k platobnej karte obvykle čo najlacnejšie, býva často oholené o mnoho pripoistení a je čo najviac zamerané len na krytie liečebných nákladov. V rámci platobnej karty je možné, že máte poistené len základné riziká a aj to s obmedzeným krytím ako je poistenie liečebných nákladov. Preto je potrebné vedieť, či máte napríklad v balíku aj úrazové poistenie, poistenie meškania odletu, nepojazdného vozidla, storno poplatky a podobne. Ak nie, netreba zúfať. V niektorých prípadoch je možné si takéto pripoistenia dokúpiť aj samostatne.

Poisťovne totiž počítajú s tým, že kto má celoročné poistenie nemusí nutne celý rok využívať napríklad storno zájazdu. A preto je možnosť si napríklad na jednotlivé cesty len storno dokúpiť. Napríklad ak sa vám to hodí a potrebujete napríklad rezervovať letenku pol roka dopredu. V každom prípade však musíte poistku ktorú ste dostali ku karte dôverne poznať, aby ste ju mohli naplno využiť, prípadne si ju doplniť.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady


 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu


 • Za pár centov na deň


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.