cestovní pojištění k platební kartě

Cestovné poistenie ku platobnej karte

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Dostanete platobnú kartu alebo kreditnú kartu a k nej ako bonus cestovné poistenie. Práve cestovné poistenie k platobným kartám niektoré finančné inštitúcie používajú ako lákadlo a bonus, dokonca ako niečo, čo môžete využívať po celý rok bez zvýšených finančných nákladov. Niekedy je prezentované cestovné poistenie ako bonus ku karte, ktorého cena vlastne pokryje napríklad mesačný poplatok za kartu.

Pozor na krytie

Ak sa pozriete na ceny jednotlivých výkonov za ošetrenie, či hospitalizáciu v zahraničí, spadne vám sánka, pretože sú to stovky eur za bežné ošetrenie až po tisíce za hospitalizáciu a desaťtisíce za prevoz domov. Preto je pri cestovnom poistení rozhodujúca výška krytia. K platobným kartám sú vydávané cestovné poistenia ako celoročné cestovné poistenie, je preto dobré si skontrolovať horný limit krytia na jednu cestu. Nemusí byť totiž dostatočne veľký.

Rozhoduje aj počet dní

Pri celoročnom poistení, hoci názov k tomu zvádza, nie ste poistený na celý rok mimo Slovenska. Obvykle ide o jednotlivé cesty v dĺžke 45 – 90 dní. Aj tu bývajú obmedzenia. Pri poistkách ku kartám môže byť výrazne skrátená doba pobytu v zahraničí, prípadne môže byť limitovaný počet zájazdov. Preverte si to pred tým, ako vyrazíte do zahraničia. Ak idete na týždňovú dovolenku k moru, obvykle to stačí, ak idete precestovať Áziu, môže to byť problém.

Územná platnosť

Je to poistenie pre Európu, alebo pre celý svet? Pretože nie je nič horšie, ako ocitnúť sa v zahraničí v presvedčení, že poistenie máte, ale ste práve v krajine, kam jeho územná platnosť nesiaha. Je teda pekné mať pocit, že máte celoročné poistenie k platobnej karte, ale musíte aj vedieť, kde vám platí a kde nie.

Pozor na zodpovednosť za škodu

Niekedy to nie je úraz, čo vás môže nepríjemne zaskočiť, ale fakt, ak niekomu úraz napríklad spôsobíte a to aj nevedome. Dnes poisťovne vedia, že ich najväčšie náklady nie sú ani tak s bežnými dovolenkovými zlomeninami, ale s vymáhaním odškodného od zahraničných turistov, ktorí sú právne vzdelaní a škody si od vinníka nárokujú vo vysokých čiastkach. Najväčšie náklady vám hrozia, ak niekomu spôsobíte škodu na zdraví.

Každý rok sa stanú prípady, keď turisti na bicykli niekoho zrazia alebo upchajú v hoteli záchod plienkami a vytopia hneď niekoľko izieb. Vo vážnych prípadoch vám hrozí, že budete platiť tisícky eur. Preto sa uistite, že v cestovnom poistení máte zahrnutú aj zodpovednosť. Pozor na poistenie k platobnej karte, ktoré nemusí obsahovať poistenie zodpovednosti, prípade má obmedzené plnenie. Alebo kryje rodinných príslušníkov len vtedy, ak títo cestujú s „majiteľom karty“,“ hovorí Marián Búlik z OVB. Dajte si na to pozor a prípadne si takéto pripoistenie zabezpečte dodatočne.

Aké pripoistenia máte?

Keďže býva cestovné poistenie k platobnej karte obvykle čo najlacnejšie, býva často oholené o mnoho pripoistení a je čo najviac zamerané len na krytie liečebných nákladov. V rámci platobnej karty je možné, že máte poistené len základné riziká a aj to s obmedzeným krytím ako je poistenie liečebných nákladov. Preto je potrebné vedieť, či máte napríklad v balíku aj úrazové poistenie, poistenie meškania odletu, nepojazdného vozidla, storno poplatky a podobne. Ak nie, netreba zúfať. V niektorých prípadoch je možné si takéto pripoistenia dokúpiť aj samostatne.

Poisťovne totiž počítajú s tým, že kto má celoročné poistenie nemusí nutne celý rok využívať napríklad storno zájazdu. A preto je možnosť si napríklad na jednotlivé cesty len storno dokúpiť. Napríklad ak sa vám to hodí a potrebujete napríklad rezervovať letenku pol roka dopredu. V každom prípade však musíte poistku ktorú ste dostali ku karte dôverne poznať, aby ste ju mohli naplno využiť, prípadne si ju doplniť.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady


 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu


 • Za pár centov na deň


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.