cestovní pojištění k platební kartě

Cestovné poistenie ku platobnej karte

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Dostanete platobnú kartu alebo kreditnú kartu a k nej ako bonus cestovné poistenie. Práve cestovné poistenie k platobným kartám niektoré finančné inštitúcie používajú ako lákadlo a bonus, dokonca ako niečo, čo môžete využívať po celý rok bez zvýšených finančných nákladov. Niekedy je prezentované cestovné poistenie ako bonus ku karte, ktorého cena vlastne pokryje napríklad mesačný poplatok za kartu.

Pozor na krytie

Ak sa pozriete na ceny jednotlivých výkonov za ošetrenie, či hospitalizáciu v zahraničí, spadne vám sánka, pretože sú to stovky eur za bežné ošetrenie až po tisíce za hospitalizáciu a desaťtisíce za prevoz domov. Preto je pri cestovnom poistení rozhodujúca výška krytia. K platobným kartám sú vydávané cestovné poistenia ako celoročné cestovné poistenie, je preto dobré si skontrolovať horný limit krytia na jednu cestu. Nemusí byť totiž dostatočne veľký.

Rozhoduje aj počet dní

Pri celoročnom poistení, hoci názov k tomu zvádza, nie ste poistený na celý rok mimo Slovenska. Obvykle ide o jednotlivé cesty v dĺžke 45 – 90 dní. Aj tu bývajú obmedzenia. Pri poistkách ku kartám môže byť výrazne skrátená doba pobytu v zahraničí, prípadne môže byť limitovaný počet zájazdov. Preverte si to pred tým, ako vyrazíte do zahraničia. Ak idete na týždňovú dovolenku k moru, obvykle to stačí, ak idete precestovať Áziu, môže to byť problém.

Územná platnosť

Je to poistenie pre Európu, alebo pre celý svet? Pretože nie je nič horšie, ako ocitnúť sa v zahraničí v presvedčení, že poistenie máte, ale ste práve v krajine, kam jeho územná platnosť nesiaha. Je teda pekné mať pocit, že máte celoročné poistenie k platobnej karte, ale musíte aj vedieť, kde vám platí a kde nie.

Pozor na zodpovednosť za škodu

Niekedy to nie je úraz, čo vás môže nepríjemne zaskočiť, ale fakt, ak niekomu úraz napríklad spôsobíte a to aj nevedome. Dnes poisťovne vedia, že ich najväčšie náklady nie sú ani tak s bežnými dovolenkovými zlomeninami, ale s vymáhaním odškodného od zahraničných turistov, ktorí sú právne vzdelaní a škody si od vinníka nárokujú vo vysokých čiastkach. Najväčšie náklady vám hrozia, ak niekomu spôsobíte škodu na zdraví.

Každý rok sa stanú prípady, keď turisti na bicykli niekoho zrazia alebo upchajú v hoteli záchod plienkami a vytopia hneď niekoľko izieb. Vo vážnych prípadoch vám hrozí, že budete platiť tisícky eur. Preto sa uistite, že v cestovnom poistení máte zahrnutú aj zodpovednosť. Pozor na poistenie k platobnej karte, ktoré nemusí obsahovať poistenie zodpovednosti, prípade má obmedzené plnenie. Alebo kryje rodinných príslušníkov len vtedy, ak títo cestujú s „majiteľom karty“,“ hovorí Marián Búlik z OVB. Dajte si na to pozor a prípadne si takéto pripoistenie zabezpečte dodatočne.

Aké pripoistenia máte?

Keďže býva cestovné poistenie k platobnej karte obvykle čo najlacnejšie, býva často oholené o mnoho pripoistení a je čo najviac zamerané len na krytie liečebných nákladov. V rámci platobnej karty je možné, že máte poistené len základné riziká a aj to s obmedzeným krytím ako je poistenie liečebných nákladov. Preto je potrebné vedieť, či máte napríklad v balíku aj úrazové poistenie, poistenie meškania odletu, nepojazdného vozidla, storno poplatky a podobne. Ak nie, netreba zúfať. V niektorých prípadoch je možné si takéto pripoistenia dokúpiť aj samostatne.

Poisťovne totiž počítajú s tým, že kto má celoročné poistenie nemusí nutne celý rok využívať napríklad storno zájazdu. A preto je možnosť si napríklad na jednotlivé cesty len storno dokúpiť. Napríklad ak sa vám to hodí a potrebujete napríklad rezervovať letenku pol roka dopredu. V každom prípade však musíte poistku ktorú ste dostali ku karte dôverne poznať, aby ste ju mohli naplno využiť, prípadne si ju doplniť.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady


 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu


 • Za pár centov na deň


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.