vývoj ceny havarijního pojištění

Ako ušetriť na havarijnej poistke v roku 2019

20. 12. 2018
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Rok 2019 bude pre mnohých motoristov rokom, kedy im s najvyššou pravdepodobnosťou stúpne platba za havarijnú poistku. Očakáva sa, že poistky budú drahšie nielen vďaka rastúcej inflácii, ale aj novému odvodu. Aj tak sa však bude dať niečo ušetriť.
Ceny môžu vzrásť

Od prvého januára 2019 začínajú na Slovensku platiť nové pravidlá pre poisťovne. Najvýznamnejším je nový odvod 8% z neživotných poistení. Sem je potrebné započítať aj práve havarijné poistenie. Keď sa v roku 2017 začal tento odvod štátu aplikovať na PZP, väčšina poisťovní ho premietla na koncového zákazníka a poistenie stúplo. Preto sa v budúcom roku predpokladá aj rast cien havarijného poistenia. Nie je však nutné, aby ste platili viac, ak využijete pár dobrých tipov.

Riziká, ktoré naozaj potrebujete

Každé havarijné poistenie je súborom krytia rizík, ktoré potrebujete a ktoré nie. V niektorých poisťovniach sa vám snažia predať samozrejme čo najväčší balík a to tak, že v konečnom dôsledku človek ani často nevie, čo si kúpil. A to je problém, ktorý hovorí, že platíte za niečo, o čom ani nevie. Prostredníctvom internetu si však dnes viete krásne navoliť možnosti, čo si chcete kúpiť a čo nie, čo je pre vaše vozidlo relevantné a čo nie. A na základe toho prirodzene môžete pracovať aj s cenou.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Výška spoluúčasti

Poisťovne vám ju chcú dať čo najnižšiu, ale nie vždy sa to oplatí. Ak vám napríklad 100, či 200 eur nerobí žiadny problém na vyplatenie v prípade nehody, môžete si zvoliť aj takto vyššiu spoluúčasť a poistenie bude nižšie ako pri nulovej spoluúčasti. Navyše je potrebné povedať, že mnoho vodičov nikdy nevyužije havarijné poistenie a v takom prípade je voľba vyššej spoluúčasti rozhodne dobrou voľbou. Vždy je to však potrebné zvážiť vzhľadom na rodinný rozpočet. Ak by ho nabúrala aj oprava zrkadielka za 50 eur, nie je spoluúčasť položka, na ktorej sa má šetriť.

Spojené poistenia

Nie je žiadne tajomstvo, že poisťovne poskytujú svojim klientom zaujímavé bonusy. To znamená, že ak máte viacero poistných zmlúv v jednej poisťovni, obvykle môžete uzatvoriť napríklad práve havarijné poistenie s bonusom niekoľkých percent. A to môže byť napríklad suma, za ktorú by ste mali horšie poistenie v inej poisťovni. Niekedy sa preto oplatí poistenia skombinovať a ostať v jednej poisťovni. Prepočítať tieto možnosti dovoľujú aj internetové kalkulačky, ktoré už pracujú s možnosťou, že máte v tej istej poisťovni napríklad životné poistenie alebo PZP.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.