Ako ušetriť na havarijnej poistke v roku 2019

Rok 2019 bude pre mnohých motoristov rokom, kedy im s najvyššou pravdepodobnosťou stúpne platba za havarijnú poistku. Očakáva sa, že poistky budú drahšie nielen vďaka rastúcej inflácii, ale aj novému odvodu. Aj tak sa však bude dať niečo ušetriť.


Spočítať
ceny

Ceny môžu vzrásť

Od prvého januára 2019 začínajú na Slovensku platiť nové pravidlá pre poisťovne. Najvýznamnejším je nový odvod 8% z neživotných poistení. Sem je potrebné započítať aj práve havarijné poistenie. Keď sa v roku 2017 začal tento odvod štátu aplikovať na PZP, väčšina poisťovní ho premietla na koncového zákazníka a poistenie stúplo. Preto sa v budúcom roku predpokladá aj rast cien havarijného poistenia. Nie je však nutné, aby ste platili viac, ak využijete pár dobrých tipov.


Riziká, ktoré naozaj potrebujete

Každé havarijné poistenie je súborom krytia rizík, ktoré potrebujete a ktoré nie. V niektorých poisťovniach sa vám snažia predať samozrejme čo najväčší balík a to tak, že v konečnom dôsledku človek ani často nevie, čo si kúpil. A to je problém, ktorý hovorí, že platíte za niečo, o čom ani nevie. Prostredníctvom internetu si však dnes viete krásne navoliť možnosti, čo si chcete kúpiť a čo nie, čo je pre vaše vozidlo relevantné a čo nie. A na základe toho prirodzene môžete pracovať aj s cenou.


Výška spoluúčasti

Poisťovne vám ju chcú dať čo najnižšiu, ale nie vždy sa to oplatí. Ak vám napríklad 100, či 200 eur nerobí žiadny problém na vyplatenie v prípade nehody, môžete si zvoliť aj takto vyššiu spoluúčasť a poistenie bude nižšie ako pri nulovej spoluúčasti. Navyše je potrebné povedať, že mnoho vodičov nikdy nevyužije havarijné poistenie a v takom prípade je voľba vyššej spoluúčasti rozhodne dobrou voľbou. Vždy je to však potrebné zvážiť vzhľadom na rodinný rozpočet. Ak by ho nabúrala aj oprava zrkadielka za 50 eur, nie je spoluúčasť položka, na ktorej sa má šetriť.


Spojené poistenia

Nie je žiadne tajomstvo, že poisťovne poskytujú svojim klientom zaujímavé bonusy. To znamená, že ak máte viacero poistných zmlúv v jednej poisťovni, obvykle môžete uzatvoriť napríklad práve havarijné poistenie s bonusom niekoľkých percent. A to môže byť napríklad suma, za ktorú by ste mali horšie poistenie v inej poisťovni. Niekedy sa preto oplatí poistenia skombinovať a ostať v jednej poisťovni. Prepočítať tieto možnosti dovoľujú aj internetové kalkulačky, ktoré už pracujú s možnosťou, že máte v tej istej poisťovni napríklad životné poistenie alebo PZP.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2