vývoj ceny havarijního pojištění

Ako ušetriť na havarijnej poistke v roku 2019

20. 12. 2018
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Rok 2019 bude pre mnohých motoristov rokom, kedy im s najvyššou pravdepodobnosťou stúpne platba za havarijnú poistku. Očakáva sa, že poistky budú drahšie nielen vďaka rastúcej inflácii, ale aj novému odvodu. Aj tak sa však bude dať niečo ušetriť.
Ceny môžu vzrásť

Od prvého januára 2019 začínajú na Slovensku platiť nové pravidlá pre poisťovne. Najvýznamnejším je nový odvod 8% z neživotných poistení. Sem je potrebné započítať aj práve havarijné poistenie. Keď sa v roku 2017 začal tento odvod štátu aplikovať na PZP, väčšina poisťovní ho premietla na koncového zákazníka a poistenie stúplo. Preto sa v budúcom roku predpokladá aj rast cien havarijného poistenia. Nie je však nutné, aby ste platili viac, ak využijete pár dobrých tipov.

Riziká, ktoré naozaj potrebujete

Každé havarijné poistenie je súborom krytia rizík, ktoré potrebujete a ktoré nie. V niektorých poisťovniach sa vám snažia predať samozrejme čo najväčší balík a to tak, že v konečnom dôsledku človek ani často nevie, čo si kúpil. A to je problém, ktorý hovorí, že platíte za niečo, o čom ani nevie. Prostredníctvom internetu si však dnes viete krásne navoliť možnosti, čo si chcete kúpiť a čo nie, čo je pre vaše vozidlo relevantné a čo nie. A na základe toho prirodzene môžete pracovať aj s cenou.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Výška spoluúčasti

Poisťovne vám ju chcú dať čo najnižšiu, ale nie vždy sa to oplatí. Ak vám napríklad 100, či 200 eur nerobí žiadny problém na vyplatenie v prípade nehody, môžete si zvoliť aj takto vyššiu spoluúčasť a poistenie bude nižšie ako pri nulovej spoluúčasti. Navyše je potrebné povedať, že mnoho vodičov nikdy nevyužije havarijné poistenie a v takom prípade je voľba vyššej spoluúčasti rozhodne dobrou voľbou. Vždy je to však potrebné zvážiť vzhľadom na rodinný rozpočet. Ak by ho nabúrala aj oprava zrkadielka za 50 eur, nie je spoluúčasť položka, na ktorej sa má šetriť.

Spojené poistenia

Nie je žiadne tajomstvo, že poisťovne poskytujú svojim klientom zaujímavé bonusy. To znamená, že ak máte viacero poistných zmlúv v jednej poisťovni, obvykle môžete uzatvoriť napríklad práve havarijné poistenie s bonusom niekoľkých percent. A to môže byť napríklad suma, za ktorú by ste mali horšie poistenie v inej poisťovni. Niekedy sa preto oplatí poistenia skombinovať a ostať v jednej poisťovni. Prepočítať tieto možnosti dovoľujú aj internetové kalkulačky, ktoré už pracujú s možnosťou, že máte v tej istej poisťovni napríklad životné poistenie alebo PZP.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • havarované auto
  08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí GAP poistenie?

  Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • pzp-kasko-travel
  30. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

  V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.

 • havarijní pojištění bez spoluúčasti
  06. mája 2023|Martina Pisarčíková
  Havarijné poistenie bez spoluúčasti

  Spoluúčasť je v prípade havarijného poistenia jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa pozerá veľa vodičov. Poistenie s ňou na prvý pohľad vyzerá výhodnejšie, pretože je zvyčajne lacnejšie. Pravda však je, že vás môže neskôr vyjsť oveľa drahšie. Aké sú rozdiely medzi kaskom so spoluúčasťou a bez nej a čo všetko toto poistenie kryje?

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • ruce-na-volantu-palubni-deska.
  18. marca 2023|Martina Pisarčíková
  Ako riešiť škrabanec na aute?

  Jedným z najväčších nepriateľov krásne vylešteného auta sú škrabance. Tie sa dokážu objaviť z ničoho nič na dverách, kufri alebo kapote. Napriek tomu, že ide o nepríjemnú situáciu, dá sa zvládnuť niekoľkými spôsobmi. Viete, ako na to?

 • muz-papiere-naburane-auto
  24. februára 2023|Martina Pisarčíková
  Kedy vypovedať alebo zrušiť havarijnú poistku?

  Neustále zmeny na trhu v oblasti havarijného poistenia spôsobujú, že mnohí vodiči prehodnocujú svoje predchádzajúce rozhodnutia. Porovnávajú jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zisťujú, kde by mohli za rovnaké, prípadne ešte lepšie služby platiť menej. Vypovedanie starej havarijnej poistky síce nie je náročné, no je dôležité držať sa niekoľkých krokov, aby ste si celý proces zbytočne neskomplikovali.