havarijni-pojisteni

Ako správne vybrať havarijné poistenie?

16. 3. 2020
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Vybrať si havarijné poistenie správne, cenovo výhode a na všetko čo potrebujete, je trochu alchýmia. Kedysi správne nastavenie havarijného poistenia patrilo do rúk odborných finančných agentov. Dnes je možné si ho ľahko nastaviť aj objednať cez internet. Ale len v prípade, ak viete, čo hľadať a ako postupovať.

Najmenej možností pri aute na lízing

Ak máte auto na lízing, alebo o ňom uvažujete, máte rozhodnutie jednoduché, poisťovňu si vybrať nemôžete. To už za vás urobila či urobí leasingová spoločnosť. Ponúka obvykle balík krytia, ktorý sama uznáva za vhodný. V niektorých prípadoch sa dá dohodnúť, ale nečakajte veľkú ústretovosť. Lízingová spoločnosť potrebuje kryť prípadnú škodu tak, aby neprišiel o automobil, ktorý je vlastne  až do splatenia lízingu majetkom spoločnosti. Maximálne si môžete vybrať formu spoluúčasti, ale aj poistená riziká či rozsah asistenčných služieb je pevne daný.

Tipy, ako si nastaviť havarijné poistenie

Či už máte novšie, alebo staršie auto, pri havarijnom poistení  si vyberte len krytia, ktoré reálne potrebujete


 • Pri  nových aj starších ale drahších vozidiel sa oplatí komplexné variant havarijného poistenia.

 • Vozidlá staršie ako päť rokov sú už iná kategória. Premýšľajte o rozsahu poistených rizík. Čo skutočne potrebujete mať kryté a čo nie? Potrebujete mať havarijné postenie aj v zahraničí? Možno sa už za hranice nedostanete a platíte zbytočne. 

 • Prípadne môžete platiť selektívne len susedné krajiny. Poisťovne majú mnoho možnosti. 

 • Poistnú zmluvu pravidelne aktualizujete.

 • Pri uzatvorení havarijného poistenia spolu s povinným zmluvným poistením zvyčajne ušetríte.

 • Výrazne môžete ušetriť pri  uzatvorení havarijného poistenia online.

  Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

  Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Staršie vozidlá už nemusíte kryť komplexne

Rad majiteľov starších vozidiel rieši otázku, kedy sa ešte oplatí mať havarijné poistenie. Všeobecne platí, že havarijné poistenie je dobrou voľbou najmä pri nových autách aj starších luxusnejších značkách. S rastúcim vekom automobilu sa oplatí prehodnotiť rozsah poistených rizík. Zatiaľ čo u nových vozidiel sa oplatí komplexné poistenie, teda vrátane krytia rizika havárie, škody spôsobené živelnou udalosťou, odcudzenie celého automobilu alebo jeho častí a vandalizmus, pri staršom aute napríklad vystačíte s rizikami havárie a živlu. No a samozrejme už nebudete riešiť každú odreninu a je malá pravdepodobnosť, že ho ukradnú.

vystrazny-trojuhelnik

Staršie vozidlá už nemusíte kryť komplexne

Rad majiteľov starších vozidiel rieši otázku, kedy sa ešte oplatí mať havarijné poistenie. Všeobecne platí, že havarijné poistenie je dobrou voľbou najmä pri nových autách aj starších luxusnejších značkách. S rastúcim vekom automobilu sa oplatí prehodnotiť rozsah poistených rizík. Zatiaľ čo u nových vozidiel sa oplatí komplexné poistenie, teda vrátane krytia rizika havárie, škody spôsobené živelnou udalosťou, odcudzenie celého automobilu alebo jeho častí a vandalizmus, pri staršom aute napríklad vystačíte s rizikami havárie a živlu. No a samozrejme už nebudete riešiť každú odreninu a je malá pravdepodobnosť, že ho ukradnú.

Poklesu hodnoty prispôsobte aj poistku

Ak už si vyberáte havarijné poistenie, tak ho prispôsobte aj cene vozidla. Aby sa vám nestalo, že za tri roky poistenia zaplatíte pomaly toľko, za čo by ste si mohli kúpiť rovnaké auto z druhej ruky. Poisťovňa vám ale stále bude posielať predpis poistného na sumu, ktorú ste dohodli v momente, keď vozidlo vyšlo z obchodu. Avšak takú hodnotu už nemá, preto je vhodné z času na čas požiadať poisťovňu o zmenu

Dôvera nestačí

Mnoho vodičov si nezatvorí havarijné poistenie, pretože si veria. Áno, skutočne ak vám spôsobí škodu niekto iný, tak vám ju aj preplatí z PZP. Lenže havarijné poistenie si vyberáte aj s ohľadom na situácie, ktoré si nemusíte zaviniť sami, ale nenájde sa ani vinník. 

Napríklad ak vám niekto spôsobí škodu a ujde, polícia ho nevypátra a nenájde ani vozidlo, ktorým bola škoda spôsobená. Typickým predstaviteľom tejto situácie je vychádzaní z parkoviska pred obchodným domom. Máte predstavu, koľko stojí prelakovanie vozidlá? Budete to platiť z vlastného vrecka. Alebo škodu uhradíte zo svojho havarijného poistenia.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.Druhým problémom je stret so zverou alebo počasie. Zrážka sa zverou patrí medzi časté príčiny dopravných nehôd, a ak havarijné poistenie nemáte, od nikoho nič nedostanete. Rovnako sa havarijné poistenie vzťahuje aj na poškodenie ľadovcom. Preto sa oplatí vybrať si aspoň tieto krytia.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.