havarijni-pojisteni

Ako správne vybrať havarijné poistenie?

16. 3. 2020
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Vybrať si havarijné poistenie správne, cenovo výhodne a na všetko čo potrebujete, je trochu alchýmia. Kedysi správne nastavenie havarijného poistenia patrilo do rúk odborných finančných agentov. Dnes je možné si ho ľahko nastaviť aj objednať cez internet. Ale len v prípade, ak viete, čo hľadať a ako postupovať.

Najmenej možností pri aute na lízing

Ak máte auto na lízing, alebo o ňom uvažujete, máte rozhodnutie jednoduché, poisťovňu si vybrať nemôžete. To už za vás urobila či urobí leasingová spoločnosť. Ponúka obvykle balík krytia, ktorý sama uznáva za vhodný. V niektorých prípadoch sa dá dohodnúť, ale nečakajte veľkú ústretovosť. Lízingová spoločnosť potrebuje kryť prípadnú škodu tak, aby neprišiel o automobil, ktorý je vlastne  až do splatenia lízingu majetkom spoločnosti. Maximálne si môžete vybrať formu spoluúčasti, ale aj poistená riziká či rozsah asistenčných služieb je pevne daný.

Tipy, ako si nastaviť havarijné poistenie

Či už máte novšie, alebo staršie auto, pri havarijnom poistení  si vyberte len krytia, ktoré reálne potrebujete


 • Pri  nových aj starších ale drahších vozidiel sa oplatí komplexné variant havarijného poistenia.

 • Vozidlá staršie ako päť rokov sú už iná kategória. Premýšľajte o rozsahu poistených rizík. Čo skutočne potrebujete mať kryté a čo nie? Potrebujete mať havarijné postenie aj v zahraničí? Možno sa už za hranice nedostanete a platíte zbytočne. 

 • Prípadne môžete platiť selektívne len susedné krajiny. Poisťovne majú mnoho možnosti. 

 • Poistnú zmluvu pravidelne aktualizujete.

 • Pri uzatvorení havarijného poistenia spolu s povinným zmluvným poistením zvyčajne ušetríte.

 • Výrazne môžete ušetriť pri  uzatvorení havarijného poistenia online.

  Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

  Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Staršie vozidlá už nemusíte kryť komplexne

Rad majiteľov starších vozidiel rieši otázku, kedy sa ešte oplatí mať havarijné poistenie. Všeobecne platí, že havarijné poistenie je dobrou voľbou najmä pri nových autách aj starších luxusnejších značkách. S rastúcim vekom automobilu sa oplatí prehodnotiť rozsah poistených rizík. Zatiaľ čo u nových vozidiel sa oplatí komplexné poistenie, teda vrátane krytia rizika havárie, škody spôsobené živelnou udalosťou, odcudzenie celého automobilu alebo jeho častí a vandalizmus, pri staršom aute napríklad vystačíte s rizikami havárie a živlu. No a samozrejme už nebudete riešiť každú odreninu a je malá pravdepodobnosť, že ho ukradnú.

vystrazny-trojuhelnik

Staršie vozidlá už nemusíte kryť komplexne

Rad majiteľov starších vozidiel rieši otázku, kedy sa ešte oplatí mať havarijné poistenie. Všeobecne platí, že havarijné poistenie je dobrou voľbou najmä pri nových autách aj starších luxusnejších značkách. S rastúcim vekom automobilu sa oplatí prehodnotiť rozsah poistených rizík. Zatiaľ čo u nových vozidiel sa oplatí komplexné poistenie, teda vrátane krytia rizika havárie, škody spôsobené živelnou udalosťou, odcudzenie celého automobilu alebo jeho častí a vandalizmus, pri staršom aute napríklad vystačíte s rizikami havárie a živlu. No a samozrejme už nebudete riešiť každú odreninu a je malá pravdepodobnosť, že ho ukradnú.

Poklesu hodnoty prispôsobte aj poistku

Ak už si vyberáte havarijné poistenie, tak ho prispôsobte aj cene vozidla. Aby sa vám nestalo, že za tri roky poistenia zaplatíte pomaly toľko, za čo by ste si mohli kúpiť rovnaké auto z druhej ruky. Poisťovňa vám ale stále bude posielať predpis poistného na sumu, ktorú ste dohodli v momente, keď vozidlo vyšlo z obchodu. Avšak takú hodnotu už nemá, preto je vhodné z času na čas požiadať poisťovňu o zmenu

Dôvera nestačí

Mnoho vodičov si nezatvorí havarijné poistenie, pretože si veria. Áno, skutočne ak vám spôsobí škodu niekto iný, tak vám ju aj preplatí z PZP. Lenže havarijné poistenie si vyberáte aj s ohľadom na situácie, ktoré si nemusíte zaviniť sami, ale nenájde sa ani vinník. 

Napríklad ak vám niekto spôsobí škodu a ujde, polícia ho nevypátra a nenájde ani vozidlo, ktorým bola škoda spôsobená. Typickým predstaviteľom tejto situácie je vychádzaní z parkoviska pred obchodným domom. Máte predstavu, koľko stojí prelakovanie vozidlá? Budete to platiť z vlastného vrecka. Alebo škodu uhradíte zo svojho havarijného poistenia.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.Druhým problémom je stret so zverou alebo počasie. Zrážka sa zverou patrí medzi časté príčiny dopravných nehôd, a ak havarijné poistenie nemáte, od nikoho nič nedostanete. Rovnako sa havarijné poistenie vzťahuje aj na poškodenie ľadovcom. Preto sa oplatí vybrať si aspoň tieto krytia.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • havárie aut
  25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

  Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • havarované auto
  08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí GAP poistenie?

  Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • pzp-kasko-travel
  30. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

  V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.

 • havarijní pojištění bez spoluúčasti
  06. mája 2023|Martina Pisarčíková
  Havarijné poistenie bez spoluúčasti

  Spoluúčasť je v prípade havarijného poistenia jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa pozerá veľa vodičov. Poistenie s ňou na prvý pohľad vyzerá výhodnejšie, pretože je zvyčajne lacnejšie. Pravda však je, že vás môže neskôr vyjsť oveľa drahšie. Aké sú rozdiely medzi kaskom so spoluúčasťou a bez nej a čo všetko toto poistenie kryje?

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • ruce-na-volantu-palubni-deska.
  18. marca 2023|Martina Pisarčíková
  Ako riešiť škrabanec na aute?

  Jedným z najväčších nepriateľov krásne vylešteného auta sú škrabance. Tie sa dokážu objaviť z ničoho nič na dverách, kufri alebo kapote. Napriek tomu, že ide o nepríjemnú situáciu, dá sa zvládnuť niekoľkými spôsobmi. Viete, ako na to?