havarijni-pojisteni

Ako správne vybrať havarijné poistenie?

16. 3. 2020
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Vybrať si havarijné poistenie správne, cenovo výhodne a na všetko čo potrebujete, je trochu alchýmia. Kedysi správne nastavenie havarijného poistenia patrilo do rúk odborných finančných agentov. Dnes je možné si ho ľahko nastaviť aj objednať cez internet. Ale len v prípade, ak viete, čo hľadať a ako postupovať.

Najmenej možností pri aute na lízing

Ak máte auto na lízing, alebo o ňom uvažujete, máte rozhodnutie jednoduché, poisťovňu si vybrať nemôžete. To už za vás urobila či urobí leasingová spoločnosť. Ponúka obvykle balík krytia, ktorý sama uznáva za vhodný. V niektorých prípadoch sa dá dohodnúť, ale nečakajte veľkú ústretovosť. Lízingová spoločnosť potrebuje kryť prípadnú škodu tak, aby neprišiel o automobil, ktorý je vlastne  až do splatenia lízingu majetkom spoločnosti. Maximálne si môžete vybrať formu spoluúčasti, ale aj poistená riziká či rozsah asistenčných služieb je pevne daný.

Tipy, ako si nastaviť havarijné poistenie

Či už máte novšie, alebo staršie auto, pri havarijnom poistení  si vyberte len krytia, ktoré reálne potrebujete


 • Pri  nových aj starších ale drahších vozidiel sa oplatí komplexné variant havarijného poistenia.

 • Vozidlá staršie ako päť rokov sú už iná kategória. Premýšľajte o rozsahu poistených rizík. Čo skutočne potrebujete mať kryté a čo nie? Potrebujete mať havarijné postenie aj v zahraničí? Možno sa už za hranice nedostanete a platíte zbytočne. 

 • Prípadne môžete platiť selektívne len susedné krajiny. Poisťovne majú mnoho možnosti. 

 • Poistnú zmluvu pravidelne aktualizujete.

 • Pri uzatvorení havarijného poistenia spolu s povinným zmluvným poistením zvyčajne ušetríte.

 • Výrazne môžete ušetriť pri  uzatvorení havarijného poistenia online.

  Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

  Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Staršie vozidlá už nemusíte kryť komplexne

Rad majiteľov starších vozidiel rieši otázku, kedy sa ešte oplatí mať havarijné poistenie. Všeobecne platí, že havarijné poistenie je dobrou voľbou najmä pri nových autách aj starších luxusnejších značkách. S rastúcim vekom automobilu sa oplatí prehodnotiť rozsah poistených rizík. Zatiaľ čo u nových vozidiel sa oplatí komplexné poistenie, teda vrátane krytia rizika havárie, škody spôsobené živelnou udalosťou, odcudzenie celého automobilu alebo jeho častí a vandalizmus, pri staršom aute napríklad vystačíte s rizikami havárie a živlu. No a samozrejme už nebudete riešiť každú odreninu a je malá pravdepodobnosť, že ho ukradnú.

vystrazny-trojuhelnik

Staršie vozidlá už nemusíte kryť komplexne

Rad majiteľov starších vozidiel rieši otázku, kedy sa ešte oplatí mať havarijné poistenie. Všeobecne platí, že havarijné poistenie je dobrou voľbou najmä pri nových autách aj starších luxusnejších značkách. S rastúcim vekom automobilu sa oplatí prehodnotiť rozsah poistených rizík. Zatiaľ čo u nových vozidiel sa oplatí komplexné poistenie, teda vrátane krytia rizika havárie, škody spôsobené živelnou udalosťou, odcudzenie celého automobilu alebo jeho častí a vandalizmus, pri staršom aute napríklad vystačíte s rizikami havárie a živlu. No a samozrejme už nebudete riešiť každú odreninu a je malá pravdepodobnosť, že ho ukradnú.

Poklesu hodnoty prispôsobte aj poistku

Ak už si vyberáte havarijné poistenie, tak ho prispôsobte aj cene vozidla. Aby sa vám nestalo, že za tri roky poistenia zaplatíte pomaly toľko, za čo by ste si mohli kúpiť rovnaké auto z druhej ruky. Poisťovňa vám ale stále bude posielať predpis poistného na sumu, ktorú ste dohodli v momente, keď vozidlo vyšlo z obchodu. Avšak takú hodnotu už nemá, preto je vhodné z času na čas požiadať poisťovňu o zmenu

Dôvera nestačí

Mnoho vodičov si nezatvorí havarijné poistenie, pretože si veria. Áno, skutočne ak vám spôsobí škodu niekto iný, tak vám ju aj preplatí z PZP. Lenže havarijné poistenie si vyberáte aj s ohľadom na situácie, ktoré si nemusíte zaviniť sami, ale nenájde sa ani vinník. 

Napríklad ak vám niekto spôsobí škodu a ujde, polícia ho nevypátra a nenájde ani vozidlo, ktorým bola škoda spôsobená. Typickým predstaviteľom tejto situácie je vychádzaní z parkoviska pred obchodným domom. Máte predstavu, koľko stojí prelakovanie vozidlá? Budete to platiť z vlastného vrecka. Alebo škodu uhradíte zo svojho havarijného poistenia.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.Druhým problémom je stret so zverou alebo počasie. Zrážka sa zverou patrí medzi časté príčiny dopravných nehôd, a ak havarijné poistenie nemáte, od nikoho nič nedostanete. Rovnako sa havarijné poistenie vzťahuje aj na poškodenie ľadovcom. Preto sa oplatí vybrať si aspoň tieto krytia.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?