Ako postupovať pri zmene mena na letenke?

zmena mena na letenke

Ak potrebujete zmeniť meno alebo údaje na letenke, nie je to problém vôbec jednoduchý. Niektoré spoločnosti zmenu neumožnia vôbec, pri iných to bude stáť čas a aj financie. Zmeny údajov totiž môžu byť omnoho komplikovanejšie, ako samotná kúpa letenky. Navyše mnoho spoločností má rôzne postupy,  ale hlavne aj cenníky

Zmena mena nie je jednoduchá, ani lacná záležitosť

Najviac cestovateľov využíva prirodzene nízkonákladové letenky. Z málo peňazí čo najviac nalietaných kilometrov však predsa len niečo stojí. Napríklad drahé komplikácie pri zmene mena a údajov na letenkách. Väčšina lacných leteniek sa vrátiť nedá. Takže logicky príde na pretras myšlienka, že letenku predáte alebo aspoň venujem niekomu inému, aby úplne neprepadla. Niekoho predsa môže potešiť. Prípadne ste sa vydali a zmenili ste si meno, pričom keď ste si kupovali letenky ďaleké mesiace dopredu, ste s týmto nerátali. V takom prípade je nutné spraviť dve veci:

 1. Zistiť, či je vôbec možné spraviť na letenke zmenu. Nie každá spoločnosť to umožňuje. Dokonca ani veľké spoločnosti takéto zmeny neumožnia. 

 2. Koľko vás samotný prevod bude stáť. V niektorých prípadoch môže byť zmena drahšia ako cena samotnej letenky. Čiže sa neoplatí.

Čas na rýchlu zmenu

Letecké spoločnosti počítajú s tým, že sa človek môže pri vypĺňaní pomýliť. Nejde teda o zmenu osoby, len opravu mena a k tomu sú letecké spoločnosti tolerantné, no chybu si treba všimnúť okamžite. Pokiaľ si letenky rezervujete a všimnete si nejaké chyby po uhradení letenky, jednoducho u väčšiny spoločností je možné do 24 hodín letenku bezplatne zrušiť, alebo upraviť. Ak chybu objavíte neskôr, nezostáva než celú letenku zrušiť a alebo zmeniť meno. A to už nie je tak jednoduché. 

Zmena mena po svadbe

Ide o najčastejší dôvod zmeny na letenke. Kúpili ste si let, ale medzitým ste sa vydali. Je však vhodné na toto myslieť o niečo skôr, ako si letenku kúpite. Máte na výber dve alternatívy, ako si kúpiť letenku, ak už svadbu plánujete. Kúpte si letenku na priezvisko, ktoré budete mať v čase cesty v platnom cestovnom doklade. Ak plánujete na cestu letieť krátko po svadbe a nebudete stíhať vybaviť nové doklady, kúpte si letenku na staré, teda meno za slobodna. také ale potrebujete aj doklady. 

Ak poletíte povedzme za 2 mesiace a dlhšie po svadbe, už kupujte na nové meno podľa manžela a nezabudnite si počas tejto doby vybaviť nový cestovný doklad. Ak sa veci rozbehnú rýchlejšie, než bolo pôvodne plánované, a vy máte vašu letenku už kúpenú, zažiadajte o zmenu mena spoločne s sobášnym listom. Väčšina aerolínií by vám mala vyjsť bezplatne ústrety.

zmena mena na letenke

Koľko stojí zmena mena?

Zaujímavosťou je, že veľké letecké spoločnosti zmenu mena obvykle neumožnia vôbec. Naopak nízkonákladové spoločnosti s lacnými letenkami takéto zmeny umožňujú. Avšak za ceny, ktoré sa prakticky rovnajú vystaveniu novej letenky. 

Preto pri snahe dať letenku niekomu inému, je nutné sa vždy pozrieť, ako vysoký je poplatok za zmenu. Ceny za prepis sú pri jednotlivých aerolíniách pevne dané, avšak môžu sa priebežne meniť. 

Ide vždy o čiastku za jeden let, teda v prípade spiatočnej letenky zaplatíte poplatok dvakrát.


Prinášame aj konkrétne príklady cien jednotlivých aerolínií za zmenu mena na letenke:

 • Ryanair a Laudamotion - 115 EUR,

 • easyJet od 25 GBP 

 • Wizz Air - 45 EUR,

 • Aer Lingus - 50 EUR.

Letecké spoločnosti umožňujúci zmenu za poplatok + doplatok rozdielu v cene letenky:

 • Eurowings - 70 EUR v prípade európskych letov, 120 EUR u diaľkových trás,

 • Norwegian - 55 GBP na európskych letoch, 90 GBP na diaľkových trasách,

 • Transavia - 50 EUR,

 • Volotea - 40 EUR,

 • Air Malta - 60 EUR.

Čo je dobré vedieť pri zmene údajov na letenke?

V prípade, že cena letenky v deň, na ktorý chcete zmeniť dátum letu, je nižšia ako cena pôvodne rezervované letenky, nízkonákladové letecké spoločnosti nevracajú tento rozdiel. Cena zmeny letu môže byť ovplyvnená rozdielom ceny pôvodného letu a letu so zmeneným dátumom, ako v prípade zmeny dátumu letu, tak aj v prípade zmeny priezviska. Vykonať zmeny je obvykle možné prostredníctvom internetu alebo operátora.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 4