let-letadlem

Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

31. 3. 2023
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

Zmena mena nie je jednoduchá, ani lacná záležitosť

Letenky sa vždy vystavujú na meno. Meno na letenke musí byť pritom uvedené presne tak, ako je na doklade totožnosti  - teda v cestovnom pase alebo v občianskom preukaze. Ak teda máte napríklad viac mien, musíte ich na letenke uviesť všetky. 

Môžete sa však dostať hneď do niekoľkých situácií, kedy budete potrebovať meno na letenke zmeniť. Spravidla je to vtedy, ak:

 • ste spravili chybu v mene pri kúpe letenky - napríklad preklep,
 • ste si po vydaji zmenili priezvisko,
 • potrebujete previesť letenku na inú osobu.


Takéto situácie sa stávajú a ani zďaleka nie sú neštandardné. Avšak rôzne letecké spoločnosti uplatňujú rôzne postupy, s ktorými sa v prípade potreby zmeny mena na letenke treba zoznámiť

#1 Zmena mena pri preklepe

Letecké spoločnosti vedia, že sa človek môže pri vypĺňaní údajov pomýliť. Preto opravu chyby spravidla umožňujú. Musíte si ju však všimnúť veľmi rýchlo. Pokiaľ chybu zbadáte hneď po rezervácii a úhrade letenky, u väčšiny spoločností je možné do 24 hodín letenku bezplatne upraviť alebo zrušiť. Ak chybu objavíte neskôr, nezostáva vám nič iné, než celú letenku zrušiť alebo si zaplatiť zmenu mena. A to už nie je také jednoduché. 

Mimochodom, ak ste na letenke uviedli svoje meno bez diakritiky, je to úplne v poriadku. V letectve totiž platí, že meno na letenke sa uvádza  bez diakritiky. Na letenke rovnako neuvádzate ani svoj titul

Bez cestovného poistenia ani na krok

Výlet do zahraničia rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.

#2 Zmena mena na letenke po svadbe

Takáto zmena patrí medzi najčastejšie dôvody zmeny na letenke. Kúpili ste si letenku, ale medzitým ste sa vydali. Ak svadbu práve plánujete, myslite na túto vec ešte skôr, ako si letenku kúpite. Na výber máte dve možnosti:

 • kúpte si letenku na priezvisko, ktoré budete mať v čase cesty v platnom cestovnom doklade,
 • ak plánujete na cestu letieť krátko po svadbe a nestihnete si vybaviť nové doklady, kúpte si letenku na meno za slobodna.


Ak sa na cestu chystáte neskôr ako napríklad dva mesiace po svadbe, na letenke uveďte už nové priezvisko. V tomto prípade máte na vybavenie dokladov dostatok času. Ak sa veci rozbehnú rýchlejšie, než bolo pôvodne plánované, a vy máte vašu letenku už kúpenú, požiadajte o zmenu mena so sobášnym listom. Väčšina aerolínií by vám mala vyjsť bezplatne ústrety.

letadlo

#3 Prevod letenky na inú osobu

Pokiaľ ste sa dostali do situácie, že máte kúpenú letenku, ale z nejakého dôvodu nemôžete cestovať, možnosťou je predať alebo darovať ju niekomu inému.

V takom prípade vám odporúčame zistiť si dve veci: 

 • Je vôbec možné spraviť zmenu mena na letenke? Nie každá letecká spoločnosť to umožňuje. Paradoxne s tým majú problém predovšetkým klasické, nie nízkonákladové spoločnosti. 

 • Koľko vás bude takáto zmena stáť? V niektorých prípadoch môže byť zmena drahšia ako cena samotnej letenky. Vtedy sa zmena rozhodne neoplatí. 

Koľko stojí zmena mena na letenke?

Ak ste zistili, že vaša letecká spoločnosť zmenu mena umožňuje, máte len spolovice vyhraté. Spravidla totiž takúto zmenu povoľujú len nízkonákladové spoločnosti, avšak za poplatok, ktorý sa často vyrovná cene novej letenky. 

Poplatky sú naozaj rôzne a orientačne sa pohybujú na úrovni od 25 až do 200 eur. Presnú sumu zistíte v aktuálnom cenníku vašej leteckej spoločnosti. Rátajte však s tým, že v cenníku je uvedená cena zmeny za jeden let. V prípade spiatočnej letenky teda poplatok zaplatíte dvakrát. Zmena mena vás teda v niektorých prípadoch môže vyjsť drahšie ako kúpa novej letenky

Bez poplatku vykonávajú letecké spoločnosti zmenu mena len výnimočne. Skôr sa stretnete s tým, že klasické letecké spoločnosti vám zmenu mena vôbec nepovolia.

Iné zmeny na letenke

Na letenke možno budete potrebovať urobiť aj niektoré ďalšie zmeny - napríklad zmenu termínu. Ak je cena letenky na nový termín nižšia ako cena pôvodne rezervovanej letenky, nízkonákladové spoločnosti tento rozdiel nevracajú. Cena zmeny termínu letu môže byť teda ovplyvnená rozdielom ceny pôvodného a nového letu. Zmeny môžete spravidla vykonať cez internet alebo prostredníctvom operátora. 

Poistenie storna letenky 

Zmena údajov na letenke vás teda môže vyjsť drahšie ako samotná letenka. Preto môže byť v niektorých prípadoch výhodnejšie letenku stornovať. Storno letenky sa síce nevzťahuje na zmenu mena, ale pomôže vám v iných prípadoch, keď nemôžete nastúpiť na let.  Sú to

 • akútna choroba,
 • hospitalizácia,
 • úraz alebo smrť blízkej osoby,
 • živelná udalosť, ktorá spôsobila škody na zdraví alebo majetku,
 • nedobrovoľná strata zamestnania,
 • dopravná nehoda pri ceste na zájazd,
 • oficiálne vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí SR, že v cieľovej destinácii existuje zvýšené nebezpečenstvo pobytu z dôvodu živelnej udalosti, vojny, občianskych nepokojov alebo terorizmu.


Podľa toho, aký typ poistenia si vyberiete, vám letecká spoločnosť dokáže preplatiť až 90 % ceny letenky. Spravidla sa totiž poisťujete so spoluúčasťou vo výške približne 10 % ceny letenky. 

Cena poistenia storna letenky sa odvíja od toho, kam letíte (v rámci Európy je nižšia ako napríklad pri ceste do USA). Poistenie storna letenky ponúkajú niektoré poisťovne ako samostatný produkt, iné ho ponúkajú ako pripoistenie k cestovnému poisteniu

Storno letenky si poistite najmä v prípade, ak si kupujete letenku s veľkým časovým predstihom. Naopak, neoplatí sa vtedy, keď suma poistenia prevyšuje cenu letenky - teda napríklad pri kúpe lacných leteniek. 

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Ako stornovať letenku? 

V prvom kroku kontaktujte predajcu letenky. Ten vykoná storno a pošle vám potvrdenie o vykonaní storna.

Potom pošlete žiadosť do poisťovne, kde ste uzatvorili poistenie storna letenky. Poisťovne majú na tento účel spravidla vypracované formuláre, ktoré jednoducho vyplníte. Všetko stačí urobiť elektronicky.  Vo formulári uvediete dôvod storna a doložíte príslušný doklad (napríklad lekársku správu alebo úmrtný list). Poisťovňa vám následne oznámi ďalší postup.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.