let-letadlem

Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

31. 3. 2023
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

Zmena mena nie je jednoduchá, ani lacná záležitosť

Letenky sa vždy vystavujú na meno. Meno na letenke musí byť pritom uvedené presne tak, ako je na doklade totožnosti  - teda v cestovnom pase alebo v občianskom preukaze. Ak teda máte napríklad viac mien, musíte ich na letenke uviesť všetky. 

Môžete sa však dostať hneď do niekoľkých situácií, kedy budete potrebovať meno na letenke zmeniť. Spravidla je to vtedy, ak:

 • ste spravili chybu v mene pri kúpe letenky - napríklad preklep,
 • ste si po vydaji zmenili priezvisko,
 • potrebujete previesť letenku na inú osobu.


Takéto situácie sa stávajú a ani zďaleka nie sú neštandardné. Avšak rôzne letecké spoločnosti uplatňujú rôzne postupy, s ktorými sa v prípade potreby zmeny mena na letenke treba zoznámiť

#1 Zmena mena pri preklepe

Letecké spoločnosti vedia, že sa človek môže pri vypĺňaní údajov pomýliť. Preto opravu chyby spravidla umožňujú. Musíte si ju však všimnúť veľmi rýchlo. Pokiaľ chybu zbadáte hneď po rezervácii a úhrade letenky, u väčšiny spoločností je možné do 24 hodín letenku bezplatne upraviť alebo zrušiť. Ak chybu objavíte neskôr, nezostáva vám nič iné, než celú letenku zrušiť alebo si zaplatiť zmenu mena. A to už nie je také jednoduché. 

Mimochodom, ak ste na letenke uviedli svoje meno bez diakritiky, je to úplne v poriadku. V letectve totiž platí, že meno na letenke sa uvádza  bez diakritiky. Na letenke rovnako neuvádzate ani svoj titul

Bez cestovného poistenia ani na krok

Výlet do zahraničia rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.

#2 Zmena mena na letenke po svadbe

Takáto zmena patrí medzi najčastejšie dôvody zmeny na letenke. Kúpili ste si letenku, ale medzitým ste sa vydali. Ak svadbu práve plánujete, myslite na túto vec ešte skôr, ako si letenku kúpite. Na výber máte dve možnosti:

 • kúpte si letenku na priezvisko, ktoré budete mať v čase cesty v platnom cestovnom doklade,
 • ak plánujete na cestu letieť krátko po svadbe a nestihnete si vybaviť nové doklady, kúpte si letenku na meno za slobodna.


Ak sa na cestu chystáte neskôr ako napríklad dva mesiace po svadbe, na letenke uveďte už nové priezvisko. V tomto prípade máte na vybavenie dokladov dostatok času. Ak sa veci rozbehnú rýchlejšie, než bolo pôvodne plánované, a vy máte vašu letenku už kúpenú, požiadajte o zmenu mena so sobášnym listom. Väčšina aerolínií by vám mala vyjsť bezplatne ústrety.

letadlo

#3 Prevod letenky na inú osobu

Pokiaľ ste sa dostali do situácie, že máte kúpenú letenku, ale z nejakého dôvodu nemôžete cestovať, možnosťou je predať alebo darovať ju niekomu inému.

V takom prípade vám odporúčame zistiť si dve veci: 

 • Je vôbec možné spraviť zmenu mena na letenke? Nie každá letecká spoločnosť to umožňuje. Paradoxne s tým majú problém predovšetkým klasické, nie nízkonákladové spoločnosti. 

 • Koľko vás bude takáto zmena stáť? V niektorých prípadoch môže byť zmena drahšia ako cena samotnej letenky. Vtedy sa zmena rozhodne neoplatí. 

Koľko stojí zmena mena na letenke?

Ak ste zistili, že vaša letecká spoločnosť zmenu mena umožňuje, máte len spolovice vyhraté. Spravidla totiž takúto zmenu povoľujú len nízkonákladové spoločnosti, avšak za poplatok, ktorý sa často vyrovná cene novej letenky. 

Poplatky sú naozaj rôzne a orientačne sa pohybujú na úrovni od 25 až do 200 eur. Presnú sumu zistíte v aktuálnom cenníku vašej leteckej spoločnosti. Rátajte však s tým, že v cenníku je uvedená cena zmeny za jeden let. V prípade spiatočnej letenky teda poplatok zaplatíte dvakrát. Zmena mena vás teda v niektorých prípadoch môže vyjsť drahšie ako kúpa novej letenky

Bez poplatku vykonávajú letecké spoločnosti zmenu mena len výnimočne. Skôr sa stretnete s tým, že klasické letecké spoločnosti vám zmenu mena vôbec nepovolia.

Iné zmeny na letenke

Na letenke možno budete potrebovať urobiť aj niektoré ďalšie zmeny - napríklad zmenu termínu. Ak je cena letenky na nový termín nižšia ako cena pôvodne rezervovanej letenky, nízkonákladové spoločnosti tento rozdiel nevracajú. Cena zmeny termínu letu môže byť teda ovplyvnená rozdielom ceny pôvodného a nového letu. Zmeny môžete spravidla vykonať cez internet alebo prostredníctvom operátora. 

Poistenie storna letenky 

Zmena údajov na letenke vás teda môže vyjsť drahšie ako samotná letenka. Preto môže byť v niektorých prípadoch výhodnejšie letenku stornovať. Storno letenky sa síce nevzťahuje na zmenu mena, ale pomôže vám v iných prípadoch, keď nemôžete nastúpiť na let.  Sú to

 • akútna choroba,
 • hospitalizácia,
 • úraz alebo smrť blízkej osoby,
 • živelná udalosť, ktorá spôsobila škody na zdraví alebo majetku,
 • nedobrovoľná strata zamestnania,
 • dopravná nehoda pri ceste na zájazd,
 • oficiálne vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí SR, že v cieľovej destinácii existuje zvýšené nebezpečenstvo pobytu z dôvodu živelnej udalosti, vojny, občianskych nepokojov alebo terorizmu.


Podľa toho, aký typ poistenia si vyberiete, vám letecká spoločnosť dokáže preplatiť až 90 % ceny letenky. Spravidla sa totiž poisťujete so spoluúčasťou vo výške približne 10 % ceny letenky. 

Cena poistenia storna letenky sa odvíja od toho, kam letíte (v rámci Európy je nižšia ako napríklad pri ceste do USA). Poistenie storna letenky ponúkajú niektoré poisťovne ako samostatný produkt, iné ho ponúkajú ako pripoistenie k cestovnému poisteniu

Storno letenky si poistite najmä v prípade, ak si kupujete letenku s veľkým časovým predstihom. Naopak, neoplatí sa vtedy, keď suma poistenia prevyšuje cenu letenky - teda napríklad pri kúpe lacných leteniek. 

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Ako stornovať letenku? 

V prvom kroku kontaktujte predajcu letenky. Ten vykoná storno a pošle vám potvrdenie o vykonaní storna.

Potom pošlete žiadosť do poisťovne, kde ste uzatvorili poistenie storna letenky. Poisťovne majú na tento účel spravidla vypracované formuláre, ktoré jednoducho vyplníte. Všetko stačí urobiť elektronicky.  Vo formulári uvediete dôvod storna a doložíte príslušný doklad (napríklad lekársku správu alebo úmrtný list). Poisťovňa vám následne oznámi ďalší postup.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.