let-letadlem

Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

31. 3. 2023
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

Zmena mena nie je jednoduchá, ani lacná záležitosť

Letenky sa vždy vystavujú na meno. Meno na letenke musí byť pritom uvedené presne tak, ako je na doklade totožnosti  - teda v cestovnom pase alebo v občianskom preukaze. Ak teda máte napríklad viac mien, musíte ich na letenke uviesť všetky. 

Môžete sa však dostať hneď do niekoľkých situácií, kedy budete potrebovať meno na letenke zmeniť. Spravidla je to vtedy, ak:

 • ste spravili chybu v mene pri kúpe letenky - napríklad preklep,
 • ste si po vydaji zmenili priezvisko,
 • potrebujete previesť letenku na inú osobu.


Takéto situácie sa stávajú a ani zďaleka nie sú neštandardné. Avšak rôzne letecké spoločnosti uplatňujú rôzne postupy, s ktorými sa v prípade potreby zmeny mena na letenke treba zoznámiť

#1 Zmena mena pri preklepe

Letecké spoločnosti vedia, že sa človek môže pri vypĺňaní údajov pomýliť. Preto opravu chyby spravidla umožňujú. Musíte si ju však všimnúť veľmi rýchlo. Pokiaľ chybu zbadáte hneď po rezervácii a úhrade letenky, u väčšiny spoločností je možné do 24 hodín letenku bezplatne upraviť alebo zrušiť. Ak chybu objavíte neskôr, nezostáva vám nič iné, než celú letenku zrušiť alebo si zaplatiť zmenu mena. A to už nie je také jednoduché. 

Mimochodom, ak ste na letenke uviedli svoje meno bez diakritiky, je to úplne v poriadku. V letectve totiž platí, že meno na letenke sa uvádza  bez diakritiky. Na letenke rovnako neuvádzate ani svoj titul

Bez cestovného poistenia ani na krok

Výlet do zahraničia rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.

#2 Zmena mena na letenke po svadbe

Takáto zmena patrí medzi najčastejšie dôvody zmeny na letenke. Kúpili ste si letenku, ale medzitým ste sa vydali. Ak svadbu práve plánujete, myslite na túto vec ešte skôr, ako si letenku kúpite. Na výber máte dve možnosti:

 • kúpte si letenku na priezvisko, ktoré budete mať v čase cesty v platnom cestovnom doklade,
 • ak plánujete na cestu letieť krátko po svadbe a nestihnete si vybaviť nové doklady, kúpte si letenku na meno za slobodna.


Ak sa na cestu chystáte neskôr ako napríklad dva mesiace po svadbe, na letenke uveďte už nové priezvisko. V tomto prípade máte na vybavenie dokladov dostatok času. Ak sa veci rozbehnú rýchlejšie, než bolo pôvodne plánované, a vy máte vašu letenku už kúpenú, požiadajte o zmenu mena so sobášnym listom. Väčšina aerolínií by vám mala vyjsť bezplatne ústrety.

letadlo

#3 Prevod letenky na inú osobu

Pokiaľ ste sa dostali do situácie, že máte kúpenú letenku, ale z nejakého dôvodu nemôžete cestovať, možnosťou je predať alebo darovať ju niekomu inému.

V takom prípade vám odporúčame zistiť si dve veci: 

 • Je vôbec možné spraviť zmenu mena na letenke? Nie každá letecká spoločnosť to umožňuje. Paradoxne s tým majú problém predovšetkým klasické, nie nízkonákladové spoločnosti. 

 • Koľko vás bude takáto zmena stáť? V niektorých prípadoch môže byť zmena drahšia ako cena samotnej letenky. Vtedy sa zmena rozhodne neoplatí. 

Koľko stojí zmena mena na letenke?

Ak ste zistili, že vaša letecká spoločnosť zmenu mena umožňuje, máte len spolovice vyhraté. Spravidla totiž takúto zmenu povoľujú len nízkonákladové spoločnosti, avšak za poplatok, ktorý sa často vyrovná cene novej letenky. 

Poplatky sú naozaj rôzne a orientačne sa pohybujú na úrovni od 25 až do 200 eur. Presnú sumu zistíte v aktuálnom cenníku vašej leteckej spoločnosti. Rátajte však s tým, že v cenníku je uvedená cena zmeny za jeden let. V prípade spiatočnej letenky teda poplatok zaplatíte dvakrát. Zmena mena vás teda v niektorých prípadoch môže vyjsť drahšie ako kúpa novej letenky

Bez poplatku vykonávajú letecké spoločnosti zmenu mena len výnimočne. Skôr sa stretnete s tým, že klasické letecké spoločnosti vám zmenu mena vôbec nepovolia.

Iné zmeny na letenke

Na letenke možno budete potrebovať urobiť aj niektoré ďalšie zmeny - napríklad zmenu termínu. Ak je cena letenky na nový termín nižšia ako cena pôvodne rezervovanej letenky, nízkonákladové spoločnosti tento rozdiel nevracajú. Cena zmeny termínu letu môže byť teda ovplyvnená rozdielom ceny pôvodného a nového letu. Zmeny môžete spravidla vykonať cez internet alebo prostredníctvom operátora. 

Poistenie storna letenky 

Zmena údajov na letenke vás teda môže vyjsť drahšie ako samotná letenka. Preto môže byť v niektorých prípadoch výhodnejšie letenku stornovať. Storno letenky sa síce nevzťahuje na zmenu mena, ale pomôže vám v iných prípadoch, keď nemôžete nastúpiť na let.  Sú to

 • akútna choroba,
 • hospitalizácia,
 • úraz alebo smrť blízkej osoby,
 • živelná udalosť, ktorá spôsobila škody na zdraví alebo majetku,
 • nedobrovoľná strata zamestnania,
 • dopravná nehoda pri ceste na zájazd,
 • oficiálne vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí SR, že v cieľovej destinácii existuje zvýšené nebezpečenstvo pobytu z dôvodu živelnej udalosti, vojny, občianskych nepokojov alebo terorizmu.


Podľa toho, aký typ poistenia si vyberiete, vám letecká spoločnosť dokáže preplatiť až 90 % ceny letenky. Spravidla sa totiž poisťujete so spoluúčasťou vo výške približne 10 % ceny letenky. 

Cena poistenia storna letenky sa odvíja od toho, kam letíte (v rámci Európy je nižšia ako napríklad pri ceste do USA). Poistenie storna letenky ponúkajú niektoré poisťovne ako samostatný produkt, iné ho ponúkajú ako pripoistenie k cestovnému poisteniu

Storno letenky si poistite najmä v prípade, ak si kupujete letenku s veľkým časovým predstihom. Naopak, neoplatí sa vtedy, keď suma poistenia prevyšuje cenu letenky - teda napríklad pri kúpe lacných leteniek. 

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Ako stornovať letenku? 

V prvom kroku kontaktujte predajcu letenky. Ten vykoná storno a pošle vám potvrdenie o vykonaní storna.

Potom pošlete žiadosť do poisťovne, kde ste uzatvorili poistenie storna letenky. Poisťovne majú na tento účel spravidla vypracované formuláre, ktoré jednoducho vyplníte. Všetko stačí urobiť elektronicky.  Vo formulári uvediete dôvod storna a doložíte príslušný doklad (napríklad lekársku správu alebo úmrtný list). Poisťovňa vám následne oznámi ďalší postup.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?