Aké bonusy k poisteniu vozidla môžete získať?

Uzatvoriť poistenie vozidla je o niečo výhodnejšie, ak si vezmete od poisťovne bonusy, ktoré môžete mať bezplatne. Preto vám poradíme, ako ich jednoducho získať.

Zľavy za vernosť

Poisťovne si vo všeobecnosti vážia verných zákazníkov a sú im ochotní venovať aj zľavy. Pri uzatvorení novej zmluvy v poisťovni sa určite pýtajte na zľavu. Praxou je, že ak už máte v poisťovni nejakú uzatvorenú zmluvu, tak napríklad pri uzatvorení ďalšej zmluvy vám poisťovne štandardne vedia poskytnúť bonus obvykle do výšky 5%. Ak si teda havarijné alebo povinné zmluvné poistenie uzatvoríte u nich, určite takýto bonus požadujte.

Spočítať
ceny

Bonus vyplývajúci z platby

Veľmi dobre vie vplývať na zníženie ceny poistenia ako pri PZP, tak aj pri havarijnom poistení, platba vopred. Poisťovne vedia cenu za poistenie skresať aj o priemerne 5%, ak sa rozhodnete, že poistenie zaplatíte na celý rok a nebudete ho platiť po častiach. Ešte výhodnejšie býva uzatvorenie poistenia vozidla online. Poisťovne investovali v posledných rokoch značnú časť kapitálu do informačných technológií a tak sa snažia motivovať ľudí k ich využívaniu. Nebýva to pravidlo, ale často je 10% bonus z ceny poistenia štandardný pri uzatvorené PZP online.

Cena havarijného poistenia môže byť rôzna

„Pri vstupe motorového vozidla do poistenia používame pri určovaní výsledného poistného viac faktorov. Značka, model, typ, cena vozidla a iné na jeden strane, na druhej strane aj vek klienta, jeho škodový priebeh, región, v ktorom sa pohybuje. Mladší vodiči majú v priemere vyššie poistné ako starší a skúsení vodiči,“ vysvetľuje cenotvorbu pri havarijnom poistení Matej Neumann, hovorca Union poisťovne. Pri otázke havarijné poistenie – cena však poisťovne najviac zohľadňujú bezškodový priebeh, kde môže byť finančný bonus 40 až 50%.

Bezškodový priebeh predstavuje obdobie, počas ktorého vodič motorového vozidla nespôsobil žiadnu ň poistnú udalosť. Za bezškodový priebeh je možné si uplatňovať bonus v poisťovni, v ktorej ste poistený, ale aj pri zmene poisťovne. Aj nová poisťovňa si váži zdatného vodiča. V takom prípade môžete získať bonus hneď, aj máte potvrdenie o bezškodovom priebehu. To vám vydá poisťovňa, v ktorej bolo vozidlo poistené v minulosti.

Nefinančné bonusy

Poisťovne okrem finančných bonusov vedia pribaliť aj zaujímavé bonusy, ktoré síce neznamenajú, že zaplatíte menej, ale dostanete niečo navyše. Napríklad pri PZP sa často uplatňujú ako bonusy zvýšené limity krytia, alebo napríklad pripoistenia k PZP zadarmo. Môže ísť napríklad o bonusové poistenie stretu so zverou, čelného skla pneumatík, skrátka o balíčky poistenia, ktoré sú bežne príplatkové. Takéto bonusy zvykne dávať poisťovňa ako novým klientom, tak napríklad aj pri zaujímavých akciách, uzatvorení cez internet, niekedy sa na ne stačí len informovať.

Poisťovne však dávajú bonusy aj za bezpečné jazdu a tým nemyslíme len štandardný bonus za bezškodový priebeh. Poisťovne môžu dať bonus na poistení napríklad ak využívate ich aplikácie. Príkladom môže byť napríklad AXA Drive, ktorá je k dispozícii pre oba operačné systémy a je možné si ju stiahnuť zadarmo v GooglePlay alebo AppStore.

„Aplikácia vznikla primárne ako nástroj prevencie. Je to náš príspevok k priebežnému vzdelávaniu vodičov, ktorému poskytol záštitu BECEP,” hovorí Ján Kusý, riaditeľ predaja neživotného poistenia skupiny AXA na Slovensku a v Českej republike a dodáva: „Je určená pre všetkých vodičov, ktorí chcú jazdiť bezpečne a chcú sa dlhodobo zlepšovať, nielen pre klientov našej poisťovne.“

Aj vďaka využívaniu aplikácie tak vodiči môžu dostať ceny od partnerov, alebo si vyjazdiť zľavu na povinné zmluvné poistenie nad rámec svojho bonusu. Poisťovne chcú teda vodičov v poslednom období motivovať k bezpečnosti na cestách a hravou formou im umožniť získať aj zaujímavé benefity k poisteniu automobilov.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2