Podľa štatistík, ktoré pravidelne uverejňuje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky vyplýva, že na Slovensku bolo v období od 1. januára do 31. decembra 2021 celkovo 16 535 trestných činov, ktoré patria do kategórie majetková kriminalita. Do tejto skupiny spadajú okrem iného aj krádeže motorových vozidiel. Čísla sú síce vysoké, no v porovnaní s rokom 2020 sú trochu nižšie. Štatistiky spred dvoch rokov ukázali počet trestných činov v kategórií majetková kriminalita v hodnote až 18 715.

Počet krádeží motorových vozidiel

Súčasťou kategórie majetková kriminalita sú prečiny, ako napríklad krádež vlámaním, škoda z dôvodu vlámania, prípadne krádež vozidiel. Počet krádeží motorových vozidiel bol v roku 2021 v počte 803, pričom krádeží motorových vecí a súčiastok do áut bolo o niečo viac, presnejšie 1 474.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.



Okrem samotných krádeží je dobré sledovať aj počet objasnení. V roku 2021 sa objasnilo 438 krádeží motorových vozidiel, čo je zhruba 55 %.

Trestných činov v kategórii majetková kriminalita bolo v roku 2020 viac. Kradnutých vozidiel bolo 982, čiže o 179 viac. Objasnených ich bolo len 50 %, čiže o 5 % menej.

Pre zaujímavosť, v roku 2012 bolo na Slovensku odcudzených až 2 546 motorových vozidiel, čo je o 1 743 viac ako v roku 2021. Môžeme teda usúdiť, že kradnutých áut je čoraz menej a čísla sa každým rokom znižujú.

Kde sa najčastejšie kradnú automobily?

Počas roka 2021 sa na Slovensku kradlo najviac v Bratislavskom kraji. Podľa dostupných informácií od Policajného zboru sa v tomto kraji odohralo až 25 % všetkých krádeží. Na druhom mieste sa umiestnil Žilinský kraj a na treťom Nitriansky.

Pozor si dávajte na automobilové súčiastky

Problémom nie je len krádež motorových vozidiel, ale aj ich súčiastok. Za rok 2021 bolo týchto krádeží až 1 474, pričom sa objasnilo len 224 z nich, čiže 15 %. Aj v tomto prípade je na prvom mieste Bratislavský kraj, hneď za ním Košický a trojicu uzatvára Žilinský kraj.

Najlepšie preto spravíte, keď vo vozidle nebudete zbytočne nechávať drahý majetok alebo niečo, o čo rozhodne nechcete prísť. Ani to najlepšie zabezpečené auto nemusí odolať skúseným zlodejom.


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky havarijného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


Aké značky sa kradnú najčastejšie?

Najčastejšie kradnutými značkami na Slovensku sú bezpochyby Volkswagen a Škoda. Dôvodom je najmä to, že ide o populárne a rozšírené autá, ktoré vlastní veľké množstvo Slovákov.

Najmenej kradnutými značkami sú kórejské značky vozidiel, ktoré sa u nás objavujú menej často. Menej sa kradnú takisto značky, ako Volvo, Chrysler, Subaru a Dodge. Problémy nemajú ani majitelia vozidiel, ako Nissan, Toyota, Opel alebo Daewoo.

Vedeli ste, že..

… k najčastejšie kradnutým autám patria značky Škoda Octavia, Volkswagen Golf a Passat, Škoda Karoq, Kodiaq a Rapid?

Pohon dnes už nezaváži

V minulosti patrili medzi často kradnuté autá tie, ktoré mali naftový pohon. Dôvodom bola nízka spotreba, dlhý dojazd a lacné palivo. Dnes je to už minulosť.

Zlodeji sa v súčasnosti nepozerajú na to, či jazdíte na benzín, naftu, alebo čokoľvek iné. Spravidla sa snažia odcudziť vozidlo, ktoré nie je dostatočne zabezpečené, prípadne sa v jeho interiéri nachádza niečo drahé.

Väčší pozor by si však mali dávať vodiči hybridných alebo elektrifikovaných vozidiel, ktoré dnes poskytujú presne tú kombináciu, ktorú poskytovali niekedy vozidlá na naftu. Vyznačujú sa nižšou spotrebou a takisto cenou za náhradné batérie, ktoré stoja niekoľko tisíc eur. Po ukradnutí tak predstavujú výborný diel na predaj za hranicami.

Kradnú sa aj staršie autá

Zaujímavosťou je, že zlodeji nekradnú len nové automobily, ale aj tie staršie. Vysvetlenie môžeme hľadať v tom, že staršie autá sa dajú ukradnúť jednoduchšie. Rolu tu zohráva aj krádež náhradných dielov, ktoré sa už následne veľmi ťažko vypátrajú, či sú kradnuté. Na nové autá je totiž poskytovaná dlhšia servisná záruka, a teda majiteľ nie je odkázaný na náhradné diely z čierneho trhu, prípadne z druhovýroby.

Aké sú dôvody krádeží?

Dôvodov krádeží je niekoľko. Mnohé poisťovne sa zhodujú na tom, že väčšina vyplýva z neopatrnosti vlastníka vozidla. Niektorí zabúdajú autá zamykať, iní v nich nechávajú cenné veci, ktoré si zlodeji všimnú cez okno a zamerajú sa na ne.

Základným pravidlom je preto nelákať pozornosť a nenechávať v aute žiadne cenné veci. Platí to najmä vtedy, ak je vozidlo odstavené pri bytovom dome, priamo na ceste alebo na verejnom priestranstve.

Pomôcť môžu aj dodatočné bezpečnostné opatrenia vo forme rôznych zariadení, ktoré sa delia na mechanické a elektronické, prípadne mechanicko-elektronické. Patrí sem napríklad zámok na volant, kamera, zámok na pedále, kolesá či riadiacu jednotku, imobilizéry, GPS monitory a množstvo ďalšieho.

Do zabezpečenia vozidla preto musíte investovať, no rozhodne sa to oplatí. Môžete si vďaka tomu ochrániť nielen samotné vozidlo, ale aj jeho vybavenie.

Nezabudnite na poistenie

Riešením na krádež môže byť aj kvalitné havarijné poistenie, ktoré vás okrem odcudzenia kryje aj v rôznych iných nepriaznivých situáciách, ako napríklad živel alebo dopravná nehoda. Havarijné poistenie nie je povinné, no rozhodne sa oplatí najmä v situáciách, keď máte novšie auto.

Ku kasku si môžete vybaviť aj výhodné pripoistenia, ktoré dokážu pomôcť pri ďalších problémoch, ako napríklad stret so zverou alebo rozbitie čelného skla. K obľúbeným pripoisteniam patria:

  • pripoistenie stretu so zverou,

  • pripoistenie živelnej udalosti,

  • pripoistenie úrazu vodiča,

  • pripoistenie úrazu posádky,

  • pripoistenie batožiny,

  • pripoistenie výtlku.

 

Samozrejmosťou je aj povinné zmluvné poistenie, bez ktorého nemôžete vozidlo používať. K nemu si môžete dokúpiť viaceré poistenia, ktoré dokážu sčasti nahradiť havarijné poistenie. V prípade nových vozidiel môžete využiť aj tretiu alternatívu, ktorou je poistenie finančnej straty, známe aj pod skratkou GAP.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.