Štatistiky: Kde sa najviac kradne?

Podľa údajov Policajného zboru sa v roku 2018 na Slovensku zistilo 61 392 trestných činov. To je hrozivé číslo, avšak v porovnaní s prechádzajúcim rokom je číslo o 4 823 trestných činov menšie. Okresom s najväčšou kriminalitou bola Bratislava I. Krádeže motorových vozidiel boli pritom boli 14. najčastejšie páchaným trestným činom.

Spočítať
ceny

Kde sa najčastejšie kradnú automobily?

Počas roka 2019 boli krádeže motorových vozidiel boli 14. najčastejšie páchaným trestným činom. Čo je dosť na to, aby sme s o svoje auto zaujímali a ochránili ho napríklad aj havarijným poistením, ktoré je práve vhodné pre tieto situácie. Dokáže totiž pri krádeži vodičovi umožniť kúpiť si nový automobil. Podľa policajnej štatistiky sa najviac sa kradli autá na území Bratislavského kraja, najmenej krádeží vozidiel sa odohralo v Banskobystrickom kraji. Medzi najviac kradnuté autá patria podľa polície značky Škoda a Volkswagen.

Na fingované krádeže pozor

K trestným činom možno zaradiť aj fingované krádeže automobilov, s cieľom získať krytie z havarijného poistenia. Krádeže sa realizujú s cieľom získania finančných prostriedkov z poistných plnení a človek vystavuje riziku odňatia slobody. V prípade odhalenia nielenže nedostanete finančné plnenie, môže ho čakať aj nemilé prekvapenie v podobe pobytu za mrežami. Páchateľovi hrozí podľa trestného zákona za trestný čin poisťovacieho podvodu v závislosti od závažnosti odňatie slobody na 1 až 15 rokov. Tak isto sa čoraz viac páchateľov poisťovniam darí odhaliť. Každú udalosť detailne preverujú a kontrolujú, či výpovede súhlasia so skutočným rozsahom škody. Odhaliť poistný podvod je dnes vďaka technologickému pokroku ľahšie. Aj preto sa úspešnosť odhalení neustále zvyšuje. Preto opatrne s pokusom prilepšiť si fingovanou krádežou.

Aká je situácia v Európe?

Nelichotivá. Je veľká pravdepodobnosť, že vám auto ukradnú nielen spred paneláku, ale aj v zahraničí. Ak keďže aj vozidlá sa riadia pravidlom trhovej ekonomiky, medzi obľúbenými modelmi zlodejov sú značky a modely, ktoré sú u nás najviac rozšírené.

Asociácia nemeckých poisťovní GDV vypracovala štatistiku pravdepodobnosti krádeže, ktorá na základe svojich zistení zostavila rebríček najkradnutejších vozidiel. Najohrozenejším druhom áut dneška, atraktívne SUV a Crossovery.

Podľa Asociácie nemeckých poisťovní GDV najväčšie riziko znášajú majitelia vozidiel prémiových značiek s naftovým motorom vyššej kubatúry, ktoré sú stále veľmi žiadané. Takže najkradnutejšia je Toyota Landcruiser 3,0 TD nasledovaná BMW X5 1. generácie a Audi Q7 4,2 TDI. Nemecké automobilky reprezentuje najvyšším počtom priečok v tabuľke automobilka BMW, ktorej modely X5 a X6 sú na čiernom najžiadanejšie. Do prvej tridsiatky sa však okrem prémiových kúskov dostávajú aj výnimky ako Honda Accord 2,4i, Toyota GT86, Mazda CX-3 a samozrejme aj exotiky Porsche, Jaguar či Lexus.

Výsledky tejto štatistiky dokazujú, že krádeži sa nemusí vyhnúť ani majiteľ auta s neeurópskym pôvodom, páchatelia totiž hľadajú rovnaké auto po akom ste túžili vy keď ste ho kupovali.

Kradnú sa aj staršie autá

Zaujímavosťou je, že sa nekradnú len nové automobily. Napríklad v roku 2017 sa na Slovensku najviac kradli autá staršie než 10 rokov. Vysvetlenie môžeme hľadať v tom, že sa staršie autá dajú ukradnúť jednoduchšie. Navyše tu zohráva rolu aj krádež na náhradné diely a tie sa už následne veľmi ťažko vypátrajú, či sú kradnuté. Tak isto na nové autá je poskytovaná dlhšia servisná záruka, a teda majiteľ nie je odkázaný na náhradné diely z čierneho trhu, prípadne z druhovýroby.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3

Výhody portálu

  • Okamžitá platnosť poistenia
  • Aktuálne sadzby
  • Ponuky poisťovní
  • Možnosť online platby
  • Bez nutnosti podpisovať papierový návrh zmluvy
  • Akceptovanie návrhu zmluvy zaplatením