Ceny áut

Nové auto starne najrýchlejšie

Nové auto stráca až štvrtinu hodnoty už v momente odchodu z autopredajne. Najviac však stráca na cene počas prvých dvoch rokov. Po piatich rokoch už takéto vozidlo považujeme za staršie auto, ktorého hodnota môže v niektorých prípadoch klesnúť i na 25 percent.
Samozrejme to závisí od stavu najazdených kilometrov, značky, modelu, výbavy a technického stavu. Pri luxusnej triede, vyššej strednej a strednej triede automobilov je táto hodnota vyššia o 10 až 20 percent v závislosti od modelu.

Už pri kúpe vozidla je preto vhodné uvažovať o tom, za akú cenu ho bude možné neskôr predať. Pri tom netreba zabúdať ani na výdavky spojené s poistením auta, či už ide o PZP alebo havarijné poistenie. Platba za poistenie poväčšine zohráva dôležitú úlohu počas obdobia, kým máme auto vo vlastníctve. Pri havarijnom poistení závisí cena za poistku predovšetkým od ocenenia auta.

Niekedy môže cena lepšie vybaveného auta klesnúť menej než pri lacnejšom variante. Nové autá sa obvykle predávajú po 2–3 rokoch hlavne u majiteľov, ktorí ich intenzívnejšie používajú a sú za ten čas schopní najazdiť aj 150-tisíc kilometrov. Druhá vlna predaja je vo veku päť až sedem rokov.

Zachovanie ceny auta

Cena auta klesne asi o polovicu každé 4 roky pri najazdení asi 30 tisíc kilometrov ročne a po piatich rokoch má auto hodnotu približne 40 percent z pôvodného cenníka. Kúpiť si nové auto a o dva-tri roky ho predať s minimálnou stratou je preto takmer nemožné. Na zachovanie hodnoty vozidla má vplyv model vozidla, rok výroby, značka, počet najazdených kilometrov, farba, výbava a najmä poruchovosť vozidla. Menej poruchové vozidlá a kvalitne vyhotovené vozidlá luxusnej, stredne vyššej a strednej triedy , si vo všeobecnosti uchovávajú vysokú hodnotu. Naopak, rýchlo padá cena často poruchových vozidiel s nadpriemerným množstvom najazdených kilometrov a v neobľúbenej far­be.

Avšak ceny ojazdených áut klesajú výrazne pomalšie než ceny nových áut. Samozrejme aj toto sa líši pri rôznych modeloch a variantoch automobilov. Napríklad luxusná trieda automobilov po prvom roku prevádzky stratí až tretinu svojej ceny. Pri vozidlách strednej a nižšej triedy však takýto prudký pokles ceny nebýva.

Ktoré autá si držia cenu

Najlepšie si držia cenu modely vozidiel ako napríklad Škoda Fabia a Octavia, Renault Clio, Thalia, Megane, Suzuki SX4 a Ignis, Ford Fiesta, Focus, Mondeo alebo VW Polo, Golf a Passat, skrátka vozidla, pri ktorých dopyt na trhu prevyšuje ponuku. Automobily s nízkym počtom najazdených kilometrov, dobrou výbavou, zaujímavou farbou alebo populárnym motorom si vo všeobecnosti držia dobrú cenu.

Naopak hodnotu rýchlo strácajú nepopulárne vozidlá ako napríklad Sab, SsangYong, Lancia alebo Jaguar, prípadne vozidlá, ktorých je na trhu veľa. Do tejto kategórie tiež patria vozidlá dovezené z Ameriky s veľkým obsahom motora. Cenu držia lepšie vozidlá s doložiteľnou servisnou knižkou, ktoré boli zakúpené ako nové na Slovensku, prípadne sú po prvom alebo druhom majiteľovi.

Predajná cena auta

K tomu, aby sa auto rýchlo predalo, je potrebné, aby bolo auto niečím zaujímavé, či už je to predajná cena alebo parametre vozidla. Nie každý Jaguár sa ťažko predáva, a naopak, nie každá Octavia sa predá dobre. Vo všeobecnosti si veľmi dobre držia cenu Japonské vozidlá, pretože sa považujú za veľmi spoľahlivé. Francúzske a talianske autá si pokazili svoju povesť práve pri kvalite, a preto ich trhová cena klesá najrýchlejšie. Naopak Nemecké autá, ktoré sú kvalitné a je po nich dopyt, si držia cenu štandardne.

Pokiaľ plánujete kúpu alebo predaj ojazdeného auta, je dobré sa v cenách orientovať, prípadne zájsť do niekoľkých autobazárov a nechať si auto oceniť. Ceny ojazdeného vozidla si taktiež môžete porovnať aj na webových stránkach, prípadne sa obrátiť na odborníkov, ktorých služby sú však na rozdiel od autobazára spoplatnené.

Vozidlá, ktoré si držia cenu

 • Škoda Fabia a Octavia
 • Suzuki Ignis a SX4
 • Renault Clio, Thalia a Megane
 • Ford Fiesta, Focus, Mondeo
 • VW Polo, Golf a Passat

Modely áut strácajúcich na cene

 • Dacia – Logan
 • Alfa Romeo 166 169
 • Lancia – všetky typy
 • Fiat – Sedici
 • Luxusné vozidlá triedy A8, BMW 7, Mercedes

Predaj auta

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť pri predaji vozidla:

 • Treba sa vyhnúť dopravnej nehode – vážnejšie poškodenie výrazne znižuje hodnotu auta
 • Vhodné je dodržať pravidelný servis aj po ukončení záruky
 • Auto od súkromnej osoby má vyššiu hodnotu ako firemné, na ktorom sa pravdepodobne vozí viac ľudí
 • Rôzne anomálie v rámci bežného priemeru znižujú hodnotu vozidla

Čo treba vedieť o zostatkovej hodnote:

 • Cenu si skôr udrží vozidlo s dieslom ako s benzínom, skôr kombi ako sedan, skôr manuál ako automat, skôr auto s klímou ako bez nej
 • Na cenu môže pozitívne vplývať aj predĺžená záruka alebo reputácia značky/modelu ako kvalitného a spoľahlivého auta
 • Cena nadštandardnej výbavy klesá oveľa rýchlejšie ako cena auta
 • Najlepšie si udržujú cenu tie nové autá, ktoré sa najlepšie predávajú, pretože je o ne dopyt
 • Ak by ste si napríklad kúpili výbavu navyše za 10 000,– eur (navigácia, strešné okno atď.), po roku má výbava hodnotu už iba 5000,– eur
 • Najvyššia strata hodnoty auta je v prvom roku
 • Výhodné je kúpiť si ročné auto do 30 000 kilometrov, ktoré je ešte aspoň rok v záruke a má za sebou najväčší prepad ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3