Dieťa v aute: vyvarujte sa týchto chýb

Možno idete na dlhšiu dovolenku, alebo len tak po Slovensku s deckami za zábavou. Pri cestovaní autom však platia pre deti špecifiká. Nie sú to len menší dospelí. Navyše vzhľad na súčasné právne normy je potrebné deti prepravovať v autosedačke. Ale to nie je jediná povinnosť, ktorú by mali rodiča v prípade cesty autom s deťmi splniť.

Spočítať
ceny

V autosedačke do 12 rokov

Kedysi sa decká natlačili do auta aj s rodinou a išlo sa na výlet. Nuž, v súčasnej dobe musí mať každé dieťa do 12 rokov vlastnú autosedačku. Takže zabudnite na cestovanie detí na kolenách rodičov. Autosedačka musí byť certifikovaná a menšie deti by mali byť otočené chrbtom k smeru jazdy. Je to z toho dôvodu, že hlavu ešte neudržia a tak by mohlo prísť pri brzdení k zraneniu krčnej chrbtice. Na Slovensku aj vo väčšine krajín je dovolené, aby dieťa sedelo v autosedačke v smere jazdy približne od váhy 9 kilogramov. Vtedy by mali byť už svaly dostatočne pevné, aby dokázali ustáť napríklad aj menšiu kolíziu. Nezabudnite však, že ak by prišlo aj k čo i len malému zraneniu dieťaťa počas nehody, je potrebné volať políciu. Inak vám napríklad nemusí poisťovňa uhradiť škody na zdraví z PZP.

Budete potrebovať viac autosedačiek

Staršia generácia si ešte aj dnes môže spomínať na to, ako deká pozorovali svet spoza okna auta, ležali počas cesty na zadnom sedadle. A jediným obmedzením bolo, že do 160 centimetrov nemôžu jazdiť vpredu. Teraz je situácia iná a budete potrebovať kým dieťa nevyrastie nie jednu, ale niekoľko autosedačiek.

Kategória 0 je určená pre deti do jedného roku a s hmotnosťou do 10 kg. 

Pre deti do 2 rokov a do hmotnosti 13 kg sú určené autosedačky kategórie 0+. 

Pre deti od deviatich mesiacov do 4 rokov a s hmotnosťou 9 až 18 kg sa odporúčajú autosedačky z kategórie I. Inštalujú sa v smere jazdy. 

Kategória II je určená pre deti od 3 do 6 rokov s hmotnosťou od 15 do 25 kg.

Kategória III pre deti od 5 do 12 rokov s hmotnosťou od 22 do 36 kg. 

V tomto prípade je nutné myslieť na správnu veľkosť sedačky a nešetriť na nej s tým, že dieťa ešte v menšej vydrží. Nie nevydrží, ale aj veľká autosedačka sú nebezpečné pri kolízii, navyše dieťaťu sa v nej deformuje chrbtica.

Pozor na pitný režim

Ak cestujete s dieťaťom, je nutné skrátiť dĺžky jázd bez prestávky. Ideálne je robiť prestávku nie každé dve hodiny, ale každú hodinu aj na 15 minút. Pravda je taká, že sa tým cesta predĺži, ale dieťa bude spokojné a bude mať aj dostatok vody. Nie je nič horšie, ak dieťaťu počas cestovania nedávate dostatok vody. Pretože v aute je vždy suchý vzduch. Či už v lete z horúčavy alebo z klimatizácie a v zime z kúrenia. Ak zastavíte každú hodinu, môžete dieťaťu dávať aj dostatok vody. V opačnom prípade bude mrzuté, môže zoslabnúť a stať sa náchylné aj na ochorenia. Čo rozhodne nie je príjemné, ak vám dieťa už prvé dni dovolenky ostane s horúčkou.

Dostatok hračiek

Nezabudnite na to, že deti veľmi rýchlo strácajú pozornosť a bude potrebné ich počas jazdy zaujať. Pretože nie je nič horšie, ak vodičovi za chrbtom plače malé dieťa. Alebo nebodaj musí naň sám dozerať. Vtedy aj zvýšené riziko nehody. Navyše ak sa také niečo stane mimo územia Slovenskej republiky, je nutné mať poistenie auta a hlavne havarijné poistenie platné aj na území cudzieho štátu. Poisťovne každoročne varujú pred nehodami, ktoré spôsobia nepozorní vodiči len preto, že ich rozptyľovali deti, čí ohrozili seba aj ich. Je vždy preto lepšie, ak má dieťa v aute samostatný dozor a cesty medzi prestávkami sú vyplnené dobrou zábavkou a hračkami.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3

Výhody portálu

  • Okamžitá platnosť poistenia
  • Aktuálne sadzby
  • Ponuky poisťovní
  • Možnosť online platby
  • Bez nutnosti podpisovať papierový návrh zmluvy
  • Akceptovanie návrhu zmluvy zaplatením