Chystáte sa na dlhšiu dovolenku autom alebo len tak po Slovensku s vašimi ratolesťami za zábavou? Pri cestovaní autom však platia pre deti určité špecifiká. Viete, ako správne v aute prepravovať deti? Občas sa nevedomky dopúšťame mnohých chýb. V prípade cesty autom s deťmi je potrebné myslieť aj na iné povinnosti. Čomu sa teda treba vyvarovať a na čo dávať pozor?

Uzavrieť cestovné poistenie pre dieťa

  • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady


  • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu


  • Za pár centov na deň


Bez autosedačky ani na krok

Ste pobalení a chystáte sa vycestovať? Predtým však skontrolujte stav detskej autosedačky, ktorá musí byť správne nainštalovaná a uchytená. Umiestnite autosedačku na najbezpečnejšie miesto v aute, a to vzadu vpravo – za spolujazdcom. Vpredu na mieste spolujazdca by malo dieťatko sedieť len vtedy, ak je to nevyhnutné, pričom je nutné deaktivovať airbag. Najmenšie bábätká majú špeciálne autosedačky, tzv. „vajíčka“, ktoré sa umiestňujú na zadnom sedadle v protismere jazdy. Ide o autosedačky, ktoré kopírujú zaguľatenie chrbátika a sú určené pre detičky, ktoré ešte nevedia samé sedieť, spravidla sa v nich prepravujú bábätká do jedného roka. Pri autosedačkách sa u nás rozlišujú dve kategórie hmotnosti – do 10 a 13 kilogramov. Pre staršie deti sú tu spomínané autosedačky, ktoré sa umiestňujú v smere jazdy. Prevážajú sa v nich deti do štyroch rokov. Povinné sú pre deti nižšie ako 150 cm. Pre väčšie deti využite podsedáky a pripútajte ich bezpečnostným pásom. Dieťa môže sedieť v aute na sedadle spolujazdca bez autosedačky či podsedáku, ak je vyššie než 150 centimetrov.

Budete potrebovať viac autosedačiek

Pri cestovaní budete potrebovať kým dieťa nevyrastie nie jednu, ale niekoľko autosedačiek.

  • Kategória 0 je určená pre deti do jedného roku a s hmotnosťou do 10 kg. 

  • Pre deti do 2 rokov a do hmotnosti 13 kg sú určené autosedačky kategórie 0+.

  • Pre deti od deviatich mesiacov do 4 rokov a s hmotnosťou 9 až 18 kg sa odporúčajú autosedačky z kategórie I. Inštalujú sa v smere jazdy. 

  • Kategória II je určená pre deti od 3 do 6 rokov s hmotnosťou od 15 do 25 kg.

  • Kategória III pre deti od 5 do 12 rokov s hmotnosťou od 22 do 36 kg.

Je nutné myslieť na správnu veľkosť sedačky a nešetriť na nej s tým, že dieťa ešte v menšej vydrží. Dbajte predovšetkým na to, aby autosedačka bola pohodlná, dieťatko neotláčala, mala jednoduchú manipuláciu a mobilitu, päťbodový bezpečnostný pás a možnosti polohovania.

Pozor na pitný režim

Ak cestujete s dieťaťom, je nutné spraviť si viacero prestávok, napríklad nie každé dve hodiny, ale v pravidelnom intervale, aj na 15 minút. Dieťa bude spokojné a bude mať nielen dostatok vody, ale i potrebného jedla. Jedlo alebo pitie v aute často znižuje plač a nepokoj. Nie je nič horšie, ak dieťaťu počas cestovania nedávate dostatok vody. V aute je vždy suchý vzduch, v lete z horúčavy alebo z klímy, či v zime z kúrenia. Ak budete zastavovať pravidelne, môžete dieťaťu dávať dostatok vody. V opačnom prípade bude mrzuté, môže zoslabnúť a byť náchylné aj na ochorenia. Čo rozhodne nie je príjemné, ak vám dieťa už prvé dni dovolenky ostane s horúčkou. Veľký pozor si dávajte na podávanie tekutín či jedla v aute počas jazdy. Seďte vždy vedľa dieťatka, pretože sa môžu vyskytnúť rôzne nepríjemnosti, napríklad sa môže dusiť. Preto vopred zastavte na bezpečnom mieste.

Dostatok hračiek

Nezabudnite na to, že deti veľmi rýchlo strácajú pozornosť a bude potrebné ich počas jazdy zaujať. Pretože nie je nič horšie, ak vodičovi za chrbtom plače malé dieťa alebo nebodaj musí naň sám dozerať. Aby vaše cestovanie príjemne ubiehalo, nepodceňte prípravu hračiek, hier či inej zábavy pre vaše malé ratolesti. Pribaľte na cestu CD alebo USB s pesničkami, tablet alebo prenosný dvd prehrávač na sledovanie rozprávok. Dieťa rozptýlite tiež tým, že sa s nimi budete viac rozprávať.

Cestujte naplno

Cestovné poistenie pre celú rodinu

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Buďte pripravení na každú jednu situáciu. Nemáte cestovné poistenie? Neváhajte a rýchlo si ho uzatvorte cez našu online kalkulačku pre celú rodinu.