Cestovné poistenie do Švédska

Vaša predstava o dovolenke síce môže byť pokojná a pohodová, ale cestovné poistenie by ste si rozhodne mali uzatvoriť aj pred odchodom do Švédska.


Švédsko je severský štát ležiaci na Škandinávskom polostrove a jeho najbližšími susedmi sú Nórsko na západe a Fínsko na východe. Jeho brehy omýva chladné Baltské more. Na juhu ho spojuje most-tunel s ďalším severským štátom Dánskom. Švédsko je dokonca tretia najväčšia európska krajina, ale hustota obyvateľov je vzhľadom k prírodným pamiatkam veľmi nízka. Najvyšší počet ľudí žije v južnej polovici krajiny, zostatok je tvorený horskými masívmi a pokrytý lesmi.


Dôležité informácie pred cestou

Švédsko je rovnako ako Slovenská republika súčasťou EÚ a tak si na ceste vystačíte len s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Nie je potreba dokladať účel pobytu, spiatočný lístok alebo výpis z účtu s dostatkom financií. Pri jazde autom je vhodné mať medzinárodný vodičský preukaz. Očkovanie nie je povinné, odporúča sa len očkovanie proti kliešťovej encefalitíde a besnote.

Prírodné krásy a zaujímavosti

Švédsko je krásna severská krajina, kde nájdete moderné rozvinuté metropole s bohatým spoločenským životom na jednej strane a neskrotnú a drsnú prírodu v podobe škandinávskych lesov, plání a horských masívov na strane druhej. Veľkú časť pokrývajú lesy a na západe sa rozkladajú Škandinávske hory.

Na svoje si tak prídu milovníci hôr, ale aj tí, ktoré si radi užívajú mestského života. Najvhodnejšou dobou na návštevu sú letné mesiace, kedy v Švédsku panujú najpriaznivejšie podmienky. Nezabudnite, že sa Švédsko nachádza na severe a je tam teda ďaleko chladnejšie počasie na aké sme zvyknutí. Do úvahy je potreba vziať tiež obdobie polárnej noci a dňa.

Ak máte radi históriu, potom si určite obľúbite múzea a skanzeny, ktoré zachycujú najrôznejšie historické doby. Medzi najviac navštevované patria Vasamuseet, Vin a Sprithistoriska Museet v Štokholme.

Švédsko je plné národných parkov, ktorých je celkom 28. K tým najvýznamnejším patria Sarek, Muddus, Padjelanta a Stroa Sjofallet, ktoré sa nachádzajú v severnej časti krajiny. Všetky sú súčasťou zoznamu UNESCO.


Prečo cestovné poistenie do Švédska?

Cestovné poistenie je veľmi dôležité, nech už cestujete kamkoľvek, teda aj do Švédska. Dôvodom sú veľmi vysoké náklady na liečbu v zahraničí. Už len samotný úraz či choroba sú veľmi nepríjemnou udalosťou a finančné náklady sa pohybujú v státisícoch. Napríklad mozgová príhoda v USA stojí 50 000 eur, zlomenina nôh s nutnou operáciou v rovnakej zemi skoro 20 000 eur. Aj menšie zákroky sa pohybujú v tisícoch a to i v krajinách Európskej únie.

Pritom vás ale cestovné poistenie vyjde len na pár desiatok eur závislosti od dĺžky  miesta pobytu. Pokiaľ cestujete často, vyplatí sa vám ročné cestovné poistenie, nehovoriac, ak máte radi športové alebo dokonca adrenalínové dovolenky. Potom je vhodne zvolené cestovné poistenie nutnosťou.

Zhrňme si hlavné výhody cestovného poistenia do zahraničia do niekoľkých bodov:

  • finančné zaistenie až do výšky poistného limitu v prípade náhleho ochorenia či úrazu,

  • asistenčné služby, ktoré vám kedykoľvek pomôžu so sprostredkovaním pomoci alebo   vám poradia ako sa zachovať,

  • možnosť ďalších pripoistení.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny.


Cestovné poistenie a COVID - 19

Pri uzatváraní cestovného poistenia je dôležité myslieť na súčasnú situáciu spojenú s ochorením COVID-19. Okrem podmienok v našej krajine je potrebné naštudovať si všetky informácie aj o podmienkach na mieste, kam cestujete.


Mnohé poisťovne majú v rámci cestovného poistenia aj krytie COVID-19. V niektorých prípadoch to platí dokonca aj vtedy, keď cestujete do rizikovej krajiny. Poistenie s krytím COVID-19 aj do rizikovej krajiny si u nás môžete pohodlne uzavrieť.