Cestovné poistenie na Maltu

Vaša predstava o dovolenke síce môže byť pokojná a pohodová, ale cestovné poistenie by ste si rozhodne mali uzatvoriť aj pred odchodom na Maltu.


Maltská republika sa nachádza v Stredozemnom mori a jedná sa o vyspelú ostrovnú krajinu s veľmi hustým osídlením. Malta je od roku 2004 členom Európskej únie s veľmi strategickou polohou, ktorá bola dôležitá i v minulosti. Ako významný obchodný uzol sa ju v minulosti snažili ovládnuť Feničania, Kartágo, Rimania, Byzantská ríša, ale aj Francúzi a Spojené kráľovstvo v novodobej histórii. Skutočnú nezávislosť získala až v roku 1964.

Dôležité informácie pred cestou

Malta je rovnako ako Slovenská republika členom EÚ a preto vám k návšteve tejto krásnej ostrovnej krajiny bude stačiť platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Pred návštevou je však vhodné si aktuálne informácie overiť z dôvodu prípadných zmien. Očkovanie nie je povinné.

Prírodné krásy a zaujímavosti

Vďaka svojej polohe tvorila a stále tvorí Marta „most“ medzi Európou a Afrikou, čo je zrejmé i na miestnej kultúre, ktorá je prepojením obidvoch kultúr, o čom svedčia rozmanité pamätihodnosti, ktoré pamätajú viacej či menej slávne doby ostrova. Nielen pamiatky, ale tiež slnečné a teplé podnebie, výborná kuchyňa a bohatý kultúrny život lákajú turistov z rôznych kútov sveta k návšteve.


Maltu tvoria tri obývané ostrovy, Malta, Gozo a Comino, z ktorých najväčší je práve Malta. Na ostrovoch nájdete pieskové i kamenisté pláže a na svoje si vďaka bohatému podmorskému životu prídu potápači. Na ostrove Malta sa nachádza tiež hlavné mesto Valletta, ktoré je obohnané zachovalými hradbami. Nachádza sa tu pevnosť St. Elmo, ktorá pamätá krvavé nájazdy osmanských vojsk. Samozrejme je tu aj množstvo reštaurácií, barov, obchodov i obchodíkov.

Turisticky obľúbená sú letoviská St. Julian´s a Sliema, ktoré ležia neďaleko hlavného mesta, kde na návštevníkov čakajú luxusné hotely a zábavný nočný život. Menší ostrov Gozo je rajom potápačov a dovolenka je tu výraznejšie pokojnejšia ako na Malte. Nachádzajú sa tu krásne pieskové pláže, zvlnená a zelenšia krajina a navyše sa hovorí, že práve na tomto ostrove bájny Odyseus prežil sedem rokov s nymfou Kalypsó.

Prečo cestovné poistenie na Maltu?

Cestovné poistenie je veľmi dôležité, nech už cestujete kamkoľvek, teda aj na Maltu. Dôvodom sú veľmi vysoké náklady na liečbu v zahraničí. Už len samotný úraz či choroba sú veľmi nepríjemnou udalosťou a finančné náklady sa pohybujú v státisícoch. Napríklad mozgová príhoda v USA stojí 50 000 eur, zlomenina nôh s nutnou operáciou v rovnakej zemi viac ako 20 000 eur. Aj menšie zákroky sa pohybujú v desiatkach tisícoch a to i v krajinách Európskej únie.

Pritom vás ale cestovné poistenie vyjde len na pár desiatok eur v závislosti od dĺžky  miesta pobytu. Pokiaľ cestujete často, vyplatí sa vám ročné cestovné poistenie, nehovoriac, ak máte radi športové alebo dokonca adrenalínové dovolenky. Potom je vhodne zvolené cestovné poistenie nutnosťou.

Zhrňme si hlavné výhody cestovného poistenia do niekoľkých bodov:

  • finančné zaistenie až do výšky poistného limitu v prípade náhleho ochorenia či úrazu,

  • asistenčné služby, ktoré vám kedykoľvek pomôžu so sprostredkovaním pomoci alebo   vám poradia ako sa zachovať,

  • možnosť ďalších pripoistení.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny.


Cestovné poistenie a COVID - 19

Pri uzatváraní cestovného poistenia je dôležité myslieť na súčasnú situáciu spojenú s ochorením COVID-19. Okrem podmienok v našej krajine je potrebné naštudovať si všetky informácie aj o podmienkach na mieste, kam cestujete.


Mnohé poisťovne majú v rámci cestovného poistenia aj krytie COVID-19. V niektorých prípadoch to platí dokonca aj vtedy, keď cestujete do rizikovej krajiny. Poistenie s krytím COVID-19 aj do rizikovej krajiny si u nás môžete pohodlne uzavrieť.