Cestovné poistenie na Haiti

Vaša predstava o dovolenke síce môže byť pokojná a pohodová, ale cestovné poistenie by ste si rozhodne mali uzatvoriť aj pred odchodom na Haiti.


Haiti, krajina tanca, hudby, výbornej kuchyne a krásnej prírody. Tento štát sa nachádza cca na tretine západnej časti ostrova Hispaniola ležiacom v Karibskom mori, ktorý je súčasťou súostrovia Veľké Antily. Ich susedmi sú Kuba a Portoriko. Najdlhšiu suchozemskú hranicu má Haiti s Dominikánskou republikou a jej dĺžka je 360 km.

Prírodné krásy a zaujímavosti

Haiti je bohužiaľ najchudobnejším štátom v oblasti severnej a južnej Ameriky, ktorý bol naviac v roku 2010 postihnutý ničivým zemetrasením. Z hľadiska kultúry a turistiky sa však jedná o bohatú krajinu, ktorá je vhodná najmä pre cestovateľov, ktorí radi poznávajú originálne kultúry. Haiti je predovšetkým hornatá krajina, hory zaberajú 60 % povrchu a najvyšším vrcholom je Pic de la Selle vo výške 2 674 m.n.m. Medzi jednotlivými pohoriami leží úrodné údolie i suché a menej úrodné miesta.

Medzi miesta, ktoré by vám pri návšteve Haiti nemala rozhodne uniknúť, je rušné hlavné mesto Port-au-Prince, bývalý prístav a mesto s bohatým kultúrnym životom Jacmel, druhé najväčšie mesto Cap Haitien s malebnými morskými scenériami, najznámejší národný park Parc National Macay s dažďovými pralesmi a najvyšší vrcholom Haiti a tiež Plaine du Cul de Sac, úrodná plošina, kde sa nachádza najväčší trh dobytka či miesto, kde žijú plemeniaci, ibisy a iné vzácne druhy vtákov.

Dôležité informácie pred cestou

Ak je pobyt kratší ako 90 dní, nepotrebujú cestovatelia dopredu vystavené vízum. To býva turistom vystavené priamo na mieste a dokonca zadarmo. Iba pri odjazde musí cestovateľ uhradiť daň vo výške 30 dolárov. Na čo sa ale cestovateľ musí pripraviť, sú časté kontroly batožiny po prílete, dôvodom je pašovanie drog. Vývoz nie je nijako obmedzený. Očkovanie nie je povinné, no odporúča sa očkovanie proti žltačke typu A a B, brušnému týfusu a tiež tetanu, prípadne i proti besnote, menšie riziko hrozí aj v prípade malárie.


O cestovnom poistení na Haiti

Haiti je určite krásnym miestom na prežitie dovolenky. Pri príprave však nezabudnite tiež na uzavretie cestovného poistenia, s ktorým sa budete cítiť bezpečnejšie a v prípade nečakaných udalostí sa nemusíte obávať starostí a hlavne finančných problémov s tým spojených.

V základnom balíčku vám cestovné poistenie poskytne finančné zaistenie pre prípady:

  • náhleho ochorenia,

  • úrazu,

  • úmrtia.


Keď dôjde k nešťastnej udalosti, poisťovňa uhradí za poisteného nevyhnutné náklady na liečbu vrátane všetkých postupov, ktoré s liečbou súvisia a to do výšky poistného limitu, ktorý si poistený zjednal. Poisťovne obvykle ponúkajú niekoľko variant cestovného poistenia.

Základný balíček je samozrejme možné rozšíriť o ďalšie pripoistenia, ktorými sú najčastejšie: úrazové pripoistenie, pripoistenie straty, poškodenia či zničenia batožín, pripoistenie zodpovednosti, pripoistenie storna zájazdu, pripoistenie storna zájazdu.

Výhody cestovného poistenia

  • silného finančného partnera v prípade núdze,

  • úhradu nákladov za liečbu až do výšky poistného limitu,

  • asistenčné služby,

  • širokú ponuku pripoistení.

Prečo cestovné poistenie na Haiti?

Neuvažujte o tom, či si cestovné poistenie uzavrieť alebo nie, premýšľajte iba nad tým, aké cestovné poistenie uzavriete. Myšlienky typu „nám sa nič nemôže stať“ hoďte za hlavu a buďte pripravení na každú situáciu, aj tú nepríjemnú.

Dovolenka naHaiti nie je lacnou záležitosťou, ale cestovné poistenie áno. Pár dní dovolenky vás vyjde na pár desiatok eur, pričom získate kvalitnú poistnú ochranu, nech sa prihodí čokoľvek. Verte, že náklady na liečbu úrazu či choroby prídu v zahraničí na desiatky až stovky tisíc eur. Okrem toho môžete na dovolenke využiť asistenčné služby, ktoré vám poradia alebo pomôžu nájsť zodpovedajúcu pomoc a ušetria vám tým tak veľa starostí.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny.


Cestovné poistenie a COVID - 19

Pri uzatváraní cestovného poistenia je dôležité myslieť na súčasnú situáciu spojenú s ochorením COVID-19. Okrem podmienok v našej krajine je potrebné naštudovať si všetky informácie aj o podmienkach na mieste, kam cestujete.


Mnohé poisťovne majú v rámci cestovného poistenia aj krytie COVID-19. V niektorých prípadoch to platí dokonca aj vtedy, keď cestujete do rizikovej krajiny. Poistenie s krytím COVID-19 aj do rizikovej krajiny si u nás môžete pohodlne uzavrieť.