Cestovné poistenie do Bieloruska

Cestovné poistenie Vás vyjde na pár sto korún a pritom Vám poskytne finančnú istotu pre nečakané prípady ako sú choroba alebo úraz. Vyberať nemusíte len podľa ceny. Dôležité je i to, čo je v konkrétnom produkte zahrnuté za služby, aké všetky typy zákrokov sú z poistenia hradené, s akými limitmi plnenia, prípadne s akou spoluúčasťou. K základnému balíčku si môžete k väčšine produktov zjednať tiež ďalšie pripoistenie. Medzi najviac využívané patria pripoistenie úrazu, pripoistenie straty batožiny, pripoistenie zodpovednosti alebo pripoistenie storna zájazdu.

Spočítať
ceny

Vízová povinnosť

Pre občanov EÚ platí pri cestách do Republiky Bielarus vízová povinnosť.  Občania SR môžu o bieloruské víza požiadať na Veľvyslanectve Republiky Bielorus v Bratislave. Na webe veľvyslanectva nájdete tiež detailné informácie o získaní bieloruského víza. Vízum je možné získať i po prílete na letisko v Minsku. V tom prípade je ale nutné aspoň tri pracovné dni dopredu doručiť na letisko v Minsku podporné doklady pre získanie víza (pozvanie bieloruskej strany).


Bielorusko

Bieloruská republika je vnútrozemský štát východnej Európy. Hraničí s Poľskom, Litvou, Lotyšskom, Ruskom a Ukrajinou. Hlavným mestom Bieloruskej republiky je Minsk. Krajina má necelých 10 miliónov obyvateľov, 81,2 % obyvateľov tvoria Bielorusi. Najpoužívanejším jazykom je v súčasnosti ruština, ktorá má rovnako ako bieloruština úradný status. Menou je bieloruský rubeľ.

Bielorusko sa stalo nezávislé po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991. Zahranično-politicky je však i v súčasnosti silne orientované na Rusko. Už cez 20 rokov (od roku 1994) je prezidentom Bieloruska Alexander Lukašenko, ktorý je západnými krajinami kritizovaný za nedemokratické postupy. Vďaka jeho vláde sa Bielorusko dostáva do stále väčšej hospodársko-politickej izolácie.  Režim uplatňuje politiku "tržného socializmu". Bielorusko je jediným štátom v Európe, ktorý v praxi vykonáva trest smrti. V Bielorusku žije vysoký podiel ateistov. Z veriacich sa zhruba 60 % hlási k pravosláviu.


Bieloruština verzus ruština

Prakticky už od doby cárskeho Ruska dochádza k rusifikácii  Bieloruska. Bieloruština je vystavená dlhodobému útlaku v prospech ruštiny. V tomto trende pokračuje i súčasná bieloruská vláda.


Priemyslovo-poľnohospodárský štát

Bielorusko je priemyslovo-poľnohospodárský štát. Väčšina obyvateľov tak pracuje buď v strojárenstve, ťažbe, textilnom, potravinárskom či chemickom priemysle alebo v živočíšnej výrobe, v ktorej dominuje chov prasiat, dobytku, koní a hydiny. Z poľnohospodárskych plodín sa najčastejšie pestujú zemiaky, jačmeň, žito, cukrová repa a ľan. Prevažuje tepelná energetika.


Krásy a zaujímavosti

Bielorusko nie je turisticky príliš atraktívnou krajinou, čo je dané režimom so skoro nulovou podporou turizmu. Je tu však veľa miest, ktoré určite stojí za to navštíviť. Hlavné mesto Minsk, ktoré je dejiskom majstrovstiev sveta v hokeji 2014, bolo však počas 2. svetovej vojny zničené a nie je ničím príliš turisticky zaujímavé. Z tohto hľadiska sú však zaujímavé napríklad mestá Grodno, Vitebsk (rodisko maliara Marka Chagalla) alebo na sakrálne pamiatky bohaté mesto Polock.

Bielorusko sa rozkladá v nížinnej oblasti iba s malými výškovými rozdielmi. Najvyššou "horou" krajiny je 345 m "vysoký" vrch Dzjaržynskaja hara. Klimatické podmienky majú oproti strednej Európe výraznejšie kontinentálny charakter s chladnejšou zimou a väčšou vlhkosťou. Z prírodných zaujímavostí je príťažlivá krajina Polesie na juhu krajiny, lesnatá nížina popri rieke Pripjať. Rieka sa tu pohybuje so skoro nulovým spádom, čo spôsobilo vytváranie typických obrovských mokrín. Za návštevu stojí Národný park Bieloviežský prales na hranici s Poľskom.

Bielorusko má cez 11 000 jazier ľadovcového pôvodu, ktoré sú pozostatkom doby ľadovej.  Najväčšie z nich sú 80 km² veľké jazero Narač a Asviejské jazero. Bielorusko je veľmi lesnatou krajinou a asi jednu tretinu štátu tvoria lesy. Fauna sa tu podstatne nelíši od stredoeurópskej. V tunajších lesoch ľahko narazíte na losa, rysa, medveďa, menej často na vlka.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2

Výhody portálu

  • Okamžitá platnosť poistenia
  • Aktuálne sadzby
  • Ponuky poisťovní
  • Možnosť online platby
  • Bez nutnosti podpisovať papierový návrh zmluvy
  • Akceptovanie návrhu zmluvy zaplatením