Toto sú najdrahšie autá na trhu: Viete koľko stoja?

Toto sú najdrahšie autá na trhu: Viete koľko stoja? - Ferrari

Na trhu sa stretneme s viacerými autami. Niektoré sú vhodné na bežné používanie, iné zas na to úžitkové. Následne je tu ešte jedna kategória luxusných áut, ktorá je charakteristická viacerými faktormi. Tým najvýraznejším je vysoká cena. Viete, aké autá sa zaraďujú k tým najdrahším na trhu?

1963 Ferrari 250 GTO 

Najdrahším vozidlom na svete sa stalo Ferrari 250 GTO z roku 1963, keď sa v júni 2018 predalo za neuveriteľných 70 miliónov dolárov. Ide o jedinečný model, jeden z 36, ktoré boli vyrobené. Spája sa s ním jedno víťazstvo z roku 1964, keď vyhralo Tour de France Automobile. 

S maximálnou rýchlosťou približne 280 km/h a zrýchlením z 0 na 100 za 6,1 sekundy pritiahne pozornosť mnohých. A síce dnes nie je najrýchlejším autom, v 60. rokoch im kraľoval. 

Ferrari 250 GTO teda obsadzuje prvé priečky najdrahších áut. A s veľkou pravdepodobnosťou sa tento fakt ešte dlho nezmení. 

V súčasnosti ho vlastní napríklad známy módny návrhár Ralph Lauren či bubeník skupiny Pink Floyd Nick Mason. 

Bugatti La Voiture Noire 

Bugatti La Voiture Noire vyzerá na prvý pohľad ako vozidlo známeho superhrdinu, Batmana. Minimalistické, no pritom elegantné a štýlové auto nadchne hneď viacerými silnými stránkami. Má výkon 1500 koní a z 0 na 100 dokáže zrýchliť za 2,4 sekundy. Maximálna rýchlosť je 420 km/h. 

S cenou 18,7 milióna dolárov sa Bugatti La Voiture Noire radí k najdrahším autám na trhu. Suma sa môže zdať prehnaná. Vozidlo si však po krátkom čase našlo svojich majiteľov.

Pagani Zonda HP Barchetta 

17,6 milióna dolárov. Aj to vidia niektorí namiesto názvu Pagani Zonda HP Barchetta. Vysokej cene sa však netreba ani čudovať. Zonda bola prvým vozidlom automobilky Pagani Automobili. Po čase sa však prestala vyrábať a spoločnosť sa začala orientovať na vozidlá Huayra. 

V roku 2018 sa Zonda vrátila späť, a to hneď v plnom štýle. Rám vozidla je vyrobený z uhlíkových vlákien. To zabezpečuje ľahkú konštrukciu celého tela. Okrem toho poteší aj výkon. Z 0 na 100 dokáže auto zrýchliť za 3,4 sekundy. Celkovo vie Zonda dosiahnuť rýchlosť až 355 km/h. 

Ak by ste o toto vozidlo mali záujem, sklameme vás. Vyrobené boli len tri modely, ktoré sa už stihli predať. 

Vedeli ste, že … 

… Pagani Zonda HP Barchetta dostala názov, ktorý v preklade znamená “malý čln”? Horaciovi Paganimu, zakladateľovi značky, auto pripadalo ako menšia loď. Preto do mena zakomponoval slovo “barchetta”. 

Bugatti Centodieci 

Bugatti sa v rebríčku objavuje už druhýkrát. Ide o značku luxusných áut charakteristickú vysokými cenami a skvelými vozidlami. K nim sa radí aj Bugatti Centodieci za 9 miliónov dolárov. 

Vozidlo sa začalo vyrábať v roku 2019. Na trh bolo uvedené o pár mesiacov, v roku 2020. S výkonom 1500 koní a motorom quad-turbo síce nepatrí k najrýchlejším, no rozhodne patrí medzi najvýkonnejšie autá. Spoločnosť tvrdí, že zrýchlenie z 0 na 100 predstavuje len 2,4 sekundy. Maximálna rýchlosť je zas 379 km/h. 

Nižší výkon, v porovnaní s drahšími modelmi, znižuje cenu modelu Centodieci o niekoľko miliónov. Na porovnanie s La Voiture Noire ide o viac ako 9-miliónový rozdiel.

Toto sú najdrahšie autá na trhu: Viete koľko stoja? - Bugatti

Bugatti Divo 

S autami od Bugatti pokračujeme. Jej model Divo sa na trhu predáva za 6 miliónov dolárov. Vozidlo mierne kopíruje staršiu generáciu s názvom Chiron. Tá bola tak obľúbená, že si z nej Divo vzalo rovno viacero vlastností. Samozrejme, automobilka ich v tejto sfére vylepšila a zmodernizovala. Budúcim majiteľom tak poskytla úplne iný pocit z jazdy. 

Lepšie odpruženie, ľahký rám a nadčasový dizajn robia z Divo príťažlivé vozidlo. Výkon 1500 koní a zrýchlenie z 0 na 100 za 2,4 sekundy poteší ešte viac. 

Bugatti Divo nie je žiadnou novinkou. Na trhu sa objavilo v roku 2018 a po veľmi krátkej dobe bolo hneď vypredané. Dôvod bol najmä ten, že spoločnosť sa rozhodla vyrobiť len 40 exemplárov. 

Vedeli ste, že … 

… do zoznamu najdrahších áut sa radí aj Rolls-Royce Sweptail za 12,8 milióna dolárov? Problém je však ten, že značka nikdy oficiálne cenu nepotvrdila. Práve preto sú jednotlivé odhady nepresné. 

Bugatti Chiron Super Sport 300+ 

Bugatti Chiron Super Sport 300+ stojí síce “len” 5,7 milióna dolárov, no cena pôjde určite vyššie. Dôvodom je skutočnosť, že bolo vyrobených len 30 kusov. Štýlový a športový dizajn, vysoký výkon a rýchlosť priťahujú nejedného milovníka áut. 

A čo všetko Bugatti Chiron Super Sport 300+ poskytuje? 1577 koní a zrýchlenie z 0 na 100 za 2,4 sekundy. So svojou rýchlosťou, ktorá má hodnotu 490,48 km/h čaká automobilka na zápis do Guinessovej knihy rekordov. Vozidlo by sa malo zapísať ako najrýchlejšie na trhu. 

Gordon Murray T.50 

Pri vozidle Gordon Murray T.50 sa stretávame so sumou 3,08 milióna dolárov. Vozidlo poteší nadčasovým dizajnom a najvyššou rýchlosťou 354 km/h. Svojimi silnými stránkami však neprekvapí tak ako drahšie vozidlá. 

Gordon Murray T.50 sa pýši výkonom 663 koní a manuálnou prevodovkou. Vozidlo je ľahké a má len 986 kg. Poteší tak všetkých, ktorí by túžili po športovom aute, no nechcú zaň zaplatiť viac ako “len” 3 milióny.

Ďalšie drahé vozidlá 

Luxusných vozidiel dnes nájdete na trhu veľké množstvo. Väčšina z nich sa môže pýšiť moderným dizajnom a vysokým výkonom. K ďalším drahým modelom sa radia: 

  • Koenigsegg Jesko - 3 milióny dolárov 
  • Mercedes AMG One - 2,7 milióna dolárov 
  • Aston Martin Valhalla - 1,3 milióna dolárov 
  • Ferrari SF90 Stradale: 625-tisíc dolárov 
  • Rolls Royce Ghost - 315-tisíc dolárov 
 

Zhrnutie 

Celý rebríček najdrahších áut na svete naznačuje, že existuje zopár značiek, ktoré sú známe vysokými cenami. To však nie je všetko. Na vozidlách je dôležitý aj výkon, dizajn a bezpečnosť. Pri kúpe vozidla je preto potrebné pozerať aj na tieto parametre.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2

Články súvisiace s týmito výrazmi:

Existuje niekoľko špeciálnych a drahých vozidiel. Tie sa vyznačujú vysokým výkonom, luxusným interiérom a nadčasovým dizajnom. Viete, ktoré sú to?