luxusné auto značky Ferrari

Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

29. 8. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Najpredávanejšie luxusné limuzíny na Slovensku

Štatistiky predajnosti za rok 2021 hovoria o tom, že do prvej päťky najpredávanejších luxusných limuzín na Slovensku sa dostali tri značky – Mercedes, BMW a Porsche. Do tejto kategórie sú zarátané aj športové autá, ktoré sú s nimi rozmerovo porovnateľné.

Hoci ide o najpredávanejšie vozidlá tejto kategórie, čísla ich predajnosti sa pohybovali len v stovkách kusov. V roku 2021 sa predalo dokopy len 328 luxusných limuzín. Oveľa lepšie sa predávali luxusné SUV, ktorých počty sú už zaujímavejšie. 


#1 Mercedes Benz triedy S

Prvá priečka v rebríčku luxusných limuzín patrí práve tomuto motorovému tátošovi. V roku 2021 sa predalo 171 kusov vozidiel Mercedes Benz triedy S, čo je takmer polovica všetkých predaných vozidiel v tejto kategórii. 

Za obľúbenosťou modelu stojí nepochybne fakt, že nová generácia je vydarená nielen po dizajnovej stránke, ale zároveň prináša aj prvotriedny komfort a množstvo inovatívnych hi-tech prvkov.

Po nahliadnutí do cenníka zistíme, že cena sedanu S 350 d s výkonom 210 kW, naftovým motorom a automatickou prevodovkou sa začína na sume 117 684 eur. 

#2 BMW radu 7

BMW je podľa štatistík najpredávanejšou luxusnou značkou na svete. Na Slovensku jej s počtom predaných kusov vozidiel radu 7 patrí druhé miesto. 

V súčasnosti nové BMW radu 7 Sedan (740d xDrive Sedan) s výkonom 220 kW, naftovým motorom a športovou automatickou prevodovkou stoji 116 500 eur.

najdrahšie autá na slovenskom trhu

#3 Porsche Taycan

V rebríčku najpredávanejších limuzín rozhodne nesmie chýbať ani značka Porsche. Bronzová priečka patrí s 27 predanými kusmi modelu Porsche Taycan. Jeho základná cena v elektrickej verzii sa aktuálne začína na sume 97 148 eur. 

Tento elektrický športiak s nadčasovým dizajnom je dokonalou kombináciou výkonu a každodennej použiteľnosti s maximálnou rýchlosťou 260 km/h a dojazdom 416 km.  

#4 BMW radu 8

Značka BMW potvrdila svoje miesto medzi luxusnými limuzínami v prvej päťke rebríčka hneď dvakrát. Po druhej priečke aj na štvrtom mieste, tentokrát vďaka 26 kusom vozidiel BMW radu 8.

Nafťák 840d xDrive Coupé s automatickou prevodovkou, pohonom všetkých 4 kolies a výkonom 250 kW sa aktuálne začína na cene 115 010 eur.

#5 Porsche Panamera

24 predaných kusov zabezpečilo piate miesto v rebríčku aj ďalšiemu modelu Porsche – Panamera. Tento elegantný športiak s dynamickým vzhľadom prešiel v posledných rokoch výraznou – a zdá sa, že aj úspešnou – premenou. 

Základná verzia s 8-stupňovou prevodovkou a benzínovým motorom s výkonom 243 kW a maximálnou rýchlosťou 270 km/h dnes stojí 101 838 €.


Viete, že...

…najdrahším vozidlom na svete sa stalo Ferrari 250 GTO z roku 1963, keď sa v júni 2018 predalo za neuveriteľných 70 miliónov dolárov? Išlo o jedinečný model, jeden z 36, ktoré boli vyrobené. Spája sa s ním jedno víťazstvo z roku 1964, keď vyhralo Tour de France Automobile.

Poistenie auta: PZP pre luxusné auto nemusí byť luxus

Chcete vedieť, aké vysoké poistné zaplatia majitelia takýchto luxusných automobilov?

Prepočítajme si, koľko zaplatí fyzická osoba – nepodnikateľ vo veku 41 ktorý jazdí v krajskom meste (Žilina) a nikdy nespôsobil škodu. Aj keď riadi Mercedes, BMW či Porsche, za povinné zmluvné poistenie (PZP) nemusí minúť v priemere viac ako 150 eur ročne. 

VozidloCena vozidlaRočné PZP

Mercedes Benz tr. S

117 684 €

156,40 € – 329,40 €

BMW 740d xDrive Sedan

116 500 €

156,40 € – 317,16 €

Porsche Taycan

97 148 €

140,64 – 237,33 €

BMW 840d xDrive Coupé

115 010 €

156,40 € – 316,79 €

Porsche Panamera

101 838 €

140,64 € – 448,08 € 

Ceny PZP 8/2023 podľa online porovnávača Superpoistenie.sk

Ste prekvapení? Aj napriek vysokej cene vozidiel môže byť PZP pre luxusné limuzíny výhodné. Stačí, ak si ponuky jednotlivých poisťovní porovnáte, vyberiete si spomedzi ponúk na trhu to najlepšie poistenie auta a uzavriete ho online. 

Pozor však, najlacnejšie poistenie nemusí byť vždy to najvýhodnejšie. Môže sa s ním viazať riziko nízkych poistných limitov alebo nepokrýva všetky možné náklady, ktoré pri nehodách vznikajú. Spája sa s rozličným rozsahom asistenčných služieb či doplnkovými pripoisteniami, ktoré poisťovne k PZP často pribaľujú. 

Rozdiel medzi najnižšou a najvyššou cenou poistného môže byť síce aj viac ako dvojnásobný, určite ho však treba vzhľadom na rozsah poistenia a možné riziká zvážiť. Čím drahší automobil vlastníte, tým má väčší význam uzavrieť aj havarijné poistenie, ktoré sa vzťahuje na haváriu, krádež, živelné pohromy či vandalizmus. Online poistenie auta vám tak pomôže vždy, keď ho budete potrebovať.  


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kľúče od nového auta
  23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

  Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

 • Zhorené staré auto
  22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

  Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • pohár whisky a kľúče od auta na stole
  29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

  Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.