luxusné auto značky Ferrari

Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

29. 8. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Najpredávanejšie luxusné limuzíny na Slovensku

Štatistiky predajnosti za rok 2021 hovoria o tom, že do prvej päťky najpredávanejších luxusných limuzín na Slovensku sa dostali tri značky – Mercedes, BMW a Porsche. Do tejto kategórie sú zarátané aj športové autá, ktoré sú s nimi rozmerovo porovnateľné.

Hoci ide o najpredávanejšie vozidlá tejto kategórie, čísla ich predajnosti sa pohybovali len v stovkách kusov. V roku 2021 sa predalo dokopy len 328 luxusných limuzín. Oveľa lepšie sa predávali luxusné SUV, ktorých počty sú už zaujímavejšie. 


#1 Mercedes Benz triedy S

Prvá priečka v rebríčku luxusných limuzín patrí práve tomuto motorovému tátošovi. V roku 2021 sa predalo 171 kusov vozidiel Mercedes Benz triedy S, čo je takmer polovica všetkých predaných vozidiel v tejto kategórii. 

Za obľúbenosťou modelu stojí nepochybne fakt, že nová generácia je vydarená nielen po dizajnovej stránke, ale zároveň prináša aj prvotriedny komfort a množstvo inovatívnych hi-tech prvkov.

Po nahliadnutí do cenníka zistíme, že cena sedanu S 350 d s výkonom 210 kW, naftovým motorom a automatickou prevodovkou sa začína na sume 117 684 eur. 

#2 BMW radu 7

BMW je podľa štatistík najpredávanejšou luxusnou značkou na svete. Na Slovensku jej s počtom predaných kusov vozidiel radu 7 patrí druhé miesto. 

V súčasnosti nové BMW radu 7 Sedan (740d xDrive Sedan) s výkonom 220 kW, naftovým motorom a športovou automatickou prevodovkou stoji 116 500 eur.

najdrahšie autá na slovenskom trhu

#3 Porsche Taycan

V rebríčku najpredávanejších limuzín rozhodne nesmie chýbať ani značka Porsche. Bronzová priečka patrí s 27 predanými kusmi modelu Porsche Taycan. Jeho základná cena v elektrickej verzii sa aktuálne začína na sume 97 148 eur. 

Tento elektrický športiak s nadčasovým dizajnom je dokonalou kombináciou výkonu a každodennej použiteľnosti s maximálnou rýchlosťou 260 km/h a dojazdom 416 km.  

#4 BMW radu 8

Značka BMW potvrdila svoje miesto medzi luxusnými limuzínami v prvej päťke rebríčka hneď dvakrát. Po druhej priečke aj na štvrtom mieste, tentokrát vďaka 26 kusom vozidiel BMW radu 8.

Nafťák 840d xDrive Coupé s automatickou prevodovkou, pohonom všetkých 4 kolies a výkonom 250 kW sa aktuálne začína na cene 115 010 eur.

#5 Porsche Panamera

24 predaných kusov zabezpečilo piate miesto v rebríčku aj ďalšiemu modelu Porsche – Panamera. Tento elegantný športiak s dynamickým vzhľadom prešiel v posledných rokoch výraznou – a zdá sa, že aj úspešnou – premenou. 

Základná verzia s 8-stupňovou prevodovkou a benzínovým motorom s výkonom 243 kW a maximálnou rýchlosťou 270 km/h dnes stojí 101 838 €.


Viete, že...

…najdrahším vozidlom na svete sa stalo Ferrari 250 GTO z roku 1963, keď sa v júni 2018 predalo za neuveriteľných 70 miliónov dolárov? Išlo o jedinečný model, jeden z 36, ktoré boli vyrobené. Spája sa s ním jedno víťazstvo z roku 1964, keď vyhralo Tour de France Automobile.

Poistenie auta: PZP pre luxusné auto nemusí byť luxus

Chcete vedieť, aké vysoké poistné zaplatia majitelia takýchto luxusných automobilov?

Prepočítajme si, koľko zaplatí fyzická osoba – nepodnikateľ vo veku 41 ktorý jazdí v krajskom meste (Žilina) a nikdy nespôsobil škodu. Aj keď riadi Mercedes, BMW či Porsche, za povinné zmluvné poistenie (PZP) nemusí minúť v priemere viac ako 150 eur ročne. 

VozidloCena vozidlaRočné PZP

Mercedes Benz tr. S

117 684 €

156,40 € – 329,40 €

BMW 740d xDrive Sedan

116 500 €

156,40 € – 317,16 €

Porsche Taycan

97 148 €

140,64 – 237,33 €

BMW 840d xDrive Coupé

115 010 €

156,40 € – 316,79 €

Porsche Panamera

101 838 €

140,64 € – 448,08 € 

Ceny PZP 8/2023 podľa online porovnávača Superpoistenie.sk

Ste prekvapení? Aj napriek vysokej cene vozidiel môže byť PZP pre luxusné limuzíny výhodné. Stačí, ak si ponuky jednotlivých poisťovní porovnáte, vyberiete si spomedzi ponúk na trhu to najlepšie poistenie auta a uzavriete ho online. 

Pozor však, najlacnejšie poistenie nemusí byť vždy to najvýhodnejšie. Môže sa s ním viazať riziko nízkych poistných limitov alebo nepokrýva všetky možné náklady, ktoré pri nehodách vznikajú. Spája sa s rozličným rozsahom asistenčných služieb či doplnkovými pripoisteniami, ktoré poisťovne k PZP často pribaľujú. 

Rozdiel medzi najnižšou a najvyššou cenou poistného môže byť síce aj viac ako dvojnásobný, určite ho však treba vzhľadom na rozsah poistenia a možné riziká zvážiť. Čím drahší automobil vlastníte, tým má väčší význam uzavrieť aj havarijné poistenie, ktoré sa vzťahuje na haváriu, krádež, živelné pohromy či vandalizmus. Online poistenie auta vám tak pomôže vždy, keď ho budete potrebovať.  


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?