Obľúbené destinácie digitálnych nomádov

Žena leží s notebookom na lehátku na pláži

Cestovať a pritom zarábať je snom mnohých ľudí. Aj napriek tomu, že táto predstava znie príliš dobre, na to, aby bola skutočná, mnohí sa ňou vydali. Sú digitálnymi nomádmi. Ak premýšľate, že by ste sa jedným stali aj vy, mali by ste vedieť o miestach, kde sa vám bude pracovať najlepšie.

Podľa čoho si vybrať?

Digitálny nomád potrebuje spravidla niekoľko základných vecí na to, aby mohol nerušene pracovať. Tou prvou je dobré pripojenie na internet. Bez neho nemôžete komunikovať s klientmi, zamestnávateľom či s ostatnými ľuďmi. Nehovoriac o tom, že samotná práca si často pripojenie vyžaduje.

Druhým faktorom sú životné náklady. Tie by nemali byť príliš vysoké, aby ste pri cestovaní viac neprerobili ako zarobili. Plus ďalšie veci ako počasie, samotné ubytovanie, dostupnosť služieb a množstvo ďalšieho.

Podľa týchto parametrov vyberáme niekoľko destinácií, ktoré by ste, ako digitálny nomád, mali zvážiť.

Bali

Bali je pre digitálnych nomádov raj na zemi. Krásne miesta priťahujú ľudí z celého sveta. Aj napriek tomu, že to tak nevyzerá, náklady na život tu nie sú tak vysoké. Práve naopak. Vo väčších mestách, ako napríklad Ubud či Denpasar, nájdete okrem lacného ubytovania aj skvelé pripojenie na internet a množstvo co-working miest. Stretnite sa s desiatkami ďalších ľudí, ktorí vykonávajú podobnú prácu ako vy.

Výhodou Bali je najmä teplé počasie počas celého roka. Taktiež vám poskytuje desiatky voľnočasových aktivít, ktorým sa môžete venovať, keď svoju prácu dokončíte.

Ceny sa líšia mesto od mesta, no v porovnaní s inými krajinami vás jedlo či ubytovanie vyjde omnoho lacnejšie. Za pokrm v reštaurácií nezaplatíte viac ako 10 €, a s podobnými sumami sa stretnete aj v kaviarňach.

Cesta s bránou na Bali

Thajsko

Podobne ako Bali, aj Thajsko sa pýši krásnou prírodou, ktorou ťahá nielen turistov, ale aj digitálnych nomádov. Ak by ste chceli vyskúšať život na tomto mieste, nič vám v tom nebráni. Okrem dobrého internetu v mnohých kaviarňach, môžete navštíviť aj co-working miesta. Samozrejmosťou je lacné ubytovanie a príjemné ceny za potraviny.

Medzi najlepšie destinácie sa radí Bangkok, Chiang Mai a Pai. V prípade, že by vám nevadilo byť na ostrove, pokojne stavte na Koh Lanta alebo Koh Samui.

Maďarsko

Ak chcete zostať blízko domova, stačí vám zájsť k našim susedom do Budapešti. Mnohí digitálni nomádi nedajú na toto mesto dopustiť. Dôvodom je skvelé internetové pripojenie v takmer každej kaviarni a veľké zastúpenie podobne pracujúcich ľudí.

Budapešť sa radí medzi najlacnejšie “nomádske” mestá v Európe. Pri výbere ubytovania si nebudete musieť siahnuť hlboko do vrecka. Cenovo sú na tom veľmi podobne aj služby verejnej dopravy.

Argentína

Na rozdiel od prírodných krás na Bali či v Thajsku, Argentína ponúka nomádom krásnu architektúru a veľkú rozmanitosť. Nikoho asi neprakvapí, že najobľúbenejším mestom v tejto krajine je Buenos Aires. Rovnako ako mestá pred ním, aj toto má skvelé pripojenie a množstvo služieb.

Na druhej strane, v prípade Argentíny je dobré počítať s vyššími výdavkami. Za to všetko, čo však krajina poskytuje, sú mnohí ochotní platiť aj vyššie sumy.

Ulice ve měste v Argentině

Mexiko

Mexiko je známe množstvom zaujímavých ponúk, ktoré sa vám hneď po príchode naskytnú. Inšpirujte sa pôvabnou atmosférou, krásnou architektúrou a multikultúrou. Využite co-working miesta, kde sa stretnete s ďalšími nomádmi, a bezplatné internetové pripojenie v reštauráciách a kaviarňach.

Rovnako ako Buenos Aires, aj Mexiko sa považuje za drahšiu oblasť. Investícia do ubytovania, potravín či služieb sa však rozhodne oplatí. To, čo vám môže Mexiko dať, nezískate nikde inde.

Nezabúdajte na cestovné poistenie

Je jedno, či cestujete do zahraničia ako turista alebo ako digitálny nomád, na cestovné poistenie by ste nemali zabúdať. Môže vám pomôcť v mnohých nešťastných udalostiach, ktoré sa, bohužiaľ, predvídať nedajú. Pred výberom jedného z poistení si všetky porovnajte a zistite, čo všetko vám poskytujú.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2