Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami

Legislatíva bude stav kilometrov kontrolovať precíznejšie

21. 8. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Na Slovensku aktuálne rezonuje téma stočených kilometrov, ktorému sa aktuálne snaží zabrániť aj novela zákona. Podvodníci s autami budú mať čoraz viac problémov predať vozidlo, ktoré má menej kilometrov, ako prešlo.

Pripravte si rodný list

Aktuálny zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke už začína platiť a s ním sa zavádza aj register prevádzkových záznamov vozidiel. To v praxi znamená, že to bude akýsi rodný list automobilu, ktorý sa však bude pravidelne aktualizovať.

Prax bude vyzerať tak, že do registra sa budú priebežne zaznamenávať hodnoty prejdenej vzdialenosti až do vyradenia áut z evidencie, teda kým sa nedostanú na šrotovisko. Ako to bude prebiehať? Zápis z odometra, teda počítadla kilometrov, sa bude zapisovať pri rôznych životných situáciách, či už pri uzatváraní poistiek, alebo servisných úkonoch a podobne. Tým sa eliminuje možnosť, že na aute budú razantne stočené kilometre.

Situácia nie je dobrá

K systémovému riešeniu sa pristúpilo aj z dôvodu, že podľa odhadov má na Slovensku približne 40% vozidiel z druhej ruky stočené kilometre. Aj to je dôvodom, prečo budú do registrov posielať informácie aj stanice technickej kontroly, pracoviská kontroly originality aj polícia, autobazáre, či poisťovne.

V poisťovniach je napríklad pri uzatváraní havarijnej poistky na iné ako úplne nové auto už nutná fotodokumentácia. Pribudne aj dokumentácia z odometra. Tak isto aj pri zmene havarijnej poistky si poisťovňa overuje technický stav vozidla. Preto ak má automobil havarijnú poistku, tak to v ďalšom predaji bude rozhodne jeden z artiklov, ktorý zaručí, že kupujete auto s dobrou a ako sa povie úprimnou históriu.

Nie je to však jednoznačné

Ako vo všetkom, aj pri vytváraní registra sa však vyskytuje značný podiel otáznikov. Hlavnou otázkou bude dovoz automobilov z cudziny. Tu hrozí, že automobily už vstúpia do registra rovno so zmanipulovaným odometrom a tak sa nezabráni ani ďalšiemu predaju takýchto automobilov. Tak isto je problematický prístup k údajom. K dátam z registra nebudú mať prístup bežné občania, ale inštitúcie a firmy, nebudú voľne prístupné pre každého.

Preto prakticky verejnosť pred kúpou auta z ruky do ruky nebude mať možnosť overiť si, či na aute boli robené zmeny, alebo nie. Preto je napríklad možné overiť si priebeh havarijnej poistky. Tá by do istej miery mohla byť pre kupujúceho práve aj zárukou, že s autom nemanipuloval.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.