Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami

Legislatíva bude stav kilometrov kontrolovať precíznejšie

21. 8. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Na Slovensku aktuálne rezonuje téma stočených kilometrov, ktorému sa aktuálne snaží zabrániť aj novela zákona. Podvodníci s autami budú mať čoraz viac problémov predať vozidlo, ktoré má menej kilometrov, ako prešlo.

Pripravte si rodný list

Aktuálny zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke už začína platiť a s ním sa zavádza aj register prevádzkových záznamov vozidiel. To v praxi znamená, že to bude akýsi rodný list automobilu, ktorý sa však bude pravidelne aktualizovať.

Prax bude vyzerať tak, že do registra sa budú priebežne zaznamenávať hodnoty prejdenej vzdialenosti až do vyradenia áut z evidencie, teda kým sa nedostanú na šrotovisko. Ako to bude prebiehať? Zápis z odometra, teda počítadla kilometrov, sa bude zapisovať pri rôznych životných situáciách, či už pri uzatváraní poistiek, alebo servisných úkonoch a podobne. Tým sa eliminuje možnosť, že na aute budú razantne stočené kilometre.

Situácia nie je dobrá

K systémovému riešeniu sa pristúpilo aj z dôvodu, že podľa odhadov má na Slovensku približne 40% vozidiel z druhej ruky stočené kilometre. Aj to je dôvodom, prečo budú do registrov posielať informácie aj stanice technickej kontroly, pracoviská kontroly originality aj polícia, autobazáre, či poisťovne.

V poisťovniach je napríklad pri uzatváraní havarijnej poistky na iné ako úplne nové auto už nutná fotodokumentácia. Pribudne aj dokumentácia z odometra. Tak isto aj pri zmene havarijnej poistky si poisťovňa overuje technický stav vozidla. Preto ak má automobil havarijnú poistku, tak to v ďalšom predaji bude rozhodne jeden z artiklov, ktorý zaručí, že kupujete auto s dobrou a ako sa povie úprimnou históriu.

Nie je to však jednoznačné

Ako vo všetkom, aj pri vytváraní registra sa však vyskytuje značný podiel otáznikov. Hlavnou otázkou bude dovoz automobilov z cudziny. Tu hrozí, že automobily už vstúpia do registra rovno so zmanipulovaným odometrom a tak sa nezabráni ani ďalšiemu predaju takýchto automobilov. Tak isto je problematický prístup k údajom. K dátam z registra nebudú mať prístup bežné občania, ale inštitúcie a firmy, nebudú voľne prístupné pre každého.

Preto prakticky verejnosť pred kúpou auta z ruky do ruky nebude mať možnosť overiť si, či na aute boli robené zmeny, alebo nie. Preto je napríklad možné overiť si priebeh havarijnej poistky. Tá by do istej miery mohla byť pre kupujúceho práve aj zárukou, že s autom nemanipuloval.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kľúče od nového auta
  23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

  Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

 • Zhorené staré auto
  22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

  Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • pohár whisky a kľúče od auta na stole
  29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

  Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.