Ak chcete uzatvoriť výhodné PZP, tak je vhodné vedieť, čo naň vplýva. Pretože tak viete do istej miery ovplyvniť, koľko zaň zaplatíte.

Príliš si nenavyberáte

Na rozdiel od havarijného poistenia, povinné zmluvné poistenie musí mať každé auto, s ktorým vyjdete na cestu. No na druhej strane to neznamená, že musíte uzavrieť PZP, ktoré vám ponúknu ako prvé. Práve naopak. Môžete si vyberať z viacerých ponúk a niekedy sa vďaka tomu, čo naň vplýva dá vcelku aj variovať.

Bonusy za bezškodovosť

V tomto prípade platí, že každý kto jazdí bezpečne je pre poisťovňu dobrým partnerom. Bonusy za bezškodový priebeh poisťovne pripisujú každoročne. A netreba sa báť o ne požiadať. Pretože nie vždy ich dajú vodičovi automaticky. Preto je niekedy fajn pohroziť odchodom a zrazu je bonus na svete. Mimochodom, ak sa už odvážite poisťovňu zmeniť, nie je to žiadny problém. Vypýtajte si potvrdenie o bezškodovom priebehu a v novej poisťovni dostanete zľavu. Opakom bonusov sú však malusy. Ak ste spravili škodu, môžete počítať s tým, že v ďalšom roku si za poistenie priplatíte.

Typ vozidla

Najväčší vplyv na cenu PZP má vaše vozidlo a jeho jednotlivé parametre. Cena bude určovaná do veľkej miery aj tým, aká je motorizácia, model, hmotnosť vozidla a jeho výrobca. Poisťovne pri určovaní výšky poistného zohľadňujú tiež vek vozidla. A samozrejme čím vyšší výkon, tým aj vyššie poistenie. Tak isto je veľmi dôležité aj to, či ide o auto luxusné a podobne. Športové auto samozrejme bude platiť viac ako rodinný sedan.


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


Spôsob používania

Na výslednú cenu poistenia má ďalej vplyv to, na čo vozidlo plánujete využívať. Je rozdiel, či budete používať auto na súkromné účely, pre podnikanie, a tak isto či ide o nákladný automobil, motorku, alebo bežné rodinné auto. Firemné auto bude mať prirodzene drahšiu poistku, na druhej strane si ju môžete pokojne dať do nákladov. Súkromné auto môžete mať lacnejšie, ale celá tiaž bude na vašom rozpočte. Preto treba pamätať na to, ak si napríklad kupujete do rodiny druhé auto. Vtedy je vhodnejšie vyberať menší typ s menším motorom, aby poistenie bolo lacnejšie.

Z akého ste mesta

Vo veľkom meste budete mať PZP drahšie, ako keď bývate napríklad v menšej obci. Prečo? V meste je omnoho vyššie riziko, že príde k nehode. Na druhej strane tu príliš veľa nevymyslíte. Jedinou možnosťou je, ktorú vodiči často využívajú, že si nemenia trvalý pobyt. Napríklad pracujú v Bratislave, ale žijú niekde v Novákoch či Bánovciach nad Bebravou. Vďaka tomu im PZP vyjde lacnejšie ako v prípade, že by si auto aj pobyt prepísali na hlavné mesto.

Vek vodiča

Vek vodiča zohráva veľmi dôležitú úlohu pri PZP. Zo štatistík vyplýva, že najviac nehôd spôsobujú práve mladí vodiči. A tí svedomití trpia kvôli tejto stigme a platia drahšie poistky. No tu je riešenie, že si napríklad auto napíše na seba starší vodič. Ak chcete ušetriť, tak ide o nemalé peniaze. Aj preto mnoho mladých vodičov de facto používa autá svojich rodičov. Je to nemá úspora finančných prostriedkov každý rok.

Ako poistenie uzatvoríte, taká bude cena

Poisťovňa dáva viacero výhod a zliav. Jednou zo základných je, ak už máte viacero poistných zmlúv v poisťovni. PZP tak budete mať lacnejšie, ako keď prídete s tým, že nemáte v poisťovni žiadnu históriu. Preto je vhodné pozrieť sa pri PZP po poisťovni, ktorá už nejakú zmluvu s vami má, napríklad životné poistenie alebo havarijné poistenie v rodine apodobne. No a samozrejme keďže čoraz viac poistných zmlúv chcú poisťovne uzatvárať cez internet, najviac sa vždy oplatí poistenie pzp online.


Väčšina poisťovní zníži cenu vodičom, ktorí majú:

  • bezškodový priebeh - túto zľavu dostanú vodiči v prípade, že v priebehu jedného alebo dvoch rokov nemali nehodu,


  • niekoľkoročnú prax - PZP pôjde nižšie vďaka tomu, čím viac praxe máte, tým menej ste pre poisťovňu rizikom,


  • deti - vodiči s deťmi do 15 alebo 18 rokov získajú rôzne zľavy v hodnote niekoľkých %,


  • žijúcim na vidieku alebo v malom meste - v malom meste alebo na dedine nespravíte toľko škôd, ako vo veľkomeste, tak ceny PZP idú dole.