Čo všetko má vplyv na cenu PZP?

Ak chcete uzatvoriť výhodné PZP, tak je vhodné vedieť, čo naň vplýva. Pretože tak viete do istej miery ovplyvniť, koľko zaň zaplatíte.

Príliš si nenavyberáte

Na rozdiel od havarijného poistenia Povinné zmluvné poistene musí mať každé auto, s ktorým vyjdete na cestu. No na druhej strane to neznamená, že musíte zobrať PZP, ktoré vám ponúknu ako prvé. Práve naopak. Môžete si vyberať a niekedy sa vďaka tomu, čo naň vplýva dá s ním vcelku aj variovať.

Spočítať
ceny

Bonusy za bezškodovosť

V tomto prípade platí, že každý kto jazdí bezpečne je pre poisťovňu dobrým partnerom. Bonusy za bezškodový priebeh poisťovne pripisujú každoročne. A netreba sa báť o ne požiadať. Pretože nie vždy ich dajú vodičovi automaticky. Preto je niekedy fajn pohroziť odchodom a zrazu je bonus na svete. Mimochodom ak sa už odvážite poisťovňu zmeniť, nie je to žiadny problém. Vypýtajte si potvrdenie o bezškodovom priebehu a v novej poisťovni dostanete zľavu. Opakom bonusov sú však malusy. Ak ste spravili škodu, môžete počítať s tým, že v ďalšom roku si za poistenie priplatíte.

Typ vozidla

Cena bude určovaná do veľkej miery aj tým, aký je výkon vozidla, objem valcov a jeho hmotnosť. Poisťovne pri určovaní výšky poistného zohľadňujú tiež vek vozidla. A samozrejme čím vyšší výkon, tým aj vyššie poistenie. Tak isto je veľmi dôležité aj to, či ide o auto luxusné a podobne. Športové auto samozrejme bude platiť viac ako rodinný sedan.

Spôsob používania

Je rozdiel, či budete používať auto na súkromné účely, pre podnikanie, a tak isto či ide o nákladný automobil, motorku, alebo bežné rodinné auto. Firemné auto bude mať prirodzene drahšiu poistku, na druhej strane si ju môžete pokojne dať do nákladov. Súkromné auto môžete mať lacnejšie, ale celá tiaž bude na vašom rozpočte. Preto na to treba pamätať, ak si napríklad kupujete do rodiny druhé auto. Vtedy je vhodnejšie vyberať menší typ s menším motorom, aby poistenie bolo lacnejšie.

Z akého ste mesta

Vo veľkom meste budete mať PZP drahšie, ako keď bývate napríklad v menšej obci. Asi už viete prečo, samozrejme, že v meste je omnoho vyššie riziko, že príde k nehode. Na druhej strane tu príliš veľa nevymyslíte. Jedinou možnosťou je, ktorú vodiči často využívajú, že si nemenia trvalý pobyt. Napríklad pracujú v Bratislave, ale napríklad žijú niekde v Novákoch, alebo Bánovciach nad Bebravou. Vďaka tomu im PZP vyjde lacnejšie ako v prípade, že by si auto aj pobyt prepísali na hlavné mesto.

Vek vodiča

Zohráva veľmi dôležitú úlohu pri PZP. Zo štatistík vyplýva, že najviac nehôd spôsobujú práve mladí vodiči. No a tak aj tí poriadni trpia kvôli tejto stigme a platia drahšie poistky. No tu je riešenie, že si napríklad auto napíše na seba starší vodič. Ak chcete ušetriť, tak sú to nemalé peniaze. Aj preto mnoho mladých vodičov de facto používa autá svojich rodičov. Je to nemá úspora finančných prostriedkov každý rok.

Ako poistenie uzatvoríte, taká bude cena

Poisťovňa dáva viacero výhod a zliav. Jednou zo základných je, ak už máte viacero poistných zmlúv v poisťovni. PZP tak budete mať lacnejšie, ako keď prídete s tým, že nemáte v poisťovni žiadnu históriu. Preto je vhodné pozrieť sa pri PZP po poisťovni, ktoré už nejakú zmluvu s vami má. Napríklad životné poistenie alebo havarijné poistenie v rodine a podobne. No a samozrejme keďže čoraz viac poistných zmlúv chcú poisťovne uzatvárať cez internet, najviac sa vždy oplatí poistenie online.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2

Výhody portálu

  • Okamžitá platnosť poistenia
  • Aktuálne sadzby
  • Ponuky poisťovní
  • Možnosť online platby
  • Bez nutnosti podpisovať papierový návrh zmluvy
  • Akceptovanie návrhu zmluvy zaplatením