Hoci je povinné zmluvné poistenie najčastejšie uzatvárané na osobné automobily, týka sa všetkých motorových vozidiel zúčastnených na cestnej premávke. Okrem automobilu, motorky alebo traktora sa tak vzťahuje aj na nákladné vozidlo alebo kamión.

Je PZP kamióna potrebné?

V prípade nákladných vozidiel a kamiónov je PZP viac ako potrebné. Prečo? Nákladné vozidlo alebo kamión sú priamo určené na prepravu tovaru alebo materiálu po cestných komunikáciách. Z toho vyplýva, že na cestách sú takmer neustále, a to aj v noci alebo počas zlých poveternostných podmienok. Manipulácia s nimi navyše vyžaduje vysokú zručnosť a pri prípadnej kolízii alebo dopravnom incidente sú schopné spôsobiť obrovské škody. PZP kamióna alebo nákladného vozidla je preto povinnosť, ktorej sa žiaden zodpovedný vlastník určite nebude snažiť vyhnúť.


Asi málokto si kúpi kamión ako súkromná osoba a parkuje s ním vo dvore. Nákladné vozidlá a kamióny sú vozidlá určené na podnikanie v segmente prepravy tovaru a materiálov. Preto je vhodné vedieť, že PZP kamióna alebo nákladného vozidla si firma môže zarátať medzi daňové výdavky. Okrem toho ponúkajú poisťovne aj tzv. flotilové poistenie, čo je vlastne skupinové poistenie, ktoré sa dá uzavrieť, ak vozový park firmy tvorí aspoň 5 vozidiel. Vychádza to lacnejšie a uzatvorenie je pohodlnejšie ako riešiť PZP každého kamióna zvlášť.

Nezabudnite na bielu a zelenú kartu

Pri jazde po slovenských cestách je vašou povinnosťou mať pri sebe v aute tzv. bielu kartu, ktorou pri prípadnej cestnej kontrole preukazujete uzatvorenie a platnosť PZP. Kamióny a nákladné autá ale často brázdia cesty aj v zahraničí. Preto je potrebné mať tzv. zelenú kartu, ktorá preukazuje uzatvorenie PZP kamióna alebo nákladného vozidla pri cestnej kontrole v zahraničí.

Na uzatvorenie najvýhodnejšieho PZP pre kamión alebo nákladné vozidlo využite, v ktorej získate praktický prehľad o konkrétnych ponukách PZP ušitých vám na mieru.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.