dovolená a brigáda v letních dnech

Dovolenky a brigády sú najrizikovejšie obdobia letných dní

18. 9. 2018
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Dovolenkové obdobie už nie je len počas júla a augusta, ale začína už júli a končí na sklonku septembra. Preto ak ešte stále čakáte na vysnívanú pobyt, prečítajte si, čomu sa vystríhať a na čo nezabudnúť, aby sa očakávania nepremenili na sklamanie. Rovnako aj v prípade, že sa chystáte na letnú brigádu.

Pozor si treba dať aj na brigádach

Leto je obdobím nielen dovoleniek, ale aj študentských brigád. Tie sú rizikom. Poisťovne zaznamenali dokonca v poslednom čase zvýšený počet poistných udalostí mladých študentov, ktorí sú na zahraničných brigádach, ale aj detí na dovolenkách. Ide najmä o ošetrenia, hospitalizácie, ako aj prevozy počas pobytov v zahraničí.

Prihodiť sa môže čokoľvek. Napríklad aj zápal slepého čreva, ktorého ošetrenie v súkromnej nemocnici v Grécku stálo skoro 10 000 eur.

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Pozor na deti v táboroch

Dovolenka je pre detský organizmus omnoho väčší stres ako pre dospelého človeka. Problémom býva slabšia imunita, vyššie teploty a celkovo nižšia odolnosť detí. Zároveň deti sú omnoho živšie a tak hrozí aj vyššia miera úrazov. Preto je potrebné ich mať neustále pod dozorom. Aj malá chvíľka nepozornosti môže znamenať koniec peknej dovolenky. Navyše aj samotná liečba detí je v zahraničí problematickejšia, ak sú deti napríklad v zahraničí na tábore.

Potvrdzuje to aj Martina Bubáková z oddelenia likvidácie poistných udalostí Union poisťovne: „Riešenie poistných prípadov v zahraničí je o to komplikovanejšie, ak ide o maloleté deti a je nutná komunikácia s ich zákonnými zástupcami na Slovensku. Poistenie liečebných nákladov v zahraničí pokrýva v rámci cestovného poistenia všetky nevyhnutné náklady na ošetrenie, vrátane liekov, hospitalizácie, prevozu do nemocnice a tiež prípadného prevozu na Slovensko.

Napríklad v Grécku bolo hospitalizované 14-ročné dieťa so silným zápalom stredného ucha. poisťovňa zabezpečila jeho návrat na Slovensko sanitkou, pričom náklady sa vyšplhali až na približne 6500 eur.

Záchranná akcia stála státisíce

Čím je krajina alebo aktivita, ktorú plánujete vykonávať náročnejšia a nebezpečnejšia, tým je potrebné lepšie zaistenie. Pretože na dovolenkárov nestriehnu len zdravotné problémy. Vyskytnúť sa môžu najmä pri čoraz obľúbenejších poznávacích a dobrodružných zájazdoch aj nečakané situácie. Napríklad poisťovne evidujú záchrannú akcia v Nepále, ktorá vyšla na viac ako 250 000 eur.

Pred odchodom na cestu za hranice pri preto dobre overte, či vám cestovné postenie kryje práve aj záchranné a vyslobodzovacie akcie. Nemusí to byť tak vždy a je vhodné mať toto poistenie. Pretože záchranná akcia nemusí byť iba v horách, ale napríklad aj na mori pri výlete na jachte, alebo na dovolenkovej lodi.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady


 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu


 • Za pár centov na deň


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?