Povinné zmluvné poistenie je povinné nielen pre majiteľov súkromných osobných automobilov, ale aj pre prevádzkovateľov podnikania – taxislužby, autopožičovne alebo autoškoly. Z mnohých ďalších povinností vyplývajúcich zo zákona je práve PZP jedno z najdôležitejších. Predmet ich podnikania totiž úzko súvisí s automobilmi a cestnou premávkou, preto štát uzatvorenie PZP v autoškolách často kontroluje.

PZP pre autobus je nutnosť

Povinné zmluvné poistenie je ošetrené zákonom a týka sa všetkých evidovaných motorových vozidiel. Nezáleží na tom, ako často sú tieto vozidlá v prevádzke. Každý typ motorového vozidla dokáže spôsobiť škodu, preto nie je povinnosť uzatvoriť PZP len na pleciach majiteľov osobných automobilov. Obzvlášť dôležité je PZP pre autobus, kamión, taxislužbu a iné, pretože tieto typy vozidiel už z výkonu svojej funkcie trávia na cestách obrovské množstvo času.Hoci autobusy v drvivej väčšine prípadov šoférujú vodiči s mnohoročnou praxou a výbornými schopnosťami za volantom, pri riadení niekoľkometrového kolosu sa môže stať všeličo. Klasický problém je výjazd autobusu zo zastávky umiestnenej pri okraji vozovky. Mnoho šoférov okolo prechádzajúcich áut pravidlá v tejto situácii neovláda. A hoci sa nemusí stať nič vážne, určite sa oplatí mať uzatvorené PZP aj pre autobus.


Kde PZP pre autobus uzatvoriť?

Na povinné zmluvné poistenia pre autobus, kamióny, nákladné autá a iné špecifické motorové vozidlá sa nešpecializujú všetky poisťovne. Tie, ktoré to robia, poskytujú väčšinou aj možnosť skupinového, tzv. flotilového poistenia pre autobusy alebo nákladné vozidlá. Predsa len, málokto si kúpi len jeden autobus, väčšinou prepravná spoločnosť investuje hneď do viacerých kusov. Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, ktoré poisťovne poskytujú PZP pre autobus, je použiť „online kalkulačku“. Jej výhodou je aj to, že vybrané PZP si viete pár krokmi aj uzavrieť.


Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.