Zaplatiť, alebo nezaplatiť havarijné poistenie. Pokiaľ máte auto na lízing, tak nemusíte ani ďalej čítať, havarijné poistenie bude pre vás nutnosťou. Je však mnoho vodičov, pre ktorých je havarijné poistenie dobrovoľným výberom a váhajú, či platiť stovky eur ročne, alebo to risknúť bez poistky.


Najmä mladí vodiči

Väčšina poisťovní znevýhodňuje mladých vodičov, ktorí sú podľa nich rizikovejší. Mnohokrát je to rozdiel oproti poistke staršieho vodiča o 30 až 50 percent. Keďže poisťovne väčšinou zdvíhajú ceny pre vodičov pod 24 rokov, čo sú sčasti študenti bez príjmu, aj mladí vodiči už prišli na to, ako sa vyhnúť plateniu vysokých súm do poisťovne. Jednoducho jazdia na aute, ktoré je napísané na rodiča.

Ak napríklad otec vysokoškoláka má vodičský preukaz už 30 rokov a jazdí bez nehody, platí podstatne menšiu poistku ako jeho syn. Ak však auto, na ktorom jazdí syn, patrí otcovi a otec je napísaný aj ako držiteľ, poistka je výrazne menšia. Ba čo viac – ak si otec príde poistiť druhé auto v tej istej poisťovni, dostane vernostnú zľavu. Celková úspora tak môže byť až v stovkách eur.

Je to možné, pretože poistenie sa vypočítava z údajov o držiteľovi vozidla. Kto na tom aute jazdí, nie je striktne určené. Poisťovňa nevyžaduje zoznam ľudí, ktorí využívajú vozidlo. Takto to býva aj pri poistení firemných áut, posudzuje sa škodový priebeh spoločnosti a neurčuje sa, kto na aute má jazdiť.


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


Využite konkurenciu

Ušetriť na povinnej poistke sa dá aj vďaka tomu, že na trhu je až 11 poisťovní – navzájom si totiž konkurujú a snažia sa jedna druhej prebrať klientov lepšími zľavami, výhodnejšími podmienkami alebo napríklad vyšším rozsahom asistenčných služieb.

Poisťovne majú rozdielne kritériá na určenie ceny poistky. Niektoré posudzujú miesto bydliska, iné hmotnosť vozidla, niektoré dokonca to, či máte deti. Ak sa vám napríklad tento rok narodilo prvé dieťa, oplatí sa vám prejsť do takej poisťovne, ktorá ponúka zľavy rodinám s deťmi. Ak ste si kúpili auto s vyšším výkonom, no nižšou hmotnosťou, môže sa vám vyplatiť prejsť tam, kde stanovujú cenu na základe hmotnosti. Mladému vodičovi, ktorý doteraz platil vysokú poistku a tento rok dosiahol 23 rokov, sa oplatí prejsť do poisťovne, ktorá znížila hranicu pre posudzovanie veku vodičov práve na 23 rokov – kým v tejto poisťovni je tento vodič už v kategórii skúsených a menej platiacich, v inej poisťovni by bol medzi rizikovými vodičmi.

Pozor na detaily pri zľavách na poistnom

Na niektoré zľavy alebo ponúkané výhody si dajte pozor. Treba si preštudovať najmä detaily, inak vás môžu v prípade problémov prekvapiť. Dá sa ušetriť aj na poistke uzavretej cez  internet – poisťovne dávajú pri takejto forme výraznú zľavu. Presvedčte sa sami a skúste si porovnať povinné zmluvné poistenie cez nižšie zobrazenú kalkulačku.