Ak spôsobíte nehodu, vďaka povinnému zmluvnému poisteniu nebudete musieť platiť škodu niekomu inému. Ani na zdraví, ani na majetku, zaplatí to za vás poisťovňa. Keď si však rozbijete svoje auto, z povinnej poistky vám to nepreplatia, potrebujete havarijné poistenie.

Krytie škôd

Povinnú poistku musíte mať vždy. PZP musíte mať uzatvorené už keď dôjde k prepisu kupovaného auta z pôvodného majiteľa na vás. Poistením ste krytí okamihom podpisu zmluvy pri papierovej forme alebo okamihom zaplatenia prvej splátky poistného pri uzatvorení zmluvy cez internet. Za škody, ktoré spôsobíte na cudzom majetku alebo zdraví, už od podpisu zmluvy zodpovedá poisťovňa.

Havarijné poistenie až po obhliadke

Pri havarijnom poistení je to inak ako pri PZP, môžete a nemusíte ho mať. Najmä pri niektorých starších autách sa nie vždy oplatí. Ak máte havarijnú poistku, poisťovňa vám zaplatí škody na vašom aute, aj keď si ich spôsobíte svojou vlastnou chybou. Sú však výnimky, poisťovne nepreplácajú napríklad nehody spôsobené pod vplyvom alkoholu. Pri totálnej škode sa berie do úvahy amortizácia, a preto nečakajte, že vám zaplatia toľko, koľko vás stálo nové auto. Väčšinou máte v zmluve aj spoluúčasť – ak si rozbijete auto, časť zaplatí poisťovňa a časť škody vy.

Medzi povinnou a havarijnou poistkou je ešte jeden rozdiel – havarijná nemusí platiť hneď. Pri uzatvorení havarijného poistenia, ak ide o ojazdené auto, kryje poisťovňa škody až po obhliadke poisťovaného vozidla. Platí to aj v prípade, ak cestou z obhliadky spôsobíte na vašom vozidle škodu.


Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.