Slovník pojmov

Vyberte kategóriu pojmu

Späť na všetky pojmy

Prívesný vozík

Prívesný vozík je nemotorové dvojkolesové vozidlo, ktoré sa pripája na zadnú časť auta. Pomáha v prípade, že potrebujete previezť väčší náklad.

Čo je prívesný vozík?

Prívesný vozík, často označovaný ako príves, je nemotorové vozidlo. Môžete si ho kúpiť alebo požičať. Pripája sa na zadnú časť vozidla. Je určené na prevoz nákladu alebo osôb. Využijete ho spravidla vtedy, keď nemáte dostatok miesta v kufri alebo vtedy, keď je náklad príliš veľký a nezmestí sa do auta.


Prívesný vozík má viacero prevedení. Jednonápravové modely sú určené pre osobné automobily. Nie sú príliš veľké a jazdí sa s nimi celkom dobre. Nájdete ich vo viacerých prevedeniach.


Druhou možnosťou sú dvoj a viac nápravové prívesy, ktoré sú vhodné pre nákladné automobily, traktory, pracovné stroje, autobusy a iné väčšie vozidlá.


Určite to ale neznamená, že na veľké prívesné vozíky musíte mať traktor alebo pracovný stroj. Masívnejšie typy prívesov sa dajú ťahať aj väčšími a výkonnejšími vozidlami. Sú to napríklad pick-upy alebo dodávky. Na ich používanie vám bude stačiť bežný vodičský preukaz.

Druhy prívesov

Prívesný vozík patrí do veľkej skupiny prívesov. Okrem neho existujú aj ďalšie typy, a to:


  • obytný príves,

  • prepravný príves,

  • skriňový príves,

  • valník,

  • sklápač,

  • cisterna,

  • trailer,

  • špeciálne prívesy, ako zberače, sejačky a ďalšie.


Každý príves je určený na niečo iné. Obytné prívesy sú napríklad vhodné na to, aby ste v nich cestovali alebo určitý čas žili.


Okrem prívesov existujú aj návesy. Sú veľmi podobné, pretože ide tiež o nemotorové prípojné vozidlo. Najväčším rozdielom je to, že nemajú prednú nápravu. Určitá časť hmotnosti návesu sa prenáša na ťahač alebo zadnú časť ďalšieho prívesu.


Návesy sa pripájajú k ťahaču. Ak sa ich pripojí viacero, vytvárajú tzv.cestné vlaky . Ich dĺžka predstavuje niekoľko desiatok metrov.


Rovnako ako prívesy, aj návesy sa delia na niekoľko rôznych typov. Môžu byť napríklad skriňové, plachtové, chladiarenské či cisternové. Môžete sa stretnúť aj so sklápacími, kontajnerovými či plošinovými návesmi.

Poistenie prívesného vozíka

Keď sa rozhodnete, že si prívesný vozík kúpite alebo požičiate, nezabudnite na poistenie. Nikdy neviete, čo sa pri preprave môže stať. Povinné zmluvné poistenie je povinné, preto ho musíte mať.


Škody spôsobené prívesným vozíkom sa vedia vyšplhať na stovky až tisícky eur. Siahnite preto po poistení s vysokým krytím. Výhodou je, že väčšina poisťovní vám poskytne krytie až do niekoľko miliónov eur.


Vybavenie PZP pre prívesný vozík nie je náročné. Práve naopak. Poskytuje ho niekoľko poisťovní.