bruneta-za-volantom

Kontrolné nálepky na čelnom skle od júla končia. Čo to pre vás znamená?

16. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Od 1. júla kontrolné orgány nevyžadujú nálepky zo staníc technickej kontroly, ktoré sú dôkazom o vykonaní povinnej technickej a emisnej kontroly i kontroly originality. Čo však táto zmena znamená pre vodičov?

O čo vlastne ide?

V súlade so zákonom je každý držiteľ vozidla povinný podrobiť svoje motorové vozidlo v pravidelných intervaloch technickej a emisnej kontrole, ktoré vykonávajú stanice technickej kontroly. Ako dôkaz o takejto kontrole boli doteraz vydávané tri doklady - protokol, osvedčenie o kontrole (známa pod ľudovým označením kartička) a napokon kontrolná nálepka, ktorá sa musela označiť perforovaním. Obdobne pri kontrole originality to boli dva doklady - odborný posudok a nálepka.   

1. júla 2021 však vstúpila do platnosti novela zákona  č. 106/2018 Z. z..  o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, podľa ktorého povinnosť mať tieto nálepky na čelnom skle zaniká

Hoci návrh zákona, ktorý ruší povinnosť lepiť kontrolnú nálepku na čelné sklo ako dôkaz o vykonaní technickej kontroly, emisnej kontroly a kontroly originality, bol schválený už minulý rok a pôvodne mal nadobudnúť účinnosť už 1. júla 2020, k reálnej zmene došlo až v tomto roku.  

Dvojitá kontrola nie je potrebná

Dôvodom pre zrušenie nálepiek je fakt, že pri kontrole v rámci prevádzky motorového vozidla si polícia dokáže zistiť, či absolvovalo technickú a emisnú kontrolu jednak podľa osvedčení vodiča a tiež aj v Celoštátnom informačnom systéme technických kontrol. 

Súčasná existencia osvedčení a nálepiek boli vlastne duplicitnou povinnosťou, ktoré zaťažovali tak vodičov, ako i štát. Okrem zvýšenej byrokracie a nemalých nákladov prinášala táto povinnosť problémy napríklad aj pri výmene čelného skla, keďže nálepky museli byť po jeho výmene prenesené na nové sklo.

Viete, že…

…overiť platnosť technickej a emisnej kontroly si môžete zadarmo overiť na internete? Pri technickej kontrole využite stránku www.testek.sk a pri emisnej kontrole stránku www.seka.sk. Budete pritom potrebovať evidenčné číslo, prípadne VIN číslo vozidla.

Čo to znamená v praxi?

Znamená to, že ak od 1. júla 2021 so svojím autom prejdete cez STK, nové nálepky už nedostanete. Polícia nebude zároveň nálepky vyžadovať ani na ostatných vozidlách. Nálepky si teda môžete s pokojným svedomím z čelného skla odstrániť. Ak na to však nemáte odvahu alebo dostatok trpezlivosti, nálepky na čelnom skle môžete ponechať. Nálepky vám odstránia na stanici technickej kontroly pri najbližšej kontrole. 

Ostatné doklady týkajúce sa emisnej a technickej kontroly - teda kartičky o ich absolvovaní i protokol so štandardnou dokumentáciou -  ostávajú zachované.

A čo je najdôležitejšie - nemení sa ani povinnosť podrobiť sa technickej a emisnej kontrole a ani zákonom stanovené intervaly pre ich absolvovanie. Pri novom aute ste povinný ísť na kontrolu po štyroch rokoch a pri vozidlách starších ako štyri roky je kontrola povinná v dvojročnom intervale.  

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.