bruneta-za-volantom

Kontrolné nálepky na čelnom skle od júla končia. Čo to pre vás znamená?

16. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Od 1. júla kontrolné orgány nevyžadujú nálepky zo staníc technickej kontroly, ktoré sú dôkazom o vykonaní povinnej technickej a emisnej kontroly i kontroly originality. Čo však táto zmena znamená pre vodičov?

O čo vlastne ide?

V súlade so zákonom je každý držiteľ vozidla povinný podrobiť svoje motorové vozidlo v pravidelných intervaloch technickej a emisnej kontrole, ktoré vykonávajú stanice technickej kontroly. Ako dôkaz o takejto kontrole boli doteraz vydávané tri doklady - protokol, osvedčenie o kontrole (známa pod ľudovým označením kartička) a napokon kontrolná nálepka, ktorá sa musela označiť perforovaním. Obdobne pri kontrole originality to boli dva doklady - odborný posudok a nálepka.   

1. júla 2021 však vstúpila do platnosti novela zákona  č. 106/2018 Z. z..  o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, podľa ktorého povinnosť mať tieto nálepky na čelnom skle zaniká

Hoci návrh zákona, ktorý ruší povinnosť lepiť kontrolnú nálepku na čelné sklo ako dôkaz o vykonaní technickej kontroly, emisnej kontroly a kontroly originality, bol schválený už minulý rok a pôvodne mal nadobudnúť účinnosť už 1. júla 2020, k reálnej zmene došlo až v tomto roku.  

Dvojitá kontrola nie je potrebná

Dôvodom pre zrušenie nálepiek je fakt, že pri kontrole v rámci prevádzky motorového vozidla si polícia dokáže zistiť, či absolvovalo technickú a emisnú kontrolu jednak podľa osvedčení vodiča a tiež aj v Celoštátnom informačnom systéme technických kontrol. 

Súčasná existencia osvedčení a nálepiek boli vlastne duplicitnou povinnosťou, ktoré zaťažovali tak vodičov, ako i štát. Okrem zvýšenej byrokracie a nemalých nákladov prinášala táto povinnosť problémy napríklad aj pri výmene čelného skla, keďže nálepky museli byť po jeho výmene prenesené na nové sklo.

Viete, že…

…overiť platnosť technickej a emisnej kontroly si môžete zadarmo overiť na internete? Pri technickej kontrole využite stránku www.testek.sk a pri emisnej kontrole stránku www.seka.sk. Budete pritom potrebovať evidenčné číslo, prípadne VIN číslo vozidla.

Čo to znamená v praxi?

Znamená to, že ak od 1. júla 2021 so svojím autom prejdete cez STK, nové nálepky už nedostanete. Polícia nebude zároveň nálepky vyžadovať ani na ostatných vozidlách. Nálepky si teda môžete s pokojným svedomím z čelného skla odstrániť. Ak na to však nemáte odvahu alebo dostatok trpezlivosti, nálepky na čelnom skle môžete ponechať. Nálepky vám odstránia na stanici technickej kontroly pri najbližšej kontrole. 

Ostatné doklady týkajúce sa emisnej a technickej kontroly - teda kartičky o ich absolvovaní i protokol so štandardnou dokumentáciou -  ostávajú zachované.

A čo je najdôležitejšie - nemení sa ani povinnosť podrobiť sa technickej a emisnej kontrole a ani zákonom stanovené intervaly pre ich absolvovanie. Pri novom aute ste povinný ísť na kontrolu po štyroch rokoch a pri vozidlách starších ako štyri roky je kontrola povinná v dvojročnom intervale.  

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.