bruneta-za-volantom

Kontrolné nálepky na čelnom skle od júla končia. Čo to pre vás znamená?

16. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Od 1. júla kontrolné orgány nevyžadujú nálepky zo staníc technickej kontroly, ktoré sú dôkazom o vykonaní povinnej technickej a emisnej kontroly i kontroly originality. Čo však táto zmena znamená pre vodičov?

O čo vlastne ide?

V súlade so zákonom je každý držiteľ vozidla povinný podrobiť svoje motorové vozidlo v pravidelných intervaloch technickej a emisnej kontrole, ktoré vykonávajú stanice technickej kontroly. Ako dôkaz o takejto kontrole boli doteraz vydávané tri doklady - protokol, osvedčenie o kontrole (známa pod ľudovým označením kartička) a napokon kontrolná nálepka, ktorá sa musela označiť perforovaním. Obdobne pri kontrole originality to boli dva doklady - odborný posudok a nálepka.   

1. júla 2021 však vstúpila do platnosti novela zákona  č. 106/2018 Z. z..  o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, podľa ktorého povinnosť mať tieto nálepky na čelnom skle zaniká

Hoci návrh zákona, ktorý ruší povinnosť lepiť kontrolnú nálepku na čelné sklo ako dôkaz o vykonaní technickej kontroly, emisnej kontroly a kontroly originality, bol schválený už minulý rok a pôvodne mal nadobudnúť účinnosť už 1. júla 2020, k reálnej zmene došlo až v tomto roku.  

Dvojitá kontrola nie je potrebná

Dôvodom pre zrušenie nálepiek je fakt, že pri kontrole v rámci prevádzky motorového vozidla si polícia dokáže zistiť, či absolvovalo technickú a emisnú kontrolu jednak podľa osvedčení vodiča a tiež aj v Celoštátnom informačnom systéme technických kontrol. 

Súčasná existencia osvedčení a nálepiek boli vlastne duplicitnou povinnosťou, ktoré zaťažovali tak vodičov, ako i štát. Okrem zvýšenej byrokracie a nemalých nákladov prinášala táto povinnosť problémy napríklad aj pri výmene čelného skla, keďže nálepky museli byť po jeho výmene prenesené na nové sklo.

Viete, že…

…overiť platnosť technickej a emisnej kontroly si môžete zadarmo overiť na internete? Pri technickej kontrole využite stránku www.testek.sk a pri emisnej kontrole stránku www.seka.sk. Budete pritom potrebovať evidenčné číslo, prípadne VIN číslo vozidla.

Čo to znamená v praxi?

Znamená to, že ak od 1. júla 2021 so svojím autom prejdete cez STK, nové nálepky už nedostanete. Polícia nebude zároveň nálepky vyžadovať ani na ostatných vozidlách. Nálepky si teda môžete s pokojným svedomím z čelného skla odstrániť. Ak na to však nemáte odvahu alebo dostatok trpezlivosti, nálepky na čelnom skle môžete ponechať. Nálepky vám odstránia na stanici technickej kontroly pri najbližšej kontrole. 

Ostatné doklady týkajúce sa emisnej a technickej kontroly - teda kartičky o ich absolvovaní i protokol so štandardnou dokumentáciou -  ostávajú zachované.

A čo je najdôležitejšie - nemení sa ani povinnosť podrobiť sa technickej a emisnej kontrole a ani zákonom stanovené intervaly pre ich absolvovanie. Pri novom aute ste povinný ísť na kontrolu po štyroch rokoch a pri vozidlách starších ako štyri roky je kontrola povinná v dvojročnom intervale.  

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?