Povinné zmluvné poistenie pre autá Toyota

Logo Toyota

Toyota je jednou z najznámejších a najväčších automobiliek sveta. Založil ju Kiichiro Toyoda v roku 1937. Krátko po vzniku získala vo svojej krajine 40 % miestneho trhu. Ľudia si ju obľúbili vďaka vysokej kvalite, bezpečnosti a skvelým cenám. V roku 1980 vyrobila svoj 30-miliónty automobil a na prelome storočí bolo toto číslo na hodnote 100 miliónov. Do roku 2012 stihla Toyota vyrobiť 200 miliónov vozidiel.  

Toyota však vozidlá nepredáva len na japonskom trhu. Rozšírila sa aj do ďalších krajín. Prvé modely áut sa do USA dostali koncom 50. rokov. V Európe sa začali predávať v roku 1963. Prvou krajinou bolo Dánsko. Dnes má automobilka viac ako 3000 predajných miest v 48 krajinách sveta. Svoju expanziu však ani zďaleka neskončila. Stále napreduje a posúva svoje hranice ďalej.  

Spočítať ceny PZP

Toyota je známa svojimi vozidlami na hybridný pohon. K najobľúbenejším modelom sa radí Yaris, Hatchback, RAV4 či Corolla. Okrem menších, osobných áut značka myslí aj na tých, ktorí potrebujú viac miesta. Nechýbajú preto modely ako Highlander, Hilux či Proace vo viacerých radách.  

Toyota PZP  

Povinné zmluvné poistenie, skrátene PZP, je dôležitou povinnosťou. Nemali by ste na ňu zabúdať. Uzatvoriť ho musíte pre každé auto pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. Je povinné zo zákona. V prípade, ak by ste ho neuzatvorili, vám hrozí pokuta do výšky 3320 €.  

Toyota je bezpečné a spoľahlivé auto. Na cestách sa však často stretávame s rôznymi vodičmi. PZP chráni vás a ostatných účastníkov nehody. Vypláca všetky škody spôsobené iným osobám. Poplatky sú hradené poisťovňou, v ktorej zmluvu uzatvoríte.  

Cena Toyota PZP  

Suma, ktorú budete platiť za Toyota PZP, sa odvíja od množstva faktorov. Každá poisťovňa vám preto vypočíta inú ponuku. Tým najdôležitejším je motorizácia vozidla. Výkon a objem motora dopredu napovedia, aké škody môže auto urobiť. Čím vyšší výkon, tým viac škôd a tým vyššia cena za PZP.  

Do ceny sa následne pripočíta rok výroby. Za nové autá si príliš veľa nepriplatíte. Sú bezpečné a z pohľadu poisťovní aj menej rizikové. Cena stúpa vekom.  

Pri kúpe väčšieho auta nezabúdajte na jeho hmotnosť a rozmery. Tie majú veľmi podobný efekt ako výkon motora. Väčšie a ťažšie vozidlá spravia viac škôd ako menšie a ľahšie. Problém nastáva aj pri cúvaní, parkovaní alebo v úzkych uličkách. Nikdy neviete, kedy s autom spravíte škrabanec.  

A pomerne dôležitý parameter je model vozidla. Za niektoré drahšie modely si pri poistení priplatíte.  

Spočítať ceny PZP
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 7