Povinné zmluvné poistenie pre autá Tesla

Logo Tesla

Automobilka Tesla je nielen jedna z najmladších, ale zároveň aj najinovatívnejších automobiliek na svete. Za touto značkou sa skrývajú zaujímavý príbeh, ktorý vás iste zaujme.  

Všetko to (ne)začal Elon Musk 

Možno neviete, že dnes známy Elon Musk nebol súčasťou firmy od jej začiatku. Na jej vzniku v roku 2003 sa podieľala inžinieri Martin Eberhard a Marc Tarpenning, ktorí chceli skonštruovať vlastný rýchly elektromobil. Inšpiráciou im bol končiaci program GM EV1 a predovšetkým malé elektrické vozidlo Tzero od spoločnosti AC Propulsion z roku 1997.   

Spočítať ceny PZP

Samotný Elon Musk, ktorý je dnes hlavnou tvárou značky, prišiel do Tesly až niekoľko rokov po jej založení, a to ako investor. Medzi ďalších investorov patrili napríklad aj Sergey Brin či Larry Page, zakladatelia Google. 

Po niekoľkých rokoch vývojových prác predstavila Tesla verejnosti v roku 2006 prototyp modelu Roadster. Sériová výroba bola spustená o dva roky neskôr. Tesla Roadster ponúkala dojazd 320 kilometrov na jedno nabitie a hneď niekoľko verzií motorov.   

Tesla - dostupný elektromobil (?) 

Elon Musk však sledoval víziu cenovo dostupného elektromobilu, ktorý by slúžil ako rodinné vozidlo. V roku 2009 vznikol koncept Modelu S, luxusného štvordverového sedanu. O tri roky neskôr uzrel svetlo sveta Model X, elektrické luxusné SUV. A konečne v roku 2016 prichádza na svet Model 3, označovaný ako prvý masovo dostupný elektromobil značky Tesla. Práve tento model je pre automobilku dodnes kľúčovým projektom.  

Hoci v priebehu existencie zažila spoločnosť značné finančné problémy, stále sa jej darí pokračovať ďalej a v súčasnosti pripravuje hneď niekoľko nových modelov. Sú to napríklad Semi, Roadster, Model Y či Cybertruck.  

PZP Tesla 

Hoci v porovnaní s inými značkami jazdí po našich cestách zatiaľ len málo elektromobilov, predpokladá sa, že sa to v budúcnosti zmení. Nezabudnite preto, že ak vlastníte alebo sa stanete majiteľom elektromobilu, aj na tento sa vzťahuje povinnosť uzavrieť povinné zmluvné poistenie.  

PZP vozidla Tesla vás nemusí vyjsť draho. Pri výpočte ceny PZP sa totiž okrem iného zohľadňuje aj zdvihový objem valcov, čo pri elektromobiloch predstavuje nulovú hodnotu. Preto môže mať elektromobil dokonca lacnejšie PZP v porovnaní s bežnými vozidlami so spaľovacím motorom. 

Porovnajte si ponuky jednotlivých poisťovní prostredníctvom našej online kalkulačky. Niektoré poisťovne totiž svoje cenníky poisťovaniu elektromobilov ešte neprispôsobili a je možné, že poistenie sa bude líšiť aj o desiatky eur. 

Spočítať ceny PZP
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 7