Povinné zmluvné poistenie pre autá Tatra

Logo Tatra

Tatra je pre mnohých symbolom veľkých nákladných áut. V minulosti však vyrábala aj iné, bežné či dokonca športové modely. Je jednou z najstarších automobiliek v Európe. Vznikla v roku 1850 v Českej republike pod názvom Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft. Spočiatku sa orientovala na výrobu kočiarov a vagónov. Neskôr svoju činnosť pretransformovala a v roku 1897 vznikol prvý automobil s názvom Präsident. Spoločnosť dlho nečakala a hneď rok na to vytvorila nákladné vozidlo s nosnosťou 2,5t.  

Automobilka zmenila svoj názov až v roku 1919. V tomto období robila testy bŕzd nového auta v Tatrách. Testy boli úspešné a z náročného nemeckého názvu vznikla jednoducho Tatra. Na prekvapenie, spoločnosť to skúšala ešte v ďalších odvetviach. Napríklad v roku 1934 založila vlastné letecké oddelenie. V ňom vyrábala motory pre lietadlá.  

Spočítať ceny PZP

Aj napriek širokej činnosti bola Tatra najznámejšia práve v automobilovej oblasti. Jej nákladné autá sú dodnes považované za jedny z najlepších. Rokmi sa jej závody rozšírili z Čiech na Slovensko.  

Tatra PZP 

Nezabúdajte, že s vlastnením áut Tatra sa spája jedna dôležitá povinnosť. Je ňou povinné zmluvné poistenie. Vozidlá Tatra sú veľké. Nikdy neviete, čo sa stane. PZP kryje škody spôsobené iným osobám. To znamená, že v prípade nehôd alebo iných spôsobených škôd za vás poisťovňa všetko preplatí.  

Tatra PZP je zo zákona povinné. Najlepšie spravíte, keď ho uzatvoríte hneď po kúpe vozidla. Ak by ste tak neurobili, no s autom jazdili, môže vám hroziť pokuta do výšky 3320 €. Povinné zmluvné poistenie sa spravidla uzatvára na dobu neurčitú s platnosťou na jeden rok.  

Cena Tatra PZP  

Každá poisťovňa vám vypracuje inú ponuku Tatra PZP. Odlišovať sa bude najmä v cene. To, koľko budete za povinné zmluvné poistenie platiť, sa odvíja od viacerých faktorov.  

Tým najdôležitejším je motorizácia vozidla. Čiže objem a výkon motora. Pri Tatre budete platiť aj za veľkosť a hmotnosť vozidla. Poisťovne počítajú s tým, že veľké a ťažké autá môžu pri cúvaní, parkovaní alebo v úzkych uličkách spraviť viac škody ako menšie.  

Pri PZP sa sleduje rok výroby. Nové vozidlo je spravidla lacnejšie. Je bezpečnejšie a vodič si dáva väčší pozor. Cena následne stúpa, no v určitom veku sa zastaví. Staršie vozidlá sa už toľko nevyužívajú. Hlavne nie na dlhé vzdialenosti.  

Spočítať ceny PZP
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 7