Povinné zmluvné poistenie pre autá Porsche

Logo Porsche

Nemeckú značku Porsche založil Ferdinand Porsche v roku 1931. A síce predtým s autami nepracoval, mal zopár skúseností. Podieľal sa na návrhu auta Volkswagen Beetle. Značka je pre mnohých symbolom luxusu a rýchlosti. Svoj prvý model, 356, uviedla na trh v roku 1948.  

Od svojho založenia sa Porsche snažilo vytvoriť športový model auta, ktorý pritiahne pozornosť a zaujme. Po niekoľkých rokoch sa mu to podarilo. Model 911 je dnes legendárnym autom. Predaj bol spustený v roku 1964. V súčasnosti je na trhu už v ôsmej generacii.  

Spočítať ceny PZP

Športové začiatky zaradili Porsche k luxusným a kvalitným značkám s výkonnými autami. Dnes má však vo svojej ponuke aj klasické, konvenčné modely.  V roku 2009 sa Porsche a Volkswagen dohodli na zlúčení. Vytvorili skupinu Integrated Automotive Group. Volkswagen je taktiež väčšinovým vlastníkom Porsche a vlastní 50 % podiel.  

Porsche PZP 

Kúpili ste si nové auto od Porsche? V tom prípade nezabúdajte na povinné zmluvné poistenie. Ako už z názvu vyplýva, je dané zákonom. Uzatvoriť ho musia všetci vlastníci áut, ktoré premávajú po pozemných komunikáciách.  

Povinné zmluvné poistenie, skrátene PZP, uhradí všetky škody spôsobené pri dopravnej nehode. Na preukázanie platného PZP slúži zelená karta. Tú je potrebné mať stále pri sebe. Poistenie sa najčastejšie uzatvára na dobu neurčitú. Jeho platnosť je jeden rok. 

Cena Porsche PZP  

Pred uzatvorením PZP je dobré pozrieť si jednotlivé ponuky poisťovní a ich ceny. Niektoré poskytujú poistenie lacnejšie, iné drahšie. Cena však nie je jednotná pre všetky autá. Vypočítava sa na základe niekoľkých parametrov.  

Dôležitú úlohu hrá motorizácia vozidla. Ak je výkonnejšie, za poistenie zaplatíte viac. Ďalším parametrom je rok výroby. Nové autá vás vyjdú lacnejšie, staršie drahšie. Po určitom čase cena začína klesať. Staré autá sa spravidla nepoužívajú tak často. Majú menšiu tendenciu spôsobiť dopravnú nehodu.  

Ďalšie faktory sú už na samotných poisťovniach. Pre niektoré je dôležitá hmotnosť a veľkosť vozidla. Očakáva sa, že veľké autá môžu spôsobiť škody v užších uličkách alebo na menších parkovacích miestach. Prípadne do ceny započítajú aj výrobcu. Pri Audi alebo BMW si zaplatíte viac, ako napríklad pri Škode.  

Spočítať ceny PZP
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 7