Povinné zmluvné poistenie pre autá Opel

Logo Opel

Značka Opel predstavuje pre mnohých komfortné, bezpečné a luxusné autá. Patrí medzi najväčšie automobilky v Európe a od roku 2021 je súčasťou spoločnosti Stellantis. Založená bola v roku 1862 mužom menom Adam Opel. Zo začiatku sa orientovala na výrobu kolies. Neskôr, v roku 1899 svoju činnosť pretransformovala. Získala továreň a začala s produkciou áut. Svoje úplne prvé vozidlo uviedla automobilka na trh v roku 1902. Išlo o model Opel 10/12 PS, ktorý sa stal veľmi obľúbeným. Ľudia ho milovali kvôli pomerne vysokému luxusu a prijateľnej cene

V roku 1929 sa Opel spojil so spoločnosťou General Motor Corporation. Toto spojenie vydržalo až do roku 2017, kedy automobilku odkúpil francúzsky koncern PSA. To značke pomohlo v predaji vozidiel. Na začiatku roka 2021 bola však znova predaná, a to spoločnosti Stellantis.  

Spočítať ceny PZP

Nemecká automobilka má vo svojom portfóliu množstvo modelov, od osobných cez úžitkové až ku skladovým. K najobľúbenejším osobným vozidlám sa radí Opel Corsa, Crossland, Astra či Insignia. K úžitkovým zas Vivaro a Movano.  

Opel PZP  

Po kúpe vozidla Opel je potrebné vybaviť ešte jednu dôležitú vec. Je ňou povinné zmluvné poistenie. PZP je zo zákona povinné. Pri jeho neuzatvorení vám hrozí pokuta do výšky 3320 €. Na preukázanie platného Opel PZP slúži zelená karta.  

Povinné zmluvné poistenie vás ochraňuje pred platením škôd poškodeným osobám. To znamená že ak budete účastníkom nehody, spôsobené škody za vás zaplatí poisťovňa.  

Cena Opel PZP  

PZP sa uzatvára spravidla na dobu neurčitú s platnosťou na jeden rok. Výška sumy, ktorú zaň budete platiť, nie je jednotná. Odvíja sa od množstva parametrov. Najdôležitejšiu úlohu hrá motorizácia vozidla, čiže výkon a objem motora. Ak je motor výkonnejší, z pohľadu poisťovní je auto nebezpečnejšie. Môže urobiť viac škôd. Poistenie tak bude drahšie.  

Rovnako je na tom hmotnosť a veľkosť modelu. Väčšie typy áut vedia spraviť škody pri parkovaní, cúvaní alebo v úzkych uličkách. Nikdy neviete, koho oškriete. Dôležité je tiež myslieť na rok výroby. Novšie autá sú bezpečnejšie, ako tie staršie. To je dôvod, prečo bude poistenie lacnejšie. Pri starších autách si zopár desiatok eur priplatíte.  

Spočítať ceny PZP
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 7