Povinné zmluvné poistenie pre autá MINI

Logo Mini Cooper

Obľúbená značka vozidiel MINI bola založená v roku 1969 vo Veľkej Británii. Automobilka vznikla presne v čase, kedy obyvatelia Británie zistili, že na prepravu po meste potrebujú menšie autá. Prvé vozidlá sa stali populárnymi a rozšírili sa po celej Európe.  

Zaujímavosťou značky MINI bol najmä prevratný spôsob konštrukcie, za ktorým stál hlavný konštruktér Alec Issigonis. Ten premiestnil všetky dôležité súčasti auta dopredu. To znamenalo motor, náhon predných kolies a prevodovku. Aby bolo auto ešte zaujímavejšie, motor bol umiestnený naprieč, čo bolo v 60. rokoch nevídané.  

Spočítať ceny PZP

Pekné a malé autá si zamilovali mnohí. Automobilke sa darilo a dlhé roky fungovala úplne sama. V roku 2000 ju odkúpila spoločnosť BMW, ktorá ju vlastní dodnes. Pod jej vedením sa do predaja dostal obľúbený Mini Cooper. Vozidlá Mini sú vhodné pre jednotlivcov i rodiny. Dokonca, niektoré modely sú určené pre športový trh a pravidelne sa objavujú na známych automobilových pretekoch.  

MINI PZP 

Vlastnenie vozidla MINI sa spája s jednou dôležitou povinnosťou. Je ňou uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, známeho pod skratkou PZP. Toto poistenie sa stará o vyplatenie všetkých škôd spôsobených vašim vozidlom.  

MINI PZP je zo zákona povinné. Uzatvoriť ho musíte pre každé auto pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. Ak tak neurobíte, hrozí vám pokuta do výšky 3320 €.  

Neriskujte a uzatvorte povinné zmluvné poistenie hneď po kúpe vozidla. Rozhodne vás vyjde lacnejšie ako platenie viacerých pokút. 

Cena MINI PZP 

Cena povinného zmluvného poistenia nie je jednotná. Každý vodič dostane inú ponuku. Všetko závisí od jednotlivých poisťovní a parametrov. K tým najhlavnejším sa radí motorizácia vozidla. Autá s výkonným motorom sú nebezpečnejšie. Dokážu spraviť viac škody.  

Výhodou áut MINI je to, že sú menšie. Za hmotnosť a veľkosť nebudete doplácať príliš veľa. V malých uličkách alebo pri parkovaní by nemali robiť problémy ako väčšie modely.  

Následne existujú ešte dva parametre a to rok výroby. Novšie autá sú z pohľadu poisťovní lacnejšie. Je to kvôli tomu, že sú bezpečnejšie ako staršie. Plus, vodič si sám dáva väčší pozor. A netreba zabúdať ani na samotného výrobcu. V niektorých prípadoch vedia známe značky navýšiť cenu o desiatky až stovky eur. 

Spočítať ceny PZP
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 7