Povinné zmluvné poistenie pre autá Mazda

Logo Mazda

Ako každé iné auto, aj vaša Mazda potrebuje povinné zmluvné poistenie. Prečítajte si, čo vám poskytne, ako si ho vybrať a niekoľko zaujímavostí o vašej obľúbenej automobilke.

  • Designér aktuálneho loga Mazdy povedal, že inšpiráciou bola letiaca sova.
  • V roku 2000 sa Mazda MX-5 Miata zapísala do Guinessovej knihy rekordov ako najpredávanejšie 2-miestne športové auto.
  • Mazda je jediná japonská automobilka, ktorá vyhrala preteky 24 hodín Le Mans (1991).
  Porovnať PZP pre Mazdu

Vedeli ste o značke Mazda, že…

… jej designéri všetky modely áut najprv vyrobia z hliny?

Umožňuje im to doladiť každý detail tvaru vozidla do dokonalosti. Pri návrhu sa držia designovej filozofie KODO. Jej cieľom je vniesť do auta dušu pohybu. Tieto hlinené modely sú v porovnaní s výsledným autom štyrikrát menšie. Ako v mnohých iných oblastiach, aj pri návrhu vozidla sa už vo veľkej miere využívajú počítače. Avšak designéri v Mazde vedia, že nič neprekoná návrh vyrobený ručne z hliny.

Bezpečnosť na prvom mieste...

… presne tak znie hlavná myšlienka systému i-ACTIVSENSE. Poskytne vám množstvo funkcií, ktoré počas jazdy bez prestávky sledujú situáciu na ceste aj mimo nej. Vďaka senzorom a kamerám má auto prehľad o vzdialenosti či rýchlosti objektov vo svojom okolí.

Varovanie pred neúmyselným opustením pruhu vám pomôže ostať na vozovke. SCBS vás upozorní, prípadne začne brzdiť, ak by v mestskej premávke hrozil čelný náraz. Okrem áut dokážu senzory vnímať aj chodcov. K bezpečnosti prispievajú aj adaptívne LED svetlomety, ktoré jednotlivo vypínať 12 diód podľa situácie pred autom.

Porovnať PZP

Počet nehôd podľa dní

Ak si myslíte, že počet dopravných nehôd je v priebehu týždňa rovnomerný, mýlite sa. Podľa štatistík Slovenskej kancelárie poisťovateľov je najnebezpečnejší deň na cestách sobota. Prvý víkendový deň bol v roku 2020 jediný, počas ktorého sa stalo viac ako 2000 nehôd. Zvyšok týždňa mal pomerne rovnomerné počty - medzi 1600 a 1800.

Od priemeru sa odchyľuje aj pondelok. Prvý pracovný deň dopadol z hľadiska počtu dopravných nehôd najlepšie. Za celý rok sa stalo iba 1266 pondelkových nehôd.

Na čo slúži PZP?

PZP je poistenie zodpovednosti za škody, ktoré môžete spôsobiť keď budete vaše auto používať. Využijete ho vždy, keď sa dostanete do dopravnej nehody. Aby boli pokryté škody pre všetkých účastníkov premávky, musí mať PZP uzatvorené každé auto.

Do poistného krytia PZP patria štyri hlavné kategórie. V prvom rade ide o náklady na liečbu zranení alebo odškodnenie pri úmrtí. Druhou kategóriou sú škody na majetku, ktoré sa objavia pri väčšine nehôd. Ak budete po nehode potrebovať právne zastupovanie, môžete využiť tretiu kategóriu krytia PZP. Posledná kategória je krytie ušlého zisku, ale to sa väčšinou týka právnických osôb.

Ak chcete mať svoju Mazdu poistenú výhodne, neváhajte a porovnajte si ponuky PZP online.

Porovnať PZP pre Mazdu
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 8